Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Parametre a detaily

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Základné parametre


Detaily

Rozloženie jednotlivých konektorov ASRock rozvrhol výborne. Prvý slot M.2 určený na SSD PCIe je nad prvým spotom PCIe ×16, takže grafická karta mu za žiadnych okolností nepriťaží. Druhý slot je potom pod čipsetom, kde je takisto chladnejšia klíma. Navyše je dobre situovaný voči intake ventilátorom, ktoré sa i vďaka doplnkovému pasívu podieľajú na efektívnejšom chladení.

Celkovo pôsobí doska „nabito“, v zmysle, že je toho všade nejako viac. K dvom slotom Ultra M.2 má nadštandardne i tretí, na modul Wi-Fi. Ďalej má až dvakrát interný header USB 3.1 gen 1, osem konektorov SATA (čo je takisto v tejto cenovej nadštandard), ale najmä 14-fázovú (12 + 2) napájaciu kaskádu s masívnymi chladičmi, ktoré majú spolu 217 g. Vysoká hmotnosť ma svoje opodstatnenie pre MOSFETy SinoPower SM7341EH. Tie sa mimoriadne zahrievajú i takomto počte fáz.

Jediné, čo ASRock kvantitatívne nepokryl, je „iba“ päť 4-pinových konektorov na ventilátory atp. na druhej strane, veľa lepších skriniek už má interné rozbočovače a portov na doske teda stačí menej. Zaujímavosťou je ešte raritná prítomnosť analógového D-subu na zadnom paneli.


Doska od Asusu je už konektorovo trochu chudobnejšia. Viac (7) má iba tých na ventilátory. Ich rozmiestnenie je pritom praktické rovnako ako poloha slotov M.2. Pasív SSD tvarovo i hmotnosťou zodpovedá tomu na doske na ASRocku. Je však menej efektívny, čo bude spôsobené iným (slabším) thermalpadom a možno i v kombinácii so slabším prítlakom.

Napájacia kaskáda je slabšia. Osem fáz Vcore so 45A MOSFETmi ON Semicundor NCP302045 by teoreticky (a podľa support listu i prakticky) malo bez problémov stačiť i na Ci9-9900K. Naše testy hovoria už ale jasnejšou rečou.

Funkčne má Prime Z390-A v mnohých ohľadoch navrch (nielen oproti Extreme4, ale i v porovnaní s doskami iných výrobcov). MEMOK! je pre Asus už štandardom, nadšencov poteší aj tlačidlo power button, ale hlavne podrobné možnosti ladenia ovládača VRM v UEFI. A takisto vyniká v podpore pamätí. Aj keď, v tomto ASRock zase až tak dramaticky nezaostáva.

Konektivita je vcelku slušná, externých portov USB je tak akurát, a v prevahe štandardu 3.1 gen 2, čo nebýva zvykom. Na druhej strane ako jedna z mála dosiek nemá interne do páru header na pomalšie USB-A 3.1 prvej generácie.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum

ASRock často vyrábí zajímavé desky. Dřív jako první a jediný přišel s Mini-ITX deskami pro highendovou platformu Intel X99, teď ale pokročil ještě o něco dál. Vypouští totiž kompaktní Mini-ITX desku pro Xeony Scalable s obřím socketem LGA 3647. A dokonce je schopný na ní dostat i podporu pro šestikanálové paměti DDR4. S až 28jádrovými CPU je to asi největší extrém, co v SFF provedení lze dnes dokázat. Celý článok „ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen

ASRock je už dlouho známý nabídkou kvalitních základních desek za rozumné peníze a jeho řada Steel Legend by měla opět tuto skutečnost potvrzovat. V řade Steel Legend jde najít dvě desky pro AMD (B450 a B450M) a jednu pro Intel (Z390). Dle marketingového hesla „Tough as Steel, True Legend“ by měly tyto desky nabídnout stabilitu i při OC procesoru a RAM a poskytnout legendární spolehlivost celého systému. Celý článok „ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem podsvícení RGB se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí. Celý článok „ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *