První pasivně chlazená Mini PC s 25W procesory/APU Ryzen

Minipočítače od Tranquil PC s čipy Ryzen Embedded V1000

V minipočítačích typu NUC se procesory Ryzen od AMD ještě skoro vůbec neobjevily, i když je to škoda. Třeba proto, že APU Raven Ridge mají o dost lepší integrovanou grafiku než všudypřítomné Intely. Jako snad skoro první případ se nyní na trhu objevily minipočítače s Ryzeny od firmy Trainquil PC. Ty jsou založené na APU Ryzenech se spotřebou do 25 W a jsou zároveň pasivně chlazené svým hliníkovým žebrovaným šasi.

Tranquil PC vydal počítače s Ryzenem jako řadu Multi Display PC – využívá totiž schopnost integrované grafiky v čipech Raven Ridge provozovat až čtyři obrazovky s rozlišením 4K, pro což má přístroj na zadním panelu čtyři výstupy DisplayPort. To už trošku ukazuje, že tyto mašinky jsou mířené hlavně pro využití třeba v reklamních tabulích, ne úplně jako domácí nebo kancelářské PC. Tomu odpovídá i použitý procesor. Uvnitř totiž nejsou mobilní Ryzeny pro notebooky, ale Ryzeny V1000, což je speciální varianta Raven Ridge pro embedded trh. Ta je notebookovým čipům velmi podobná a také má TDP 12–25 W dle nastavení, ale například podporuje paměti s ECC.

Ryzen Embedded V1000

Tranquil PC nabízí tyto minipočítače s procesory Ryzen Embedded V1202B, což je dvoujádro s čtyřmi vlákny na taktu 2,3–3,2 GHz a s grafikou Radeon Vega 3 o 192 shaderech (mělo by být podobné notebookovému Ryzenu 3 2200U) a s čtyřjádrovým/osmivláknovým čipem Ryzen Embedded V1605B (2,0–3,6 GHz, grafika Radeon Vega 8 s 512 shadery, jde o ekvivalent Ryzenu 5 2500U). Počítače s dvoujádrem mají 8 GB paměti DDR4 a 250GB SSD v provedení M.2. U čtyřjádrové verze jsou varianty dvě – buď můžete mít 250GB SSD a 16 GB DDR4, nebo 1TB SSD a 32 GB paměti DDR4.

Tyto procesory jsou typu SoC s GPU i čipsetem přímo v čipu. Napájení těchto PC je externí (19V notebookovým zdrojem) a procesor je chlazen pasivně hliníkovou skříní. Podle výrobce jsou tedy tyto počítače zcela nehlučné, ale také bez nutnosti údržby. Údajně mají fungovat v teplotách od nula do 40 stupňů Celsia. Rozměry bohužel nejsou uvedené, ale deska uvnitř je formátu Mini-STX (14,7 × 14,0 cm), takže když si po okrajích přidáte centrimetr a půl až dva, měl by půdorys šasi být snad okolo 18 × 15 cm. 

Konektivita těchto pasivních PC zahrnuje na čelní straně port USB-A 2.0 a jedno USB-C 3.1, tamtéž jsou i dva audio jacky a také legacy sériový port. Na zadní straně se pak nacházejí ony čtyři DisplayPorty 1.2 pro monitory, dva gigabitové Ethernety (porty RJ-45) a další dvě velká USB 2.0. Nedostalo se na klasické velké USB 3.0 třeba pro externí disk, což je škoda. Uvnitř je ještě zabudovaný bezdrátový modul Intel Dual Band Wirelsess-AC 7265, poskytující Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth. Podle rozložení portů se zdá, že Tranquil PC pro svá Multi Display PC používá průmyslovou základní desku Sapphire FS-FP5V, výstupy jsou s ní identické. Podle jejích specifikací jsou pro Ethernet použité Realteky RTL8111G a pro zvuk Realtek ALC262. Uvnitř je kromě slotů M.2 pro SSD a Wi-Fi ještě port SATA a paměti má tato deska dvoukanálové (dva sloty SO-DIMM).

Deska Sapphire FS-FP5V

Použitá embedded deska nevyjde moc levně, i když Tranquil PC ji patrně dostává za lepší cenu než na kolik by vyšla jednotlivce. Protože jde spíše o embedded počítač pro sektory jako digital signage a podobná nasazení, jsou také ceny realtivně vysoké. Nejlevnější verze s dvoujádrem stojí 760 eur a čtyřjádrové modely 876 a 1291 eur. Podle výrobce budou všechny modely dostupné 30. září.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené. Celý článok „Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu

Minipočítače NUC Intel ze začátku směřoval na drobný formát zhruba 10×10 cm. Ale časem se objevily větší výkonné varianty. V tom teď Intel pokračuje zajímavými modely označenými „Quartz Canyon“ a „Ghost Canyon“. Ty mají šasi, do kterého se dá osadit standardní grafická karta – žádné moduly MXM nebo externí boxy přes Thunderbolt 3, přímo dvouslotová grafika do interní pozice PCI Express. Celý článok „Intel má WS a herní NUC s pozicí pro desktopovou grafickou kartu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

S novým firmwarem se Raspberry Pi 4 dá přetaktovat na 2 GHz

Raspberry Pi 4 toto léto docela příjemně překvapilo, s jádry Cortex-A72 slibuje na poměry ARM desek docela slušný výkon. V základu to ovšem trochu kazí nízká frekvence 1,5 GHz. Ovšem toto by teď mohlo vylepšit přetaktování. S novým firmwarem, který teď vychází, se totiž procesor BCM2711 dá přetaktovat až o třetinu, což by se mohlo hodně hodit při použití desky jako ARM desktopového počítače. Celý článok „S novým firmwarem se Raspberry Pi 4 dá přetaktovat na 2 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *