Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Hodnotenie

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Hodnotenie

Z rozboru a výsledkov testov už viete, že Gigabyte Z390 Aurus Pro je v tejto cenovej najlepšou doskou stavanou na vysoký výkon. A vlastne i komplexne na pretaktovanie CPU. UEFI Asus Prime Z390-A umožňuje síce detailnejšie ladenie, no robustnosťou kaskádou je táto Aoruska na trochu inej úrovni. Celkovo ide o výborný, cenovo dostupný základ i na 5-gigahertzovú prevádzku Core i9-9900K. Pri rovnakom príkone drží MOSFETy o 40 °C nižšie ako takisto 12-fázová Extreme4.

Slabšia je len efektivita v automatickom režime, kedy doska kŕmi procesor zbytočne príliš (a spôsobené agresívnejším LLC to nie je, to je i na „auto“ na úrovni 1, resp. normal). V porovnaní s ostatnými doskami pokryvkáva i podpora pamätí. S Patriot Viper 4 Steel (3866 MHz/CL18) a ani s populárnymi G.Skill Flare X, s takisto čipmi Samsung B-die, sme neprekročili 3733 MHz (a to popri najnovšom, decembrovom BIOSe F7 s aktualizovaným mikrokódom). To však neznamená, že by mimoriadne rýchle pamäte Aorus Pro nezvládala. Len je podpora modulov evidentne užšia a pred kúpou odporúčame nahliadnuť do oficiálneho support listu, až nemáte ťažkosti s aktiváciou XMP.

Doska Z390 Gaming Pro Carbon prekvapila najmä vysokou efektivitou. Spotreba v dlhodobej záťaži bola výrazne nižšia (oproti Aorus Pro/Extreme4 o zhruba 18 %) a súčasne frekvencie jadier o zopár desiatok megahertzov vyššie. Pri manuálnom ladení je to síce jedno, a vo finále skončíte na porovnateľnom pomere hrubý výkon/spotreba, no pre ne-ladičov sa tento výborný menežment, na čele s ovládačom UPI9521, hodí. Najnižšiu spotrebu sme zaznamenali aj mimo záťaž.

Pozoruhodné je porovnanie teplôt puzdra MOSFETov. To je veľmi podobné (aj keď skôr o chlp vyššie) ako na Aorus Pro. S tým rozdielom teda, že Carbon Pro žerie v továrenských nastaveniach o 40 W menej. Že je to chvályhodné, sme už poznamenali, no na druhej strane je vidieť takisto to, že teplotu na jednotku wattu má doska MSI vyššiu a chladiče sa vyznačujú skôr nižšou efektivitou (ten na SSD preukázateľne). Ak je teda prioritou pretaktovanie pri dlhodobo stabilnom chode, má Aorus Pro na takéto použitie lepšie predpoklady – vďaka masívnejšiemu dizajnu VRM.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák

Prakticky všecko v počítači se dnes už dá chladit nejen vzduchem, ale i vodou – bloky pro připojení do okruhu existují pro CPU, grafiky, paměti a dokonce i SSD. Jen napájecí zdroj stál dlouho mimo a představoval komponentu, ve které musí být ventilátor. To teď aspoň na půl přestane platit. Firma FSP totiž vydává zdroj, který lze místo ventilátoru chladit zapojením do kapalinového chladícího okruhu. Celý článok „FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *