Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Parametre a detaily

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Základné parametre


Detaily

Rozloženie jednotlivých konektorov ASRock rozvrhol výborne. Prvý slot M.2 určený na SSD PCIe je nad prvým spotom PCIe ×16, takže grafická karta mu za žiadnych okolností nepriťaží. Druhý slot je potom pod čipsetom, kde je takisto chladnejšia klíma. Navyše je dobre situovaný voči intake ventilátorom, ktoré sa i vďaka doplnkovému pasívu podieľajú na efektívnejšom chladení.

Celkovo pôsobí doska „nabito“, v zmysle, že je toho všade nejako viac. K dvom slotom Ultra M.2 má nadštandardne i tretí, na modul Wi-Fi. Ďalej má až dvakrát interný header USB 3.1 gen 1, osem konektorov SATA (čo je takisto v tejto cenovej nadštandard), ale najmä 14-fázovú (12 + 2) napájaciu kaskádu s masívnymi chladičmi, ktoré majú spolu 217 g. Vysoká hmotnosť ma svoje opodstatnenie pre MOSFETy SinoPower SM7341EH. Tie sa mimoriadne zahrievajú i takomto počte fáz.

Jediné, čo ASRock kvantitatívne nepokryl, je „iba“ päť 4-pinových konektorov na ventilátory atp. na druhej strane, veľa lepších skriniek už má interné rozbočovače a portov na doske teda stačí menej. Zaujímavosťou je ešte raritná prítomnosť analógového D-subu na zadnom paneli.


Doska od Asusu je už konektorovo trochu chudobnejšia. Viac (7) má iba tých na ventilátory. Ich rozmiestnenie je pritom praktické rovnako ako poloha slotov M.2. Pasív SSD tvarovo i hmotnosťou zodpovedá tomu na doske na ASRocku. Je však menej efektívny, čo bude spôsobené iným (slabším) thermalpadom a možno i v kombinácii so slabším prítlakom.

Napájacia kaskáda je slabšia. Osem fáz Vcore so 45A MOSFETmi ON Semicundor NCP302045 by teoreticky (a podľa support listu i prakticky) malo bez problémov stačiť i na Ci9-9900K. Naše testy hovoria už ale jasnejšou rečou.

Funkčne má Prime Z390-A v mnohých ohľadoch navrch (nielen oproti Extreme4, ale i v porovnaní s doskami iných výrobcov). MEMOK! je pre Asus už štandardom, nadšencov poteší aj tlačidlo power button, ale hlavne podrobné možnosti ladenia ovládača VRM v UEFI. A takisto vyniká v podpore pamätí. Aj keď, v tomto ASRock zase až tak dramaticky nezaostáva.

Konektivita je vcelku slušná, externých portov USB je tak akurát, a v prevahe štandardu 3.1 gen 2, čo nebýva zvykom. Na druhej strane ako jedna z mála dosiek nemá interne do páru header na pomalšie USB-A 3.1 prvej generácie.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *