Test box chladiča Intel Laminar RM1. Prečo sa ho (ne)vzdávať?

Záver

K chladičom dodávaným spolu s procesormi sa pristupuje s predsudkami. Často ani nedostanú šancu a sú hneď nahradené niečím „lepším“. Nový chladič Intel Laminar RM1 je vylepšený v mnohých smeroch a aby ste si o ňom urobili čo najlepší obraz, tak sme ho porovnali jednak z jeho predchodcom, jednak s populárnym chladičom SilentiumPC Fera 5. Testy na procesore s obmedzenou spotrebou alebo pri plnom výkone? Oboje!

Záver

Intel Laminar RM1 posúva latku vo všetkých aspektoch. To treba zohľadňovať aj pri hodnotení pomeru cena/hodnota nových procesorov Alder Lake, ktorých je súčasťou. Typicky Core i3-10105(F) môže mať v niečom, čisto ako procesor, lepší pomer cena/výkon v porovnaní s Core i3-12100(F), ale k najnovším Core i3 dostanete výrazne lepší chladič. A špeciálne na 12100(F) je hlúpe ho nepoužiť.

Chladiaci výkon je ďaleko nad rámec potrieb procesorov Core i3-12100(F) a pri maximálnom výkone ich hravo zvládne bez obmedzení spotreby aj pri znížených otáčkach. Pri takých, keď už je chladič veľmi tichý. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku sa však budete musieť poriadne pohrať s krivkou PWM, aby ventilátor nešiel zbytočne na vyššie otáčky, než je treba. Tichý vie byť chladič aj na Core i5 či Core i7, pokiaľ spotreba výrazne nepresahuje 65 W.

Po nastavení napájacích limitov (PL1) pre dlhodobý výkon podľa odporúčaní Intelu, je Laminar RM1 dobre dimenzovaný aj pre vyššie triedy procesorov (Core i5 a Core i7). To sa môže hodiť pre bude pre dosiahnutie tichého chodu alebo ako rezerva do horúcich letných dní, keď je v neklimatizovaných priestoroch okolitá teplota vzduchu podstatne vyššia než po zvyšok roka. Na Core i5-12400 bez obmedzení v napájaní (t.j. pri spotrebe okolo 96 W) sa už Laminar RM1 začína trápiť, respektíve sa požadujú už vyššie otáčky.

V hrách, kde typicky nedochádza k hraničnej záťaži (spotrebe), to ale zase až také kritické nebude, ale napríklad Cinebench R23 bol už bol aj po spomalení ventilátora do režimu 45 dBA nestabilný a vplyvom vyšších teplôt 3D renderovanie zlyhávalo. S Core i5-12400 stepping C0 (t.j. variant s väčším čipom) by bolo aj chladenie s boxovaným chladičom lepšie, ale na maximálneho all-core boostu má už výkonnejší chladič opodstatnenie. Najmä pokiaľ je v kombinácii s výkonnejšími procesormi požadovaný aj veľmi tichý chod – na to už Laminar RM1 kapacitu nemá. Oproti svojmu predchodcovi je ale aj tak výrazne účinnejší, pri nastavení na rovnakú hlučnosť pri 65 W o 5–6 °C. Rozdiel medzi staršími chladičmi Intel s medeným jadrom a celohliníkovými, je menší.

Používateľský stereotyp, ktorý hovorí o „nepoužiteľnosti“ boxovaných chladičov, sa ale len tak rýchlo nerozbije, no Intel ide na to každopádne dobre. Okrem zvýšenia účinnosti vsadil aj na atraktívnejší vzhľad korunky z dymového plastu, ktorý je okolo ventilátora lemovaný modrým prúžkom. Tým pádom je už tento chladič snáď „pekný“ aj pre oko diváka. A to sa dnes vyžaduje viac ako soľ na chlieb.

S nižším zahrievaním nižšie frekvencie. Anomália Alder Lake?

Počas testovania sme zaznamenali veľmi zvláštny frekvenčný manažment Core i5-12400 (H0). Na tom, že intenzita zahrievania na frekvencie jadier má vplyv nie je nič zvláštne (a u GPU je to bežné, dynamická správa frekvencií podľa teploty), ale zvláštna je iná vec. Frekvencie all-core boostu nerástli s klesajúcim zahrievaním (pri vyššom chladiacom výkone), ale s narastajúcim, pri nižších otáčkach.

Hoci sú rozdiely malé (do 70 MHz), je mimoriadne zvláštne, že sa násobič stabilnejšie drží na 34 pri nižšom chladiacom výkone. S vyšším výkonom častejšie padá na 33. Zhoršeným chladením VRM na základnej doske to nebude (a určite nei pri takto nízkej spotrebe na Z690 Tomahawk) a takémuto spávaniu dochádza iba s obmedzeným napájaním na podľa TDP. Bez limitov PL1/PL2 sú frekvencie pre all-core boost už stabilné (3990,x MHz) bez ohľadu na intenzitu zahrievania.

Záhadnosť okolo regulácie frekvencií (či presnejšie násobiča) v závislosti od zahrievania CPU budeme skúmať a snáď sa pre takéto nelogické správanie nájde rozumné vysvetlenie. Zatiaľ sa nám ako najpravdepodobnejšie zdá to, že s narastajúcou teplotou vnútri čipu klesá presnosť interného snímača spotreby, od ktorej sa odvíja automatická regulácia násobiča. S narastajúcou teplotou môže byť tak chybne detegovaná nižšia spotreba a vznikať tak priestor na stabilnejšie držanie vyššieho násobiča. Kto máte Core i5-12400 (ideálne stepping H0) môžete vyskúšať, či k niečomu podobnému nedochádza aj vo vašej konfigurácii.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

      1. Proč by ne, mohou použít rozteč standardní pro 60 mm ventilátory. Pak bychom mohli čekat, že někdo situace i využije a dodá ventilátory s uchycením pro o stupeň menší rozměr na paprscích uchycení motorku.

        1. Hmm, teraz mi napadlo, že ono sa tie dodávané chladiče bývajú nahradzované aj pre nekompatibilitu v menších skrinkách, do ktorých sú píliš vysoké. Použitie štandardizovaného formátu by mohlo pomôcť i v tom, že človek nemusí hneď kupovať iný chladič pre presah desať milimetrov, ale vymení sa (za nízkoprofilový) len ventilátor. Ten pasív Laminar RM1 je celkom slušný a drvivá väčšina nižších alternatív tretích strán, bude na tom asi horšie, čo sa týka chladiacej kapacity.

          1. Gumu lze použít vždycky, problém je, že dlouhodobé namáhání v takto teplotně exponovaném místě nezvládne :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *