První pasivně chlazená Mini PC s 25W procesory/APU Ryzen

Minipočítače od Tranquil PC s čipy Ryzen Embedded V1000

V minipočítačích typu NUC se procesory Ryzen od AMD ještě skoro vůbec neobjevily, i když je to škoda. Třeba proto, že APU Raven Ridge mají o dost lepší integrovanou grafiku než všudypřítomné Intely. Jako snad skoro první případ se nyní na trhu objevily minipočítače s Ryzeny od firmy Trainquil PC. Ty jsou založené na APU Ryzenech se spotřebou do 25 W a jsou zároveň pasivně chlazené svým hliníkovým žebrovaným šasi.

Tranquil PC vydal počítače s Ryzenem jako řadu Multi Display PC – využívá totiž schopnost integrované grafiky v čipech Raven Ridge provozovat až čtyři obrazovky s rozlišením 4K, pro což má přístroj na zadním panelu čtyři výstupy DisplayPort. To už trošku ukazuje, že tyto mašinky jsou mířené hlavně pro využití třeba v reklamních tabulích, ne úplně jako domácí nebo kancelářské PC. Tomu odpovídá i použitý procesor. Uvnitř totiž nejsou mobilní Ryzeny pro notebooky, ale Ryzeny V1000, což je speciální varianta Raven Ridge pro embedded trh. Ta je notebookovým čipům velmi podobná a také má TDP 12–25 W dle nastavení, ale například podporuje paměti s ECC.

Ryzen Embedded V1000

Tranquil PC nabízí tyto minipočítače s procesory Ryzen Embedded V1202B, což je dvoujádro s čtyřmi vlákny na taktu 2,3–3,2 GHz a s grafikou Radeon Vega 3 o 192 shaderech (mělo by být podobné notebookovému Ryzenu 3 2200U) a s čtyřjádrovým/osmivláknovým čipem Ryzen Embedded V1605B (2,0–3,6 GHz, grafika Radeon Vega 8 s 512 shadery, jde o ekvivalent Ryzenu 5 2500U). Počítače s dvoujádrem mají 8 GB paměti DDR4 a 250GB SSD v provedení M.2. U čtyřjádrové verze jsou varianty dvě – buď můžete mít 250GB SSD a 16 GB DDR4, nebo 1TB SSD a 32 GB paměti DDR4.

Tyto procesory jsou typu SoC s GPU i čipsetem přímo v čipu. Napájení těchto PC je externí (19V notebookovým zdrojem) a procesor je chlazen pasivně hliníkovou skříní. Podle výrobce jsou tedy tyto počítače zcela nehlučné, ale také bez nutnosti údržby. Údajně mají fungovat v teplotách od nula do 40 stupňů Celsia. Rozměry bohužel nejsou uvedené, ale deska uvnitř je formátu Mini-STX (14,7 × 14,0 cm), takže když si po okrajích přidáte centrimetr a půl až dva, měl by půdorys šasi být snad okolo 18 × 15 cm. 

Konektivita těchto pasivních PC zahrnuje na čelní straně port USB-A 2.0 a jedno USB-C 3.1, tamtéž jsou i dva audio jacky a také legacy sériový port. Na zadní straně se pak nacházejí ony čtyři DisplayPorty 1.2 pro monitory, dva gigabitové Ethernety (porty RJ-45) a další dvě velká USB 2.0. Nedostalo se na klasické velké USB 3.0 třeba pro externí disk, což je škoda. Uvnitř je ještě zabudovaný bezdrátový modul Intel Dual Band Wirelsess-AC 7265, poskytující Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth. Podle rozložení portů se zdá, že Tranquil PC pro svá Multi Display PC používá průmyslovou základní desku Sapphire FS-FP5V, výstupy jsou s ní identické. Podle jejích specifikací jsou pro Ethernet použité Realteky RTL8111G a pro zvuk Realtek ALC262. Uvnitř je kromě slotů M.2 pro SSD a Wi-Fi ještě port SATA a paměti má tato deska dvoukanálové (dva sloty SO-DIMM).

Deska Sapphire FS-FP5V

Použitá embedded deska nevyjde moc levně, i když Tranquil PC ji patrně dostává za lepší cenu než na kolik by vyšla jednotlivce. Protože jde spíše o embedded počítač pro sektory jako digital signage a podobná nasazení, jsou také ceny realtivně vysoké. Nejlevnější verze s dvoujádrem stojí 760 eur a čtyřjádrové modely 876 a 1291 eur. Podle výrobce budou všechny modely dostupné 30. září.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake

Malé jednodeskové počítače většinou používají čipy ARM, ale jsou i výjimky založené na architektuře x86. Ty se díky tomu dají použít jako úplně klasické PC, což dává o dost širší možnosti. Nejvíc jich asi existuje s procesory Atom, ale firma AAEON, která v minulosti uvedla x86 desky UP Board, teď chystá výkonnější alternativu. Bude osazená regulérním notebookovým procesorem Intel Core nejnovější generace Whiskey Lake s až čtyřmi jádry. Celý článok „UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI chystá krátkou GeForce RTX 2070, model Aero ITX pro malá PC

Jako dělaná pro stavitele kompaktních herních počítačů by mohla být nová grafická karta řady Aero ITX od MSI. Firma se totiž rozhodla vyrobit GeForce RTX 2070 od Nvidie v „Mini-ITX“ provedení s jedním ventilátorem a krátkým PCB. Tato karta bude patrně nejkompaktnější grafikou s novou architekturou Turing a podporou raytracingové grafiky a umožní takové herní PC vměstnat do docela malých objemů. Celý článok „MSI chystá krátkou GeForce RTX 2070, model Aero ITX pro malá PC“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *