Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Parametre a detaily

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Základné parametre


Detaily

Rozloženie jednotlivých konektorov ASRock rozvrhol výborne. Prvý slot M.2 určený na SSD PCIe je nad prvým spotom PCIe ×16, takže grafická karta mu za žiadnych okolností nepriťaží. Druhý slot je potom pod čipsetom, kde je takisto chladnejšia klíma. Navyše je dobre situovaný voči intake ventilátorom, ktoré sa i vďaka doplnkovému pasívu podieľajú na efektívnejšom chladení.

Celkovo pôsobí doska „nabito“, v zmysle, že je toho všade nejako viac. K dvom slotom Ultra M.2 má nadštandardne i tretí, na modul Wi-Fi. Ďalej má až dvakrát interný header USB 3.1 gen 1, osem konektorov SATA (čo je takisto v tejto cenovej nadštandard), ale najmä 14-fázovú (12 + 2) napájaciu kaskádu s masívnymi chladičmi, ktoré majú spolu 217 g. Vysoká hmotnosť ma svoje opodstatnenie pre MOSFETy SinoPower SM7341EH. Tie sa mimoriadne zahrievajú i takomto počte fáz.

Jediné, čo ASRock kvantitatívne nepokryl, je „iba“ päť 4-pinových konektorov na ventilátory atp. na druhej strane, veľa lepších skriniek už má interné rozbočovače a portov na doske teda stačí menej. Zaujímavosťou je ešte raritná prítomnosť analógového D-subu na zadnom paneli.


Doska od Asusu je už konektorovo trochu chudobnejšia. Viac (7) má iba tých na ventilátory. Ich rozmiestnenie je pritom praktické rovnako ako poloha slotov M.2. Pasív SSD tvarovo i hmotnosťou zodpovedá tomu na doske na ASRocku. Je však menej efektívny, čo bude spôsobené iným (slabším) thermalpadom a možno i v kombinácii so slabším prítlakom.

Napájacia kaskáda je slabšia. Osem fáz Vcore so 45A MOSFETmi ON Semicundor NCP302045 by teoreticky (a podľa support listu i prakticky) malo bez problémov stačiť i na Ci9-9900K. Naše testy hovoria už ale jasnejšou rečou.

Funkčne má Prime Z390-A v mnohých ohľadoch navrch (nielen oproti Extreme4, ale i v porovnaní s doskami iných výrobcov). MEMOK! je pre Asus už štandardom, nadšencov poteší aj tlačidlo power button, ale hlavne podrobné možnosti ladenia ovládača VRM v UEFI. A takisto vyniká v podpore pamätí. Aj keď, v tomto ASRock zase až tak dramaticky nezaostáva.

Konektivita je vcelku slušná, externých portov USB je tak akurát, a v prevahe štandardu 3.1 gen 2, čo nebýva zvykom. Na druhej strane ako jedna z mála dosiek nemá interne do páru header na pomalšie USB-A 3.1 prvej generácie.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming? Celý článok „ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *