Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Parametre a detaily

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Základné parametre


Detaily

Gigabyte Aorus Pro sa priamo ponuka na komparáciu s ASRock Z390 Extreme4. ASRock má niekoľko interných konektorov k dobru – na 2,5″ SSD/HDD, má tretiu M.2 na modul Wi-Fi a celkovo je Extreme4 vhodnejšia do pracovných staníc bez samostatnej grafickej karty. Ale k tomu až o chvíľu.

Aorus Pro má rovnako 12 fáz pre Vcore. Rozdiel je v tom, že 50A MOSFETy Vishay Siliconix SiC634 toho znesú podstatne viac. Výrobca je to pomerne neznámy, papierovo nevyzerajú vôbec zle a onu vyššiu kvalitu nevyvracajú ani naše testy. Sofistikovanejší je i chladič. Tradičnú dvojdielnu súpravu pasívov na lepšie rozloženie tepla pretkáva a v jeden celok spája sploštená heatpipe.

Doska Gigabytu má ako jediná z testovaných dosiek chladič aj na sekundárne M.2 SSD. A najviac má takisto konektorov na ventilátory, až osem.

Jediné, čo môže niekomu chýbať, ktorý Gigabyte často vypúšťa. Vlastníci 4K monitorov majú tak smolu, z dostupnej HDMI (1.4) viac než 30 Hz nedostanete. To, samozrejme, nemusí zaujímať hráčov, ktorí so službami iGPU vôbec nepočítajú. Doska naopak nešetrí externými portami USB. Desať kusov je rozhodne nadštandard.


„Karbonka“ MSI odhaľuje menej cievok v napájacej časti CPU, ale extra 4-pin EPS zostáva zachovaný. Odnímanie pasívov VRM prezrádza viac-MOSFETový dizajn a päticou zdvojených fáz (s MOSFETmi ON Semiconductor – ON4C029NON4C024N) pre CPU. Časť iGPU má už o jeden high-side MOSFET menej, s intenzívnym používaním UHD 630 sa tak veľmi nepočíta. Táto kaskáda na čele s ovládačom UPI9521 podáva lepšie (a efektívnejšie) výsledky, než sme očakávali.

Obzvlášť zapáčiť sa chce MSI i vzhľadom. A i tí, čo estetickým kreáciám príliš neholdujú, si zaujímavo tvarovaný chladič SSD s dračím logom obhliadnu zblízka. Skrutkuje sa k slušne účinnému chladiču čipsetu, avšak efektivita jeho samého, je už nižšia. To i vplyvom nepresnejšieho kontaktu s radičom SSD. A to bez ohľadu nastavenie fixačných skrutiek. Na zmar však nevychádza, len si počína horšie než ostatné.

Zadný panel je najchudobnejší. Budiš útechou aspoň to, že sú štyri zo šiestich portov USB štandardu 3.1 v druhej generácii (tj. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s). A za pochvalu stojí i I/O shield napevno. Týmto spôsobom uľahčuje montáž do skrinky ale i konkurenčná doska Gigabytu.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem podsvícení RGB se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí. Celý článok „ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *