GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené

Čipletová GPU od AMD potvrzená v kódu pro Linux

Po čipletových procesorech Ryzen a Threadripper zdá se AMD tento přístup, kdy je místo jednoho velkého čipu použito několik menších, nasadí i v GPU. Přímo zaměstnanci teď potvrdili, že se z minimálně dvou čipletů skládá příští generace výpočetního GPU, které asi vyjde příští rok, možná jako první 5nm GPU. V herních grafikách zatím čiplety potvrzené nejsou, ale prý by se mohly objevit už v příští nové architektuře RDNA 3.

Ve světě procesorů už chvíli máme „čiplety“, čímž se míní, že místo jednoho čipu je třeba procesor tvořený více menšími součástmi, zejména třeba navzájem odlišnými, jako to je se 7nm procesory AMD. V posledních letech se objevují indicie, že by se tato novota mohla dostat i do GPU, ale s výjimkou extrémně komplexního akcelerátoru Intel Ponte Vecchio pro superpočítač Aurora, který se vymyká prakticky všem standardům, zatím není nic potvrzené.

Tedy až do teď. První čipletové GPU teď bylo doloženo u firmy AMD. jehož zaměstnanci se doznali v kódu poslaném do Linuxových ovladačů. Do těch přidávají podporu pro GPU nazvané kódovým označením Aldebaran a v patchi k řízení spotřeby je uvedeno, že GPU bude složené z více kusů křemíku, přičemž „primární“ podporuje čtení telemetrických dat o spotřebě, zatímco „sekundární“ nikoliv a také se přes něj nedá nastavovat limit spotřeby, což je třeba provádět přes primární křemík. Jiné části kódu pak zase mluví o „die0“ a „die1“.

Aldebaran není ovšem GPU pro hráčské karty Radeon. Mělo by jít o nástupce GPU Arcturus z loňského roku (Instinct MI100), tedy výpočetní GPU pro řadu karet AMD Instinct určenou na vědecké výpočty a aplikace umělé inteligence. Aldebaran má zřejmě architekturu CDNA 2, tedy novou generaci po CDNA v čipu Arcturus. Vydán by asi mohl být příští rok.

Patch od AMD prozrazující, že GPU Aldebaran je složeno z více kusů křemíku (Zdroj: FreeDesktop.org)

Údajně 2 × 8192 shaderů, 8192bitová HBM2E

Linuxový kód neprozrazuje specifikace tohoto GPU, ale podle leakera s přezdívkou Kepler_L2 by prý toto GPU mělo mít dva čiplety, každý se 128 CU (8 shader enginů po 16 CU), což by asi mělo dávat 8192 shaderů. Výsledný produkt ale údajně může mít část CU vždy vypnutou kvůli výtěžnosti, takže ve výsledku nemusí prodávané akcelerátory mít tolik jednotek.

Mělo by jít o poměrně základní MCM design, kde prý asi budou použité jen dva výpočetní čiplety posazené dohromady, aniž by je dohromady integroval nějaký scelující IO čiplet. Aldebaran by se tedy podobal jednodušší první generaci Epyců a Threadripperů.

Jako paměti mají sloužit čipy HBM2E. Podle Patricka Schura je jich celých osm. To by znamenalo 8192bitovou sběrnici, teoreticky až nějakých 2,4–3,0 TB/s propustnosti. Ale asi je to proto, že každý čiplet má vlastní čtyři pouzdra HBM2E (takže 4096bitovou šířku sběrnice).

Web VideoCardz k tomuto GPU podotýká, že výpočetní čip Vega 20 (Radeon Instinct MI60) byl před dvěma a půl roky vůbec první produkt AMD, který se začal vyrábět na 7nm procesu, přičemž Vega 20 je předchůdcem GPU Arcturus ve stejné linii produktů. Pokud by se historie opakovala, Aldebaran by možná mohl být první vydaný 5nm čip (respektive 5nm čipletový produkt) AMD.

Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury výpočetních GPU CDNA (Zdroj: AMD)

Objevily se také zvěsti, že čipletovou konstrukci by dokonce mohlo mít i budoucí GPU pro herní grafiky Radeon, označené Navi 31. U toho stejný zdroj tvrdí, že by mělo mít dva výpočetní čiplety, snad každý s 5120 shadery architektury RDNA 3. V tomto případě už ale možná bude konstrukce nehomogenní, s dalším IO či kontrolním čipletem, který by je vázal dohromady. Kepler_L2 totiž uvádí, že nižší model GPU, Navi 33, bude mít je jeden výpočetní čiplet (zatímco Navi 31 bude tvořeno těmi samými čiplety, ale dvěma), ale to neznamená, že bude monolitické. To by implikovalo, že má kromě výpočetního čipletu ještě další kus křemíku, tedy snad IO čiplet jako u Ryzenů (i když u GPU by asi řadič pamětí mohl být naopak ve výpočetních čipletech).

Tato GPU s architekturou RDNA 3 by snad také měla vyjít koncem příštího roku – v Q4 2022. Uvidíme, zda výpočetní Aldebaran vyjde dřív. Oblast GPU ale evidentně čeká zpestření. Zda to bude AMD ku prospěchu, to zatím těžko říct, protože ne každá inovace musí být úspěšná a jak už bylo řečeno, u GPU by to mělo být poprvé, co se čipletové řešení objeví. Nároky GPU na paměťovou propustnost a paralelismus by mohly způsobit, že čiplety nebudou fungovat tak dobře, jako teď v CPU.

Zdroje: VideoCardz, Kepler_L2/Twitter (1, 2, 3, 4), Patrick Schur

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky

Před nedávnem se objevily tajné detaily procesorů AMD s architekturou Zen 4 a používajících již nový desktopový socket AM5. K tomu, co už o nich víme, teď přibyly další detaily. Máme podrobnější obrázky, ale také se objevily slajdy popisující Ryzeny 7000. Jsou již staré, ale obsahují pozoruhodné věci: asi zrušenou verzi pro socket AM4 a plán vyrábět 16jádrové čipletové procesory Raphael i pro notebooky, ve verzi s TDP 35 až 65 W. Celý článok „Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

Víc k AMD AM5: vyšší TDP 120 W, víc PCIe, obrázek CPU (update)

O víkendu jsme tu měli zřejmě vůbec první informace o tom, jaká bude nová desktopová platforma AMD pro procesory Ryzen 6000 (nebo 7000, to uvidíme), již založená na pamětech DDR5. Zdroj této zprávy nyní přidal další podrobnosti o parametrech konektivity a také obrázek ukazující, jak by mohly procesory pro socket AM5 vypadat. Také to ale vypadá, že se bude zvyšovat TDP, snad kvůli tomu, jak Intel nahání výkon procesorů pomocí wattů. Celý článok „Víc k AMD AM5: vyšší TDP 120 W, víc PCIe, obrázek CPU (update)“ »

 •  
 •  
 •  

AMD vydá procesory s jádry Zen 4 až v Q4 2022. Asi i RDNA 3

Vedle včerejší zprávy o (poměrně vzdálených) procesorech Ryzen 8000 „Strix Point“ tu máme ještě jednu informaci o AMD, tedy respektive dvě související. Týká se to ale bližších produktů, primárně procesorů Ryzen 7000 „Raphael“, tedy prvních Ryzenů, které už budou používat paměti DDR5 a nový socket AM5, přičemž také jako první přinesou CPU architekturu Zen 4 a výrobu 5nm procesem. Celý článok „AMD vydá procesory s jádry Zen 4 až v Q4 2022. Asi i RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *