Threadripper 5000 konečně na cestě, už víme datum. Zatím jen Pro

Zen 3 konečně přijde do Threadripperů, ale zatím jen Pro a WRX80

Když vyšly Ryzeny 5000, udělala architektura Zen 3 dobrý dojem a hodně se čekalo, až se dostane do highendových Threadripperů. Tam ale nastalo značné zklamání, ani rok od příchodu se Zen 3 v Threadripperech neobjevil. Vypadá to, že teď konečně máme termín, kdy je AMD vydá, bude to za nějaké dva měsíce a něco. Nicméně zatím jsou pořád potvrzené jen verze pro platformu WRX80, o běžných modelech pro TRX40 se nic neví.

AMD zřejmě chystá formální odhalení Threadripperů 5000 na CES 2020, respektive na úvodní prezentaci 4. ledna, která bude ještě před samotným veletrhem. Uvádí to leaker Greymon55 a také údajně hodně osvědčené zdroje webu VideoCardz. Toto formální odhalení znamená, že AMD procesory oznámí, asi sdělí částečné nebo celé parametry a nejspíš ceny, ale ještě se tyto procesory nezačnou prodávat.

Podle VideoCardz se odhalení bude týkat pěti modelů, ale měly by to být samé Threadrippery Pro, tedy procesory pro platformu WRX80. Jména modelů už unikla dříve, mělo by jít o 12jádro, 16jádro, 24jádro, 32jádro a 64jádro, vždy s SMT (tedy dvojnásobkem vláken).

Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX, které budou oznámené na CES 2022 (Zdroj: VideoCardz)

V obchodech od 8. 3. 2022

Zatímco 4.1. nastane odhalení, samotná dostupnost bude o dva měsíce později – prodej má totiž odstartovat až 8. března. Opět platí, že toto je termín pro oněch pět procesorů Threadripper 5000WX Pro, které můžete vidět zde v tabulce webu VideoCardz. měly ba pasovat do existujících desek platformy WRX80, ale bude třeba v nich nejprve aktualizovat BIOS.

Parametry procesorů, které se v řadě Threadripper Pro 5000WX chystají, ještě nejsou jasné, až na počty jader. Unikly ještě jen jména modelů. TDP se čeká stejné jako u generace 3000 (280W), zůstat stejná by měla konektivita platformy WRX80, tedy 128 linek PCI Express 4.0 a osmikanálový řadič DDR4. Podle starších úniků by asi mohly být zrychlená komunikační sběrnice xGMI2 propojující IO čiplet s jádry/CPU čiplety, z 16 GT/s na 18 GT/s.

Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 „Chagall“ (Zdroj: MoePC)

Leaker Greymon55 nedávno uvedl na Twitteru, že na CES firma AMD odhalí Threadrippery na bázi Zenu 3, ale nezmiňoval u toho, že by šlo o Threadripper Pro. Možná nějaká malá párprocentní naděje na to, že by se objevily i modely běžné linie Threadripper pro platformu TRX40 pořád je. Ale moc s tím nepočítejte, bohužel asi jako s výchozí verzí musíme pracovat s tou, že AMD odhalí a bude prodávat jen modely Pro, kdežto platforma TRX40 zůstane odsouzená zůstat u nynějších modelů s architekturou Zen 2.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $

Kromě grafických karet Nvidia GeForce RTX 3050, které se mají začít prodávat 27. ledna, tento měsíc přijdou na trh také další, a ještě levnější nové grafiky: Radeon RX 6500 XT od AMD, což bude ještě levnější karta s podporou ray tracingu pro dostupná herní PC. Tato grafika by dokonce mohla do jisté míry zůstat stranou zájmu kryptotěžařů, takže by mohla být o něco lépe sehnatelná něž vyšší modely. Celý článok „6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $“ »

 •  
 •  
 •  

Socket AM5 a Ryzen 7000 předvedené. Zen 4 zvládá 5 GHz all-core

AMD v úterý oznámilo vydání procesoru Ryzen 7 5800X3D s technologií 3D V-Cache, jenž má vyjít někdy na jaře, ale mluvilo i o jeho nástupci, desktopových procesorech s architekturou Zen 4. Vyjdou ještě letos a firma ukázala vzorek, takže máme první fotku těchto procesorů (Ryzenů 7000) i jejich socketu AM5. A ukázáno bylo i demo, dle kterého Zen 4 dosáhne takt 5 GHz na všech jádrech, což je dobrá zpráva o 5nm technologii. Celý článok „Socket AM5 a Ryzen 7000 předvedené. Zen 4 zvládá 5 GHz all-core“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu první CPU s 3D V-Cache: Ryzen 7 5800X3D, jen osmijádro

Dnešní úvodní prezentace AMD na CES 2022 přinesla koncentraci odhalení, kterými se ještě chvíli budeme prohrabávat. Mezi nimi, kterou hráči asi nejvíce vyhlížejí. AMD ukázalo a oznámilo první procesor s 3D V-Cache, tedy s 96MB L3 cache přidanou ve vrstvě na křemík CPU. Od této technologie fandové čekají pomalu zázraky v herním výkonu a poměrně brzo už bude k mání. Zatím je ale dost otázka, zda nezklame ony velké naděje. Celý článok „Je tu první CPU s 3D V-Cache: Ryzen 7 5800X3D, jen osmijádro“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *