Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Parametre a detaily

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Základné parametre


Detaily

Rozloženie jednotlivých konektorov ASRock rozvrhol výborne. Prvý slot M.2 určený na SSD PCIe je nad prvým spotom PCIe ×16, takže grafická karta mu za žiadnych okolností nepriťaží. Druhý slot je potom pod čipsetom, kde je takisto chladnejšia klíma. Navyše je dobre situovaný voči intake ventilátorom, ktoré sa i vďaka doplnkovému pasívu podieľajú na efektívnejšom chladení.

Celkovo pôsobí doska „nabito“, v zmysle, že je toho všade nejako viac. K dvom slotom Ultra M.2 má nadštandardne i tretí, na modul Wi-Fi. Ďalej má až dvakrát interný header USB 3.1 gen 1, osem konektorov SATA (čo je takisto v tejto cenovej nadštandard), ale najmä 14-fázovú (12 + 2) napájaciu kaskádu s masívnymi chladičmi, ktoré majú spolu 217 g. Vysoká hmotnosť ma svoje opodstatnenie pre MOSFETy SinoPower SM7341EH. Tie sa mimoriadne zahrievajú i takomto počte fáz.

Jediné, čo ASRock kvantitatívne nepokryl, je „iba“ päť 4-pinových konektorov na ventilátory atp. na druhej strane, veľa lepších skriniek už má interné rozbočovače a portov na doske teda stačí menej. Zaujímavosťou je ešte raritná prítomnosť analógového D-subu na zadnom paneli.


Doska od Asusu je už konektorovo trochu chudobnejšia. Viac (7) má iba tých na ventilátory. Ich rozmiestnenie je pritom praktické rovnako ako poloha slotov M.2. Pasív SSD tvarovo i hmotnosťou zodpovedá tomu na doske na ASRocku. Je však menej efektívny, čo bude spôsobené iným (slabším) thermalpadom a možno i v kombinácii so slabším prítlakom.

Napájacia kaskáda je slabšia. Osem fáz Vcore so 45A MOSFETmi ON Semicundor NCP302045 by teoreticky (a podľa support listu i prakticky) malo bez problémov stačiť i na Ci9-9900K. Naše testy hovoria už ale jasnejšou rečou.

Funkčne má Prime Z390-A v mnohých ohľadoch navrch (nielen oproti Extreme4, ale i v porovnaní s doskami iných výrobcov). MEMOK! je pre Asus už štandardom, nadšencov poteší aj tlačidlo power button, ale hlavne podrobné možnosti ladenia ovládača VRM v UEFI. A takisto vyniká v podpore pamätí. Aj keď, v tomto ASRock zase až tak dramaticky nezaostáva.

Konektivita je vcelku slušná, externých portov USB je tak akurát, a v prevahe štandardu 3.1 gen 2, čo nebýva zvykom. Na druhej strane ako jedna z mála dosiek nemá interne do páru header na pomalšie USB-A 3.1 prvej generácie.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

    1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *