Icy Dock má rack formátu DVD mechaniky na 12× SSD M.2

ToughArmor MB872MP-B môže byť riešenie malého počtu slotov M.2 na základných doskách

SSD M.2 je čím ďalej viac, horšie je to ale s počtami slotov na doskách. Tých je naopak pomerne málo, v lepšom prípade bývajú tri. Na viac SSD je potrebná rozširujúca karta alebo po novom sa ponúka i možnosť v podobe šikovného racku. Ten Icy Dock naformátoval pre 5,25″ šachtu, ktorá tak nájde uplatnenie aj v moderných počítačoch. Škoda, že takéto rozšírenie mnohé skrinky už neumožňujú. Podporovaných ale stále zopár nájdete.

Firma Icy Dock sa dlhodobo špecializuje na rôzne rámčeky pre dátové nosiče všetkého druhu. Najnovšie sa do ponuky dostal rack pre SSD formátu M.2. Atraktívny je už hneď tým, že je uspôsobený na montáž do bežnej 5,25″ pozície, ktorú kedy mávala každá skrinka. Teraz je už výber skriniek s takýmito možnosťami rozšírenia užší, ale stále je z čoho vyberať. Špeciálne v radoch, ktoré sú vhodné pre výkonnejšie pracovné počítače a práve do nich má rack ToughArmor MB872MP-B namierené.

Konštrukcia racku je celokovová a má celkom dvanásť pozícii pre SSD M.2 s dĺžkami od 30 do 110 mm. Tým pokrýva všetky fyzické veľkosti, ale podporované rozhranie je iba SATA. To preto, aby bolo vôbec možné k základnej doske  plnohodnotne pripojiť a používať všetky SSD súčasne.

Napájanie racku je cez dva konektory SATA, takže netreba toľko káblov, ako pri tradičnej inštalácii dvanástich palcových SSD. Značná úspora káblov je i pre dátové pripojenie. To je realizované cez tri konektory OCuLink (SFF-8612). Tie komunikujú so základnou doskou cez kartu PCI Express vybavenú príslušným radičom. Táto karta nie je súčasťou príslušenstva racku a musíte si ju dokúpiť.

SSD sa inštalujú do malých hliníkových vozíkov. Okrem thermlapadu sú vybavené aj hot-swapovou poistkou na rýchlu (de)montáž, ku ktorej nebude te potrebovať žiadne náradie. Skrátka si len SSD z príslušnej pozície „vycvaknete“ a potom ho do nej znovu vrátite.

O tom, čo sa v ktorej šachte práve deje informujú stavové LED. Tie buď nepretržite svietia, blikajú (na znak aktivity SSD) alebo sú zhasnuté (v prípade, že je pozícia neobsadená). Celkovo ide o pomerne jednoduché zariadenie, ktoré však môže i v bežnom počítači nahradiť menšiu serverovňu. Vhodný tento rack môže byť napríklad pre server s databázovým systémom alebo skrátka všade tam, kde sa vyžadujú vysoké IOPS a nízke reakčné časy.

Na odvádzanie teplého vzduchu zo skrinky racku je na výduchu 40 mm ventilátor. Ten môžete zo zadného panela ovládať trojpolohovým regulátorom. Prepínať môžete medzi vysokými a nízkymi otáčkami alebo i ventilátor vypnúť. V priestoroch s bežnou teplotou okolia okolo 21 °C v kombinácii s nízkou záťažou to tento rack zrejme zvládne i pasívne.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Bez toho PCIe řadiče to ale bohužel nedává moc smysl – aby to bylo použitelné, je třeba 12 SATA portů plus RAID řadič. A podle krátké rešerše jejich webu to vypadá, že onen řadič není jejich produkt, ale spoléhají, že už zákazník nějaký má.

    1. Teoreticky ti stačí PCI-E x4 -> OCuLink (x3), ale otázkou je praktická použitelnost. Nemám představu, jak je na jeden OCuLink navěšena čtveřice SATA disků, ale mám takové tušení, že v JBOD. Když nevíš co se sloty, šachtami a disky 😀

        1. Na to bych nevsadil ani pětník, Icy Dock vyrábí spíše elektrobordel. Na jaké typy asi cílí ilustračními obrázky NVMe disků k produktu podporujícímu pouze SATA a ujišťováním, že PCI-E x4 NVMe karta je kompatibilní i se sloty větších délek. To bílé místo, které tady spolu diskutujeme, o něčem svědčí. Přinejlepším bude na jednom OCL druhořadý řadič s podporou základních RAID.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *