Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Konfigurácia komponentov

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť.

Tentokrát nepôjde o hĺbkovú analýzu, ale o oddychový článok. Nič objavné, ale možno v niečom nájdete inšpiráciu.

Myšlienka zhmotniť výkonnejšiu zostavu s nadštandardne tichou prevádzkou mi napadla po vydaní skriniek DeepCool CH560 (WH). A tú sme i použili. Prečo? Okrem masívne perforovaného plášťu má štyri ventilátory, o ktorých geometrii vieme, že je mimoriadne efektívna. Či už ide o ventilátor FC120 na výduchu (k nemu máme aj podrobné testy) alebo o trojicu 140-milimetrových modelov, ktoré z neho vychádzajú.

Výhoda tohto ventilátorov je v tom, že majú na svoj formát väčšie lopatky, než je obvyklé. To je o dôvod, prečo v porovnaní s mnohými modelmi tieto ventilátory DeepCool pri porovnateľných otáčkach dosahujú vyšší prietok vzduchu. Ale pre charakter dlhých pružnejších lopatiek často aj viac vibrujú a ich akustický prejav sa vyznačuje rušivejšími frekvenciami zvuku okolo 200 Hz. Pri veľmi nízkych rýchlostiach je ale možné výrazne stlmiť a keď máte ventilátorov viac, tak to je i popri stále intenzívnom systémovom chladení.

K ventilátorom, s ktorými sa skrinka dodáva, sme pridali ešte jeden – piaty na strop. To z dôvodu, aby bolo možné dosiahnuť vyváženejší prietok medzi vstupom a výstupom skrinky, čím narastá aj efektivita systémového chladenia, respektíve pri porovnateľnej hlučnosti je zahrievanie kritických komponentov nižšie.

Ako procesor sme použili Intel Core i5-14600K, ktorý poznáte aj z našich testov. Generácia Raptor Lake Refresh, 6P+8E jadier v 20 vláknach.

Chladič CPU je dvojvežový DeepCool AK620 WH s jednou malou modifikáciou. Keď sme vyššie písali o piatom ventilátore v okruhu systémového chladenia, tak ten je presunutý práve z procesorového chladiča – z jeho prednej veže. Na tej pasívu príliš chýbať nebude, obzvlášť, keď je limit napájania procesora obmedzený na 125 W. To tak pre krátkodobú ako i dlhodobú záťaž.

   

Základná doska? ASRock B760M Pro RS. Zvolili sme ju aj z toho dôvodu, aby sa aj pri platforme s pamäťami DDR5 mohla byť reč o atraktívnejšom pomere cena/výkon. A drahšia doska, pokiaľ nemáte nejaké špecifické požiadavky na výbavu, by bola vzhľadom na potreby napájania CPU, tak trochu i plytvaním. Robustnosť VRM je tu viac než dostatočná.

   

Rýchlosti ventilátorov sme ručne nastavili v rozhraní základnej dosky. Vstupné 140 mm ventilátory majú svoj vlastný konektor rovnaké ako i výstupné (120 mm). To preto, aby bolo možné nastaviť rozdielne rýchlosti, kde u väčších ventilátorov sú o trochu nižšie (okolo 300 ot./min) ako u 120 mm (cca 330 ot./min). Napevno máme aj otáčky ventilátora na chladiči CPU. Ten je s približne 650 ot./min bez ohľadu na záťaž vždy tichý.

Za pamäte typu DDR5 vďačíme Patriotu, ktorý podľa redakčného výberu ochotne poskytol 32 GB súpravu (2× 16 GB) Elite 5 RGB s XMP 6200 MHz/CL42. Tie pri týchto parametroch patria k najlacnejším modulom a zároveň sú v bielom vyhotovení. To ste si už z predošlých fotografií všimli, že je tu i akási snaha o farebne „svetlú“ zostavu.

O Sapphire RX 7700 XT Pure ste už na HWC tiež čítali. Ide teda o komponent, od ktorého sme vedeli, čo očakávať. Spomedzi grafických kariet v tejto triete má jeden z najatraktívnejších pomerov cena/výkon a pritom je vybavená stále efektívnym chladičom, ktorý nie je hlučný. Ten sme špeciálne neladili, to je pomerne ošemetné. Ruka v ruke so spomalením ventilátora idú aj nižšie frekvencie GPU a po akýchkoľvek úpravách zároveň nemáme informácie o zahrievaní napájacej kaskády. Kto sa chce tomu venovať podrobenejšie, tak je priestor na stíšenie tu určite je. Len treba dostať pod kontrolu chladenie všetkých súčiastok. Aj tých kritických, na ktorých teplotné snímače chýbajú.

Pri inštalácii držiaka/podpery grafickej karty si dajte záležať na tom, aby bol od ventilátorov dostatočne odsadený, aby jeho konštrukcia nezvyšovala hlučnosť. Oddialením na maximum nič nepokazíte. Účel stále plní a dosah na hlučnosť má vtedy minimálny.

Zostava je napájaná zdrojom 650-wattovým DeepCool PQ650M. Ten k ostatným komponentom dobre zapadá nielen tým, že je sa jedná o strednú triedu (čomu zodpovedá i cena), ale aj výkonnostne, kedy sa v záťaži bude pohybovať medzi 50–60 %, teda v pásme najvyššej účinnosti.

V hybridnom režime ventilátora je chladenie zdroja DeepCool PQ650M do 25-percentného zaťaženia teda zhruba do 160 W) pasívne.

   

A nebola by to kompletné bez SSD. To je VP4300 Lite s kapacitou 2 TB. Jeden z najlacnejších takto rýchlych modelov s podporou rozhrania PCIe 4.0 ×4.

Chladič SSD Patriot je pritom vlastne iba nálepka, takže sa dá naň nainštalovať efektívnejší chladič, ktorý je súčasťou základnej dosky ASRock B760M Pro RS.

Takto vyzerá kompletná zostava:


Širokú ponuku počítačových komponentov má skladom aj e-shop Datacomp


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

 •  
 •  
 •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

 •  
 •  
 •  

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (26) Pridať komentár

 1. to je fakt genialny napad, obmedzit 14600k (ktory ma este vyssiu spotrebu ako 13600k) na 125W. Skladal som „teraz“ 13600k s uplne nevhodnym chladicom AKASA Alucia H4 (zakaznik si nedal povedat, ze to je slabe) a okrem toho ze to malo 5sec po zapnuti CB23 100°C, to malo aj aktualnu spotrebu 190W. Verim, ze s vhodnym hladicom, ako je napr. tu pouzity AK620 by to tuto hodnotu aj +/- udrzalo.. kazdopadne poklesom na 125W pojde dole vykon a potom nema zmysel kupovat tento procesor. Vhodnejsi je potom 13500, ktory ma 130W v defaulte a vykonovo je zhruba 10% pod 13600k. Cenovo sa ale skoro zmesti 13500+AK620

  1. a este mala pripomienka 🙂 nic dolezite a nema to ziadny vyznam, kedze zdroj nieje vidiet… ale uz z principu by som do tejto zostavy teda zobral Corsair RM750 White (2021) alebo teda biely Deepcool, ked musi byt tato znacka..

   1. 750 W je už pomerne dosť, by ten zdroj pri maximálnom výkone bol zaťažený iba okolo 40 %, čo je mimo jeho najefektívnejšie pásmo. Biely DeepCool začína na ešte o 100 W vyššom výkone a vyššiu prioritu mala nižšia spotreba než farba.

  2. Súhlasím, máte pravdu, procesor Core i5-13500 by bol pre túto zostavu po tom nutnom obmedzení na 125 W, samozrejme vhodnejší. Pracovali sme ale s tým, čo „sme mali k dispozícii“ s ohľadom na to, aby bolo možné nejaký, relatívne vyšší príkon, chladiť ticho. Rozhodne nebolo cieľom to prezentovať ako nejaký optimálny výber všetkých komponentov. Tam sa dá, samozrejme, diskutovať a hľadať alternatívy prakticky vo všetkých bodoch.

   1. verim tomu, ze v tejto konkretnej zostave nieje potrebne obmedzovat 14600k a stale to bude prijatelne tiche s prijatelnymi teplotami. Len asi bude treba vratit spet 2. vrtulu na pasiv.

    1. Pokiaľ má byť chod extra tichý (zodpovedajúci 650 otáčkam ventilátora FK120), tak tam to obmedzenie musí prísť aj keby boli použité na pasíve obidva ventilátory. Ten druhý (ventilátor) TDP chladiča síce zvýši, ale pri zachovaní rovnakej hlučnosti iba o trochu, tak o 5 W. S ohľadom na celkovú hlučnosť je lepšie, keď sa použije ako systémový ventilátor. Keby na výstupe zostal iba jeden, tak by na dosiahnutie rovnakého prietoku musel ísť rýchlejšie a s narastajúcimi otáčkami pri týchto ventilátoroch (FC120 a FK120) pomerne agresívne stúpa hluk na nízkych frekvenciách. Aby bol na výstupe dostatočný prietok (t.j. aby sa v skrinke nekumuloval ohriaty vzduch) a zároveň to bolo fakt tiché, tak tam musia byť aspoň dva ventilátory na veľmi nízkych otáčkach.

     Druhý ventilátor na pasíve (ani na dvojvežovom) nejaké zásadne chladiaci výkon nemení a do praxe viac než to zhoršuje kompatibilitu s pamäťovými modulmi.

     1. treba rozlisovat chod bez zataze a v zatazi. Bez zataze mam a chcem nepocutelne pc. V zatazi mi ale „nejaky ten hluk“ nevadi a pre 140mm vrtule na 1000rpm je to uplne prijatelne. Takze tolko k 650rpm. Preto pisem „prijatelne tiche“.

      1. Jasné, rozumiem s „140mm vrtule na 1000rpm je to uplne prijatelne“ ale veľa používateľov nebude súhlasiť, označia to za neznesiteľné a radšej, než prevádzkovať tri tie 140 mm intake ventilátory CH560 WH na 1000 ot./min (a k tomu ďalších, zvuk vydávajúcich vecí), presedlajú na nejakú prácu bez potreby počítača.

       Každý to má ale s vnímaním hluku, samozrejme, inak. Vyššie otáčky nemusia vždy znamenať otravnejší chod ventilátora. Isteže, stúpnu s nimi frekvencie zvuku medzi 300–400 Hz, ale nižšie frekvencie (130–230 Hz) môžu byť pokojne slabšie. A to aj trochu komplikácia u mnohých ventilátorov, ktoré majú aj pri nízkych ventilátoroch relatívne hlučné nízke frekvencie a akustický prejav je taký… dunivý. A čím viac takýchto ventilátorov v zostave je, tým viac by človek radšej siahol po inom riešení.

       Osobne mám rád, keď sa s ohľadom na záťaž hlučnosť nemení. U malých, poddimenzovaných chladičov, mi vždy pilo krv, keď ventilátor reagoval aj na textového dokumentu. Keby to šlo komplet pasívne chladiť v záťaži aj zostavu s RTX 4090… ale to by ma zase trápila hlučnosť cievok pre ich lacnú (nedokonalú) výrobu.

       1. idem akurat skladat 13500 s boxom, tak som strasne zvedavy na teploty 😀 odhad 90+ stupnov.
        Skrina bude 1st cool monster, takze evidentne „beznych ludi“ nezaujima, ci je 650rpm alebo xy rpm, ale najlacnejsia sracka, do coho sa to da osadit za co najmenej penazi…

        1. „Bežných ľudí“ to nezajíma, to máte pravdu. My sa ale snažíme priblížiť na tieto veci náročnejším až náročným používateľom. Zároveň ale nezatracujeme ani box chladiče. Zatiaľ, čo mnohí im nikdy nedajú ani šancu, tak u nás nájdete rozbory uvedené titulkami ako „Test box chladiča Intel Laminar RM1. Prečo sa ho (ne)vzdávať?“ alebo „Ani najslabší box chladič Intelu (Laminar RS1) nepatrí do koša“. Sú situácie, do ktorých sú boxované chladiče perfektné a netreba viac. To bude aj prípad Laminar RM1 pri Core i5-13500, pokiaľ sa ten procesor obmedzí na úroveň TDP/65 W. Vtedy by nemal mať ani 90 °C a ani by nemal byť hlučný (viď testy pri nižších otáčkach/hladinách hluku).

         Takže áno, na Ci5-13500 môže byť Laminar RM1 vhodný, bez obmedzenia príkonu (s PL2 na 154 W) je ale treba počítať s hlučnejšou prevádzkou. To už to zahrievanie vo vysokej záťaži bude intenzívnejšie a pri maximálnych otáčkach. V takýchto podmienkach bude už chladiaci výkon Laminar RM1 za hranou, ale možno PL2 nakoniec predsa len trochu stiahnete? 🙂

         1. takze s boxom to ma 16358 bodov v CB23 a stale 100°C – nepouzitelne. S CM Hyper212+ som v inej zostave nameral 82°C max a 19029 bodov. Idem este vyskusat obmedzenie na 65W, ale to je uplne neprijatelne, ako pisem vyssie, potom treba kupit iny procesor, ktory nebude treba obmedzovat.

          1. To máte bez limitov napájania s PL2 na 154 W? Laminar RM1 má TDP okolo 100 W.

           — „ako pisem vyssie, potom treba kupit iny procesor, ktory nebude treba obmedzovat“

           No, to by asi mohli byt T modely (s PL2 92 W), ale dostupnosť Core i5-13500T je, zdá sa, pomerne slabá a keď ho aj niekto má, tak Core i5-13500 (s potenciálom porovnateľného výsledku, keď sa ručne pribrzdí na tých 92 W) je obvykle lacnejší.

          2. 14624 🙂 to je o kustik viac ako ryzen7600, ktory ma o 8jadier menej a jeho box ho v pohode uchladi bez obmezovania na 65W. Pritom stacilo dat cca 40€ za lepsie chladenie a 13500 je vykonnejsi ako ryzen7700

          3. bez limitov napajania, PL2 250W, spotreba okolo 130W. Teraz som este pustil 1core s obmedzenim 65W, berie 32W, bez obmedzenia bral 40W, takze aj 1core bude podstatne pomalsi. Obmedzovat tieto procesory z defaultu je vysoko kontraproduktivne.

          4. Nemal by tam byť rozdiel, pokiaľ ani v jednom prípade záťaž nedosahuje na limity napájania. Aplikácie typu HWiNFO môžu byť v tomto smere pomerne nepresné.

           Z našich testov základných dosiek vieme, že rozdiel v rýchlosti jednovláknového výkonu bez limitu napájania a s nimi je u výkonnejších procesorov (Ci9-12900K, Ci9-13900K, R9 7950X) minimálny.

           Rozdiel v spotrebe takisto zanedbateľný a o trochu nižšia spotreba ani nemusí znamenať nižšiu rýchlosť CPU, pretože sa škrtá inde ako na frekvenciách jadier CPU.

           Spotreba s limitmi napájania…

           … a bez nich

          5. posledna vec.. 59°C pri 32W odbere je uplny nonsense a na plnych 65W mal 77. To by bolo ok, keby to mal bez obmedzeni, takze NH-D15 alebo AK620 z clanku by to myslim dali.

          6. 32 W, ale na akej malej ploche (pokiaľ je teda stále reč o SC záťaži)… fyzikálne je to úplne v poriadku, nič nevysvetliteľné. Napríklad na 5,85 GHz u Ryzen 9 7950X sa veľmi ťažko dosahuje aj s najvýkonnejšími chladičmi, hoci stačí chladiť „iba“ nejakých 65 W. Dostať ich pod 70 °C, čo je hranica, od ktorej sa dosahované frekvencie dynamicky znižujú, je však veľmi zložité.

          7. chyba tu ten edit.. nakoniec sa moje predpoklady nepotvrdili, 1core vykon je rovnaky ako s odomknutym power limitom a tie teploty/spotreba kolisali podla toho v akej faze testu to bolo, takze aj tam som predcasne napisal tie cisla.
           Kadzopadne vysledok je, ze box na 13500 je na tento procesor nedostatocny a ak sa ma uzamknut na deklarovane TDP 65W, tak sa kupit tento procesor vobec neoplati.

          8. Vďaka za info, doplnenie. A jasné, Laminar RM1 počíta so znížením limitov napájania Core i5-13500…

  3. nezda sa mi ferove povedat ze „14600k ma vyssiu spotrebu ako 13600k“, skor je nastavitelny na dohnanie do vyssieho vykonu a samozrejme s vyssim vykonom sa zvycajne spaja aj vyssia spotreba. V skutocnosti 14gen maju nizsiu spotrebu ako 13gen ked sa porovnava rovnaky vykon. Takze pre niekoho ma zmysel aj pouzit vyssi model aj ked ho chce len zalimitovat na 125W, lebo s vyssim modelom dosiahne pri 125W vyssi vykon (a hlavne ma zmysel zobrat 14gen miesto 13 u nas kde su neraz 14gen modely lacnejsie ako 13)

    1. Zavisi kde a kedy pozerate. Moj 14700K som objednaval za taku cenu zo slovenskeho eshopu pod ktoru som zatial este nevidel 13700K klesnut a casto ked som pozeral ceny napr na alze tak sa stavalo ze niektory zo 14gen modelov ponukali lacnejsie ako zodpovedajuci 13gen model.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *