Grafika, ktorú kúpite. Otestovali sme Asus GT 1030 SL 2G BRK

Asus GT 1030 SL 2G BRK v detailoch

Low-endové grafické karty sa zneužívať na ťažbu kryptomien nedajú. Ich výkon je na to príliš slabý a preto smutne ležia v skladoch. Tým pádom sa držia pri zemi aj cenovo. Reč je o GeForce GT 1030, ktoré sú pre bežných používateľov bez iGPU v procesore jediná možnosť za ešte rozumné peniaze. Naprieč testami sa pozrieme, ako sa tejto malej grafickej karte darí. Pre koho dáva zmysel a pre koho nie?

GeForce GT 1030 je síce už staršia grafika, ale stále predstavuje to najmodernejšie, čo Nvidia v tomto segmente má. Je postavená ešte na architektúre Pascal, s ktorou Nvidia ešte úplne neskončila. Začiatkom tohto roka (v januári) dokonca potichu vyšla GT 1010 s jadrom GP108. To má aj GT 1030, ale s jedným blkom SM k dobru, tie má tri.

V tejto triede grafických kariet je výkon prirodzene veľmi nízky, ale zase tu existujú iné prednosti, ktoré si postupne rozoberieme. A hneď treba poznamenať, že GT 1030 môže dávať zmysel i tam, kde má procesor svoje vlastné iGPU. Pre test tejto „slabej“ GeForce sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. Okrem toho, že je táto grafika je v obchodoch dobre dostupná, tak predstavuje i dobrý základ na neskoršie porovnanie s integrovanými grafickými jadrami v procesoroch. V neposlednom rade doplnením GT 1030 výsledkovú databázu ohraničíme i zospodu, čím vznikne pekný kontrast k už nameraným grafikám s podstatne vyšším výkonom.

Kartu bude v testoch reprezentovať variant v pasívnom vyhotovení od Asusu. Ten má 2 GB pamätí typu GDDR5 a teda sa jedná sa o jednu z najrýchlejších bezventilátorových GT 1030.

Detaily Asus GT 1030 SL 2G BRK

Karta je pomerne malá, z celkovej hmotnosti 255 g väčšinu tvorí jej chladič (175 g). Ten je monolitický, z hliníka, rebrovanie je ale dobre členité s veľkou plochou. Jednotlivé rebrá sú síce hrubšie, ale je to dobrý kompromis medzi pevnosťou a chladiacim potenciálom.

Je možno trochu škoda, že MOSFETy (QBIQ QM3054M6) a pamäte (dva moduly SK Hynix H5GC8H24MJR-T2C) sú holé, bez chladiča.  Na druhej strane TDP tejto karty je veľmi nízke (30 W) a na týchto miestach nebude dochádzať ku kritickému zahrievaniu. Niektoré konkurenčné GT 1030 pasív na týchto súčiastkach majú. Je už však otázka, či teplom z GPU ich nebude viac zahrievať než chladiť, čo si už vyžaduje rozbor na samostatný článok.

Na dĺžku je grafika pomerne krátka, má 173 mm. S touto dĺžkou sa sprava pekne zarovná s hranou dosiek formátu Mini-ITX. Chladič GPU už ale môže byť pre niektoré systém SFF privysoký, v najhrubšom bode (vpredu) má 36 mm. Výška pasívu je v rôznych miestach rôzna, čo dobre vidieť aj na fotke z profilu.

   

Zadná strana je veľmi jednoduchá – bez backplatu a pri manipulácii s kartou je tak treba venovať zvýšenú pozornosť SMD, ktoré sú rôzne rozmiestnené po celej ploche PCB. Prípadná demontáž chladiča je veľmi jednoduchá, drží štyrmi skrutkami, z ktorých je na jednej záručná plomba.

Videovýstupy sú dva, oba digitálne. DVI-D a HDMI 2.0b. Práve vďaka tomuto štandardu HDMI môže byť grafika zaujímavá do pracovných staníc, kde je dôležitý vysoký procesorový výkon a na tom grafickom zase až tak nezáleží a požaduje sa len zobrazenie 4K pri 60 Hz. To je v low-ende vzácnosť a do príchodu procesorov Rocket Lake to nebolo možné ani s iGPU Intel UHD 600 s podporou HDMI 1.4.

Grafika je vhodná aj do serverov 1U, v príslušenstve je totiž dodávaná polovičná záslepka PCI Express, ktorou môžete nahradiť pôvodnú, plnoformátovú.

Hoci ide o jednoslotovú kartu, znovu treba upozorniť na to, že do najbližšieho slotu, ktorý je pod ňou, ďalšiu rozširujúcu kartu pre vyšší pasív nainštalujete. Počítajte preto až s tretím slotom. V tejto osi môže dochádzať ku kolízii aj v malých skrinkách na mieru doskám Mini-ITX. Ich spodnú hranu chladič totiž výrazne presahuje.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. Je to sranda, tuto grafiku v této verzi mám zhruba 2-3 roky v jendom PCčku a člověk vidí, že to není nijak marná volba 🙂 Zvláště pokud člověk je milovník spíše starších her. Díky za test.

  1. Smích dnes posměváčky přechází, u nás ostatních je i tahle třída grafik úplně normální. Po MSI 1030 občas taky vážně loupnu očkem.

   1. Tá MSI 2GH LP OC s DisplayPortom je fakt pekná. je škoda, že sú low-endové komponenty tlačené na okraj záujmu. A nepomáhajú tomu ani firmy samotné. Na testy neposkytujú žiadne vzorky, všetko iba high-end, sem tam stredná trieda. Čo si človek nekúpi sám, to sa v testoch z lacného hardvéru neobjaví. Netýka sa to iba grafických kariet, ale i procesorov, základných dosiek a vôbec všetkého… holt sú na tom nízke marže, tak je asi lepšie sa tváriť, že to neexistuje.

    1. Konkrétně mám na mysli plný profil, sem tam koukám, jestli je dostupná. Chtěl jsem na ni sám spáchat videorecenzi, protože laciný hw mám rád. Těším se, s čím pěkným přijdou výrobci v příští generaci (co sem přinese Intel).

 2. Tá grafika podľa mňa v dnešnej dobe nemá žiadny zmysel, najmä nie za 100€. AMD APU je cca rovnako rýchla, vyjde lacnejšie (cena APU vs cena CPU+GPU), má lepšiu podporu kodekov, sú verzie ktoré natrepeš do MiniPC na štýl NUC a bude mať nižšiu spotrebu. Dokonca aj Intel Iris Xe (tie lepšie iGPU v najnovších notebookových CPU alebo Intel NUC 11) sú už v hrách porovnateľne rýchle, len tam je problém s ovládačmi, niektoré hry nefungujú korektne. Dostupnosť nie je ideálna, ale dajú sa zohnať, minulý týždeň bol napr. na Mironete Ryzen 5 4650G, v OEM zostavách sú dostupné skoro stále, aktuálne je na Alze MiniPC ASUS PN50 s Ryzen 4300U…

  1. Súhlasím, že ta cena je pomerne vysoká a i v tom, že pri kúpe nového počítača nižšej triedy je lepšie sa obzerať po APU (aj keď tá ich dostupnosť je teda výrazne nižšia ako pri GT 1030, ktorých je asi až prebytok). Ale napríklad do starších počítačov, v ktorých sa odporúčala grafika alebo do zostáv s orientáciou na vysoký procesorový výkon (trebárs k Ryzen 7 alebo 9) v GT 1030 zmysel vidím. Osobne ju napríklad používam s Threadripperom pripojenú k UHD monitoru.

   1. Ano, jak píše Lubomír, mám to v sestavě s Ryzen 3 1200 a na lepší grafiku nebyly peníze, ani jsem příliš výkonou nepotřeboval. A dnes po letech je člověk vůbec rád, že ji v PC má vzhledem k situaci na trhu.

  2. Ale súhlasím že je škoda že low end komponenty sú poslednú dobu ignorované, posledné roky nevyšlo nič v kategórii „výrazne lepšie ako iGPU ale nie moc drahé“ v cca 100€ kategórii. Najlacnejšie grafiky nVidie boli naposledy GTX1650 ktoré boli drahšie a pomalšie ako staručké RX570… AMD síce vydalo aj lacnejšie a rýchlejšie RX5300 ale iba pre OEM s biednou dostupnosťou, u nás myslím prakticky ani neboli. Ono vlastne aj nižší mainstream okolo 200€ bola bieda, pomer cena/výkon sa od vydania RX580 prakticky nikam nepohol a občas aj zhoršil aj bez mining a korona krízy…

 3. „Rovnakú“ ale MSI som si kúpil pre cca 1,5 rokom, len tak, lebo sa mi páčila. Ani som netušil, že ju budem musieť používať, lebo napr. od AMD momentálne nie ej dostupné žiadne APU, len Ryzeny bez grafiky. Dokonca by som ju mohol i predať a zarobiť 20 Eur.

  Smutná doba.
  Inak proti GT1030 nič nemám. Jedine čo chýba, NVEVC. Potencionálne je škoda, že nemajú 3 grafické výstupy. To by sa čiklo najmä tým s FullHD. Pri QHD a UHD 2 monitory sú zatiaľ v pohode, ale chýba mi možnosť tretieho na FHD na nonstop zapnutie. Malý 22″ FHD má nízku spotrebu pod 20W, na aktualizáciu, rýchly prehľad skvelé. Ale nedá sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *