Test box chladiča Intel Laminar RM1. Prečo sa ho (ne)vzdávať?

Intel Laminar RM1 (a cesta k nemu)

K chladičom dodávaným spolu s procesormi sa pristupuje s predsudkami. Často ani nedostanú šancu a sú hneď nahradené niečím „lepším“. Nový chladič Intel Laminar RM1 je vylepšený v mnohých smeroch a aby ste si o ňom urobili čo najlepší obraz, tak sme ho porovnali jednak z jeho predchodcom, jednak s populárnym chladičom SilentiumPC Fera 5. Testy na procesore s obmedzenou spotrebou alebo pri plnom výkone? Oboje!

Intel Laminar RM1 (a cesta k nemu)

Slabý výkon či „slabý“ vzhľad a pre mnohých kombinácia obidvoch týchto vecí robí s boxovaných neatraktívny kus hardvéru, ktorý končí obvykle nevyužitý niekde v šuplíku. V tomto článku buďme hľadať odpovede na to, či opodstatnene a hlavne či rovnaký osud čaká aj Intel Laminar RM1. Na novú generáciu chladičov Intelu sa strhla pozornosť najmä preto, že sa od tých predchádzajúcich odlišujú už na prvý pohľad. To ale najmä vizuálne, pretože funkčne sú rôzne návrhy používajú aj staršie chladiče, aj keď tento fakt je často prehliadaný.

Fotka nižšie však ilustruje tri rôzne pasívy, ktoré Intel v priebehu času s procesormi dodával. Niektoré mali jednoduché rebrá, iné ku koncom rozdvojené na zväčšenie plochy, ktorá je v kontakte so vzduchom. Aj tieto v tvare vidličiek boli rovné i zakrivené. Po miernom prehnutí môže byť celková plocha zase o trochu väčšia.

Hliníkové časti starších boxovaných chladičov Intel

Takáto konštrukcia (prehnuté rebrá s dvoma koncami) bola použitá aj v rámci poslednej generácie chladičov, ktorá sa stále dodáva s procesormi Intel Rocket Lake a Comet Lake. Pri tejto generácii chladičov sa Intel snažil odstrániť akýsi vizuálny hendikep. Namiesto „surového“ hliníku má už čierne eloxovanie a esteticky príťažlivejšia je aj nálepka na ventilátore, ktorá farebne lepšie ladí so zvyškom obsahuje už iba veľké logo Intel.

Priamy predchodca Laminar Rx. Najlacnejší procesor, s ktorým sa dodáva, je Intel Core i3-10105F

To všetko sú však len drobné úpravy, ktoré nevyžadovali výrazný zásah do zabehnutých konštrukcií. S väčšími zmenami prichádzajú až chladiče s procesormi Alder Lake. K rôznym triedam procesorov sa dodávajú rôzne chladiče. Najjednoduchší je k Celeronom a Pentiám (Laminar RS1) a naopak najzložitejší alebo teda najväčší prirodzene ku Core i9 (Laminar RH1). Najčastejšie sa však budete stretávať zrejme s Laminar RM1, ktorý sa dodáva s procesormi Core i3, Core i5 a Core i7. A treba dodať, že je súčasťou iba balení modelov s uzatvoreným násobičom, ktoré majú TDP do 65 W.

Laminar RM1 má oproti svojmu predchodcovi pri rovnakej výške (47 mm) viac než dvojnásobnú hmotnosť (347 gramov). A tú rozhodne nezískava zdanlivo výrazne väčším „oplastovaním“. Aj staršie chladiče majú korunku, plastový držiak s ventilátorom a táto časť (držiak + ventilátor) je ťažšia iba o 5 gramov. Hmotnosť Laminar RM1 zvyšuje v prvom rade plné medené jadro (na predchádzajúcom chladiči bolo prázdne – zvnútra vanička). Jeho základňa je znovu kruhová, ale s o 7 mm väčším priemerom (35 mm), čo znamení lepší kontakt s tepelným rozvádzačom procesora. V osi celého čipu procesorov Alder Lake (aj variantov s väčším jadrom s plochou 209 mm2) je ale aj menšie jadro na starších chladičoch.

   

A potom je tu ešte oceľový kríž s push-pinmi. Tie boli doteraz súčasťou plastového držiaku pre ventilátor. Samotná plocha rebrovania zase nebude o toľko väčšia. Pozoruhodné je, že sa striedajú rôzne typy rebier (menšie, väčšie vidličky, jednoduché priame lamely), ktoré sú všetky znovu rovné. Formát ventilátora zostal na 80 mm, ale je tu menej lopatiek (5), než bývalo (7), ale na jednu pripadá výrazne väčšia plocha. Účinnosť nového ventilátora preto môže byť vyššia.

   

Vláknami opletené vodiče napájacieho kábla už poznáte zo staršieho chladiča, čo však z neho nepoznáte, je konečne pohodlná práca s push-pinmi. Namiesto tlačenia prstom pri odisťovaní môžete použiť plochý skrutkovač. Push-piny majú na hlavičkách po novom šikovný zámok.

Jednou noviniek Laminar RM1 (a celkovo najnovšej generácie boxovanyćh chladičov), sú push-piny s elegantným odisťovaním skrutkovačom

Ako ale chceme porovnávať nový boxovaný chladič so starým, keď je rozdiel v rozteč montážnych dier? Pomerne jednoducho. Testy, samozrejme, prebiehajú na platforme Intel LGA 1700 a v prípade staršieho chladiča bolo potrebné push-piny odstrániť a namiesto nich sme skrz naskrz prestrčili štandardné skrutky s menším závitom, než sú diery v nožičkách pre push-piny. Vďaka tejto malej vôli je možné jednoducho zastaviť o trochu väčšiu rozteč, z pôvodných 75 × 75 mm (LGA 115x/1200) na 78 × 78 mm (LGA 1700).

Na dosiahnutie rovnakého prítlaku sme demontovali push-piny aj na Laminar RM1 s osadili skrutky s cieľom dostať sa na úroveň zahrievania s push-pimi. To postupným doťahovaním matičiek a priebežným testovaním. Na základe toho je tak možné nastaviť taký prítlak, aký by vyvinuli i samotné push-piny. Popri tomto ladení sa ukázalo i to, že push-piny pôsobia na procesor takou silou, aby nedochádzalo k deformácii PCB základnej dosky. To sa už pri vyšších tlakoch prehýba.

Na testovacie účely sme použili procesor Intel Core i5-12400. To konkrétne variant H0 (t.j. s menším jadrom), aby výsledky dobre škálovali aj s procesormi Core i3-12100(F), ktoré sú postavené vždy na natívne 6-jadrovom čipe. Jeden z režimov Core i5-12400 máme zastropovaný podľa TDP na 65 W (takúto spotrebu dosahuje Core i3-12100/F bez limitov spotreby) a druhý je už bez obmedzení, zhruba 95 W. Záťažové testy prebiehajú v Cinebench R23, ktoré z procesorov Alder Lake žmýkajú prakticky maximum a naozaj narážajú na 65-wattovú hranicu PL1/TDP.

Chladiče testujeme pri maximálnom výkone a pri nižších rýchlostiach, ktoré zodpovedajú fixným hladinám hluku 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Hladiny hluku snímame hlukomerom Reed R8080 (s parabolickým golierom na zvýšenie citlivosti) so vzdialenosti 15 centimetrov od zdroja zvuku (ventilátora).

Merania prebiehajú tradične vo veternom tuneli, s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Teplota vzduchu (21–21,1 °C) na vstupe je stála, riadne kontrolovaná počas celého priebehu testovania. Okrem boxovaných chladičov je ako silný (populárny) referenčný bod do porovnania zaradený aj chladič SilentiumPC Fera 5, ktorý býva častým náhradníkom slabších riešení Intelu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

      1. Proč by ne, mohou použít rozteč standardní pro 60 mm ventilátory. Pak bychom mohli čekat, že někdo situace i využije a dodá ventilátory s uchycením pro o stupeň menší rozměr na paprscích uchycení motorku.

        1. Hmm, teraz mi napadlo, že ono sa tie dodávané chladiče bývajú nahradzované aj pre nekompatibilitu v menších skrinkách, do ktorých sú píliš vysoké. Použitie štandardizovaného formátu by mohlo pomôcť i v tom, že človek nemusí hneď kupovať iný chladič pre presah desať milimetrov, ale vymení sa (za nízkoprofilový) len ventilátor. Ten pasív Laminar RM1 je celkom slušný a drvivá väčšina nižších alternatív tretích strán, bude na tom asi horšie, čo sa týka chladiacej kapacity.

          1. Gumu lze použít vždycky, problém je, že dlouhodobé namáhání v takto teplotně exponovaném místě nezvládne :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *