Noctua NH-U12S redux – Dostupnější verze oblíbeného chladiče

Klíčové vlastnosti

Chladič Noctua NH-U12S redux byl nedávno představen jako cenově dostupnější alternativa k prémiovým variantám NH-U12S a především NH-U12S Chromax. Konstrukce chladiče je oproti původní verzi mírně přepracovaná a najdeme zde také staronový ventilátor NF-P12 redux. Produkty Redux se vyznačují úsporným provedením, což se odráží i na nižší ceně tohoto chladiče. Zbývá už jen zjistit, zda se nešetřilo na nesprávných místech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Na první pohled není Noctua NH-U12S Redux příliš odlišný od ostatních variant tohoto chladiče. Fyzické rozměry všech variant chladičů NH-U12S jsou shodné. Při bližším pohledu však zjistíme, že variantě Redux má oproti svým předchůdcům o jednu heatpipe méně.

Konstrukce je tak založena okolo čtyř měděných heatpipes, které protínají svazek hliníkových žeber. A zde lze najít další odlišnost, heatpipes totiž nejsou k žebrům pájené, jak je typické pro ostatní chladiče Noctua. Nemyslím si však, že by tato skutečnost měla mít nějaký zásadní rozdíl na účinnost chlazení. Noctua U12S Redux je sice konstruován symetricky, ale vzhledem k jeho štíhlosti nedochází ke konfliktu s DIMM sloty a/nebo s VRM pasivem základní desky ani při osazení ventilátorů z obou stran chladiče.

Také se změnilo provedení horního žebra, které je nyní zesílené a nedochází tak k nechtěné deformaci při neopatrné manipulaci. Jako estetický detail je na tomto žebru vyražen nápis Redux by Noctua a jeho povrchová úprava lépe odpuzuje otisky prstů. A pro usnadnění instalace chladiče je na základně již z výroby aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty Noctua NT-H1.

   

Jsem však trochu rozpačitý z barevného provedení použitého ventilátoru. Noctua NF-P12 redux sice není vyveden v typické Noctua kombinaci hnědé a béžové, nicméně si nejsem jistý, zda je barevné provedení ventilátorů Redux krok tím správným směrem. Rotor s lopatkami a antivibrační podložky jsou totiž zbarveny v chladnějším odstínu šedé, zatímco rámeček ventilátoru je posunut více k teplým tónům. Že by snad byli inženýři v Noctua nějak zatíženi na podivně disharmonické barevné kombinace?

   

V rámci minimalistické filozofie produktů Redux je příslušenství tohoto chladiče dle očekávání skromné. V balení tak najdete pouze montážní sady pro instalaci chladiče a přehledný návod. Sada pro AMD je navíc pouze pro patici AM4 a tento chladič tak nelze nainstalovat na starší AMD patice. V rámci snižování ceny zde ale nenajdete typický šroubovák nebo L.N.A. adaptér pro snížení maximálních otáček ventilátoru.

Spony pro druhý ventilátor nebo tubu s teplovodivou pastou zde budete hledat také marně. Pokud chcete náhodou využít druhý ventilátor, musíte si zakoupit rozšiřující sadu Noctua NA-FK1, kde najdete druhý NF-P12 redux ventilátor se čtveřicí silných antivibračních podložek, sadu spon pro uchycení, kabelovou rozdvojku a dva L.N.A. adaptéry. Tato sada však vyjde na nezanedbatelných 17 €, což je prakticky třetina ceny celého chladiče. A vzhledem ke štíhlé konstrukci chladiče navíc nelze očekávat velký přínos při použití dvou ventilátorů v push-pull konfiguraci.


   

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2 zde samozřejmě zůstal. Jsem rád, že se nešetřilo na této položce, protože tento systém považuji za etalon jednoduchosti a spolehlivosti montážních systémů. Instalace tohoto chladiče je otázkou několika málo chvilek a neměli byste narazit na žádné obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal všechny současné varianty chladičů NH-U12x. Rozdíly najdete především v počtu heatpipes a u chladiče NH-U12A pochopitelně také ve fyzických rozměrech a váze. Varianta Redux již navíc nepodporuje starší AMD patice. Nelze také opominout velké rozdíly v prodejních cenách těchto chladičů.

Chladič NH-U12S redux využívá starší typ ventilátoru NF-P12, který je optimalizovaný především pro vysoký statický tlak za cenu mírně vyšší hlučnosti. V testech tedy uvidíme, nakolik dovede tento ventilátor vykompenzovat konstrukční odlišnosti chladiče, a také jak velký je rozdíl v hlučnosti proti ventilátorům NF-F12 a NF-A12x25.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Barevná kombinace ventilátoru mi nepřipadá zvlášť disharmonická. Není zvlášť vzdálená od běžně užívané modro-bílé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *