Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Procesor AMD Sound Wave prozrazen na LinkedIn

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5.

Tyto informace vyčmuchal na LinkedIn web Gamma0burst. Zveřejnil ovšem jen zcenzurovanou verzi resumé, které neznámý inženýr z AMD publikoval. Zbyla jenom kostra s názvy vyvíjeních produktů, ale s uvedením výrobních procesů, pro které byly tyto vyvíjené čipy určené. Při podrobnějším pohledu ale právě tento zbytek vypadá dost zajímavě.

Onen zcenzurovaný inženýr uváděl na LinkedIn práci na pěti projektech, z čehož první tři jsou „StrixA0“, „Sarlak“ a „Strix B0“. Tato jména jsou nám již známá, jde o připravovaná APU generace Zen 5. Strix Point je dle předchozích informací mobilní SoC čtyřmi jádry Zen 5 a osmi jádry Zen 5c plus integrovaným GPU o 16 CU (1024 shaderech) architektury RDNA 3.5. Jde o procesor pro klasické mainstreamové i výkonnější notebooky, pravděpodobně se bude prodávat jako Ryzen 9050U a 9050H/HS, mohla by také vzniknout verze pro desktopový socket AM5 (Ryzen 9000G). Na LinkedIn se píše také o dvou revizích – A0 a B0 zvlášť. Je možné, že nejde ani tak o dvě revize, jako o dva různé čipy, něco jako je v generaci Phoenix jednak samotný osmijádrový Phoenix, ale také zmenšená 2+4 hybridní varianta Phoenix 2.

Vedle toho pak je současně uváděný Sarlak – to je dle starších informací procesor s 16 jádry Zen 5 a grafikou o 2560 shaderech (40 CU) architektury RDNA 3.5. Toto by měl být prémiový notebookový procesor s 256bitovými pamětmi LPDDR5X, do desktopu asi nepůjde.

7nm proces asi ukazuje na čipletovou konstrukci

Pozoruhodné je, že zdroj z LinkedIn o těchto SoC píše, že budou vyráběné na 7nm procesu, nebo aspoň byly vyvíjené pro 7nm proces. Ten je přitom už zastaralý, pokud by šlo o tradiční monolitické notebookové čipy APU, jako byl mobilní Ryzen 6000 a 7000/8000 (Rembrandt už byl na 6nm, nynější Phoenix / Hawk Point je na 4nm procesu). Ani se nezdá moc pravděpodobné, že by existoval plán jít na 7nm proces v hodně raných fázích vývoje, pro Strix Point byly, zdá se, vždy kandidáti jen 4nm a 3nm proces.

Jedno pravděpodobné vysvětlení je, že Strix Point i Sarlak budou už čipletová (disagregovaná) APU, kombinující patrně 4nm křemík pro jádra CPU a asi také GPU s dalšími čiplety, nebo, jak používá Intel, „dlaždicemi“. Ty by mohly obsahovat paměťový řadič, řadič PCIe, USB, multimediální blok a další funkce integrovaného čipsetu. Dnes v APU tvoří poměrně velkou část plochy, která přitom asi nebenefituje z moderního procesu a moc se s ním nezmenšuje. Tudíž by se nabízelo vyrobit tyto částí starší technologií. Je tedy možné, že tento dokument z LinkedIn, uvádějící 7nm proces, mluví právě o IO či SoC čipletu procesorů Sarlak a Strix Point, ke kterému by byly nějak připojené již 4nm čiplety CPU/GPU.

Procesory Intel Meteor Lake se již skládají z několika čipletů s různou funkcí (zdroj: Intel)

AMD už dlouho používá čiplety (byť v relativně primitivním pouzdření) v desktopových procesorech, takže dává smysl, aby se totéž objevilo v noteboocích – Intel tímto směrem kráčí také. Novinka ale je, že by tato koncepce měla přijít již se Strix Pointem a Sarlakem, tedy už v příští generaci. Tato APU by mohla vyjít na konci letošního, nebo začátkem příštího roku.

Asi je třeba dodat, že 7nm proces zde může asi znamenat i 6nm proces (který AMD používá pro IO čiplety v čipletových CPU nyní). Technologie 6nm procesu TSMC vychází z jeho 7nm generace a lze si představit, že v kontextu LinkedIn bude označení 7nm použito v širším smyslu i pro tento derivát.

Tip: Intel uvádí procesory Meteor Lake: 4nm, čiplety, grafika Xe LPG

Kraken

Dále mělo stejné individuum na LinkedIn v resumé napsaný projekt čipu Kraken. I o tom už se ví – má jít o levnější mobilní APU s 4+4 jádry Zen 5 / Zen 5c a grafikou s 8 CU (512 shaderů). Zřejmě tento procesor bude něčím jako následníkem dnešního 2+4 Phoenixu 2.

Tip: Levnější APU s jádry Zen 5: big.LITTLE osmijádra Kraken Point

O Krakenu jsme psali nedávno. Tehdejší informace už říkaly, že má používat 4nm proces. LinkedIn ho místo toho uvádí jako 5nm čip. Vysvětlení asi opět může být stejné – 4nm proces je mírně vylepšeným derivátem 5nm technologie, z pohledu inženýra asi může být 4nm proces N4 zahrnutý pod 5nm generaci technologií v širokém smyslu.

To, že se zde už mluví o 4/5nm procesu, by mohlo znamenat, že Kraken není na rozdíl od Strix Pointu a Sarlaku čipletový, ale monolitický. Nebo se inženýr přesunul z prací na SoC či IO čipletech na práci na čipletech s CPU či GPU jádry.

Procesor Sound Wave v úniku na LinkedIn (zdroj: Gamma0burst)

Sound Wave: První 3nm procesor?

Největší novinka v tomto úniku je pak poslední projekt – procesor s kódovým jménem Sound Wave, které asi slyšíme vůbec poprvé. Toto je údajně procesor používající 3nm proces – není jisté, zda půjde o monolit. Také by mohlo jít stále o čipletový procesor s tím, že inženýr pracoval na části nacházející se v 3nm čipletu.

Protože APU a CPU používající architekturu Zen 5 používají 4nm proces, je zde velká pravděpodobnost, že Sound Wave už je produkt s architekturou Zen 6. Pro procesory s architekturou Zen 6 se doteď ozývalo označení Medusa, ale tato jména mohou koexistovat a označovat odlišné produkty – výkonnější a levnější verzi notebookového procesoru, nebo notebookovou a desktopovou verzi. Podle starších úniků by i samotné jádro Zen 6 mělo mít svoje vlastní kódové jméno (Morpheus).

Nejzajímavější je na této zprávě ona implikace čipletových APU. Asi je ale dobré zdůraznit, že v tuto chvíli je to jen interpretace. Nelze úplně vyloučit to, že inženýr v resumé z nějakého důvodu uvádí použité výrobní procesy chybně, jakkoli se to zdá nepravděpodobné. Podle jiných informací se ale asi čipletová skladba dostane do APU (tedy notebookových procesorů) minimálně v generaci Zen 6, takže její použití o generaci dříve v Sarlaku / Strix Point asi není něco nemyslitelného.

Tip: Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zdroj: Gamma0burst, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM

Minulý týden se dostaly ven informace o 28GHz pamětech na grafikách GeForce generace RTX 5000. Byla to ale jen předehra, leaker Kopite7kimi poté přidal podrobnější pohled na specifikace chystaných herních GPU generace Blackwell. Zdá se, že to bude větší výkonnostní skok. Tak trochu v duchu citátu „odvolávám, co jsem odvolal“ je totiž zpět ve hře 512bitová sběrnice, s níž by Blackwell byl nejtěžší kalibr Nvidie za dlouhou dobu. Celý článok „GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém

Loni se objevily informace o čínském 5nm výrobním procesu od společnosti SMIC (byť možná bude mít blíž k vylepšené generaci 7nm technologie, kterou mělo SMIC dříve plánovanou). Tyto snahy o čínskou soběstačnost ve špičkových výrobních procesech budou pokračovat. SMIC nyní plánuje dokonce i 3nm výrobní proces. Západní sankce ale mají vliv – pokud se firmě podaří takovou technologii vyvinout, výroba dost možná bude ekonomicky nevýhodná. Celý článok „Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *