Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Hodnotenie

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Hodnotenie

Z rozboru a výsledkov testov už viete, že Gigabyte Z390 Aurus Pro je v tejto cenovej najlepšou doskou stavanou na vysoký výkon. A vlastne i komplexne na pretaktovanie CPU. UEFI Asus Prime Z390-A umožňuje síce detailnejšie ladenie, no robustnosťou kaskádou je táto Aoruska na trochu inej úrovni. Celkovo ide o výborný, cenovo dostupný základ i na 5-gigahertzovú prevádzku Core i9-9900K. Pri rovnakom príkone drží MOSFETy o 40 °C nižšie ako takisto 12-fázová Extreme4.

Slabšia je len efektivita v automatickom režime, kedy doska kŕmi procesor zbytočne príliš (a spôsobené agresívnejším LLC to nie je, to je i na „auto“ na úrovni 1, resp. normal). V porovnaní s ostatnými doskami pokryvkáva i podpora pamätí. S Patriot Viper 4 Steel (3866 MHz/CL18) a ani s populárnymi G.Skill Flare X, s takisto čipmi Samsung B-die, sme neprekročili 3733 MHz (a to popri najnovšom, decembrovom BIOSe F7 s aktualizovaným mikrokódom). To však neznamená, že by mimoriadne rýchle pamäte Aorus Pro nezvládala. Len je podpora modulov evidentne užšia a pred kúpou odporúčame nahliadnuť do oficiálneho support listu, až nemáte ťažkosti s aktiváciou XMP.

Doska Z390 Gaming Pro Carbon prekvapila najmä vysokou efektivitou. Spotreba v dlhodobej záťaži bola výrazne nižšia (oproti Aorus Pro/Extreme4 o zhruba 18 %) a súčasne frekvencie jadier o zopár desiatok megahertzov vyššie. Pri manuálnom ladení je to síce jedno, a vo finále skončíte na porovnateľnom pomere hrubý výkon/spotreba, no pre ne-ladičov sa tento výborný menežment, na čele s ovládačom UPI9521, hodí. Najnižšiu spotrebu sme zaznamenali aj mimo záťaž.

Pozoruhodné je porovnanie teplôt puzdra MOSFETov. To je veľmi podobné (aj keď skôr o chlp vyššie) ako na Aorus Pro. S tým rozdielom teda, že Carbon Pro žerie v továrenských nastaveniach o 40 W menej. Že je to chvályhodné, sme už poznamenali, no na druhej strane je vidieť takisto to, že teplotu na jednotku wattu má doska MSI vyššiu a chladiče sa vyznačujú skôr nižšou efektivitou (ten na SSD preukázateľne). Ak je teda prioritou pretaktovanie pri dlhodobo stabilnom chode, má Aorus Pro na takéto použitie lepšie predpoklady – vďaka masívnejšiemu dizajnu VRM.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem podsvícení RGB se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí. Celý článok „ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *