Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Zahrievanie (GPU, VRM a VRAM)

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete?

Zahrievanie (GPU, VRM a VRAM)


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. AC Xtreme mali vždy veľmi schopný pasív, ale IV je podľa mňa krok nesprávnym smerom. Zdá sa mi to ako rezignácia na plnohodnotné chladenie komponentov mimo GPU /a že to bol problém už aj predtým/, zákazník pomôž si sám a ešte mu hodíme pod nohy poleno v podobe backplate, ktorej kolízia s CPU chladičmi je skôr pravidlo než výnimka. User ktorý plánuje osadiť toto na grafiku v drvivej väčšine prípadov chladí aj CPU nadrozmerným vzduchovým chladičom.

  Teploty VRM síce v teste vyzerajú byť v norme, ale niečo ako 1080Ti by ich už zrejme posunulo na dosť nekomfortnú úroveň. Btw. prekvapilo ma, že aj pamäte dnes tak pečú. Ozaj tá backplate je riešenie, ktoré uľahčilo život iba inžinierom v AC, všetkým ostatným ho len komplikuje.

  Celkovo aftermarket chladiče grafík hlavne pre karty v absolútnom high-ende sú dnes na vymretie, lebo je fakt, že dnešné 3-sloťáky disponujú podobne výkonnými pasívmi a v rámci návrhu plnohodnotne riešia aj chladenie VRM. Jedinú výhodu vidím iba u chladičov kde sa osádzajú full size fany a pasívy sa predávajú bez nich /čo ale nie je prípad AC Xtreme/. Jednak je tam lepší pomer prietok/hluk než u nízkoprofilových vrtuliek a tiež má zákazník voľnú ruku vo výbere, takže si spraví kombo podľa seba s ohľadom ako na kvalitu, tak aj výkon fanov.

  Ale to je ozaj posledná a relatívne malá výhoda, zato nevýhod a starostí okolo toho je dosť. Zrejme im definitívne zvoní umieračik. Je to vidieť aj na ponuke iných modelov a ich dostupnosti v obchodoch.

  1. K zahrievaniu VRM na výkonnejších kartách: Tiež sa nad tým v hodnotení pozastavujem, ako by to mohlo vyzerať napríklad na RTX 2080 Ti, ktorej podporu Accelero Xtreme IV takisto zahŕňa. Na druhej strane, tá bude mať napájanie asi viacfázové a MOSFETy budú mať najskôr i vyššiu kapacitu. Takže vo finále by to zase až taký nárast teplôt na VRM byť nemusel ani pri o tretinu vyššom výkone… to si len tak hundrem, možno to bude v skutocnosti inak, neviem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *