První pasivně chlazená Mini PC s 25W procesory/APU Ryzen

Minipočítače od Tranquil PC s čipy Ryzen Embedded V1000

V minipočítačích typu NUC se procesory Ryzen od AMD ještě skoro vůbec neobjevily, i když je to škoda. Třeba proto, že APU Raven Ridge mají o dost lepší integrovanou grafiku než všudypřítomné Intely. Jako snad skoro první případ se nyní na trhu objevily minipočítače s Ryzeny od firmy Trainquil PC. Ty jsou založené na APU Ryzenech se spotřebou do 25 W a jsou zároveň pasivně chlazené svým hliníkovým žebrovaným šasi.

Tranquil PC vydal počítače s Ryzenem jako řadu Multi Display PC – využívá totiž schopnost integrované grafiky v čipech Raven Ridge provozovat až čtyři obrazovky s rozlišením 4K, pro což má přístroj na zadním panelu čtyři výstupy DisplayPort. To už trošku ukazuje, že tyto mašinky jsou mířené hlavně pro využití třeba v reklamních tabulích, ne úplně jako domácí nebo kancelářské PC. Tomu odpovídá i použitý procesor. Uvnitř totiž nejsou mobilní Ryzeny pro notebooky, ale Ryzeny V1000, což je speciální varianta Raven Ridge pro embedded trh. Ta je notebookovým čipům velmi podobná a také má TDP 12–25 W dle nastavení, ale například podporuje paměti s ECC.

Ryzen Embedded V1000

Tranquil PC nabízí tyto minipočítače s procesory Ryzen Embedded V1202B, což je dvoujádro s čtyřmi vlákny na taktu 2,3–3,2 GHz a s grafikou Radeon Vega 3 o 192 shaderech (mělo by být podobné notebookovému Ryzenu 3 2200U) a s čtyřjádrovým/osmivláknovým čipem Ryzen Embedded V1605B (2,0–3,6 GHz, grafika Radeon Vega 8 s 512 shadery, jde o ekvivalent Ryzenu 5 2500U). Počítače s dvoujádrem mají 8 GB paměti DDR4 a 250GB SSD v provedení M.2. U čtyřjádrové verze jsou varianty dvě – buď můžete mít 250GB SSD a 16 GB DDR4, nebo 1TB SSD a 32 GB paměti DDR4.

Tyto procesory jsou typu SoC s GPU i čipsetem přímo v čipu. Napájení těchto PC je externí (19V notebookovým zdrojem) a procesor je chlazen pasivně hliníkovou skříní. Podle výrobce jsou tedy tyto počítače zcela nehlučné, ale také bez nutnosti údržby. Údajně mají fungovat v teplotách od nula do 40 stupňů Celsia. Rozměry bohužel nejsou uvedené, ale deska uvnitř je formátu Mini-STX (14,7 × 14,0 cm), takže když si po okrajích přidáte centrimetr a půl až dva, měl by půdorys šasi být snad okolo 18 × 15 cm. 

Konektivita těchto pasivních PC zahrnuje na čelní straně port USB-A 2.0 a jedno USB-C 3.1, tamtéž jsou i dva audio jacky a také legacy sériový port. Na zadní straně se pak nacházejí ony čtyři DisplayPorty 1.2 pro monitory, dva gigabitové Ethernety (porty RJ-45) a další dvě velká USB 2.0. Nedostalo se na klasické velké USB 3.0 třeba pro externí disk, což je škoda. Uvnitř je ještě zabudovaný bezdrátový modul Intel Dual Band Wirelsess-AC 7265, poskytující Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth. Podle rozložení portů se zdá, že Tranquil PC pro svá Multi Display PC používá průmyslovou základní desku Sapphire FS-FP5V, výstupy jsou s ní identické. Podle jejích specifikací jsou pro Ethernet použité Realteky RTL8111G a pro zvuk Realtek ALC262. Uvnitř je kromě slotů M.2 pro SSD a Wi-Fi ještě port SATA a paměti má tato deska dvoukanálové (dva sloty SO-DIMM).

Deska Sapphire FS-FP5V

Použitá embedded deska nevyjde moc levně, i když Tranquil PC ji patrně dostává za lepší cenu než na kolik by vyšla jednotlivce. Protože jde spíše o embedded počítač pro sektory jako digital signage a podobná nasazení, jsou také ceny realtivně vysoké. Nejlevnější verze s dvoujádrem stojí 760 eur a čtyřjádrové modely 876 a 1291 eur. Podle výrobce budou všechny modely dostupné 30. září.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odroid-H2: parádní mini deska s čtyřjádrem Intel Gemini Lake

Korejská firma Hardkernel vyrábí celkem známé jednodeskové počítače Odroid s různými procesory ARM. Teď ale spojila nízkou spotřebu a malé rozměry těchto hraček s plnohodnotným PC a vydává miniaturní desku s procesorem Intel Celeron J4105, čtyřjádrem s poslední „atomovou“ architekturou Goldmont+. Deska je to pasivně chlazená a navíc pozoruhodně vybavená, takže pro bezhlučné počítače vypadá hodně atraktivně. Celý článok „Odroid-H2: parádní mini deska s čtyřjádrem Intel Gemini Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním. Celý článok „Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310

Protože máme rádi kompaktní PC, sledujeme se zájmem formát Mini-STX, který přinesl ještě menší alternativu desek Mini-ITX – stále s použitím vyměnitelných desktopových procesorů, ale také už standardně počítající jen s DC zdroji. ASRock, který je jedním z hlavních propagátorů formátu Mini-STX, teď přišel s novým modelem barebonu DeskMini a s ním také novou deskou, která na platformu přinese šestijádrové procesory, ale také nižší cenu. Celý článok „ASRock má Mini-STX počítač a desku pro Coffee Lake: DeskMini 310“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *