Viac kovu, žiadne push-piny; nadchádzajúce chladiče Intel ku Core i9

Laminar RH1, najvýkonnejší chladič Intelu pre procesory Alder Lake

Krátko po úniku detailnejšej fotografie boxovaného chladiča k procesorom Alder Lake tried Core i7, Core i5 a Core i3, sa v celej svojej kráse ukazuje aj najvýkonnejší model. Ten je prirodzene mohutnejší a vysoké rebrá už nemá plastové, ale z hliníku. Dobrá správa je aj to, že už používa pevnú montáž cez skrutky. Súčasťou chladiča je i backplate, čo sa hodí, keďže je tento chladič už výrazne vyšší a ťažší ako sú súčasné modely.

Spolu so 65-wattovými procesormi Alder Lake Intel vydá aj tri nové boxované chladiče s rôznym chladiacim výkonom. Procesory majú síce rovnaké TDP, ale v booste bude je ich spotreba odlišná. Stredne výkonný Laminar RM1 sme si teoreticky rozobrali nedávno.

Medzičasom unikli aj fotky z kompletného balenia Core i5-12400F, takže sa potvrdilo, že ide o konečnú podobu chladiča a vysoké rebrá má naozaj z plastu. Výkonnejší model Laminar RH1 však rovnaký osud nepostihol. Tento chladič sa bude dodávať k procesorom triedy Core i9 a požadované bude vyššia chladiaca kapacita. Tú bude najvýkonnejší z chladičov Intel dosahovať aj vďaka celokovovému pasívu. Vysoké obrysové lamely sú v jeho prípade už kovové. Tak ako aj u nižšieho modelu Laminar RM1 hliníkové rebrá ústia zo spoločného stredu, ale v prípade Laminar RH1 je každé druhé rebro predĺžené.

Tvar rebier je podobný ako na lacnejšom chladiči, ale rozdiel je v tom, že zatiaľ čo RM1 má iba plastovú korunku, tak vysoké rebrá RH1 sú stále z hliníku. Tieto vysoké rebrá chladič aj celkom slušne rozširujú a celkovo pôsobí Laminar RH1 masívne.

Všimnite si, že okolo rotora je nenápadný rámček s rozšíreným vonkajším priemerom. Ten ventilátoru pomáha dosahovať vyšší statický tlak, ale slúži ako svetlovod pre LED. Zatiaľ je pomerne nejasné, či pôjde „iba“ o modré alebo RGB. Na fotografiách je zachytený aj káblik s konektorom a zdá sa, že by by osvetlenie predsa len mohlo byť pestrofarebné a modrá je tu nastavená len z dôvodu synchronizácie s „intelovskou“ farbou.

Chladič Laminar RM1 bude konečne charakterizovať aj pevná montáž cez skrutky – súčasťou príslušenstva je tak prirodzene aj backplate. Medzi boxovanými chladičmi Intelu je takýto montážny systém celkom rarita, ale push-pinom sa firma vyhla už aj v prípade modelu ku Core i9-980X (Gulftown). To sa ale jednalo o vežovitý chladič a medzi konštrukciami typu top-flow má skrutkovací mechanizmus premiéru. Je to zrejme i preto, že Laminar RH1 bude pomerne vysoký a i hmotnosť sa môže blížiť k pol kilogramu. Hrúbka hliníkových lamiel bude odhadom okolo 2 mm. A za predpokladu, že je použitý 80 mm široký a 20 mm hlboký ventilátor (tak ako aj na súčasných boxovaných chladičoch Intel), tak na výšku Laminar RH1 môže dosahovať približne 60 mm.

Chladič Laminar RH1 bude súčasťou dodávky minimálne procesorov Intel Core i9-12900 (s aktívnym iGPU) a Core i9-12900F (s neaktívnym iGPU). Tie spolu s nižšími modelmi vyjdú v januári 2022, teda už čoskoro.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *