Grafiky GeForce RTX 3000 prý budou mít spotřebu 320 až 350 W

7nm GPU Ampere od Nvidia prý zvednou spotřebu celé karty i samotného čipu proti Turingům

Zdá se, že po prázdninách koncem léta nebo začátkem podzimu by mohly vyjít první 7nm grafiky Nvidie, generace Ampere neboli GeForce RTX 3000. Na internet už prosákly fotky designu a chladiče karty, která by snad mohla být referenční „Founders Edition“ verze od Nvidie. Chlazení možná bude důležité, protože to vypadá, že přes použití 7nm technologie by GPU Ampere mohla mít vyšší spotřeby než Turing.

Po prosáknutí obrázků chladiče se ozval Igor Wallosek z webu igor’sLAB (ovšem předtím dlouholetý redaktor německého Tom’s Hardware), že získal informace o PCB, které Nvidia chystá pro pro highendové grafiky Ampere s čipem GA102 (jeho jméno ještě úplně jisté asi není) – to by měly být nejvýkonnější modely, snad GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti či RTX 3090 a/nebo Titan. Důležité je, že v těchto informacích jsou údaje o spotřebě GPU celé karty.

Podle Walloska má Nvidia nachystané PCB označené PG133, které má klínový výřez pro onu zajímavou designovou verzi „Founders Edition“ karet, jež bude prodávat přímo samotná firma. Vedle toho ale je nachystané PCB PG132, které bude mít normální obdélníkový tvar a měli by ho dostat ostatní klasičtí výrobci karet pro svoje verze grafik Ampere. A právě pro tuto desku prosákly údaje.

Toto je údajně samotný pasiv (nebo maketa) připravovaného chladiče. Ten má ale údajně dvě varianty a Nvidia ještě nerozhodla, kterou použije (Zdroj: Reddit)

Podle Walloska má mít nejvýkonnější model Ampere postavený na tomto PCB vekou paměť, 24 GB typu GDRR6X (což by byla úplná novinka) a verzi GPU GA102 s plně odemčenou 384bitovou paměťovou sběrnicí. A tato konfigurace by prý měla mít spotřebu až 350 W. Nevíme úplně jistě, jestli jde o nominální spotřebu nepřetaktované grafiky, nebo o údaj o tom, co deska zvládne u OC karet. Ovšem pokud by šlo o údaj pro stock grafiku, pak to vypadá, že karty Ampere budou mít významně navýšenou spotřebu proti Turingu. GeForce RTX 2080 Ti měla běžné TDP 250 W (Founders Edition 260 W), což by bylo navýšení o 34–40 %.

Rozpis spotřeby pro možný highendový modelGeForce RTX Ampere. Tyto údaje prý Nvidia přímo sdělila výrobcům karet (Zdroj: igor’sLAB)

Z této spotřeby odebírají 60 W paměti GDDR6X, což otevírá možnost, že snížení kapacity na polovičních 12 GB by mohlo spotřebu srazit o 30 W i víc, protože 24GB verze má mít čipy po obou stranách PCB a poloviční model by asi měl jen půlku čipů. Dalších 38 W představují tepelné ztráty napájecí kaskády (26 W pro hlavní fáze, 6 W fáze pro paměti, 2+4 W další větve). Kromě toho se počítá se ztrátou 15 W v samotném PCB a dále 7 W spotřebuje chladič (ventilátory, LED).

Zvýšení spotřeby ve srovnání proti Turingům

Na samotné GPU má pak připadat 230 W. To hned vypadá lépe, ale není to úplně nejnižší hodnota. Tuto hodnotu Nvidia interně označuje jako „TDP“, zatímco spotřeba celé karty, tedy zdě těch 350 W, je „TGP“. Nvidia TDP čipů přímo neuvádí, nicméně na internet se loni dostala tato tabulka, kde její marketing srovnával TDP čipů s kartami Navi (smyslem bylo tehdy ukázat, že grafiky Navi mají vyšší spotřebu samotného čipu, i když na druhou stranu tím také Nvidia jakoby říkala, že má PCB/VRM s horší efektivitou…). Každopádně podle této tabulky bylo TDP čipu TU104 v GeForce RTX 2080 jen 148 W, zatímco celá karta měla TGP 215 W. Pro RTX 2080 Ti bohužel čísla tehdy řečená nebyla.

Loni Nvidia novinářům sdělila TDP samotných GPU oproti celkovým spotřebám karty, tzv. TGP (Zdroj: 4Gamer)

Těchto 350 W nicméně platí pro nejvýkonnější verzi a nevíme, zda bude tato karta patřit do herní řady GeForce, nebo to bude dražší Titan. Podle igor’sLAB vedle 350W modelu chystá Nvidia další dvě karty, které už asi určitě budou GeForce: jedna bude mít 11 GB paměti a 352bitovou sběrnici, druhá 10 GB paměti a 320bitovou sběrnici. U obou se zdá se odečte těch 30 W za zhruba polovinu paměťových čipů, protože jejich spotřeba údajně má být až 320 W. GPU a ztráty ve VRM tak zřejmě budou počítat se stejnou spotřebou i u těchto modelů, i když bych se nedivil, kdyby byly nakonec o něco nižší a tím pádem třeba ještě spotřeba těchto karet byla „jen“ 300 W.

Možné modely GeForce RTX 3000 založené na čipu GA102/desce PG132 (Zdroj: igor’sLAB)

Zatím opatrně s interpretacemi

Tyto informace jsou zatím předběžné a jde o únik, takže je berte s rezervou, zvýšení spotřeby ještě není potvrzené definitivně. Také bych zatím nevyvozoval nic o tom, zda by vyšší spotřeba mohla znamenat, že Ampere nemá moc dobrou energetickou efektivitu a Nvidia vyhnala takty nahoru, protože by mohla mít problém konkurovat případné konkurenci od AMD (tedy chystaných Radeonů s architekturou RDNA 2). Ve skutečnosti by zvýšení spotřeby mohlo být udělané čistě pro navýšení náskoku a zvýšení absolutního výkonu, aniž by k tomu Nvidia byla nucená. Tendence ke zvyšování TDP jsou i v highendových a serverových CPU. U GPU používajících velmi velké čipy s velkým množstvím jednotek obzvlášť platí, že zvýšením TDP lze výrazně zvýšit výkon.

Podle Walloska by se tyto karty nejspíš měly začít vyrábět v srpnu/auguste. Poté by asi mohly být vydány v následujícím měsíci, takže by Ampere/GeFre RTX 3000 mohly být na prodej přesně po dvou letech od vydání RTX 2000/Turingů.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Část GeForce RTX 3080 trpí nestabilitou. Nový ovladač sníží takty

Vypadá to, že vydání Nvidia GeForce RTX 3000 „Ampere“ bude jedním z těch, kde se na začátku novým grafikám nevyhnou problémy. Minulý týden se od prvních vlastníků karet GeForce RTX 3080 začaly objevovat relativně početné informace o nestabilitě karet údajně spojené s GPU Boostem. Problémy jsou zdá se dílem v použitých kondenzátorech, ale Nvidia je zároveň řeší aktualizací ovladačů, která by ale asi mohla ovlivnit výkon. Celý článok „Část GeForce RTX 3080 trpí nestabilitou. Nový ovladač sníží takty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Rozbor GPU Ampere: co je nového v architektuře GeForce RTX 3000

Po stránce hardwaru byl tento měsíc obrazně řečeno celý zelený díky vydání nové generace grafických karet Nvidia, GeForce RTX 3000. Ty jsou založené na nové architektuře Ampere. Co přináší a v čem je nová proti Turingu, probereme v tomto článku: novou architekturu SM stojící za dvojnásobnými počty shaderů nebo výrobní proces nebo charakteristicky obou čipů, které zatím byly odhaleny. Celý článok „Rozbor GPU Ampere: co je nového v architektuře GeForce RTX 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

V říjnu vydá Nvidia i levnější GeForce RTX 3060 Ti: parametry

V následujících dnech vyjde nová GeForce RTX 3080, první herní grafika generace Ampere od Nvidie. Pokud ale chcete raději něco levnějšího, nebudete muset dlouho čekat. Příští měsíc vyjde GeForce RTX 3070, ke které už teď máme i přesný termín. Ale co víc, pořád před jeho koncem prý Nvidia vydá i model GeForce RTX 3060 Ti se stejným čipem GA104 a pořád 8 GB paměti, který by ale měl být významně levnější. Celý článok „V říjnu vydá Nvidia i levnější GeForce RTX 3060 Ti: parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Tri karty s podobnou spotrebou na rovnakom čipe určite nebudú, to nedáva zmysel z obchodného hľadiska. Podobná spotreba by znamenala podobný výkon a každý si tým pádom kúpi najlacnejšiu z troch. To je úplný nezmysel.

  Navyše 3080 je už pár generácií založená na menšom čipe, veľký je vyhradený pre Ti a Titan. Nemyslím, že v tomto smere nastane zmena. Ak je spotreba veľkého čipu pravdivá, tak dáva zmysel aj označenie 3090, lebo by tým pádom medzi touto kartou a 3080 (povedzme 230W) bol veľký výkonnostný rozdiel, a zostal by priestor na ďalší medzikus (3080Ti), ktorý by mohol byť odpoveďou na Navi 2 a výkon by sa dal ľahko „nastaviť“ z nepodarkov z výroby 3090.

  Samozrejme špekulácia, ale zdá sa mi to o dosť reálnejšie.

 2. Spekuloval bych taky o koexistenci dvou karet s plnou šířkou sběrnice při variantách 12 a 24GB kapacity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *