Levnější APU s jádry Zen 5: big.LITTLE osmijádra Kraken Point

APU Kraken Point: Levnější varianta Zen 5 APU ke Strix Pointu

Už loni se objevily úniky o podobě notebookových procesorů AMD Ryzen založených na architektuře Zen 5 – Strix Point s 12 jádry a „Strix Halo“ či Sarlak, což bude extrabuřt se silným GPU a rovnou 16 jádry Zen 5. To budou logicky dražší procesory, teď se ale objevily informace o tom, co vedle nich bude AMD nabízet v levnějších noteboocích. Pro ty bude APU Kraken Point s osmi jádry. Je-li to nástupce dnešního Phoenix 2, byl by to pěkný pokrok.

O APU Kraken Point se objevily údaje na Twitteru od uživatele Olrak29/Everest. Je to zatím nepotvrzené z dalších zdrojů, takže je nutné tyto zvěsti brát s rezervou, ale je pravděpodobné, že o těchto procesorech už AMD v zákulisí informuje výrobce počítačů, notebooků a desek. Zatím se nikdo neohradil, takže je asi slušná šance, že jsou údaje správné. AMD nedávno v ovladačích pro Linux potvrdilo existenci výkonnějších mobilních procesorů Strix Point a Strix Halo, které také původně byly jen takovouto nezaručenou zvěstí.

Kraken Point / Krackan Point

Kraken Point (podle únikáře Keplera je prý v interních dokumentech používána také zkomolená verze jména Krackan Point, označovat to ale má totéž) bude osmijádro založené na architektuře Zen 5. Podobně jako i Strix Point to ale bude hybridní konfigurace, kde má být čtveřice jader velké/tlusté architektury Zen 5 s vysokými takty, zatímco zbylá čtyři jádra budou kompaktní Zen 5c, která budou ale dosahovat na nižší takty. Idea AMD je taková, že v mnohovláknových zátěžích se stejně takty velkých jader kvůli omezení celkovým TDP (či přesněji limitem PPT) sníží na stejnou úroveň, takže MT software moc nepozná rozdíl.

Později stejný zdroj sdělil i to, jak silné má být integrované GPU. Kraken/Krackan Point má údajně obsahovat 4 WGP, tedy WorkGroup Processory. To znamená 8 CU – 512 shaderů. Tato grafika by tedy představovala jen dvě třetiny šířky GPU v Ryzenech 7000 „Phoenix“ a 8000 „Hawk Point“. Její plná verze by měla výkon jen jako ořezaná verze Phoenixu (Radeon 760M s 512 shadery, jenž je například v Ryzenu 5 8600G nebo mobilním Ryzenu 5 8645HS).

Současně se také povýší architektura z RDNA 3 na RDNA 3.5, v níž už prý budou nějaká dílčí vylepšení z architektury RDNA 4.

Toto není žádný revoluční výkon, ale pokud by procesory Kraken Point byly cenově na stejné úrovni jako dnešní malé hybridní APU Phoenix 2 (například v Ryzenu 5 8500G, Ryzenu 3 8300G nebo Ryzenu 5 8540U), pak by to znamenalo zlepšení hrubého výkonu grafiky na dvojnásobek, nebo možná i víc (pokud přinese zlepšení architektura RDNA 3.5). Phoenix 2 má totiž GPU jen se čtyřmi CU / 256 shadery.

Čip 14nm APU Raven Ridge (foto: Fritzchens Fritz)

Toto aktuálně prodávané levné APU má také jen dvě velká jádra (2× Zen 4 + 4× Zen 4c), takže i v tomto ohledu by to byl pěkný pokrok, pokud by byl Phoenix 2 nahrazen Krakenem se 4+4 jádry. Nemusí to tak ale hned být. Je možné, že po vypuštění Kraken Pointu (což by mohlo být asi nejdřív v druhé polovině roku 2024, ale možná až v roce 2025) budou oba čipy prodávány současně. Phoenix 2 bude v levnějších noteboocích a Kraken Point v těch o něco dražších. Přínosem by ale také bylo, pokud by AMD vydalo Kraken Point jako levnější desktopový procesor pro socket AM5 s integrovanou grafikou. Je také možné, že na rozdíl od Phoenixu 2 už Kraken Point dostane speciální AI jednotku Ryzen AI (XDNA 2), ale zatím to není výslovně řečeno.

Výrobní proces bude v podstatě stejný jako u Ryzenů 7040 a 8040 – má být použitý 4nm proces TSMC (zřejmě N4P). AMD tedy nezíská významné pokroky v efektivitě a výkonu „zadarmo“ z nové křemíkové litografie, zlepšení si bude muset vysloužit novou lepší architekturou.

Jak už bylo řečeno, dost možná tyto procesory budou vydány až v roce 2025. Strix Point coby první mobilní Ryzen s architekturou Zen 5 by nejspíš už měl vyjít jako generace Ryzen 9050 – buď v druhé polovině letošního roku, nebo na začátku příštího. Phoenix 2 v generaci Ryzen 7040 také přišel o něco později, takže i zde je pravděpodobné, že AMD nejdřív vydá dražší modely pro vyšší řady notebooků a Kraken Point coby ekonomická varianta do nabídky přibude třeba na jaře, nebo v létě 2025. Ale to jsou jen odhady, nakonec to firma může mít naplánováno jinak.

Zdroje: Olrak29 (1, 2, 3, 4)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy

V těchto dnech to mělo být jen několik dní do příchodu očekávaných procesorů AMD s architekturou Zen 5. Jejich desktopová verze měla vyjít na konci aktuálního měsíce (31. 7.), ale překvapivě se teď dozvídáme, že zcela na poslední chvíli bylo vydání odloženo. Naštěstí to nevypadá na velké zpoždění, ale trošku znepokojí, že to údajně má být kvůli nějakým pozdě odchyceným problémům, nalezeným teď při testování. Celý článok „Vydání Ryzenů 9000 odloženo. Na poslední chvíli se našly problémy“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5000 nestihnou letošní vydání, přijdou až příští rok

Před nedávnem jsme tu měli nepříjemnou zprávu pro příznivce grafik AMD, totiž že grafiky Radeon nové generace RX 8000 vyjdou až po novém roce, pravděpodobně v lednu okolo CES 2025. Tehdy jsme upozorňovali, že by tím pádem přišly na trh až po novém highendovém GPU Nvidie (přičemž samy budou pokrývat mainstream). Nicméně se zdá, že i u Nvidie se vydání nové generace grafik posouvá. Nakonec tak letos vydá novinky možná jen Intel. Celý článok „GeForce RTX 5000 nestihnou letošní vydání, přijdou až příští rok“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]

Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů. Celý článok „Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *