Nové GeForce přináší i lepší referenční chladiče s dvěma větráky

Referenční chladiče, které konečně nejsou méněcenné

Referenční grafické karty byly doteď pevně spojené s horšími provozními vlastnostmi. Jak u GeForce, tak u Radeonů se pro ně používá chladič s průběžným pasivem a radiálním ventilátorem na konci (tzv. „blower“). Ten je levný, ale slabší a hlučnější než chlazení, které mají obvykle „nereferenční“ karty s dvěma či třemi ventilátory. Zdá se ale, že právě odhalená nová generace grafiky Nvidia by mohla tuto praxi změnit.

Už před odhalením nové generace GeForce s GPU Turing v pondělí se objevila zpráva, že by tyto karty mohly po dlouhých letech přejít na referenční chlazení s dvěma ventilátory, a to se i potvrdilo. Nvidia odhalila tři karty Turing – GeForce RTX 2080, RTX 2080 Ti a také levnější GeForce RTX 2070. Stejně jako u generace Pascal bude Nvidia pro každý z těchto modelů nabízet vlastní verzi označenou Founders Edition, která dříve byla právě tou referenční kartou a měla onen tradiční „blower“ chladič. Nyní ale karty Founders Edition budou podstatně kvalitnější s otevřeným pasivem a s dvěma axiálními ventilátory. Tedy s chlazením konečně srovnatelným s nereferenčními kartami ostatních výrobců.

GeForce RTX 2070 Founders Edition

Design těchto chladičů byl odhalen včera a vypadá docela povedeně – oproti „gamer“ designu ostatních výrobců vypadají poměrně uměřeně a mají hliníkový kryt. Základní koncepce je u všech tří karet stejná a liší se jen délkou karty. Uvnitř je pasiv s klasickými tenkými žebry, ale liší se v konstrukci od toho, co používá většina výrobců grafik. Místo několika segmentů napojených pomocí heatpipe na základnu má Nvidia jeden kvádrový pasiv, který prochází celou délkou karty a heatpipe nepoužívá, takže může vyplňovat prakticky celý prostor uvnitř krytu. Místo heatpipe je v základně vapor chamber jako u pasivu blower chladičů. Zde však má být celkově dvakrát větší. Chladič má základnu po celé délce pasivu a PCB, měla by zřejmě ochlazovat zároveň i napájecí komponenty a paměti jako Full Cover vodní bloky.

Takto by měl vypadat pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 Founders Edition

Chladič je dvouslotový a profukování zajišťuje vždy dvojice ventilátorů. V informacích od Nvidie není sdělen jejich průměr, mají však 13 lopatek a dohromady prý zajišťují až třikrát větší průtok vzduchu. Protože jde o axiální ventilátory, vzduch prostupuje pasivem kolmo k PCB a vychází ven po bocích (a zůstává ve skříni, takže je třeba lepší airflow, než u starších referenčních chladičů). Podle Nvidie má nové řešení být podstatně tišší než její staré referenční chladiče. Údajně má hlučnost zredukovat až pětkrát, což by znamenalo snížení o několik decibelů.

Ventilátory na GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition

Founders Edition budou spíš prémiové než referenční karty

Až testy samozřejmě ukáží, jak moc se Nvidii chladič povedl ve srovnání s dvouventilátorovými nebo tříventilátorovými chladiči ostatních výrobců. Teploty GPU a ostatních komponent by ale měly být lepší i při oné nižší hlučnosti. Tento chladič ale také dává naději, že by tentokrát karty Founders Edition od Nvidie mohly dosahovat lepších výkonů, aniž by chladič omezoval jejich GPU Boost a bránil jím dosáhnout na vyšší frekvence. Karty Founders Edition totiž nyní dokonce budou i přetaktované (zhruba o 100 MHz) přímo z továrny. A také budou dražší proti doporučené ceně za daný model grafiky. Do značné míry už tedy nelze hovořit o referenčním modelu, Nvidia nyní místo toho teď ve vlastním obchodě spíš nabízí tak trochu své značkové nereferenční karty.

Spolu s chladičem by mělo být kvalitnější také referenční PCB, což by opět mohlo znamenat lepší potenciál pro přetaktování a výkon karet FE, ale potenciálně třeba i nižší teploty. Napájecí kaskáda má u GeForce RTX 2080 Ti pro GPU 13 fází, přičemž použité mají být mosfety DrMOS od Infineonu. U karty GeForce RTX 2080 je fází zřejmě deset. Napájení je tedy o dost robustnější než na referenčních deskách Pascalů, přičemž toto PCB by měla používat i řada nereferenčních modelů.

Referenční PCB GeForce RTX 2080

Jak už bylo řečeno, karty Founders Edition nyní už nejsou přesně tím, čím byly referenční karty dříve. To, že přešly na chlazení s dvěma axiálními větráky také neznamená, že blowery úplně zmizí. Mezi nejlevnějšími GeForce RTX 2080 se už nějaké karty opatřené tradičním chlazením s radiálním ventilátorem objevily. Ale nasazení vyššího standardu u Founders Edition by mělo být impulzem k tomu, aby se axiální ventilátory staly standardem, takže doufejme, že poslouží jako precedent i pro příští modely – jak od Nvidie, tak od AMD.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?

Nyní čerstvě odhalené procesory Arrow Lake sice přináší novou platformu a nový socket LGA 1851, ale neznamená to nekompatibilitu s chladiči. Ač má totiž Arrow Lake více kontaktů, rozměr procesoru zůstal stejný a Intel zachoval stejné montážní otvory, takže budou fungovat všechny ty, které už zvládají socket LGA 1700. Ovšem v jedné věci Arrow Lake kompatibilní nejsou – pokud jste si koupili vložku proti ohýbání CPU. Celý článok „LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W

Nová generace grafik Nvidia je ještě několik měsíců daleko, ale již se objevují informace o tom, co bude obnášet. A to přesněji řečeno o nejvýkonnějším modelu GeForce RTX 5090. Ten má údajně mít hodně speciální a inovativní konstrukci zcela odlišnou od toho, jak jsou stavěné konvenční grafické karty. Nicméně to také může znamenat komplexitu vedoucí k vysoké ceně, zvlášť vzhledem k tomu, že motivací je i chlazení extrémních spotřeb. Celý článok „GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W“ »

  •  
  •  
  •  

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *