Gigabyte Z390 Aorus Pro vs. MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Metodika testovania

V nadväznosti na predošlý duel základných dosiek pridávame ďalšie dve do porovnania. Doplnením modelov Gigabytu a MSI tak pekne pokryjeme strednú triedu Z390 s cenou okolo/do dvoch stoviek. A hoci tieto zástupkyne sú už o málinko drahšie, to rádovo iba v jednotkách eur, takže zostávame stále v rovnakej kategórii. V niektorých smeroch je tu však badať výrazné zlepšenie. Miestami je to ale i opačne.

Metodika testovania

Základom testovacej zostavy je Core i9-9900K, najvýkonnejší mainsteamový procesor. A ako dobre viete, na napájanie je podstatne náročnejší ako top model z predchádzajúcej generácie. To je v tomto prípade ale dobre, doskám dá poradne zabrať. Testujeme v základnom nastavení, bez manuálneho pretaktovania. Všetko riadi automatika a je plne v réžii zámerov jednotlivých výrobcov. Jediným manuálnym prispôsobením je povolenie XMP na pamätiach G.Skill Flare-X (3200 MHz/CL14). V tejto konfigurácii realizujem i pamäťové testy v štvrtej kapitole.

Na hľadanie frekvenčných limitov pri pamätiach potom používame zvlášť nadštandardne rýchle moduly Patriot Viper 4 Steel. Ak doska zvládne pracovať s ich vysokofrekvenčným XMP (3866 MHz/CL18), pristupujeme k manuálnemu ladeniu, pri ktorom nás zaujíma strop dosiahnutý pri napätí 1,35 V.

Ale späť k primárnym testom frekvenčného a power menežmentu CPU. Celú platformu trápime pätnásťminútovým maratónom v Prime95 (custom FFT s konštantnými 128 K) pričom v HWinfo sledujeme, ako sa Core i9 darí frekvenčne. Z toho potom vyplýva konečný výpočtový výkon a v prieniku s ďalšími meraniami i efektivita.

Posledných 300 sekúnd zaznamenávame príkon pomocou power metra Extech 380801. Osvetlenie RGB LED je vypnuté a v grafoch okrem priemernej hodnoty, ktorý sa dobre a rýchlo porovnáva, nájdete i priebeh vytvorený 150 vzorkami.

V poslednej tredsaťsekundovke cez priezor vo veternom tuneli robíme termovíziu VRM bez pasívov. V bežnej praxi je zahrievanie, samozrejme nižšie, a závislé od kvality chladičov. My ich však nepoužívame z dôvodu analýzy zahrievania. Napriek tomu, že tieto pasívy chýbajú, pri žiadnej testovanej doske to nespôsobuje výkonnostnú ujmu vplyvom prehrievania. Zahrievanie a spotrebu meriame i mimo záťaž, tieto hodnoty sú odčítane po 15 minútach nečinnosti.

Všetky testy prebiehajú pri teplote vzduchu pred vstupnými ventilátormi 21 – 21,3 °C

Na záver, už propri nezaťaženom procesore, testujeme i efektivitu pasívov na chladenie SSD (v našom prípade 1TB Samsung 970 Evo). Záťaž je simulovaná linárnym čítaním 8-megabajtových blokov v Aida64, opäť po dobu 900 sekúnd.

Aby boli spôsob a podmienky testovania kompletné, dodám, že na chladenie procesora skúži kvapalinový AIO vodník Fractal Design Kelvin S24, ktorý beží na maximálny výkon. Systémové ventilátory sú tri Noctua NF-A12S@550 ot./min – dva na vstupe a jeden na vystupe. V skrinke ale panuje podtlak, pričinením rýchlych ventilátorov na procesorovom chladiči.

Na napájanie používame SeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium). A hoci Ci9-9900K má k dispozícii iGPU, kvôli tomu, že niektoré dosky nemajú DisplayPort (a že 4K pri 30 Hz HDMI 1.4 nie je žiadna slasť pre oči), testovacia konfigurácia obsahuje i GeForce GTX 1080 FE.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *