Threadripper 5000 konečně na cestě, už víme datum. Zatím jen Pro

Zen 3 konečně přijde do Threadripperů, ale zatím jen Pro a WRX80

Když vyšly Ryzeny 5000, udělala architektura Zen 3 dobrý dojem a hodně se čekalo, až se dostane do highendových Threadripperů. Tam ale nastalo značné zklamání, ani rok od příchodu se Zen 3 v Threadripperech neobjevil. Vypadá to, že teď konečně máme termín, kdy je AMD vydá, bude to za nějaké dva měsíce a něco. Nicméně zatím jsou pořád potvrzené jen verze pro platformu WRX80, o běžných modelech pro TRX40 se nic neví.

AMD zřejmě chystá formální odhalení Threadripperů 5000 na CES 2020, respektive na úvodní prezentaci 4. ledna, která bude ještě před samotným veletrhem. Uvádí to leaker Greymon55 a také údajně hodně osvědčené zdroje webu VideoCardz. Toto formální odhalení znamená, že AMD procesory oznámí, asi sdělí částečné nebo celé parametry a nejspíš ceny, ale ještě se tyto procesory nezačnou prodávat.

Podle VideoCardz se odhalení bude týkat pěti modelů, ale měly by to být samé Threadrippery Pro, tedy procesory pro platformu WRX80. Jména modelů už unikla dříve, mělo by jít o 12jádro, 16jádro, 24jádro, 32jádro a 64jádro, vždy s SMT (tedy dvojnásobkem vláken).

Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX, které budou oznámené na CES 2022 (Zdroj: VideoCardz)

V obchodech od 8. 3. 2022

Zatímco 4.1. nastane odhalení, samotná dostupnost bude o dva měsíce později – prodej má totiž odstartovat až 8. března. Opět platí, že toto je termín pro oněch pět procesorů Threadripper 5000WX Pro, které můžete vidět zde v tabulce webu VideoCardz. měly ba pasovat do existujících desek platformy WRX80, ale bude třeba v nich nejprve aktualizovat BIOS.

Parametry procesorů, které se v řadě Threadripper Pro 5000WX chystají, ještě nejsou jasné, až na počty jader. Unikly ještě jen jména modelů. TDP se čeká stejné jako u generace 3000 (280W), zůstat stejná by měla konektivita platformy WRX80, tedy 128 linek PCI Express 4.0 a osmikanálový řadič DDR4. Podle starších úniků by asi mohly být zrychlená komunikační sběrnice xGMI2 propojující IO čiplet s jádry/CPU čiplety, z 16 GT/s na 18 GT/s.

Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 „Chagall“ (Zdroj: MoePC)

Leaker Greymon55 nedávno uvedl na Twitteru, že na CES firma AMD odhalí Threadrippery na bázi Zenu 3, ale nezmiňoval u toho, že by šlo o Threadripper Pro. Možná nějaká malá párprocentní naděje na to, že by se objevily i modely běžné linie Threadripper pro platformu TRX40 pořád je. Ale moc s tím nepočítejte, bohužel asi jako s výchozí verzí musíme pracovat s tou, že AMD odhalí a bude prodávat jen modely Pro, kdežto platforma TRX40 zůstane odsouzená zůstat u nynějších modelů s architekturou Zen 2.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce

Nvidia minulý týden vydala předběžné finanční výsledky, v nichž zela díra o velikosti 1,4 miliardy $, způsobená propadem prodeje herních grafik GeForce. Asi to definitivně potvrzuje předchozí zvěsti, že na skladech po kryptoměnové horečce zůstalo příliš mnoho GPU generace Ampere. Nvidia již sáhla ke slevám, ale zatím to asi nestačilo. Pokud teď váháte nad koupí, tak pozor: za pár týdnů prý ceny klesnou ještě víc. A o něco mají zlevnit také Radeony. Celý článok „S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4. Celý článok „Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *