Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Vždycky jste si chtěli pustit 1080p film na svém CPU? Konečně je tu chladič, co to umí

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej.

Lamptron ST060 je dvouvěžový chladič s dvěma ventilátory, jehož konstrukce je v základu udělána dle obvyklého receptu – ze základny vede šest 6mm heatpipe do obou věží, které mají tmavou povrchovou úpravu. Na nich jsou dva (vyměnitelné) 120mm ventilátory, které mohou maximálně dosáhnout až 1500 RPM s hlučností údajně 35,3 dB.

Chladič má výšku 153 mm a s dodávanými ventilátory prý zvládne až 260 W tepla – byť v praxi asi může být rozdíl mezi schopnostmi pro různá CPU, velké monolity se chladí snáze než čipletové procesory. Podporovány jsou všechny sockety kromě těch pro Threadrippery. Zdá se, že vedle černé verze by mohla být na cestě také bílá a zřejmě se také dá sehnat varianta s ARGB ventilátory.

Lamptron ST060

Čím se však chladič vymyká, je horní strana. Tu v poslední době výrobci různě estetizují a v tomto případě je v ní osazený displej s úhlopříčkou 6 palců a rozlišením 1920 × 1080 bodů – zřejmě jde o nějaký panel obvykle používaný v telefonech. Ve skříni po osazení je orientován na šířku a přes prosklenou bočnici na něm můžete sledovat údaje o systému, nebo taková je alespoň představa výrobce. K chladiči je dodávána licence programu Aida64, s nímž by měl displej spolupracovat.

V systému by se nicméně měl displej chovat jako standardní obrazovka připojená ke GPU. Ve skříni je třeba zapojit z displeje do desky kabel USB a také HDMI, který přenáší obraz a bohužel ho asi obvykle budete muset přivést ze zadního panelu desky nebo ze záslepky grafiky, tedy částečně venkem skříně.

Lamptron ST060

To, že jde zřejmě o standardní obrazovku, znamená, že v systému ho budete mít jako druhý monitor a můžete si na něj v případě potřeby poslat prakticky jakékoli okno nebo program. Na chladiči by se tedy dalo přehrávat video (třeba Doba ledová z Blu-ray) nebo animace.

Jako sekundární displej pro zobrazení zpráv, chatu nebo nějakého podobného obsahu během hraní (nebo pro masochisty samotné hraní) ovšem logicky nebude tak vhodný jako velké notebookové LCD nasazené do bočnice skříně, což nedávno napadlo ASRock.

Má to i jednu značnou nevýhodu, a tou není jen to, že se kvůli displeji nedají posunout ventilátory výš (což někdy potřebujete provést u předního ventilátoru, aby se vešel nad paměťové moduly). Hlavně tato legrace totiž vyjde hodně draho, chladič se v Německu prodává za 300 eur (7500 Kč). Leckdo by si za to samozřejmě pořídil nejen chladič, ale i dost slušný procesor. Ne-li procesor i s deskou.

Zdroj: Tom’s Hardware, Lamptron

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. nastastie to zanikne rovnako rychlo ako to vzniklo, lebo to je absolutna kravina. Este keby sa to napajalo do usb vnutri na bednu a cez nejaky soft to zobrazovalo telemetriu pc, tak ok. Ako sekundarny display (a tahat tucny HDMI von do grafiky) je to nezmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *