Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Hodnotenie

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Hodnotenie

Z rozboru a výsledkov testov už viete, že Gigabyte Z390 Aurus Pro je v tejto cenovej najlepšou doskou stavanou na vysoký výkon. A vlastne i komplexne na pretaktovanie CPU. UEFI Asus Prime Z390-A umožňuje síce detailnejšie ladenie, no robustnosťou kaskádou je táto Aoruska na trochu inej úrovni. Celkovo ide o výborný, cenovo dostupný základ i na 5-gigahertzovú prevádzku Core i9-9900K. Pri rovnakom príkone drží MOSFETy o 40 °C nižšie ako takisto 12-fázová Extreme4.

Slabšia je len efektivita v automatickom režime, kedy doska kŕmi procesor zbytočne príliš (a spôsobené agresívnejším LLC to nie je, to je i na „auto“ na úrovni 1, resp. normal). V porovnaní s ostatnými doskami pokryvkáva i podpora pamätí. S Patriot Viper 4 Steel (3866 MHz/CL18) a ani s populárnymi G.Skill Flare X, s takisto čipmi Samsung B-die, sme neprekročili 3733 MHz (a to popri najnovšom, decembrovom BIOSe F7 s aktualizovaným mikrokódom). To však neznamená, že by mimoriadne rýchle pamäte Aorus Pro nezvládala. Len je podpora modulov evidentne užšia a pred kúpou odporúčame nahliadnuť do oficiálneho support listu, až nemáte ťažkosti s aktiváciou XMP.

Doska Z390 Gaming Pro Carbon prekvapila najmä vysokou efektivitou. Spotreba v dlhodobej záťaži bola výrazne nižšia (oproti Aorus Pro/Extreme4 o zhruba 18 %) a súčasne frekvencie jadier o zopár desiatok megahertzov vyššie. Pri manuálnom ladení je to síce jedno, a vo finále skončíte na porovnateľnom pomere hrubý výkon/spotreba, no pre ne-ladičov sa tento výborný menežment, na čele s ovládačom UPI9521, hodí. Najnižšiu spotrebu sme zaznamenali aj mimo záťaž.

Pozoruhodné je porovnanie teplôt puzdra MOSFETov. To je veľmi podobné (aj keď skôr o chlp vyššie) ako na Aorus Pro. S tým rozdielom teda, že Carbon Pro žerie v továrenských nastaveniach o 40 W menej. Že je to chvályhodné, sme už poznamenali, no na druhej strane je vidieť takisto to, že teplotu na jednotku wattu má doska MSI vyššiu a chladiče sa vyznačujú skôr nižšou efektivitou (ten na SSD preukázateľne). Ak je teda prioritou pretaktovanie pri dlhodobo stabilnom chode, má Aorus Pro na takéto použitie lepšie predpoklady – vďaka masívnejšiemu dizajnu VRM.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *