Noctua NH-U12S redux – Dostupnější verze oblíbeného chladiče

Klíčové vlastnosti

Chladič Noctua NH-U12S redux byl nedávno představen jako cenově dostupnější alternativa k prémiovým variantám NH-U12S a především NH-U12S Chromax. Konstrukce chladiče je oproti původní verzi mírně přepracovaná a najdeme zde také staronový ventilátor NF-P12 redux. Produkty Redux se vyznačují úsporným provedením, což se odráží i na nižší ceně tohoto chladiče. Zbývá už jen zjistit, zda se nešetřilo na nesprávných místech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Na první pohled není Noctua NH-U12S Redux příliš odlišný od ostatních variant tohoto chladiče. Fyzické rozměry všech variant chladičů NH-U12S jsou shodné. Při bližším pohledu však zjistíme, že variantě Redux má oproti svým předchůdcům o jednu heatpipe méně.

Konstrukce je tak založena okolo čtyř měděných heatpipes, které protínají svazek hliníkových žeber. A zde lze najít další odlišnost, heatpipes totiž nejsou k žebrům pájené, jak je typické pro ostatní chladiče Noctua. Nemyslím si však, že by tato skutečnost měla mít nějaký zásadní rozdíl na účinnost chlazení. Noctua U12S Redux je sice konstruován symetricky, ale vzhledem k jeho štíhlosti nedochází ke konfliktu s DIMM sloty a/nebo s VRM pasivem základní desky ani při osazení ventilátorů z obou stran chladiče.

Také se změnilo provedení horního žebra, které je nyní zesílené a nedochází tak k nechtěné deformaci při neopatrné manipulaci. Jako estetický detail je na tomto žebru vyražen nápis Redux by Noctua a jeho povrchová úprava lépe odpuzuje otisky prstů. A pro usnadnění instalace chladiče je na základně již z výroby aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty Noctua NT-H1.

   

Jsem však trochu rozpačitý z barevného provedení použitého ventilátoru. Noctua NF-P12 redux sice není vyveden v typické Noctua kombinaci hnědé a béžové, nicméně si nejsem jistý, zda je barevné provedení ventilátorů Redux krok tím správným směrem. Rotor s lopatkami a antivibrační podložky jsou totiž zbarveny v chladnějším odstínu šedé, zatímco rámeček ventilátoru je posunut více k teplým tónům. Že by snad byli inženýři v Noctua nějak zatíženi na podivně disharmonické barevné kombinace?

   

V rámci minimalistické filozofie produktů Redux je příslušenství tohoto chladiče dle očekávání skromné. V balení tak najdete pouze montážní sady pro instalaci chladiče a přehledný návod. Sada pro AMD je navíc pouze pro patici AM4 a tento chladič tak nelze nainstalovat na starší AMD patice. V rámci snižování ceny zde ale nenajdete typický šroubovák nebo L.N.A. adaptér pro snížení maximálních otáček ventilátoru.

Spony pro druhý ventilátor nebo tubu s teplovodivou pastou zde budete hledat také marně. Pokud chcete náhodou využít druhý ventilátor, musíte si zakoupit rozšiřující sadu Noctua NA-FK1, kde najdete druhý NF-P12 redux ventilátor se čtveřicí silných antivibračních podložek, sadu spon pro uchycení, kabelovou rozdvojku a dva L.N.A. adaptéry. Tato sada však vyjde na nezanedbatelných 17 €, což je prakticky třetina ceny celého chladiče. A vzhledem ke štíhlé konstrukci chladiče navíc nelze očekávat velký přínos při použití dvou ventilátorů v push-pull konfiguraci.


   

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2 zde samozřejmě zůstal. Jsem rád, že se nešetřilo na této položce, protože tento systém považuji za etalon jednoduchosti a spolehlivosti montážních systémů. Instalace tohoto chladiče je otázkou několika málo chvilek a neměli byste narazit na žádné obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal všechny současné varianty chladičů NH-U12x. Rozdíly najdete především v počtu heatpipes a u chladiče NH-U12A pochopitelně také ve fyzických rozměrech a váze. Varianta Redux již navíc nepodporuje starší AMD patice. Nelze také opominout velké rozdíly v prodejních cenách těchto chladičů.

Chladič NH-U12S redux využívá starší typ ventilátoru NF-P12, který je optimalizovaný především pro vysoký statický tlak za cenu mírně vyšší hlučnosti. V testech tedy uvidíme, nakolik dovede tento ventilátor vykompenzovat konstrukční odlišnosti chladiče, a také jak velký je rozdíl v hlučnosti proti ventilátorům NF-F12 a NF-A12x25.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Barevná kombinace ventilátoru mi nepřipadá zvlášť disharmonická. Není zvlášť vzdálená od běžně užívané modro-bílé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *