Test Nvidia DLSS 2.0, RTX a ďalšie funkcie pre hráčov

Prehľad grafík

Grafiky Nvidia RTX 2000 sa už pomaly ale iste blížia ku koncu svojho produkčného cyklu a nové modely sú očakávané v dohľadnej dobe. To ale neznamená, že nemajú stále čo ponúknuť, práve naopak. Ich hlavné prednosti ako technológie RTX či DLSS sa dočkali niekoľkých revízií a preto sa pozrieme, ako dobre fungujú a aký majú dopad na výkon, či už pozitívny alebo negatívny.

Grafika pre každého

Než sa pustíme do samotných testov, najskôr sa pozrieme na čom budeme vlastne testovať. Ssobne som fanúšik úplných top modelov a toho najlepšieho, čo viete v danom momente kúpiť, no väčšina hráčov takto nerozmýšla a hlavne na to nemá rozpočet. Test sme tak koncipovali trochu ináč, preto sa pozrieme na zástupcu midendu v podobe RTX 2060 Super, ale aj high-endu s RTX 2080 Super, hoci vieme, že existuje aj RTX 2080 Ti. Tá sa však nedočkala vynovenej verzie „Super“ a cenovo je stále výrazne vyššie ako testovaná 2080 Super.

Konkrétne sa pozrieme na dvojicu grafických kariet Asus, menovite Dual RTX 2060 Super EVO V2 OC a ROG Strix 2080 Super. Grafiky majú veľa rozdielneho, ale aj spoločného. Začnime očividnými rozdielmi a teda rozmermi. Samozrejme, že výkonnejšia 2080 Super v modeli ROG Strix je výrazne dlhšia a ponúka trojicu ventilátorov, zatiaľ čo Dual 2060 Super má len dva a je tak kompaktnejšia. Ponúka preto lepšiu kompatibilitu s menšími skrinkami, kde už dlhá 30 cm 2080 Super môže predstavovať problém. Prekvapením ale je, že obe grafiky sú takmer rovnako hrubé s rozdielom len 10 mm v prospech 2060 Super.

Obe grafiky ponúkajú novú generáciu axiálnych ventilátorov s okrúhlou obrubou okolo lopatiek, vďaka čomu vedia zvýšiť tlak vzduchu a smerovať ho preč od grafiky. Donedávna boli tieto ventilátory výsadou produktov ROG, teraz ich vidíme aj v cenovo dostupnejšej verzii Dual. Poteší tiež fakt, že pri oboch modeloch je dostupný režim 0 dB, čo znamená, že pokiaľ teplota GPU neprekročí 55°C, tak sa ventilátory sa netočia (pri 2080 Super je na to nutný režim Quiet).

Obe grafiky majú ochranný backplate, čo opäť nebývalo zvykom pri mainstreamových modeloch. Takisto nesmie chýbať podsvietenie RGB s Aura Sync. Na grafike Dual ide len o decentný prúžok, ktorý vidno pri pohľade zboku, zatiaľ čo ROG ide do plnej RGB „kolotočariny“ s podsvietením okolo ventilátorov aj loga na backplate. Spoločná je tiež 100 % automatizovaná výroba s technológiou Auto-Extreme, pri ktorej sa používajú špičkové štandardy pri výrobe grafických kariet za použitia automatických výrobných liniek. Tie spájkujú v jednom kroku a ponúkajú aj kontrolu kvality, aby každý kus grafickej karty spĺňal najprísnejšie požiadavky.

Kvalita vyrobenej grafickej karty sa overuje aj v 144 hodinovom validačnom programe, pri ktorom sú vykonané záťažové testy v benchmarkoch ako 3D Mark, ale aj reálnych hrách ako Fortnite, League of Legends, Overwatch a PlayerUnknown’s Battlegrounds. Cieľom je samozrejme zabezpečiť, aby grafická karta, ktorú si kúpite, fungovala naplno a bez akýchkoľvek problémov.

Samozrejme ROG 2080 Super je vybavená aj ďalšími prémiovými funkciami, ako je duálny BIOS s režimami Performance a Quiet, dotykovú plochu MaxContact s die GPU, zosílený rám či konektory pre ventilátory aj doplnky RGB v prednej časti. Nepochybný je aj výkonový rozdiel medzi grafikami, čo je však očakávané vzhľadom na to, že sa jedná o rozdielne GPU. V tomto článku sa však nejdeme zameriavať na porovnanie RTX 2060 Super a 2080 Super, ale na to, aké technológie obe grafiky ponúkajú a aký výkon v špecifických podmienkach možno očakávať.

Než sa pustíme do samotných testov, ešte krátky pohľad na testovaciu zostavu.



Dosť bolo rečí, vrhnime sa na RTX, DLSS a ďalšie funkcie, ktoré obe grafiky ponúkajú.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DirectSR, sjednocený upscaling ve hrách je tu. Vzal si něco z FSR

Před nedávnem se objevily informace o technologii DirectSR, kterou chystá Microsoft jako novou součást API DirectX, nad nímž je postavená většina her pro PC. DirectX standardizuje mnoho věcí včetně API pro 3D grafiku, s DirectSR se k tomu přidá rozhraní, přes které hry budou moci snadno používat upscaling, jako je DLSS. A to bez toho, aby musely přímo podporovat všechna různá řešení výrobců GPU, každé zvlášť. Celý článok „DirectSR, sjednocený upscaling ve hrách je tu. Vzal si něco z FSR“ »

  •  
  •  
  •  

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

DirectSR: Sjednocení DLSS, XeSS a FSR, konec nekompatibility

Už by to mělo být pět let, co Nvidia začala prosazovat do her upscaling s první generací DLSS spojenou s grafikami GeForce RTX 2000. Tento přístup se uchytil a nyní mají jak AMD, tak Intel vlastní alternativy FSR a XeSS. Velká nevýhoda je, že každá z těchto technologií se do her musí přidávat zvlášť. Záchranou teď může být Microsoft, který z upscalingu dělá standardní součást DirectX, takže už nebudete omezení tím, čí GPU vlastníte. Celý článok „DirectSR: Sjednocení DLSS, XeSS a FSR, konec nekompatibility“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Máte blbý, že těch deset a více tisíc bych raději vrazil do procesoru 😛 Uvidíme, co s cenami udělá příchod nové generace, ale nejspíš mě neukecáte 🙂

    1. Na novú generáciu som tiež zvedavý, niektoré dohady sú veľmi zaujímavé, ako napríklad že 3060 by mala mať vyšší výkon ako 2080 Ti v RTX, čo by bolo skvelé, no zdá sa mi ako prehnané očakávanie…

      Možno nebudeš musieť nič investovať, ale usmeje sa na teba šťastie v nejakej ďalšej súťaži, ktorú budeme určite robiť, podobne ako minulý rok… 🙂

      1. Přehnaných očekávání teď bude všude kotel. Aby hlavní cenou nebyla celospolečenská kocovina. To by mi pak byť drahá karta, kterou příliš nevyužiji, trn z paty sotva vytrhla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *