Test Core i5-12400 s DDR4: Spoznajte čerstvý bestseller

Intel Core i5-12400 v detailoch

Úspornejšie procesory Alder Lake s TDP/PL1 35–65 W sú vonku a idú do predaja. My sme, samozrejme, pri tom a na dokonalý prehľad máme kompletné testy Core i5-12400, teda nástupcu najpopulárnejších modelov minulých generácií. Nielen s nimi, ale aj s Ryzenom 5 5600X si môžete tento procesor porovnať vo všetkých aspektoch. Vyzerá to tak, že pôjde na dračku.

Intel Core i5-12400 v detailoch

Súčasnú ponuku oddnes dopĺňa 22 nových procesorov Intel Alder Lake so zatvoreným násobičom, bez písmena K v označení. Od Celeronov po Core i9 (vrátane T modelov so zníženým TDP na 35 W), najviac je ale Core i5. Túto triedu tradične štartujú modely so 400 v označení – 12400 a 12400F (bez iGPU). Core i5-12400 v rámci tohto článku budeme hodnú chvíľu zaoberať. Jedná sa o nástupcu procesorov, ktoré sa v starších generáciách (Rocket, ale najmä Comet Lake) tešili vysokej popularite používateľov. To jednak pre výhodný pomer cena/výkon, ale aj pri vysokú efektivitu (výkon na jednotku spotreby). Tak ako je to u všetkých procesorov Intel Alder Lake, aj tieto sú postavené novom výrobnom postupe Intel 7, ktorý by mal byť porovnateľná alternatíva k 7 nm procesu TSMC (procesory AMD).

Core i5-12400(F) na rozdiel od Core i9 a Core i9 Alder Latke už nepoužívajú efektívne (E) jadrá Golden Cove. Existujú ale dva varianty procesorov, jeden ich má deaktivované a druhý ich nemá v rámci čipu nemá fyzicky vôbec. To je pri Core i5 Alder Lake pomerne veľká téma. Vždy sa jedná o 6-jadrový procesor s dvanástimi vláknami (teda s podporou technológie HyperThreading), ale natrafiť môžete na dve rôzne verzie. Jedna má natívny, 6-jadrový kremík bez malých E jadier a ide o konfiguráciu 6+0. Interné označenie tohto steppingu je „H0“.

Intel ale zároveň zužitkováva aj nepodarené kusy kremíku s rôznymi výrobnými defektmi, ktoré nespĺňajú požiadavky pre vyššie modely. Tieto procesory majú čip s 8+8 jadrami. Interný stepping je tu „C0“. Tento variant takisto nemá aktívne žiadne E jadrá, hoci fyzicky prítomné sú. To sa môže prejaviť na o trochu vyšších latenciách na prstencovej zbernici pre skryté „zastávky“ navyše jhapre neaktívne jadrá a dva klastre E-core. Dopad na výkon v reálnych aplikáciách je však zanedbateľný. Malá výhoda týchto procesorov bude spočívať vo väčšom jadre s lepším odvodom tepla a pravdepodobne so spájkovaným IHS. Ani to sa ale v tejto energetickej triede príliš neprejaví a zahrievanie bude veľmi podobné.

Je tu síce väčší čip a TIM s lepšími teplovodivými vlastnosťami, ale Core i5-12400 s väčšími čipmi majú vyššiu spotrebu (najväčší percentuálny rozdiel bude zrejme mimo záťaže) a nakoniec sa to plus mínus vyrovná. Asi by sa dalo povedať, že nemusíte ľutovať, nech sa už v rámci nákupnej lotérie dostanete k jednému či druhému variantu. My máme na testovacie účely procesor so steppingom C0 (teda s čipom s 8 P a 8 E jadrami, z ktorých, je, samozrejme, veľká časť vypnutá). Core i5 s natívnym 6-jadrovým čipom majú stepping „H0“. Hlavným rozpoznávacím znakom pre vás je ale kód S-Spec, čo je 5-miestne alfanumerické označenie na kovovom rozvádzači tepla. C0 ho má SRL4V. Okrem toho je odlišná aj spodná strana procesora, konkrétne rozloženie a počet SMD v obdĺžnikovom priestore medzi kontaktami. Ak spodná strana vyzerá rovnako ako na Core i9-12900K, tak ide o procesor s krémíkom 8+8/C0. Charakteristický znak je prítomnosť dvoch väčších blokov s SMD v matici 3×3.

Kód S-Spec pre procesor s menším čipom (s plochou približne 160 mm²) zatiaľ nepoznáme, ale predajcu sa naň môžete opýtať a podľa toho zistíte, o ktorý variant ide. Nebýva síce na potlači škatuliek, ale viditeľný je aj bez porušenia nálepky/pečate. To tradične cez priezor na boku, ktorá odhaľuje vrchnú stranu IHS. Ak bude mať internetový obchod procesor skladom a bude vám chcieť vyjsť v ústrety, tak vám bude schopný kód S-Spec odčítať. Podľa toho zistíte, o aký z dvoch možných variantov sa jedná. Minimálne teraz, zo štartu. Je totiž možné, že časom sa môžu tieto kódy zmeniť, pokiaľ Intel prejde na nový stepping alebo urobí nejakú drobnú revíziu. Kódy S-Spec pre určitý model procesoru nebývajú konštantné.

   

Core i5-12400(F) sú o trochu drahšie než predchádzajúce modely Core i5-11400(F) Rocket Lake, ale zase vychádzajú výrazne lacnejšie ako Ryzeny 5 5600X. Pridaná hodnota bezFkového modelu Core i5 je pritom v prítomnosti iGPU. Jedná sa o Intel UHD 730 s 24 EU. Svoje tromfy v rukáve má ale aj AMD. Hoci Core i5-12400(F) uvádzajú pre CPU nižší PL2 ako Core i5-11400(F) – 117 vs. 154 W, tak bez obmedzení bude R5 5600X s PPT 88 W stále zrejme o dosť úspornejší. Kľúčový je tu ale prienik spotreby s výpočtovým či herným výkonom. O tomto už teoretizovať nemusíme, všetko, vrátane informácií o efektivite, sa dozviete z podrobných analýz našich testov.

* Týka sa procesora s väčším, natívne 8+8-jadrovým čipom. Čisto 6-jadrový môže (ale aj nemusí) ako tepelné rozhranie medzi kremíkovým puzdrom a IHS používať teplovodivú pastu. Keď sa objaví nejaký delid, tak túto informáciu aktualizujeme.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (24) Pridať komentár

 1. Super! Prvý dojem, deja vu, Mirek Jahoda extra hardware.

  Ale ten by otestoval aj integrovanú grafiku. Toto ma sklamalo. iGPU, APU bude čím ďalej tým dôležitejšie.

  25W i5 v nečinnosti?
  To by som povedal – premerať ešte raz. Je to extrémne vysoká hodnota, takú spotrebu nemali snáď ani 22nm i7. Ani AMD na AM2-AM3.

  Osobne sa teším na i3 a Pentium. I3 by malo byť v max pekne pod 75W, možno i menej.
  Pentium, možno Celeron, uvažujem nad stavbou NAS. Tam ide o čo najnižšiu spotrebu v idle. Tých skoro 25W je príšerne veľa na obyčané 6 jadro.

  Zarazilo ma, že indel udáva v špecifikácií max. 128 GB RAM. To je málo, vzhľadom k tomu, že pri DDR5 majú byť neskôr i 128GB moduly. Asi nebude mať zmysel kvôli Alder Lake kupovať DDR5 dosku.

  Dík za recenziu, kopec práce ale u mňa sklamanie. Pri tomto nedostatku grafických kariet neotestovať integrovanú grafiku, ako je v porovnaní s GT730 či GT1030, keď zastralé GTX 1050 sú takmer za 200Eur… Na druhú stranu, to by museli byť v teste iné hry.

  Vďaka za recenziu. Hlavne to osobitné meranie spotreby len procesora je super!

  1. Na musíme najprv spraviť poriadnu metodiku (a bude, sľubujem…)… tá, s ktorou je testovaná GT 1030, som pomerne nespokojný a na iGPU je IMHO nevhodná. Chce to väčší výber nenáročných hier. Pri tej GeForce mi išlo pri v rámci testov grafických kariet hlavne o vytýčenie výkonnostného dna. 25 W v nečinnosti je správne, asi to teda vypichnem aj do záveru a následne do mínusov. Všimnite si, ako v nečinnosti narástla spotreba Core i9-12900K, keď sa odstavili E jadrá. Tá je ešte vyššia (cez 28 W).

   1. Divím sa, že vám dali túto verziu na testy. Tých 25W v idle, keď v domácich PC, v kanceláriách, väčšinu času bude procák tak či tak idlovať. Teraz keď máme fanatické šetrenie každého wattu, som zvyknutý v idle mať PC tak do 30W..

    V podstate neriešim, pre mňa bude i3, tam dúfam že inel toto neurobí.

    Ku grafike, keď si urobíte metoidiku, rovno ku tomu buchnite pentiu s UHD 710 🙂

    1. Buchneme. Napíšte si, čo v tej metodike chcete nájsť (a ja to tam zaradím), aby sme predišli ďalším sklamaniam. Ale že sa vám v súvislosti so mňou vybavilo meno Mirka Jahody je skvelé, býval v tomto fachu pre mňa prirodzených autorít. Teraz takto nevnímam celosvetovo nikoho, zostali už iba šašovia.

     Proceosor nemáme od Intelu a primárne má byť na testy dosiek B660.

     1. Pozeral som si teraz doky od gigabyte. Tie najlacnejšie H610 majú 4 video výstupy. DP, HDMI, DVI-D a VGA.
      Na integrovanú grafiku super! Ako pre mňa urobené 🙂

      Už je to pekne rokov, čo to Mirek Jahoda vzdal s recenziami.
      Tu je recenzia HD 530: https://www.cnews.cz/intel-hd-530-bezna-integrovana-grafika-skylake-testy-her-a-videa/

      Viem že chcel vylepšovať metodiku, obmeniť hry, možnože to aj čiastočne urobil, ale 2016 odišiel pracovať inam. Možno by vám to mohlo nejak pomôcť. Možnože ak nebude čo, otestovať možno niektoré z tých hier a porovnať to s HD 530. Neviem či to niekoho bude zaujímať, ale čo sa týka recenzií, bol dôsledný podobne ako aj vy.

      1. Haha, to bude tým, že mi bol Mirek veľkým vzorom a takisto skvelý šéf. Zlomím ho na nejaký rozhovor na tému súčasných procesorov? Určite ich minimálne jedným očkom sleduje. K Zenu sa vlastne ako tester už nedostal. Bola by to zaujímavé? 🙂

       A verte mi, že testy iGPU budú, tiež ma úsporné grafiky zaujímajú, ale holt musím furt riešiť iné (existečné) veci než metodiku pre ne vhodnú. A keď už, tak to zase musí byť samozrejme celosvetvo na najvyššej dostupnej úrovni. Inak by som to nemohol robiť, nebavilo by ma to. S Janom sme rozoberali už aj o testoch hardvérového kódovania QuickSync, NVENc, VCE, ale aj to otestovať je zložitejšie, než sa môže zdať. Je dôležité, aby bola na výstupe rovnaká vizuálna kvalita obrazu, čo sa dosahuje naprieč HW kodérmi pomerne obtiažne, ale niečo vymyslíme. Ale zajtra to nečakajte, je to na to-do liste, ale nemáme to úplne ako prioritu. Nie, že by sme nechceli, ale musíme najprv nejako stabilizovať a zabezpečiť magazín finančne a k tomu vidím iné cesty. Ale sľubujem, že až bude lepšie, tak príde aj na testy iGPU. Je to vec, ku ktorej mám vzťah, ale musí nám to dávať zmysel. A teraz nemyslím tematicky či užitočnosťou (tieto významy to dáva vždy, samozrejme). 🙂

       1. Pozerl som si, cnews.cz nesledujem, odkedy mi prestalo od nich fungovať RSS. Tiež ste tam boli do 2016 a nové články až od 2021. Pozerám, hlavne to chladenie. Ani som nevedel (zabudol) že tam boli články aj v slovenčine. Ale pamätám si, Jan Olšan písal mesiace aj v slovenčine. Ubehlo to.
        Pamätám si ešte, že na celom tom webe, neviem koho to bol nápad, ma doslova sral Urban, s tým jeho uživatelky a uživatelé, ako keby to bol iný živočísny druh, ako keby oznamoval svetu, hurá tento program môžu používať samci aj samice. Keď som to videl v RSS zle mi z toho bolo!

        Jahodovi zatiaľ dajte pokoj, šetrite si ho na Zen4. I keď si myslím, fandovia extrahardware by privítali možno len obyčajný rozhovor ako život, čo nové. Neviem či cnews niečo také mal, viem že pred 1-2 mesiacmi som si kontroloval RSS. V čítačke ktorú používam, nefunguje, teda min. v troch rôznych, ale v jednej v browsery áno. Dokonca som články od nich nejaké videl v RSS PC worldu.

        Aby som sa vrátil ku procesorom. H610 pre mňa si nebude. Minimálne tie od Gigabyte. Majú len 2xDIMM. 4x SATA majú aj B660, kde som dúfal že by to bolo 6x SATA, ale majú pre zmenu 2xDP, HDMI a DVI-D.

        Alder Lake nevyzerá vôbec zle. 🙂

        1. 2×DIMM je relativně na pohodu a počet SATA už netlačí tolik, protože máš zase nově vyhrazený kanál pro NVMe a déle i posílené DMI pro další NVMe, nebo i přídavný SATA řadič. Když to dáš do poměru k ceně a minulosti, je to cajk 🙂

  2. Hm, tá idle spotreba môže byť asi preto, že vám dali tú horšiu verziu, C0. To je prúser. Dôvod nekupovať i5, alebo otestovať a prípadne vrátiť. Predpokladám, že rozdiel v idle bude 10-15W medzi C0 a H0. Super!

  3. Limit 128GB nevidím jako problém, a to z pozice člověka, kterému je všude těsno 😉 128GB modulů se ve spotřebitelské sféře imho nedočkáš vůbec, nebo až s koncem jejich životného cyklu. Špičkové kapacity bývají zpravidla v nabídce jen v enterprise segmentu – logicky, protože taky pak při těchto kapacitách hrají významnou roli robustní ochrany proti chybám.

   Jsou lepší důvody, proč se (zatím) vykašlat na DDR5.

  1. V prvom rade vás treba pochváliť za recenziu. Skoro nikde nie sú, má ich len niekoľko zahraničných webov. Myslel om si, že tu bol nejaký zákaz na recenzie a že hneď včera ich budú záplavy.

   Čo sa týka spotreby, len 1-2 redakcie merajú priamo procesor, väčšinou sa uspokoja s meraním spotreby celej zostavy. Igors lab, ten ta má spotrebu tohto i5, nečítam to podrobne, ale nikde v grafe ani v texte nevidím slovo idle.
   Pozrel som si aj iné weby, príde mi to všade také neslané-nemastné, bez nadšenia. Asi sa to zlepší po ukončení Vianočných sviatkov, budúci týždeň.

   Pozeral som alzu, najlacnejšia H610 doska 92Eur. i3 majú len Fkovú verziu. i5-12400 za takmer 240Eur.

   Nemám dokonalý prehľad, ale z toho čo vidím, vrámci CZ-SK ako jediný máte recenziu Alder Lake i5. To nemajú ani väčšie zahraničné redakcie. Blahoželám!
   Rozčarovania ešte len prídu, tie dosky sú naozaj asi tak 2x drahšie ako pri predchádzajúcich generáciách. To znechutí podľa mňa dosť záujemcov o Pentiá, i3… tých lowspecgaming… i i5, nebadať teraz žiadne extra nadšenie, čo je spôsobené sviatkami, ale i tak 🙂

   1. Nech sa na mňa Igor nehnevá, ale Ci5-12400 nemôže mať oproti R5 5600X pri podobnom hernom výkone o 20–30 W nižšiu spotrebu ani v najmodrejšom sne. 28 W v Controle (High, 1440p, Dx12)? 🙂 A to má tiež C0…

    Usilujeme sa zohnať H1 a ak sa to podarí, tak prejdeme a porovnáme všetky testy, v ktorých súčasne testujeme spotrebu, výkon i zahrievanie.

    Ak máte radi priame meranie spotreby komponentov tak, ako to má byť, tak v testoch dosiek si prídete na svoje. Cez bočník vlastnej výroby budeme mimo iné analyzovať aj spotrebu na jendotlivých vetvách 24-pinu.

    1. To už je hard core. Koľko vlastne spotrebováva idlujúci chipset, koľko pri plnej záťaži, prípadne ako sa mení spotreba dosky v idle a pri zátaži. Jeden článok by som zniesol. Budem pesimista. Pokiaľ si pamätám, Mirek Jahoda ako jednu z vecí, prečo odišiel bolo okrem čiastočného vyhorenia i to, že mal rád podrobné testy, ale tie boli pre vydavateľa drahé. Držím palce, len pozor na preťaženie. Jedna vec je robiť jednu vec podrobne raz za čas a iné robiť podrobné testovanie ako na bežiacom páse.

     Procesory, dosky, ventilátory, … Sám to utiahnete len dočasne. Keď na to budete mať posilu, tú musíte zaplatiť. Na druhú stranu, uživiť sa dokážu aj ešte viac užšie špecializované weby. Mne najvtipnejší prídu audiofili. Ja už nič nepočujem a oni riešia tú najmenšiu odchýlku.
     To ma privádza ku doskám. Svojho času časopisy testovali aj kvalitu integrovaných zvukoviek. Zmenilo sa len to, že drtivá väčšina nemá nič iné, tie prídavné karty vymizli. Reproduktory v monitoroch sú stále príšerné, a malé reproduktorky ku PC sa stále predávajú. Píšem to len preto, že kedysi som si vyberal dosku aj podľa kvality integrovanej zvukovky. Už je mi to jedno, viac ako 8 rokov používam jedni repráky so zabudovanou USB zvukovkou. Na druhú stranu, výrobcovia radi zdôrazňujú 24bit audio a spol. S dobrým sluchom ľudia majú záujem aj o kvalitnú integrovanú zvukovku. Nezostáva vám nič iné, len testovať, merať všetko =)

     1. Nemyslím si, že Mirek vyhorel. Odísť musel kvôli tomu, že Extra Publishingu v istom momente dával väčší zmysel bulvár (na ktorom funguje) a ako píšete, poriadne, unikátne články vydavateľstvo platiť nechcelo. O to smutnejšie je to, že práve na počítačových magazínoch začínali. Možno za pádom EHW a časopisu Extra PC bolo viac vecí, nechcem zase širiť nepravdy, aby mi Radek Kejduš nedal po prstoch. 🙂 každopádne legendárnu 100+1 zhumpľovali poriadne. Kedysi chodili reportéri s tou značkou na front popožiť svoje životy, teraz zo smarfónu recklujú a rôzne prekrúcajú históriu. Hodnota a užitočnosť sa holt stali cudzími slovami.

      Procesory, grafiky, dosky, ventilátory a neskôr testy TIM (teplovodivé pasty a podložky), takisto na báze unikátnej podrobnej metodiky. Je to náročné, ale životné poslanie si človeka niekedy vyberie samo. A trpezlivosť ruže prináša. Verím, že tie testy ventilátorov nás postupom času, s plniacou sa databázou s rôznymi objavmi, vyšvihnú aj v globálnom vnímaní a budeme schopní nájsť (a zaplatiť) niekoho, kto sa pre tie testy bude ochotný tomu testovaniu tiež úplne „odovzdať“ a nejako si to rozložíme. Nebuďte pesimista a len držte palce. 😉

 2. sanka dole sefe, dobre odvedena praca… Skoda len ten 300€ dosky a ze sa nepockalo na lacnejsiu okolo 150€.

  1. Nechám sa ukecať takmer na čokoľvek a rád prispôsobujem veci záujmu čitateľov, ale v tomto som trvrdohlavý a s výberom dosiek na testy procesorov to vidím takto: https://www.hwcooling.net/z-testlabu-hwc-2-hlada-sa-idealna-doska-na-testy-procesorov/
   Ako ohýba, prípadne neohýba vlastnsoti procesora doska, zistíte už čoskoro z testov základných dosiek, ktoré budeme testovať v rôznych triedach (od lacných, cez nejaký strednú cestu až po high-end) s Core i5/Ryzenmi 5 aj Core i9/Ryzenmi 9. Inak ďakujem za pochvalu, teší ma, že aspoň niekto vidí, že si na tých testoch dávame záležať viac než je súčasný štandard ostaných (ale to je už asi „naduté“ prehlásenie, tak ho škrtám… ale neupozorňoval by som na to, keby si to hardvérové firmy uvedomovali a prácu navyše nejakým spôsobom ocenili.). 🙂

   1. problem je, ze 12400 s pouzitou doskou vychadza o 100€ (550€ pre 12400; 522€ pre 11400f; 446 pre 5600x) drahsie ako 5600x+tuf B550 gaming plus. To uplne meni pomer sil, pri rovnosti ceny je lepsi intel, takto AMD. Napr. ASUS PRIME B660M-A D4 + 12400f je zas o 100€ lacnejsi, 355€.

     1. Všetky procesory testujeme na veľmi podobne robustných základných doskách, čo sa týka VRM, a v rámci rovnakej platformy používame aj rovnaký model dosky. Má to svoje dôvody. Článok, na ktorý vyššie odkazujem, presne túto tému rozoberá. Mrknite doňho. Ak by bolo z jeho textu niečo nejasné alebo nedávalo zmysel, tak napíšte a môžeme o tom samozrejme diskutovať. 🙂

  1. Budú fungovať veci ako MCE (Multicore Enhancement) a podobne. Tomu sa budeme venovať v rámci testov základných dosiek, aj v rámci Core i5-12400. Dosky budeme testovať s dvoma procesormi, s úspornejším, povedzeme, a s menej úsporným (Ci9-12900K). Pretaktovanie mi v rámci samotných testov procesorov nevonia, pretože každý kus môže končiť na trochu iných frekvenciách a to je potom trochu zavádajúce, no. Ale v testoch dosiek sa tomu venovať budeme, tak ako aj fungovaniu s obmedzeniami príkonu podľa TDP/PL1 a podobne.

 3. Zabijákom Alder Lake sú momentálne základné dosky. Stále čakám na gigabyte, v obchodoch sú Asusy, ale… o aj viac ako polovicu lacnejšie B460 majú lepšiu výbavu ako H610. 4xDIMM, 6xSATA, 2x M.2 … ešte 1 max.2 týždne počkám, i3 12100 v zahraničí už je, tu len v katalógu (F za cca 120 už je ale neF za cca 150 ešte nie).

  B460 má aj intelácku podporu RAID, kým H610 nie. Pre mňa je to voľba B460 alebo B660.
  Nie je dostupné ani Pentium, ale Celeron je. Očakával som lepšie, rýchlejšie zásobenie trhu i3 procesormi. i5 sú všade.

  Nakoniec možno kúpim na prechodné obdobie i3-10105. Kvôli doske. Novú generáciu až/už s DDR5. 10. generáciu ponechám ako NAS. Alebo Alder Lake kúpim len ako notebook.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *