Nvidia údajně chystá nový standard kabelů pro přídavné napájení GPU
Před časem se objevily informace, že by nové grafiky GeForce od Nvidie (herní GPU Ampere) mohly mít vyšší TDP, než se čekalo, dosahující 300–350 W. Možná to nebude jediné vybočení z normálu, protože se objevily také zvěsti, že tyto karty přinesou také úplně nový nestandardní napájecí konektor kvůli dodání vyšších proudů ze zdroje. Toto by i mohlo dosvědčovat, že nová generace GeForce opravdu bude žravější.
Už před nedávnem se objevily zvěsti, že by karty Ampere mohly mít speciální napájecí konektor. Částečně je přiživovaly publikované fotografie designu karty GeForce RTX 3080 Founders Edition, kde nebyly standardní konektory vidět. Ovšem na těchto fotkách byl asi jen tzv. „mockup“, tedy maketa, takže možná konektor chyběl úplně. Nyní se ale na internetu objevily zprávy, podle níž tyto grafiky opravdu mohou mít nově (a nekompatibilně…) řešené přídavné napájení.
Podle webu FCPOWERUP Nvidia pro tyto grafiky vymyslela nový dvanáctipinový konektor, jehož fotografii také tento web poskytl. Že je tato zpráva pravdivá, poté napsal také web igor’sLAB (tvořený Igorem Walloskem, který má za sebou historii v německém Tom’s Hardware a měl by být poměrně spolehlivý). Podle Walloska údajně výrobci zdrojů dostali o těchto plánech informace již před alespoň třemi měsíci. Ovšem možná ještě není jisté, že tento konektor bude použitý hned na Ampere, možná že Nvidia zatím myšlenku pořád testuje a přišla by třeba až o generaci později.
Každopádně nový konektor má být 12pinový. Podoba by byla jako u dnešního šestipinu a osmipinu, jen by pinů bylo o dvě řady víc, tedy 2 × 6. Napětí by bylo klasicky 12V a jedna polovina vodičů by byla „žlutá“ (12 V), zbytek by zase byla komplementární zem (černé dráty…).
Nešlo by asi ale jen o počet kontaktů, zároveň by tento nový typ konektoru měl zřejmě vyžadovat tlustší vodiče. Podle FCPOWERUP prý má umožňovat až 8,5 A na jeden pin, podle dokumentů publikovaných Walloskem dokonce 9,5 A. Zatímco dnešní kabely PCI Express pro napájení GPU předepisují použití vodičů o tloušťce „20AWG“ (průměr 0,81 mm), je možné, že nový standard Nvidie by stanovoval povinně silnější vodiče, které by měly vyšší průřez, nižší odpor, a tudíž by se méně zahřívaly a dokázaly přenést více výkonu na delší vzdálenost.
Podle Walloska by takový nový standard napájení by přínosem, protože současné kabely pro GPU nebývají vždy kvalitní. Například se objevuje napojení dvou konektorů jen na jeden kabel, což vede k přetěžování a zahřívání vodičů. Otázka ale je, zda by podobní nekvalitní výrobci zase neudělali podobné podvody s novými 12piny.
Nevýhoda by byla jasná: v tuto chvíli nemají žádné, ani ty nejkvalitnější zdroje tyto konektory, takže by si uživatelé nových grafik museli koupit adaptéry nebo novou modulární kabeláž přidávající tento typ k existujícím zdrojům. Pokud ovšem bude připojení řešeno adaptéry, pak to nemá moc smysl. Kartu budete pořád napájet třeba dvěma osmipiny a připojení redukce na 12pin jenom přidá přechodový odpor navíc.
Pokud se Nvidii podaří přesvědčit výrobce zdrojů, aby tyto kabely začaly na své výrobky umisťovat, tak se časem stanou standardem a přestaneme mít problém. Ovšem asi zase může nastat fragmentace, kdy tyto kabely budou jen na dražších variantách. Je otázka, zda má takovéto měnění konektoru smysl místo prostého přidání dalšího osmipinového konektoru na kartu, což je flexibilní řešení, které nedělá v nabídce zdrojů nepořádek a nekompatibilitu.
Zvýšená spotřeba kvůli procesu 8LPP?
V posledních týdnech se také znovu začaly objevovat sílící zprávy o tom, že GPU Ampere nebudou vyráběná 7nm procesem TSMC jako výpočetní čip GA100, ale místo toho 8nm procesem 8LPP od Samsungu. Původně se mělo za to, že jen nižší a levnější karty budou od Samsungu, podobně jako v případě čipů GP107 v generaci Pascal. Ovšem sílí hlasy, byť stále nezaručené a nepotvrzené, že ve skutečnosti je prý 8nm rovnou čip GA102, na kterém mají být založené nejvýkonnější herní karty. Pokud by se to potvrdilo, už by to byla závažná věc.
8nm proces místo 7nm nezní zas tak špatně, ale rozdíl je poměrně zásadní. Zatímco 7nm procesy jsou teď nejmodernější technologie (i když čipy ARM brzy přejdou už na 5 nm), proces 8LPP je o generaci starší. Jde totiž o derivát 10nm technologie s nějakými vylepšeními. Pokud ho Nvidia zvolila, byla to zřejmě šetřivá (nebo: marže maximalizující) volba na úkor technických vlastností. Ampere bude mít na 8nm procesu horší energetickou efektivitu a spotřebu, než by měl na 7nm technologii, jejímuž použití asi nic nebránilo.
Pokud by se toto potvrdilo, pak možná vidíme důvod, proč mají údajně karty mít ta zvýšená až 350W TDP. Nový napájecí konektor by pak možná byl také jen důsledkem či reakcí na to, že se Nvidia rozhodla nepoužít kvalitnější, ale dražší 7nm proces.