Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Parametre a detaily

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému.

Základné parametre


Detaily

Rozloženie jednotlivých konektorov ASRock rozvrhol výborne. Prvý slot M.2 určený na SSD PCIe je nad prvým spotom PCIe ×16, takže grafická karta mu za žiadnych okolností nepriťaží. Druhý slot je potom pod čipsetom, kde je takisto chladnejšia klíma. Navyše je dobre situovaný voči intake ventilátorom, ktoré sa i vďaka doplnkovému pasívu podieľajú na efektívnejšom chladení.

Celkovo pôsobí doska „nabito“, v zmysle, že je toho všade nejako viac. K dvom slotom Ultra M.2 má nadštandardne i tretí, na modul Wi-Fi. Ďalej má až dvakrát interný header USB 3.1 gen 1, osem konektorov SATA (čo je takisto v tejto cenovej nadštandard), ale najmä 14-fázovú (12 + 2) napájaciu kaskádu s masívnymi chladičmi, ktoré majú spolu 217 g. Vysoká hmotnosť ma svoje opodstatnenie pre MOSFETy SinoPower SM7341EH. Tie sa mimoriadne zahrievajú i takomto počte fáz.

Jediné, čo ASRock kvantitatívne nepokryl, je „iba“ päť 4-pinových konektorov na ventilátory atp. na druhej strane, veľa lepších skriniek už má interné rozbočovače a portov na doske teda stačí menej. Zaujímavosťou je ešte raritná prítomnosť analógového D-subu na zadnom paneli.


Doska od Asusu je už konektorovo trochu chudobnejšia. Viac (7) má iba tých na ventilátory. Ich rozmiestnenie je pritom praktické rovnako ako poloha slotov M.2. Pasív SSD tvarovo i hmotnosťou zodpovedá tomu na doske na ASRocku. Je však menej efektívny, čo bude spôsobené iným (slabším) thermalpadom a možno i v kombinácii so slabším prítlakom.

Napájacia kaskáda je slabšia. Osem fáz Vcore so 45A MOSFETmi ON Semicundor NCP302045 by teoreticky (a podľa support listu i prakticky) malo bez problémov stačiť i na Ci9-9900K. Naše testy hovoria už ale jasnejšou rečou.

Funkčne má Prime Z390-A v mnohých ohľadoch navrch (nielen oproti Extreme4, ale i v porovnaní s doskami iných výrobcov). MEMOK! je pre Asus už štandardom, nadšencov poteší aj tlačidlo power button, ale hlavne podrobné možnosti ladenia ovládača VRM v UEFI. A takisto vyniká v podpore pamätí. Aj keď, v tomto ASRock zase až tak dramaticky nezaostáva.

Konektivita je vcelku slušná, externých portov USB je tak akurát, a v prevahe štandardu 3.1 gen 2, čo nebýva zvykom. Na druhej strane ako jedna z mála dosiek nemá interne do páru header na pomalšie USB-A 3.1 prvej generácie.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. vidím LGA patici ? …v článku se ale píše že se jedná o patici AM4 a k tomu (mě zcela neznámý) čipset AMD Z390

  1. Ďakujem za upozornenie! Táto chybka vznikla pri prerábke staršej tabuľky testu dosiek, ktoré pre procesory AMD naozaj boli. Nejako som to tam zabudol prepísať. Už je to ale opravené 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *