Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Končí vývoj software pro Intel Cryo Cooling Technology, nové procesory už nedostanou podporu

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl.

Intel Cryo Cooling Technology byla technologie „subambientního“ chlazení, kdy se chladič podchlazoval na nižší teplotu, než má okolní prostředí, aby tak bylo dosaženo nižší teploty CPU a tím i vyšších frekvencí možných při přetaktování. Obnášelo to speciální chladiče, které kromě vodního okruhu měly ještě termoelektrický článek, který „pumpoval teplo“ ze základny chladiče do bloku, kde ho odebírala chladicí kapalina. Protože tento přenos tepla nezávisel na přirozeném toku tepla z teplejšího do chladnějšího objektu, ochladila se tím „studená strana“ článku pod teplotu prostředí, takže při odběru tepla z CPU vznikl výhodný vyšší gradient.

Tuto technologii používají chladiče EKWB EK-Quantum TEC a CoolerMaster Liquid ML360 Sub-Zero, ale vyžadují současně spolupráci od softwaru běžícího v počítači. Není totiž vhodné, aby CPU bylo ochlazováno moc, takže ovládací aplikace Intelu hlídala zátěž a teplotu a zapínala termoelektrický článek až tehdy, kdy procesor generoval větší množství tepla. Současně také tento software hlídal teplotu chladiče pomocí senzorů a reguloval funkci článku také podle nich.

Šlo tedy o něco jako termostat, předcházející tomu, aby se to termoelektrický článek „přehnal“ a podchladil CPU a základnu chladiče tak moc, až se na nich zkondenzuje pro počítač nebezpečná vlhkost ze vzduchu.

Na rozdíl od klasických chladičů tedy byla nutná asistence výrobce procesoru a používaná aplikace Cryo Cooling Technology asi potřebuje i aktualizace pro nové generace procesorů. Intel do této technologie ale už nechce investovat. Znamená to jednak, že nové chladiče založené na Intel Cryo Cooling Technology už nevzniknou, ale asi i to, že na budoucích platformách už nepůjde použít ty stávající.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Intel má na svém webu teď oznámení, že tento produkt byl ukončen od 1. července 2023 a po konci roku 2023 už nevyjdou žádné další aktualizace Cry Cooling Software. Je pravděpodobné, že případná nová vydání před tímto dnem asi již budou obsahovat jen drobné úpravy nebo kritické záplaty.

Oznámení o zrušení Intel Cryo Cooling Technology (Autor: Intel)

Pro Core 14. generace už žádná podpora

Intel také uvádí, že technologie nebude aktualizována o podporu pro nedávno vydané procesory Core 14. generace. Ty jsou sice stále založené na stejném křemíku jako předchozí 13. generace, ale firma asi již nechce investovat do jejich testování a s touto technologií.

Toto chlazení bylo drahé a ne úplně praktické, vedle komplikovaného fungování také samo má vysokou spotřebu – chlazení Peltiérovým efektem totiž samo konzumuje hodně elektřiny, která se mění v teplo, jež se přidává navíc k teplu produkovanému procesorem. Zas tak mnoho uživatelů proto asi o tyto systémy nemělo zájem.

Termoelektrický a vodní chladič EKWB EK-QuantumX Delta TEC používající Intel Cryo Cooling Technology

Je možné, že Intel také technologii zrušil kvůli tomu, že jaksi upozorňovala na to, jak spotřeba procesorů v posledních letech nezřízeně vzrostla. Je to něco, co je často kritizováno a logicky to svádělo k poznámkám, že šlo o zoufalý krok, když už Intel nedokázal konkurovat jinak než pomocí extrémního přetaktování a exotického chlazení. Na čemž v době vzniku (v oné dlouhé 14nm éře s procesory Comet Lake, což byl čtvrtý refresh Skylake, architektury z roku 2015) i bylo zrnko pravdy.

O tyto negativní konotace Intel logicky nestojí a mohly přispět k tomu, že byla technologie poslána do důchodu. Hlavní roli v tom ale může hrát i současné šetření Intelu, kdy se firma vzdala mnoha důležitějších aktivit – například výroby minipočítačů NUC. Nyní také dokonce oznámila, že se zbaví svého vývoje křemíkové fotoniky, tedy čipů pro optickou komunikaci, v nichž asi Intel chtěl nalézt nové příležitosti pro růst. Výrobu optických transceiverů Intelu teď má převzít firma Jabil, podobně jako od Intelu Asus přebral výrobu NUCů.

Zdroje: AnandTech, Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne. Celý článok „Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť“ »

 •  
 •  
 •  

Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus

Otestovali sme prachový filter, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti plastových a nylonových filtrov. Má vysokú mechanickú odolnosť, jednoducho sa čistí a pritom sa vyznačuje aj nízkou reštriktivitou, takže výrazne nemení zvuk ventilátora a nezvyšuje jeho hlučnosť. Oproti plastovým filtrom už ani „nesyčí“. Tento prídavok tak v databáze výsledkov rozširuje posledný typ prachového filtra, s kovovou mriežkou. Celý článok „Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *