Ryzen 8000 Strix Point je 4+8 big.LITTLE, ale Sarlak 16× Zen 5

SKladba jader u APU Ryzenů 8000 Strix Point a Sarlak

Nedávno jsme psali o tom, jak to vypadá s „APU“ Ryzeny generace 8000 pro notebooky a desktop, pro které AMD chystá rovnou dva výkonné čipy – dvanáctijádro Strix Point a ještě výše postavený „halo“ čip Sarlak. Ten má mít rovnou 16 jader a také hodně výkonné integrované GPU. Teď se objevily podrobnosti o tom, jak do toho budou začleněná malá jádra Zen 5c, a vypadá to, že to šestnáctijádro by nemusel být čip, ale spíš čipletový procesor…

Podle Olraka29_ z Twitteru tyto procesory skutečně mají 12, respektive 16 jader, jak tvrdily předchozí úniky. U Strix Point to má být určitě hybridní alias big.LITTLE skladba jader, a to vcelku logická. Procesor má mít čtyři jádra Zen 5 a osm jader Zen 5c. Ta by byla asi obdobou letošního Zenu 4c v tom, že by architektonicky byla stejná jako Zen 5 (podporovala by stejné instrukce a měla snad i stejný výkon na 1 MHz), ale dosahovala by nižších taktů.

Zejména v noteboocích by to nevadilo, protože tato jádra by byla zapřažená až v momentě mnohovláknové zátěže, ve které by tak jako tak frekvence šly dolů i u velkého Zenu 5. Velká jádra Zen 5 by pak obstarávala jednovláknové a málovláknové zátěže. Je otázka, zda by jen čtyři jádra schopná top frekvencí byla dost i pro hry.

Ono speciální ještě výkonnější APU Sarlak pro extrabuřtové modely notebooků s 16 jádry by ale mohlo být nehybridní. Není to úplně jasné, protože Olrak29_ uvádí v prvním tweetu, že Sarlak neboli také „Strix Halo“ má mít „16× Zen 5“, ale v dalším navazujícím pak to, že jde o 8+8 jader. Toto by teoreticky mohlo být zpětvzetí předchozí informace o nebiglittlovatosti, ale je možné, že tím chtěl básník říci, že jádra Zen 5 budou rozdělena do dvou bloků CCX, které mají být v architektuře Zen 5 osmijádrové.

Otevírá se tím zajímavá otázka. Sarlak by totiž podle některých názorů mohl být čipletový procesor. Mohlo by jít o design s velkým IO čipletem, ve kterém by se nacházela ona grafika se 40 CU architektury RDNA 3.5 (2560 shaderů, tedy konfigurace podobná Radeonu RX 6700 XT) a 256bitovými pamětmi LPDDR5X, plus obvyklé součásti integrovaného čipsetu, konektivita a multimediální funkce. K tomuto IO čipletu by pak byly osazené dva CPU čiplety s jádry Zen 5, sdílené s desktopovými Ryzeny 8000 a serverovými procesory Epyc.

Takto vytvořené APU Sarlak by tak bylo bližší koncepcí notebookovým procesorům Ryzen 7045HX „Dragon Range“, které mají IO čiplet shodný s desktopovými Ryzeny 7000. Výkon by tím pádem asi byl hodně vysoko, na druhou stranu by ale toto řešení asi mohlo být méně energeticky efektivní a horší v klidové spotřebě a výdrži na baterie – pokud už nebude použitá nějaká pokročilejší forma spojení mezi čiplety.

Procesor AMD Ryzen 7045HX Dragon Range

Z hlediska úsporných funkcí a mobility by tak možná bylo zajímavější, kdyby Sarlak nebyl nehybridní jen s jádry Zen 5, ale kdyby místo toho měl jen osm velkých jader Zen 5 a zbytek Zen 5c. Tato kompaktnější jádra by totiž teoreticky mohla být ještě integrována v onom „IO čipletu“. Pokud by procesor nebyl pod vysokou zátěží, provozoval by systém a aplikace jen s použitím těchto integrovaných jader a spotřeba a energetická efektivita by mohla být jako u monolitického mobilního SoC. Až pod vysokou zátěží by pak procesor aktivoval externí CPU čiplet s jádry Zen 5.

Toto řešení by tedy bylo podobné jako technologie úsporných jader E-Core LP nacházejících se v SoC čipletu procesorů Meteor Lake. Je ovšem otázka, jestli by AMD takto složitější koncepci zkoušelo, firma je přece jenom v těchto věcech konzervativní a například stále u svých čipletových procesorů nepoužila pokročilejší 2,5D propojení.

Zdroje: Olrak29_ (1, 2), Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5

Na Computexu mělo AMD úvodní prezentaci a tento rok do ní bylo nacpáno hodně novinek. Už jsme psali o odhalení desktopových procesorů Ryzen 5000, prvních CPU s ambiciózním jádrem Zen 5. Firma ale oznámila i verzi pro notebooky, procesory s kódovým označením Strix Point (či jen Strix). Ty už přinášejí i malá jádra Zen 5c, novou integrovanou grafiku s architekturou RDNA 3.5 a samozřejmě velký důraz na AI, po níž se tyto čipy dokonce i jmenují. Celý článok „AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9000 vyjde za dva měsíce. Zen 5 pro notebooky krátce poté

Tak se zdá, že máme konečně datum, kdy vyjdou očekávané procesory AMD s architekturou Zen 5. Je to už jen pár měsíců, paradoxně ale jako první víme o notebookových procesorech neboli APU Strix Point, které AMD také dostanou do nových Copilot+ PC dle aktuálních představ Microsoftu o tom, jak má vypadat moderní AI počítač. Je tak možné, že výkonné desktopové procesory Ryzen s architekturou Zen 5 půjdou s křemíkem na trh ještě dříve. Celý článok „Ryzen 9000 vyjde za dva měsíce. Zen 5 pro notebooky krátce poté“ »

 •  
 •  
 •  

APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10

Hodně lidí nerado přechází na novější verze Windows, ať už někdy kvůli hardwarovým nárokům, nebo častěji kvůli změnám v chování a vzhledu. Aktuálně je to tak s Windows 11. Brzo ale už asi setrvávání na Windows 10 začne narážet na překážky. Například od AMD. Tato firma totiž už zřejmě začíná ukončovat podporu tohoto OS. Jeho nově vydávaný hardware už nebude mít zřejmě vůbec ovladače pro Windows 10. Celý článok „APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *