Kepler sa vracia do hry, MSI oživuje predaj GeForce GT 730

GeForce GT 730, reakcia MSI na nedostatok grafických kariet

Zoznam grafických kariet, ktoré sú dostupné skladom (a zároveň sa v rámci možností držia cenovo pri zemi) sa rozširuje. Po GeForce GT 1030 kúpite maloobchodne i GT 730. A to snáď i z dlhodobého hľadiska. Firma MSI by tieto karta mala dodáva vo väčších množstvách. Jedná sa síce iba o núdzové riešenie na nenáročné použitie, to ale v prípade mnohých počítačov môže byť postačujúce.

Len nedávno sme tu testovali GeForce GT 1030 ako jednu z mála grafických kariet, ktorú si môžete kúpiť v obchode. Pre svoj nízky výkon je totiž pre ťažbárov neatraktívna.

Začiatkom roka vyšla ešte GeForce GT 1010, ale tá sa v našich obchodoch neobjavuje. V podobnej cene ale kúpite GeForce GT 730. Tieto staručké grafické karty sa sem tam niekde niekto ponúkal i doteraz, ale MSI ich distribúciu vyháňa do vyšších obrátok. Konkrétne, čo sa týka modelu MSI N730K-2GD3H/LPV1. Ten je vo viacerých obchodoch dostupný ihneď k odberu a ceny začínajú na 80 eurách s DPH.

Jedná sa o nízkoprofilovú grafickú kartu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať v príslušenstve skrátenú záslepku PCIe na montáž do systémov formátu 1U. Chladič má ale vyšší (celková výška karty je 38 mm) a praktický pôjde o dvojslotovú grafickú kartu.

Príjemné ale je, že nepoužíva žiadny ventilátor a tých zhruba 38 W chladí pasívne. V rámci retrospektívneho okienka si pripomeňme, že je táto grafická karta postavená na architektúre Nvidia Kepler z roku 2012 a používa 28 nm GPU GK208 s plochou 87 mm². Shaderov má 384 rovnako ako GT 1030 a má 2 GB pamäte typu DDR3 so 64-bitovým pripojením.

Oproti GeForce GT 1030 má nevýhodu v staršom štandarde HDMI 1.4. To znamená, že rozlíšenie UHD zobrazí iba pri 24 Hz. Do pracovných staníc s monitormi 4K sa teda síce nehodí, ale zrejme sa počíta s tým, že by táto grafika mohla zožať úspech v kancelárskych počítačoch, ktoré sú i dnes často pripojené k neširokouhlým monitorom, ale samozrejme pri 60 Hz bude fungovať i s Full HD. A to aj cez DVI-D a neprekvapia ju ani analógové vstupy D-Sub, s ktorými už súčasné grafiky bez RAMDACu nepočítajú.

Procesor s iGPU pre nové zostavy vždy lepšia voľba, ale MSI N730K-2GD3H/LPV1 má namierené do zostáv, ktorých dosky videovýstupy nemajú a teda môže to byť napríklad dobrá záchrana starších počítačov, v ktorých sa odporúčala grafická karta, ale inak fungujú. Alebo i do moderných zostáv, ktorých procesory nemajú vlastné grafické jadro, ktoré by inak slúžilo len na zobrazovanie (a jediný dôležitý výkon je ten procesorový). Takéto párovanie dáva zmysel s procesormi AMD Vermeer, Matisse, Threadrippermi alebo s platformami Intel HEDT či prípadne so serverovými odrodami.

GeForce GT 730 na rozdiel od GT 1030 podporuje hardvérový kodér, NVENc prvej generácie. To je síce výhoda, ale ako dobre uchopiteľná do praxe je už sporné. Otázka je, aká je jeho kvalita a rýchlosť v porovnaní so softvérovým kódovaním moderných procesorov. Z GT 1030 bol kodér odstránený zrejme i z úsporných dôvodov a hlavne Nvidia pre notebooky, pre ktoré boli tieto karty primárne určené, počítala so službami kodéra QuickSync v procesoroch Intel. V stolových počítačoch to môže byť ale dobrá pridaná hodnota.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Školský rok začína: Zvýšte produktivitu notebookom s GeForce RTX

Stredoškoláci majú zahájenie štúdia už za sebou, no študentov vysokých škôl čaká až tento týždeň. Ten bude pre mnohých spätý aj s výberom správneho notebooku a k tomu máme článok na zamyslenie. To špeciálne pre študentov technických a umeleckých smerov. Ak to myslíte s vašim odborom vážne, venujte pozornosť zariadeniam s grafickými kartami GeForce RTX. Tie majú najpokročilejšie možnosti hardvérového urýchľovania pre svižnú prácu. Celý článok „Školský rok začína: Zvýšte produktivitu notebookom s GeForce RTX“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI

V júni na trh grafických kariet GeForce GT 730 vo väčšom objeme vrátilo MSI, teraz sa pre niečo podobné rozhodol aj Asus. Tentokrát ale pôjde o kartu s konektorovou výbavou, ktorá je na low-end pomerne netradičná. Tak ako aj vyššie triedy graficky kariet má štyri digitálne výstupy s možnosťou pripojenia štyroch monitorov súčasne. A pozoruhodné je i pasívne vyhotovenie, ktoré sa zmestí do jedného slotu. Celý článok „Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI“ »

 •  
 •  
 •  

Pozrite sa na prvé detaily Radeonu RX 6600 XT Sapphire Pulse

Nejasajte, vlastné výsledky meraní Radeon RX 6600 XT zatiaľ nemáme. Hoci najprv všetko nasvedčovalo tomu, že ich stihneme v prvej vlne tak ako ostaní. Ale nevadí, keď už nič iné, tak sme nafotili aspoň zopár fotografií grafiky Sapphire Pulse. Toto vyhotovenie sa v minulosti vždy tešilo veľkej zákazníckej popularite a inak tomu nemusí byť ani teraz, aj keď je vidieť, že Sapphire na konštrikcii šetril viac než naposledy. Celý článok „Pozrite sa na prvé detaily Radeonu RX 6600 XT Sapphire Pulse“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Proti 1030 nic, tohle je ale tragická výslednice. I když se dvěma hdmi porty by pak asi přeci jen pořád ještě stála za úvahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *