Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Parametre a detaily

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Základné parametre


Detaily

Gigabyte Aorus Pro sa priamo ponuka na komparáciu s ASRock Z390 Extreme4. ASRock má niekoľko interných konektorov k dobru – na 2,5″ SSD/HDD, má tretiu M.2 na modul Wi-Fi a celkovo je Extreme4 vhodnejšia do pracovných staníc bez samostatnej grafickej karty. Ale k tomu až o chvíľu.

Aorus Pro má rovnako 12 fáz pre Vcore. Rozdiel je v tom, že 50A MOSFETy Vishay Siliconix SiC634 toho znesú podstatne viac. Výrobca je to pomerne neznámy, papierovo nevyzerajú vôbec zle a onu vyššiu kvalitu nevyvracajú ani naše testy. Sofistikovanejší je i chladič. Tradičnú dvojdielnu súpravu pasívov na lepšie rozloženie tepla pretkáva a v jeden celok spája sploštená heatpipe.

Doska Gigabytu má ako jediná z testovaných dosiek chladič aj na sekundárne M.2 SSD. A najviac má takisto konektorov na ventilátory, až osem.

Jediné, čo môže niekomu chýbať, ktorý Gigabyte často vypúšťa. Vlastníci 4K monitorov majú tak smolu, z dostupnej HDMI (1.4) viac než 30 Hz nedostanete. To, samozrejme, nemusí zaujímať hráčov, ktorí so službami iGPU vôbec nepočítajú. Doska naopak nešetrí externými portami USB. Desať kusov je rozhodne nadštandard.


„Karbonka“ MSI odhaľuje menej cievok v napájacej časti CPU, ale extra 4-pin EPS zostáva zachovaný. Odnímanie pasívov VRM prezrádza viac-MOSFETový dizajn a päticou zdvojených fáz (s MOSFETmi ON Semiconductor – ON4C029NON4C024N) pre CPU. Časť iGPU má už o jeden high-side MOSFET menej, s intenzívnym používaním UHD 630 sa tak veľmi nepočíta. Táto kaskáda na čele s ovládačom UPI9521 podáva lepšie (a efektívnejšie) výsledky, než sme očakávali.

Obzvlášť zapáčiť sa chce MSI i vzhľadom. A i tí, čo estetickým kreáciám príliš neholdujú, si zaujímavo tvarovaný chladič SSD s dračím logom obhliadnu zblízka. Skrutkuje sa k slušne účinnému chladiču čipsetu, avšak efektivita jeho samého, je už nižšia. To i vplyvom nepresnejšieho kontaktu s radičom SSD. A to bez ohľadu nastavenie fixačných skrutiek. Na zmar však nevychádza, len si počína horšie než ostatné.

Zadný panel je najchudobnejší. Budiš útechou aspoň to, že sú štyri zo šiestich portov USB štandardu 3.1 v druhej generácii (tj. s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s). A za pochvalu stojí i I/O shield napevno. Týmto spôsobom uľahčuje montáž do skrinky ale i konkurenčná doska Gigabytu.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dune Pro: ATX skříň kopírující design nových towerů Mac Pro

Když Apple v roce 2013 uvedl nechvalně známý „odpadkový koš“ Mac Pro, někteří designéři značkových PC tehdy nápad převzali a existovaly i Mini-ITX skříně s tímto nepraktickým tvarem. Letos firma konečně uznala chybu a vrátila se ke klasickému toweru (byť proprietárnímu). I tento design ovšem byl okopírován a nyní si budete moci koupit ATX skříň, která vypadá právě jako nový Mac Pro někdy nazývaný „struhadlo na sýr“. Celý článok „Dune Pro: ATX skříň kopírující design nových towerů Mac Pro“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI MEG X570 Ace – Našlapaná základna pro nadšence

S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi. Celý článok „MSI MEG X570 Ace – Našlapaná základna pro nadšence“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI MEG Z390 Ace – Dračí eso v rukávu MSI

MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení. Celý článok „MSI MEG Z390 Ace – Dračí eso v rukávu MSI“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *