Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti, 450W nejrychlejší herní kartu

Nvidia vytáhla z architektury Ampere ještě vyšší výkon

Přesně jak předpověděly úniky, vydala Nvidia nyní koncem měsíce svou novou nejvýkonnější grafickou kartu pro hráče: GeForce RTX 3090 Ti. Tato novinka staví na stejném základu jako dosavadní top model RTX 3090, ale na rozdíl od něj má čip GA102 poprvé odemčené úplně všechny jednotky a ještě k tomu zvýšené frekvence. Má díky tomu ještě silnější herní výkon, ale cenou za to je také hodně špatná spotřeba a také cena samotná.

Nvidia dnes ukončila informační embargo na GeForce RTX 3090 Ti, takže máme potvrzené kompletní specifikace i cenu. Vyšly již i první recenze těchto grafik.

GeForce RTX 3090 Ti používá 8nm čip GA102 generace Ampere, který má aktivních plných 10 752 shaderů (84 SM) a 84 RT jader a 336 Tensor jader. Jejich takt je v základu 1,67 GHz a v boostu 1,86 GHz. Pro srovnání – RTX 3090 má 10 496 shaderů (82 SM) na taktu jen 1,40–1,70 GHz. Nvidia uvádí, že RTX 3090 Ti díky tomu má teoretický hrubý výkon až 40 TFLOPS ve výpočtech s jednoduchou přesností FP32, zatímco pro RTX 3090 uváděla zhruba 36 TFLOPS.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 3090 Ti k tomu má stejně jako předchozí model 24 GB paměti GDDR6X, ale ta teď běží na vyšším taktu 21,0 GHz efektivně (vůbec nejvyšší rychlost, jakou Nvidia zatím dosáhla, byť to prý ze začátku byl problém). Díky tomu má GPU vyšší propustnost 1008 GB/s, proti 936 GB/s u RTX 3090.

Téměř bezprecedentní spotřeba

Tento výkon navíc je však dosažen tím, že se frekvence jak GPU, tak možná pamětí posunula o něco výš na křivce napětí a taktu, což nevyhnutelně znamená zhoršení energetické efektivity. Karta kvůli tomu má TDP 450 W, které donedávna bylo prakticky nepředstavitelné (o generaci zpět měl nejvýkonnější model RTX 2080 Ti spotřebu jen 250–260 W). Takto vysokou spotřebu zatím neměla žádná herní grafika, s výjimkou dvojčipového vodou chlazeného Radeonu R9 295X2 s TDP 500 W před osmi lety.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Nereferenční přetaktované karty zdá se často budou mít TDP zvýšené na 480 W, některé vyšší modely se asi dostanou i na 500 W nebo lehce nad. Nereferenční karta často mají tloušťku tři a půl slotu. Tloušťku jen dva sloty budou mít jen vodou chlazené karty (tj. s AI chladičem používajícím externí radiátor). Karta Founders Edition s chladičem přímo od Nvidie, kterou můžete vidět na obrázcích, by měla snad být tříslotová.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Toto navýšení spotřeby možná odráží, že je Nvidia pod vyšším konkurenčním tlakem, takže zachází dál ve snaze ze stejného čipu vydřít více výkonu. Teoreticky by už i předchozí 350W spotřeba RTX 3090 (také již mnohem vyšší proti minulosti) mohla být také způsobená tím, že zvolený 8nm výrobní proces Samsungu byl méně efektivní, případně zvládal vyšší takty s horším napětím, než se očekávalo. Nicméně jsou zprávy, že ani v příští generaci, která přejde na výrazně efektivnější 5nm proces TSMC (ne-li 4nm), Nvidia spotřeby nesníží, ale přesně naopak ještě stoupnou. Vypadá to tedy, že politika Nvidie nyní je na spotřebu herních grafik nehledět.

Daní za tuto vysokou spotřebuje je, že se karta musí napájet novým 12+4pinovým konektorem 12VHPWR, který je specifikován v rámci standardu ATX 3.0. prozatím ovšem je možné použít také adaptéry, s nimiž je možné tento konektor nahradit třemi osmipinovými kabely ze starších zdrojů. Měly by být přímo v balení karet, nebo aspoň některých.

Dostupnost teď, ceny od 53 tisíc Kč

Dnešním dnem by měla nastat i dostupnost karet v prodeji, jedná se tedy o kompletní vydání karty na trh. Oficiální cena modelu GeForce RTX 3090 Ti je stanovená na 1999 $, tedy o třetinu vyšší než za model RTX 3090. U nás s DPH to dělá asi 53 300 Kč, tedy alespoň pro aktuální kurz. Je ale možná, že oficiální cena pro náš trh doporučená Nvidií může být trošku odlišná. Oficiální cena pro eurozónu by zdá se měla být 2249 €.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

První recenze jsou venku

Celkově má podle parametrů nová grafika asi o 12,1 % vyšší hrubý výkon (pokud se řídíme frekvencí boostu) a o 7,7 % vyšší paměťovou propustnost, ovšem se spotřebou navýšenou o 28,6 %. Nárůst výkonu ve hrách ale asi může být menší. Proti GeForce RTX 3090 je zdá se model Ti často rychlejší jen o 5–7 %. Například ComputerBase uvádí o 12% vyšší výkon než má RTX 3080 Ti a o 14 % vyšší výkon než má Radeon RX 6900 XT (při započítání jen her s ray tracingem je to ale o 39 %) – toto je pro rozlišení 4K.

GeForce RTX 3090 Ti v testu ComputerBase (Zdroj: ComputerBase)

Tyto výkonnostní nárůsty nedělají novou GeForce RTX 3090 Ti moc výhodnou. I nehledě na spotřebu je příplatek za nárůst výkonu v řádu jednotek procent hodně velký.

Recenze jsou zatím jen pro nereferenční karty. Nvidia bude nabízet své vlastní karty RTX 3090 Ti Founders Edition, ale ty zdá se nikam na test zapůjčené nebyly. Testy těch nereferenčních má například ComputerBase nebo techPowerUp, který vyzkoušel dokonce čtyři různé modely (MSI, Asus, Zotac, Evga).

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia vydá nové grafiky s čipy Ampere, například RTX 3060 8GB

V posledních měsících přicházelo mnoho zpráv o tom, jak budou vypadat grafiky nové generace od Nvidie, GeForce RTX 4000 s 4nm GPU architektury Lovelace. Nicméně to nejsou jediné grafiky, které Nvidia připravuje. Firma současně začne prodávat i nové modely založené na staré (nebo můžeme říct současné) generaci 8nm GPU Ampere. Ty tedy minimálně nějakou dobu budou doplňovat novou generaci. Celý článok „Nvidia vydá nové grafiky s čipy Ampere, například RTX 3060 8GB“ »

 •  
 •  
 •  

Pozor u GeForce RTX 3050. Existují OEM verze s horšími parametry

Letos na jaře vydala Nvidia novou (relativně) levnou grafickou kartu pro hráče GeForce RTX 3050. Je zatím nejlevnějším modelem značky, podporujícím AI upscaling DLSS a raytracingové efekty. Vypadá to ale, že pod označením RTX 3050 ve skutečnosti existují dvě různé karty. Pokud hodláte tuto kartu kupovat (i jako část celého počítače), měli byste vědět, že některé verze GeForce RTX 3050 mohou mít horší výkon než ty prodávané samostatně. Celý článok „Pozor u GeForce RTX 3050. Existují OEM verze s horšími parametry“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny

Nvidii se letos stalo něco ne úplně obvyklého: firma v na CES 2022 ohlásila příchod nové špičkové grafické karty GeForce RTX 3090 Ti s tím, že do konce ledna se o ní dozvíme víc. Jenže ten pak skončil, aniž by po novém nejvýkonnějším GPU pro hráče bylo vidu nebo slechu. Toto ticho trvá prakticky doteď, aktuálně se ale objevily zvěsti, že GPU přece jenom za několik týdnů dorazí. Karta údajně měla hardwarový problém. Celý článok „GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *