Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Parametre a detaily

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Základné parametre


Detaily

Gigabyte Aorus Pro sa priamo ponuka na komparáciu s ASRock Z390 Extreme4. ASRock má niekoľko interných konektorov k dobru – na 2,5″ SSD/HDD, má tretiu M.2 na modul Wi-Fi a celkovo je Extreme4 vhodnejšia do pracovných staníc bez samostatnej grafickej karty. Ale k tomu až o chvíľu.

Aorus Pro má rovnako 12 fáz pre Vcore. Rozdiel je v tom, že 50A MOSFETy Vishay Siliconix SiC634 toho znesú podstatne viac. Výrobca je to pomerne neznámy, papierovo nevyzerajú vôbec zle a onu vyššiu kvalitu nevyvracajú ani naše testy. Sofistikovanejší je i chladič. Tradičnú dvojdielnu súpravu pasívov na lepšie rozloženie tepla pretkáva a v jeden celok spája sploštená heatpipe.

Doska Gigabytu má ako jediná z testovaných dosiek chladič aj na sekundárne M.2 SSD. A najviac má takisto konektorov na ventilátory, až osem.

Jediné, čo môže niekomu chýbať, ktorý Gigabyte často vypúšťa. Vlastníci 4K monitorov majú tak smolu, z dostupnej HDMI (1.4) viac než 30 Hz nedostanete. To, samozrejme, nemusí zaujímať hráčov, ktorí so službami iGPU vôbec nepočítajú. Doska naopak nešetrí externými portami USB. Desať kusov je rozhodne nadštandard.


„Karbonka“ MSI odhaľuje menej cievok v napájacej časti CPU, ale extra 4-pin EPS zostáva zachovaný. Odnímanie pasívov VRM prezrádza viac-MOSFETový dizajn a päticou zdvojených fáz (s MOSFETmi ON Semiconductor – ON4C029NON4C024N) pre CPU. Časť iGPU má už o jeden high-side MOSFET menej, s intenzívnym používaním UHD 630 sa tak veľmi nepočíta. Táto kaskáda na čele s ovládačom UPI9521 podáva lepšie (a efektívnejšie) výsledky, než sme očakávali.

Obzvlášť zapáčiť sa chce MSI i vzhľadom. A i tí, čo estetickým kreáciám príliš neholdujú, si zaujímavo tvarovaný chladič SSD s dračím logom obhliadnu zblízka. Skrutkuje sa k slušne účinnému chladiču čipsetu, avšak efektivita jeho samého, je už nižšia. To i vplyvom nepresnejšieho kontaktu s radičom SSD. A to bez ohľadu nastavenie fixačných skrutiek. Na zmar však nevychádza, len si počína horšie než ostatné.

Zadný panel je najchudobnejší. Budiš útechou aspoň to, že sú štyri zo šiestich portov USB štandardu 3.1 v druhej generácii (tj. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s). A za pochvalu stojí i I/O shield napevno. Týmto spôsobom uľahčuje montáž do skrinky ale i konkurenčná doska Gigabytu.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení

Před časem se objevily informace, že by nové grafiky GeForce od Nvidie (herní GPU Ampere) mohly mít vyšší TDP, než se čekalo, dosahující 300–350 W. Možná to nebude jediné vybočení z normálu, protože se objevily také zvěsti, že tyto karty přinesou také úplně nový nestandardní napájecí konektor kvůli dodání vyšších proudů ze zdroje. Toto by i mohlo dosvědčovat, že nová generace GeForce opravdu bude žravější. Celý článok „Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu

Před čtvrtrokem vydal velepopulární výrobce skříní Fractal Design novou generaci Define 7, s níž kromě základního modelu vyšel také zvětšený model XL. Teď do ní naopak přibude něco pro ty, kdo chtějí menší rozměry: skříň Define 7 Compact. Nejde o „SFF“ skříň typu Mini-ITX, ale o plnotučný ATX na výkonné komponenty. Ovšem prostorově řešený tak, aby vnější rozměry a objem byly výrazně menší. Celý článok „Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium

Často tu píšeme o pasivních chladičích a pasivních skříních. Ale pokud chcete mít počítač úplně bez ventilátorů, musíte řešit ještě zdroj. Naštěstí existují i ATX zdroje, stavěné na pasivní provoz. Nabídku takových teď zvětší tři nové fanless zdroje od Seasonicu, které nabízí výkony 450 W, 500 W a novinkou je teď pasivní model s výkonem rovnou 700 W. Ale také třeba velmi dlouhou záruku trvající 12 let. Celý článok „Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *