Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Výsledky testov

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť.

V čom testujeme…

Zostavu sme podrobili dvom testovacím prostrediam. Výpočtovému (Blender@Cycles, projekt Classroom s 2040 dlaždicami) a hernému (Shadow of the Tomb Raider, 2160p, TAA, profil s najvyššími detailmi). V prvom prípade sa jedná o rýdzo procesorovú záťaž, v druhom je záťaž kombinovaná s veľkým vkladom grafickej karty. Ale zase s menším zaťažením CPU. To je vyššie pri 3D renderingu v Blenderi.

… a aké sú výsledky

Chladenie CPU i GPU je v poriadku. Dalo by sa konštatovať, že aj s nejakou malou rezervou. Najmä čo sa týka grafickej karty, ktorá je najhlučnejším komponentom zostavy. Tu možno ešte ďalej stišovať, a to i model, ktorý sme použili – Sapphire RX 7700 XT Pure. Počítajte však s tým, že skôr než na teplotu GPU narazíte na príliš vysoké zahrievanie VRM, o ktorom získať dobrý prehľad je zložitejšie.


Spotrebu celej zostavy meriame na zásuvke multimetrom UNI-T UT71E. To pomocou sondy na 230 V

Zvukový spektrograf

V rámci frekvenčnej analýzy zvuku sú sledované dva režimy. Prvý, tichší, je bez záťaže grafickej karty. Ten zahŕňa hlučnosť systémového chladenia, chladiča CPU a zdroja. Teda veci DeepCool, ktoré môžu byť mimoriadne tiché. Hlučnosť sa citeľne zvýši až s aktivitou grafickej karty. To hlavne pre jej ventilátory s najvýraznejším hlukom v pásme 200–2000 Hz.

Čo cievky? Ich zvuk sa do spektrografu príliš nedostal. Minimálne z testovanej vzdialenosti (50 cm) a z testovacieho uhla (snímačom mikrofónu centrovaným na bočný panel). Nejaký kredit ale treba dať aj skrinke DeepCool CH560 (WH). Cievky Sapphire Radeon RX 7700 XT Pure sú tichšie, ale počuť ich rozhodne je, ako ukazujú aj testy tejto grafickej karty, keď sa hlučnosť meria bez bariéry a s menšej vzdialenosti.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (26) Pridať komentár

  1. to je fakt genialny napad, obmedzit 14600k (ktory ma este vyssiu spotrebu ako 13600k) na 125W. Skladal som „teraz“ 13600k s uplne nevhodnym chladicom AKASA Alucia H4 (zakaznik si nedal povedat, ze to je slabe) a okrem toho ze to malo 5sec po zapnuti CB23 100°C, to malo aj aktualnu spotrebu 190W. Verim, ze s vhodnym hladicom, ako je napr. tu pouzity AK620 by to tuto hodnotu aj +/- udrzalo.. kazdopadne poklesom na 125W pojde dole vykon a potom nema zmysel kupovat tento procesor. Vhodnejsi je potom 13500, ktory ma 130W v defaulte a vykonovo je zhruba 10% pod 13600k. Cenovo sa ale skoro zmesti 13500+AK620

    1. a este mala pripomienka 🙂 nic dolezite a nema to ziadny vyznam, kedze zdroj nieje vidiet… ale uz z principu by som do tejto zostavy teda zobral Corsair RM750 White (2021) alebo teda biely Deepcool, ked musi byt tato znacka..

      1. 750 W je už pomerne dosť, by ten zdroj pri maximálnom výkone bol zaťažený iba okolo 40 %, čo je mimo jeho najefektívnejšie pásmo. Biely DeepCool začína na ešte o 100 W vyššom výkone a vyššiu prioritu mala nižšia spotreba než farba.

    2. Súhlasím, máte pravdu, procesor Core i5-13500 by bol pre túto zostavu po tom nutnom obmedzení na 125 W, samozrejme vhodnejší. Pracovali sme ale s tým, čo „sme mali k dispozícii“ s ohľadom na to, aby bolo možné nejaký, relatívne vyšší príkon, chladiť ticho. Rozhodne nebolo cieľom to prezentovať ako nejaký optimálny výber všetkých komponentov. Tam sa dá, samozrejme, diskutovať a hľadať alternatívy prakticky vo všetkých bodoch.

      1. verim tomu, ze v tejto konkretnej zostave nieje potrebne obmedzovat 14600k a stale to bude prijatelne tiche s prijatelnymi teplotami. Len asi bude treba vratit spet 2. vrtulu na pasiv.

        1. Pokiaľ má byť chod extra tichý (zodpovedajúci 650 otáčkam ventilátora FK120), tak tam to obmedzenie musí prísť aj keby boli použité na pasíve obidva ventilátory. Ten druhý (ventilátor) TDP chladiča síce zvýši, ale pri zachovaní rovnakej hlučnosti iba o trochu, tak o 5 W. S ohľadom na celkovú hlučnosť je lepšie, keď sa použije ako systémový ventilátor. Keby na výstupe zostal iba jeden, tak by na dosiahnutie rovnakého prietoku musel ísť rýchlejšie a s narastajúcimi otáčkami pri týchto ventilátoroch (FC120 a FK120) pomerne agresívne stúpa hluk na nízkych frekvenciách. Aby bol na výstupe dostatočný prietok (t.j. aby sa v skrinke nekumuloval ohriaty vzduch) a zároveň to bolo fakt tiché, tak tam musia byť aspoň dva ventilátory na veľmi nízkych otáčkach.

          Druhý ventilátor na pasíve (ani na dvojvežovom) nejaké zásadne chladiaci výkon nemení a do praxe viac než to zhoršuje kompatibilitu s pamäťovými modulmi.

          1. treba rozlisovat chod bez zataze a v zatazi. Bez zataze mam a chcem nepocutelne pc. V zatazi mi ale „nejaky ten hluk“ nevadi a pre 140mm vrtule na 1000rpm je to uplne prijatelne. Takze tolko k 650rpm. Preto pisem „prijatelne tiche“.

            1. Jasné, rozumiem s „140mm vrtule na 1000rpm je to uplne prijatelne“ ale veľa používateľov nebude súhlasiť, označia to za neznesiteľné a radšej, než prevádzkovať tri tie 140 mm intake ventilátory CH560 WH na 1000 ot./min (a k tomu ďalších, zvuk vydávajúcich vecí), presedlajú na nejakú prácu bez potreby počítača.

              Každý to má ale s vnímaním hluku, samozrejme, inak. Vyššie otáčky nemusia vždy znamenať otravnejší chod ventilátora. Isteže, stúpnu s nimi frekvencie zvuku medzi 300–400 Hz, ale nižšie frekvencie (130–230 Hz) môžu byť pokojne slabšie. A to aj trochu komplikácia u mnohých ventilátorov, ktoré majú aj pri nízkych ventilátoroch relatívne hlučné nízke frekvencie a akustický prejav je taký… dunivý. A čím viac takýchto ventilátorov v zostave je, tým viac by človek radšej siahol po inom riešení.

              Osobne mám rád, keď sa s ohľadom na záťaž hlučnosť nemení. U malých, poddimenzovaných chladičov, mi vždy pilo krv, keď ventilátor reagoval aj na textového dokumentu. Keby to šlo komplet pasívne chladiť v záťaži aj zostavu s RTX 4090… ale to by ma zase trápila hlučnosť cievok pre ich lacnú (nedokonalú) výrobu.

              1. idem akurat skladat 13500 s boxom, tak som strasne zvedavy na teploty 😀 odhad 90+ stupnov.
                Skrina bude 1st cool monster, takze evidentne „beznych ludi“ nezaujima, ci je 650rpm alebo xy rpm, ale najlacnejsia sracka, do coho sa to da osadit za co najmenej penazi…

                1. „Bežných ľudí“ to nezajíma, to máte pravdu. My sa ale snažíme priblížiť na tieto veci náročnejším až náročným používateľom. Zároveň ale nezatracujeme ani box chladiče. Zatiaľ, čo mnohí im nikdy nedajú ani šancu, tak u nás nájdete rozbory uvedené titulkami ako „Test box chladiča Intel Laminar RM1. Prečo sa ho (ne)vzdávať?“ alebo „Ani najslabší box chladič Intelu (Laminar RS1) nepatrí do koša“. Sú situácie, do ktorých sú boxované chladiče perfektné a netreba viac. To bude aj prípad Laminar RM1 pri Core i5-13500, pokiaľ sa ten procesor obmedzí na úroveň TDP/65 W. Vtedy by nemal mať ani 90 °C a ani by nemal byť hlučný (viď testy pri nižších otáčkach/hladinách hluku).

                  Takže áno, na Ci5-13500 môže byť Laminar RM1 vhodný, bez obmedzenia príkonu (s PL2 na 154 W) je ale treba počítať s hlučnejšou prevádzkou. To už to zahrievanie vo vysokej záťaži bude intenzívnejšie a pri maximálnych otáčkach. V takýchto podmienkach bude už chladiaci výkon Laminar RM1 za hranou, ale možno PL2 nakoniec predsa len trochu stiahnete? 🙂

                  1. takze s boxom to ma 16358 bodov v CB23 a stale 100°C – nepouzitelne. S CM Hyper212+ som v inej zostave nameral 82°C max a 19029 bodov. Idem este vyskusat obmedzenie na 65W, ale to je uplne neprijatelne, ako pisem vyssie, potom treba kupit iny procesor, ktory nebude treba obmedzovat.

                    1. To máte bez limitov napájania s PL2 na 154 W? Laminar RM1 má TDP okolo 100 W.

                      — „ako pisem vyssie, potom treba kupit iny procesor, ktory nebude treba obmedzovat“

                      No, to by asi mohli byt T modely (s PL2 92 W), ale dostupnosť Core i5-13500T je, zdá sa, pomerne slabá a keď ho aj niekto má, tak Core i5-13500 (s potenciálom porovnateľného výsledku, keď sa ručne pribrzdí na tých 92 W) je obvykle lacnejší.

                    2. 14624 🙂 to je o kustik viac ako ryzen7600, ktory ma o 8jadier menej a jeho box ho v pohode uchladi bez obmezovania na 65W. Pritom stacilo dat cca 40€ za lepsie chladenie a 13500 je vykonnejsi ako ryzen7700

                    3. bez limitov napajania, PL2 250W, spotreba okolo 130W. Teraz som este pustil 1core s obmedzenim 65W, berie 32W, bez obmedzenia bral 40W, takze aj 1core bude podstatne pomalsi. Obmedzovat tieto procesory z defaultu je vysoko kontraproduktivne.

                    4. Nemal by tam byť rozdiel, pokiaľ ani v jednom prípade záťaž nedosahuje na limity napájania. Aplikácie typu HWiNFO môžu byť v tomto smere pomerne nepresné.

                      Z našich testov základných dosiek vieme, že rozdiel v rýchlosti jednovláknového výkonu bez limitu napájania a s nimi je u výkonnejších procesorov (Ci9-12900K, Ci9-13900K, R9 7950X) minimálny.

                      Rozdiel v spotrebe takisto zanedbateľný a o trochu nižšia spotreba ani nemusí znamenať nižšiu rýchlosť CPU, pretože sa škrtá inde ako na frekvenciách jadier CPU.

                      Spotreba s limitmi napájania…

                      … a bez nich

                    5. posledna vec.. 59°C pri 32W odbere je uplny nonsense a na plnych 65W mal 77. To by bolo ok, keby to mal bez obmedzeni, takze NH-D15 alebo AK620 z clanku by to myslim dali.

                    6. 32 W, ale na akej malej ploche (pokiaľ je teda stále reč o SC záťaži)… fyzikálne je to úplne v poriadku, nič nevysvetliteľné. Napríklad na 5,85 GHz u Ryzen 9 7950X sa veľmi ťažko dosahuje aj s najvýkonnejšími chladičmi, hoci stačí chladiť „iba“ nejakých 65 W. Dostať ich pod 70 °C, čo je hranica, od ktorej sa dosahované frekvencie dynamicky znižujú, je však veľmi zložité.

                    7. chyba tu ten edit.. nakoniec sa moje predpoklady nepotvrdili, 1core vykon je rovnaky ako s odomknutym power limitom a tie teploty/spotreba kolisali podla toho v akej faze testu to bolo, takze aj tam som predcasne napisal tie cisla.
                      Kadzopadne vysledok je, ze box na 13500 je na tento procesor nedostatocny a ak sa ma uzamknut na deklarovane TDP 65W, tak sa kupit tento procesor vobec neoplati.

                    8. Vďaka za info, doplnenie. A jasné, Laminar RM1 počíta so znížením limitov napájania Core i5-13500…

    3. nezda sa mi ferove povedat ze „14600k ma vyssiu spotrebu ako 13600k“, skor je nastavitelny na dohnanie do vyssieho vykonu a samozrejme s vyssim vykonom sa zvycajne spaja aj vyssia spotreba. V skutocnosti 14gen maju nizsiu spotrebu ako 13gen ked sa porovnava rovnaky vykon. Takze pre niekoho ma zmysel aj pouzit vyssi model aj ked ho chce len zalimitovat na 125W, lebo s vyssim modelom dosiahne pri 125W vyssi vykon (a hlavne ma zmysel zobrat 14gen miesto 13 u nas kde su neraz 14gen modely lacnejsie ako 13)

        1. Zavisi kde a kedy pozerate. Moj 14700K som objednaval za taku cenu zo slovenskeho eshopu pod ktoru som zatial este nevidel 13700K klesnut a casto ked som pozeral ceny napr na alze tak sa stavalo ze niektory zo 14gen modelov ponukali lacnejsie ako zodpovedajuci 13gen model.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *