AMD uvádí WRX80 a Ryzen Threadripper Pro s osmikanálovou DDR4

Ryzen Threaderipper Pro 3000WX: highendové CPU od AMD speciálně pro výkonné pracovní stanice

Když AMD vydalo 7nm Ryzeny Threadrippery 3000 s až 64 jádry, byla jedna z jejich slabin to, že mají jenom čtyřkanálový řadič pamětí, zatímco serverové Epycy hned osmikanálový. Teď AMD vydává Threadrippery Pro s platformou WRX80, která toto řeší a přináší plné osmikanálové paměti, také s až 64 jádry. Tyto procesory jsou určené pro profesionální pracovní stanice, bohužel se ale nebudou zatím dát koupit samostatně.

Threadrippery Pro mají na rozdíl od těch běžných svou vlastní a zřejmě nekompatibilní platformu WRX80. Ona osmička znamená, že poskytuje plný osmikanálový paměťový řadič (takže deska může mít 8 nebo 16 slotů DIMM) podporující DDR4-3200. Pochopitelně i s ECC. Na rozdíl od platformy TRX40 a normálních Threadripperů, které zvládají jenom neregistrované moduly UDIMM (byť také s ECC), podporuje WRX80 a Threadrippery Pro také paměti typu registered – RDIMM a LR-DIMM. To umožňuje výrazně vyšší kapacity, oficiálně tato CPU podporují až 2 TB (16× 128GB modul).

Druhá velká změna je, že WRX80 také podporuje dvojnásobný počet linek PCI Express 4.0. Ty jsou u normálního Threadripperu/TRX40 ořezané na 64, ale WRX80 jich bude poskytovat plných 128 (stejně jako Epyc). Samotný čipset WRX80 bude asi interně stejným křemíkem jako TRX40.

Srovnání platformy WRX80 s běžnými Threadrippery pro TRX40 (Zdroj: AMD/AnandTech)

Pokud jde o samotné procesory, uvedlo AMD čtyři modely. První dva jsou základní levnější CPU: Ryzen Threadripper Pro 3945WX má jen 12 jader a 24 vláken, 64 MB L3 cache a jeho frekvence je 4,0 GHz v základu a 4,3 GHz v maximálním boostu. Nad ním je pak ještě model Ryzen Threadripper Pro 3955WX s 16 jádry/32 vlákny, jenž má takty 3,9/4,3 GHz.

Zajímavé to ovšem začíná být u zbývajících dvou modelů. Ryzen Threadripper Pro 3975WX je podobně jako model běžný Threadripper 3970X (který jsme měli možnost trošku proklepnout v tomto testu) procesor s 32 jádry a 64 vlákny. Jeho základní frekvence je 3,5 GHz a maximální boost 4,2 GHz. AMD tedy u těchto workstation modelů nasadilo o něco nižší frekvence. Procesor má 128 MB L3 cache (8 × 16 MB).

Úplným králem a teď také nejvýkonnějším CPU pro pracovní stanice je Ryzen Threadripper Pro 3995WX. Ten poskytuje plných 64 jader, 128 vláken a 256 MB L3 cache (16 × 16 MB). Frekvence je v základu 2,7 GHz (o 200 MHz níže než u čtyřkanálového ne-Pro modelu 3990X), maximální boost je 4,2 GHz.

Toto bude asi jediná slabina, kvůli které bude jednovláknový výkon níž než u nejvýkonnějších Intelů. Vícevláknový výkon ale bude Intel daleko předstihovat, podle AMD toto 64jádro překonává Xeon W-3275 i dvouprocesorovou stanici s párem Xeonů Platinum 8280.

Modely Ryzenů Threadripper Pro 3000WX (Zdroj: AMD/ComputerBase)

Socket sWRX8 používaný těmito CPU pravděpodobně bude fyzicky stejný jako u TRX40 (sTRX4), byť nekompatibilní, a TDP je stejných 280 W. To znamená, že procesory Threadripper Pro se budou dát chladit stejnými chladiči, jako normální Threadrippery 3000. Dlužno říct, že 12jádro a 16jádro asi obvykle nebudou 280W TDP v zátěži naplno využívat.

Bohužel jen pro OEM sektor

To, že jsou tyto Threadrippery zařazené do série „Pro“, má několik důsledků. Jednak podporují tzv. AMD Pro Technologies, podobné Intel vPro. Znamená to schopnost vzdálené správy a různé bezpečnostní funkce (Secure Processor, Trustzone, AMD Memory Guard, tedy transparentní šifrování RAM).

Ovšem nevýhoda je, že stejně jako Ryzeny Pro tyto Threadrippery Pro nebudou k mání na volném trhu. AMD je teď nabízí jenom velkým výrobcům sestav, respektive pracovních stanic. Na trh se nechystají žádné normální základní desky a v retailu se nebudou prodávat ani samostatná CPU.

Ze začátku exkluzivně v Lenovo ThinkStation P620

Jde o ještě o něco dál. V první fázi totiž budou tyto procesory exkluzivně dostupné jen v jednom typu a značce pracovní stanice. Nyní při vydání je totiž exkuzivním partnerem Lenovo. To na Threadripperech Pro založilo jednoprocesorovou pracovní stanici Lenovo ThinkStation P620, která konkuruje 1S modelům Lenovo ThinkStation P520 a 2S Lenovo ThinkStation P720 s procesory Intel Xeon.

Je pravděpodobné, že časem se přidají i další výrobci jako HP, Dell a další menší značky. Ale nyní je tento počítač jediný, v kterém bude možné modely Ryzen Threadripper Pro 3000WX pořídit, bohužel.

Lenovo ThinkStation P620 (Zdroj: AMD/AnandTech)

Procesory byly sice uvedené na trh včera, ale Lenovo ThinkStation P620 má být dostupná až někdy na konci září/septembra. AMD neuvádí ceny samotných procesorů a ani Lenovo nesdělilo ceny, jaké budou mít různé konfigurace.

Osmikanálová platfrorma TRX80 i pro (bohaté) běžné lidi? Loni o ní byly zvěsti, ale osud neznámý

Informace o platformě WRX80 – tedy nyní vydávaných osmikanálových CPU a deskách pro pracovní stanice – prosákly už loni v létě spolu s prvními zmínkami o TRX40, která nakonec vyšla již loni s běžnými Threarippery 3000. Tehdy se ve stejném úniku objevil i čipset/platforma TRX80. To by podle názvu možná mohly být běžné Threadrippery 3000 s osmikanálovými pamětmi, které by se už na volném trhu prodávat mohly. Je tedy určitá naděje, že se tato možnost ještě objeví i pro samostavitele PC. Ale nevíme, zda TRX80 nebyla zrušena – to, že se nakonec uskutečnila varianta WRX80, nemusí nic znamenat. Dvě různé platformy pro docela malý spotřebitelský/nadšenecký highendový trh by přece jenom byly dost problematické. Teoreticky je možné, že AMD se původně chvíli rozhodovalo mezi TRX40 a TRX80, ale na trh nikdy neměly přijít obě možnost zároveň…

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *