Noctua NH-U12S redux – Dostupnější verze oblíbeného chladiče

Klíčové vlastnosti

Chladič Noctua NH-U12S redux byl nedávno představen jako cenově dostupnější alternativa k prémiovým variantám NH-U12S a především NH-U12S Chromax. Konstrukce chladiče je oproti původní verzi mírně přepracovaná a najdeme zde také staronový ventilátor NF-P12 redux. Produkty Redux se vyznačují úsporným provedením, což se odráží i na nižší ceně tohoto chladiče. Zbývá už jen zjistit, zda se nešetřilo na nesprávných místech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Na první pohled není Noctua NH-U12S Redux příliš odlišný od ostatních variant tohoto chladiče. Fyzické rozměry všech variant chladičů NH-U12S jsou shodné. Při bližším pohledu však zjistíme, že variantě Redux má oproti svým předchůdcům o jednu heatpipe méně.

Konstrukce je tak založena okolo čtyř měděných heatpipes, které protínají svazek hliníkových žeber. A zde lze najít další odlišnost, heatpipes totiž nejsou k žebrům pájené, jak je typické pro ostatní chladiče Noctua. Nemyslím si však, že by tato skutečnost měla mít nějaký zásadní rozdíl na účinnost chlazení. Noctua U12S Redux je sice konstruován symetricky, ale vzhledem k jeho štíhlosti nedochází ke konfliktu s DIMM sloty a/nebo s VRM pasivem základní desky ani při osazení ventilátorů z obou stran chladiče.

Také se změnilo provedení horního žebra, které je nyní zesílené a nedochází tak k nechtěné deformaci při neopatrné manipulaci. Jako estetický detail je na tomto žebru vyražen nápis Redux by Noctua a jeho povrchová úprava lépe odpuzuje otisky prstů. A pro usnadnění instalace chladiče je na základně již z výroby aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty Noctua NT-H1.

   

Jsem však trochu rozpačitý z barevného provedení použitého ventilátoru. Noctua NF-P12 redux sice není vyveden v typické Noctua kombinaci hnědé a béžové, nicméně si nejsem jistý, zda je barevné provedení ventilátorů Redux krok tím správným směrem. Rotor s lopatkami a antivibrační podložky jsou totiž zbarveny v chladnějším odstínu šedé, zatímco rámeček ventilátoru je posunut více k teplým tónům. Že by snad byli inženýři v Noctua nějak zatíženi na podivně disharmonické barevné kombinace?

   

V rámci minimalistické filozofie produktů Redux je příslušenství tohoto chladiče dle očekávání skromné. V balení tak najdete pouze montážní sady pro instalaci chladiče a přehledný návod. Sada pro AMD je navíc pouze pro patici AM4 a tento chladič tak nelze nainstalovat na starší AMD patice. V rámci snižování ceny zde ale nenajdete typický šroubovák nebo L.N.A. adaptér pro snížení maximálních otáček ventilátoru.

Spony pro druhý ventilátor nebo tubu s teplovodivou pastou zde budete hledat také marně. Pokud chcete náhodou využít druhý ventilátor, musíte si zakoupit rozšiřující sadu Noctua NA-FK1, kde najdete druhý NF-P12 redux ventilátor se čtveřicí silných antivibračních podložek, sadu spon pro uchycení, kabelovou rozdvojku a dva L.N.A. adaptéry. Tato sada však vyjde na nezanedbatelných 17 €, což je prakticky třetina ceny celého chladiče. A vzhledem ke štíhlé konstrukci chladiče navíc nelze očekávat velký přínos při použití dvou ventilátorů v push-pull konfiguraci.


   

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2 zde samozřejmě zůstal. Jsem rád, že se nešetřilo na této položce, protože tento systém považuji za etalon jednoduchosti a spolehlivosti montážních systémů. Instalace tohoto chladiče je otázkou několika málo chvilek a neměli byste narazit na žádné obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal všechny současné varianty chladičů NH-U12x. Rozdíly najdete především v počtu heatpipes a u chladiče NH-U12A pochopitelně také ve fyzických rozměrech a váze. Varianta Redux již navíc nepodporuje starší AMD patice. Nelze také opominout velké rozdíly v prodejních cenách těchto chladičů.

Chladič NH-U12S redux využívá starší typ ventilátoru NF-P12, který je optimalizovaný především pro vysoký statický tlak za cenu mírně vyšší hlučnosti. V testech tedy uvidíme, nakolik dovede tento ventilátor vykompenzovat konstrukční odlišnosti chladiče, a také jak velký je rozdíl v hlučnosti proti ventilátorům NF-F12 a NF-A12x25.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Barevná kombinace ventilátoru mi nepřipadá zvlášť disharmonická. Není zvlášť vzdálená od běžně užívané modro-bílé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *