Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Parametre a detaily

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Základné parametre


Detaily

Gigabyte Aorus Pro sa priamo ponuka na komparáciu s ASRock Z390 Extreme4. ASRock má niekoľko interných konektorov k dobru – na 2,5″ SSD/HDD, má tretiu M.2 na modul Wi-Fi a celkovo je Extreme4 vhodnejšia do pracovných staníc bez samostatnej grafickej karty. Ale k tomu až o chvíľu.

Aorus Pro má rovnako 12 fáz pre Vcore. Rozdiel je v tom, že 50A MOSFETy Vishay Siliconix SiC634 toho znesú podstatne viac. Výrobca je to pomerne neznámy, papierovo nevyzerajú vôbec zle a onu vyššiu kvalitu nevyvracajú ani naše testy. Sofistikovanejší je i chladič. Tradičnú dvojdielnu súpravu pasívov na lepšie rozloženie tepla pretkáva a v jeden celok spája sploštená heatpipe.

Doska Gigabytu má ako jediná z testovaných dosiek chladič aj na sekundárne M.2 SSD. A najviac má takisto konektorov na ventilátory, až osem.

Jediné, čo môže niekomu chýbať, ktorý Gigabyte často vypúšťa. Vlastníci 4K monitorov majú tak smolu, z dostupnej HDMI (1.4) viac než 30 Hz nedostanete. To, samozrejme, nemusí zaujímať hráčov, ktorí so službami iGPU vôbec nepočítajú. Doska naopak nešetrí externými portami USB. Desať kusov je rozhodne nadštandard.


„Karbonka“ MSI odhaľuje menej cievok v napájacej časti CPU, ale extra 4-pin EPS zostáva zachovaný. Odnímanie pasívov VRM prezrádza viac-MOSFETový dizajn a päticou zdvojených fáz (s MOSFETmi ON Semiconductor – ON4C029NON4C024N) pre CPU. Časť iGPU má už o jeden high-side MOSFET menej, s intenzívnym používaním UHD 630 sa tak veľmi nepočíta. Táto kaskáda na čele s ovládačom UPI9521 podáva lepšie (a efektívnejšie) výsledky, než sme očakávali.

Obzvlášť zapáčiť sa chce MSI i vzhľadom. A i tí, čo estetickým kreáciám príliš neholdujú, si zaujímavo tvarovaný chladič SSD s dračím logom obhliadnu zblízka. Skrutkuje sa k slušne účinnému chladiču čipsetu, avšak efektivita jeho samého, je už nižšia. To i vplyvom nepresnejšieho kontaktu s radičom SSD. A to bez ohľadu nastavenie fixačných skrutiek. Na zmar však nevychádza, len si počína horšie než ostatné.

Zadný panel je najchudobnejší. Budiš útechou aspoň to, že sú štyri zo šiestich portov USB štandardu 3.1 v druhej generácii (tj. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s). A za pochvalu stojí i I/O shield napevno. Týmto spôsobom uľahčuje montáž do skrinky ale i konkurenčná doska Gigabytu.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák

Prakticky všecko v počítači se dnes už dá chladit nejen vzduchem, ale i vodou – bloky pro připojení do okruhu existují pro CPU, grafiky, paměti a dokonce i SSD. Jen napájecí zdroj stál dlouho mimo a představoval komponentu, ve které musí být ventilátor. To teď aspoň na půl přestane platit. Firma FSP totiž vydává zdroj, který lze místo ventilátoru chladit zapojením do kapalinového chladícího okruhu. Celý článok „FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *