Ryzen 8000 Strix Point je 4+8 big.LITTLE, ale Sarlak 16× Zen 5

SKladba jader u APU Ryzenů 8000 Strix Point a Sarlak

Nedávno jsme psali o tom, jak to vypadá s „APU“ Ryzeny generace 8000 pro notebooky a desktop, pro které AMD chystá rovnou dva výkonné čipy – dvanáctijádro Strix Point a ještě výše postavený „halo“ čip Sarlak. Ten má mít rovnou 16 jader a také hodně výkonné integrované GPU. Teď se objevily podrobnosti o tom, jak do toho budou začleněná malá jádra Zen 5c, a vypadá to, že to šestnáctijádro by nemusel být čip, ale spíš čipletový procesor…

Podle Olraka29_ z Twitteru tyto procesory skutečně mají 12, respektive 16 jader, jak tvrdily předchozí úniky. U Strix Point to má být určitě hybridní alias big.LITTLE skladba jader, a to vcelku logická. Procesor má mít čtyři jádra Zen 5 a osm jader Zen 5c. Ta by byla asi obdobou letošního Zenu 4c v tom, že by architektonicky byla stejná jako Zen 5 (podporovala by stejné instrukce a měla snad i stejný výkon na 1 MHz), ale dosahovala by nižších taktů.

Zejména v noteboocích by to nevadilo, protože tato jádra by byla zapřažená až v momentě mnohovláknové zátěže, ve které by tak jako tak frekvence šly dolů i u velkého Zenu 5. Velká jádra Zen 5 by pak obstarávala jednovláknové a málovláknové zátěže. Je otázka, zda by jen čtyři jádra schopná top frekvencí byla dost i pro hry.

Ono speciální ještě výkonnější APU Sarlak pro extrabuřtové modely notebooků s 16 jádry by ale mohlo být nehybridní. Není to úplně jasné, protože Olrak29_ uvádí v prvním tweetu, že Sarlak neboli také „Strix Halo“ má mít „16× Zen 5“, ale v dalším navazujícím pak to, že jde o 8+8 jader. Toto by teoreticky mohlo být zpětvzetí předchozí informace o nebiglittlovatosti, ale je možné, že tím chtěl básník říci, že jádra Zen 5 budou rozdělena do dvou bloků CCX, které mají být v architektuře Zen 5 osmijádrové.

Otevírá se tím zajímavá otázka. Sarlak by totiž podle některých názorů mohl být čipletový procesor. Mohlo by jít o design s velkým IO čipletem, ve kterém by se nacházela ona grafika se 40 CU architektury RDNA 3.5 (2560 shaderů, tedy konfigurace podobná Radeonu RX 6700 XT) a 256bitovými pamětmi LPDDR5X, plus obvyklé součásti integrovaného čipsetu, konektivita a multimediální funkce. K tomuto IO čipletu by pak byly osazené dva CPU čiplety s jádry Zen 5, sdílené s desktopovými Ryzeny 8000 a serverovými procesory Epyc.

Takto vytvořené APU Sarlak by tak bylo bližší koncepcí notebookovým procesorům Ryzen 7045HX „Dragon Range“, které mají IO čiplet shodný s desktopovými Ryzeny 7000. Výkon by tím pádem asi byl hodně vysoko, na druhou stranu by ale toto řešení asi mohlo být méně energeticky efektivní a horší v klidové spotřebě a výdrži na baterie – pokud už nebude použitá nějaká pokročilejší forma spojení mezi čiplety.

Procesor AMD Ryzen 7045HX Dragon Range

Z hlediska úsporných funkcí a mobility by tak možná bylo zajímavější, kdyby Sarlak nebyl nehybridní jen s jádry Zen 5, ale kdyby místo toho měl jen osm velkých jader Zen 5 a zbytek Zen 5c. Tato kompaktnější jádra by totiž teoreticky mohla být ještě integrována v onom „IO čipletu“. Pokud by procesor nebyl pod vysokou zátěží, provozoval by systém a aplikace jen s použitím těchto integrovaných jader a spotřeba a energetická efektivita by mohla být jako u monolitického mobilního SoC. Až pod vysokou zátěží by pak procesor aktivoval externí CPU čiplet s jádry Zen 5.

Toto řešení by tedy bylo podobné jako technologie úsporných jader E-Core LP nacházejících se v SoC čipletu procesorů Meteor Lake. Je ovšem otázka, jestli by AMD takto složitější koncepci zkoušelo, firma je přece jenom v těchto věcech konzervativní a například stále u svých čipletových procesorů nepoužila pokročilejší 2,5D propojení.

Zdroje: Olrak29_ (1, 2), Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější APU s jádry Zen 5: big.LITTLE osmijádra Kraken Point

Už loni se objevily úniky o podobě notebookových procesorů AMD Ryzen založených na architektuře Zen 5 – Strix Point s 12 jádry a „Strix Halo“ či Sarlak, což bude extrabuřt se silným GPU a rovnou 16 jádry Zen 5. To budou logicky dražší procesory, teď se ale objevily informace o tom, co vedle nich bude AMD nabízet v levnějších noteboocích. Pro ty bude APU Kraken Point s osmi jádry. Je-li to nástupce dnešního Phoenix 2, byl by to pěkný pokrok. Celý článok „Levnější APU s jádry Zen 5: big.LITTLE osmijádra Kraken Point“ »

 •  
 •  
 •  

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *