Nové GeForce RTX. Jak jsou na tom s provozními vlastnostmi?

Větší čipy, vyšší spotřeba, ale lepší efektivita a chlazení

Nvidia tento týden začíná prodávat novou generaci grafických karet, které jsou založené na GPU s také novou architekturou Turing – GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti. Tyto čipy poprvé přinášejí výbavu pro hardwarovou akceleraci ray tracingové grafiky a posouvají dál výkon herních grafických karet. Jak jsou na tom ale jejich provozní vlastnosti jako spotřeba a od toho se odvíjející hlučnost a teploty?

GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti používají nebývale velké čipy GPU – TU104 ve slabším modelu měří 545 mm² a TU102 v modelu Ti dokonce 754 mm². Až do generace Pascal se přitom i highendová GPU držela do hranice zhruba 600 mm². GPU Turing jsou přitom vyráběna 12nm procesem, který má mít o něco vyšší hustotu tranzistorů proti 16nm procesu čipů Pascal. Technologie je upravena přímo pro potřeby Nvidie a jmenuje se 12FFN.

Větší plocha se i přes vylepšený proces projevila zvýšením TDP a spotřeby. GeForce RTX 2080 má TDP 215 W při referenčních taktech, ale karty prodávané přímo Nvidií označené Founders Edition mají TDP 225 W, jelikož jsou z továrny přetaktované. Přitom GeForce GTX 1080 měla TDP 180 W. GeForce RTX 2080 Ti má TDP stále stanovené na 250 W jako model GTX 1080 Ti, ale přetaktovaná Foundesr Edition ho má zvýšeno na 260 W. Ovšem podle testů může reálně být spotřeba vyšší, při hraní některé recenze naměřily až 280 W. Oproti tomu model RTX 2080 se svých 225 W zdá se drží.

Karty Turing mají ovšem i přesto lepší energetickou efektivitu, protože jejich výkon stoupl víc než spotřeba. RTX 2080 Founders Edition je o 39–40 % výkonnější než GTX 1080 (při TDP vyšším jen o 25 %). A GeForce RTX 2080 Ti je o 26–32 % rychlejší než 1080 Ti (podle výsledků z recenze ComputerBase.de pro rozlišení 2560×1440 a 3840×2160 bodů) při nárůstu spotřeby o 11 %. Kde se ale Turing naopak zhoršil, je spotřeba v klidu, která je o něco vyšší než u Pascalů (v recenzích vychází podle testu různě, okolo 12–21 W). Tento rozdíl by ale neměl příliš vadit a zdá se, že připojení více monitorů ji nezvyšuje.

Chladič GeForce RTX 2080 Founders Edition (karty prodávané přímo Nvidií). Oproti minulosti jsou použité dva axiální ventilátory a karta je z továrny přetaktovaná místo referenčních taktů

Pro úspornější a menší počítače GeForce RTX 2070

Zvýšení TDP bude problematické pro kompaktní počítače, kde absolutní množství odpadního tepla hraje důležitou úlohu. V malých skříních by asi proto mohla být lepší volbou karta GeForce RTX 2070, kterou Nvidia teprve vydá příští měsíc. Ta obsahuje čip TU106 s 2304 shadery a TDP tohoto modelu je 175 W, nebo 185 W pro kartu Founders Edition (opět s přetaktováním). Z hlediska spotřeby a náročnosti chlazení bude tedy RTX 2070 podobná jako 180W GeForce GTX 1080 a měla by být schopná běžet ve stejných podmínkách. (Pro srovnání: GeForce GTX 1070 má TDP 150 W.)

Nové chladiče Founders Edition – nižší teploty i hlučnost

Jak už jsme psali dříve, grafiky generace Turing jsou speciální ještě tím, že u nich Nvidia hodně zdokonalila chlazení u svých vlastních karet Founders Edition – to má dva axiální ventilátory a je podobné chladičům, které používají partnerští výrobci pro nereferenční („custom“) karty. Při vydání se ve většině recenzí objevily právě karty Founders Edition, takže toto chlazení bylo proklepnuto. Výsledky se v recenzích liší, ale dvojventilátorový chladič dosahuje v zátěži hlučnost lepší až o zhruba 3 dB proti předchozímu referenčnímu chladiči Nvidie s jedním radiálním ventilátorem. A to u obou modelů, nicméně karty RTX 2080 Ti jsou o něco hlučnější než model RTX 2080 (a to také až o 3 dB). Rozdíl 3 dB by měl znamenat poloviční intenzitu vydávaného zvuku. Ovšem v některých recenzích vycházejí rozdíly proti Founders Edition Pascalům (a také rozdíly mezi oběma Turingy) i nižší, třeba jen okolo 1 dB.

Pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 Founders Edition. Tvořen je žebry po celé délce PCB, vespod je vapor chamber, použitá místo heatpipe. Karta RTX 2080 Ti má stejný chladič, ale s větší délkou a více žebry

Dvojventilátorové chladiče ale také zlepšují teploty. I zde se výsledky v recenzích liší, ale zlepšení je patrné jak pro model RTX 2080, tak pto RTX 2080 Ti. Rozdíly jsou v jednotkách (5–7°C) stupňů až po dvojciferné hodnoty (přes 10°C). Toto asi bude záviset i na tom, zda je karta volně na stole, nebo nainstalovaná ve skříni a na airflow. Obecně platí, že původní koncepce s radiálním chladičem dobře funguje v malých nebo hůř větraných skříních, protože vyfukuje ohřátý vzduch ven záslepkou. Nové chlazení s axiálními ventilátory bude ovšem dobré pro velké skříně s kvalitní ventilací.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže. Celý článok „Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu

Když Intel loni vydal desktopové procesory generace 9000 neboli Coffee Lake Refresh, byla jejich velká novinka (kromě až osmi jader) to, že po letech opět mají připájený rozvaděč tepla místo pasty, kterou Intel používal od roku 2012. Díky tomu se o dost lépe chladí. Pájka se ale týká jen odemčených modelů řady K, ne všech CPU. Delid nejnovějšího modelu Core i5-9400F potvrdil, že levnější procesory budou mít uvnitř pořád pastu. Celý článok „Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?

AMD tento týden vydalo grafiku Radeon VII, což je jeho nový highendový model a také první karta se 7nm GPU. Vypadá to ale, že má celkem zásadní problémy s chladičem. Ten vypadal slibně, jelikož používá velký pasiv s třemi axiálními ventilátory. V testech má ale podobnou (vysokou) hlučnost jako obyčejný referenční chladič Radeonu RX Vega 64. Něco se asi nepovedlo – dost možná přenos tepla, o kterém jsme tu už psali. Celý článok „Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *