Noctua NH-P1 je vonku a s menším pasívom, ako sa čakalo

Vyšiel pasívny chladič Noctua NH-P1. Máme parametre a informácie o podpore

Dnes oficiálne vyšiel pasívny chladič Noctua. Známe sú už všetky parametre, ale i mnohé podrobnosti nad rámec toho, na čo sme pri chladičoch zvyknutí. Aby sa predišlo rôznym komplikáciám, tak Noctua vypracovala podrobnú databázu podporovaných komponentov, vrátane skriniek. Vo vhodných podmienkach si má NH-P1 poradiť aj s Intel Core i9-11900K. Na niektorých procesoroch chladiču ale nepomôže ani rozšírenie o ventilátor.

Tak, a máme všetko čierne na bielom. Teda minimálne, čo sa týka parametrov pasívneho chladiča Noctua (na testy si ešte chvíľu počkáte, ale určite budú, vzorku máme už na ceste a pripravujeme i metodiku na mieru).

Nejaké informácie už unikli minulý týždeň z Neweggu, ale dnešná porcia je výrazne výživnejšia. Pomerne prekvapivé sú hneď základné parametre, ako sú hmotnosť a rozmery. Ak ste si mysleli, že bude NH-P1 na váhe lámať rekordy, boli ste na omyle. Má „iba“ 1180 g, ktoré veľa iných chladičov prekoná. Je pravda, že s prídavných ventilátorom a toto je len hmotnosť samotného pasívu, ale ani tak sa NH-P1 v tomto smere nijako nevymyká. A to so 158 mm ani na výšku. Dokonca by sa dalo poznamenať, že ide o priemerne vysoký chladič. Jeho hĺbka (152 mm) a šírka (154) sú už ale nadpriemerné, no napriek tomu na väčšine základných dosiek vôbec nezasahuje nad sloty RAM.

Pri správnej montáži sa totiž heatpipe stáčajú pred prvým slotom DIMM. Rebrá nad pamäťami sú iba na high-endových platformách, ktoré majú sloty z obidvoch strán pätice. Na nich je obmedzujúca výška modulov do 45 mm. S procesormi AMD Threadripper je NH-P1 aj tak mechanicky nekompatibilný a Noctua sa netají tým, že nad jeho sily sú i dektopové procesory do LGA 2066. Ale na použitie so 140-wattovými Xeonmi sa chladič odporúča. Montážny systém ej tradične SecuFirm 2+ a jeho podpora zahŕňa LGA 1200/115x , 2011, 2066 a čo sa týka mainstreamových pätíc AMD, tak inštalácia NH-P1 je možná na všetky od AM2 po AM4 (vrátane FM1/2(+)).

Všimnite si aj odklonenie pasívu od slotov PCI Express, kde sa vyhýba obvykle grafickej karte. Tým sa radiátor zároveň približuje k stropnému ventilátoru, ktorý z neho tak efektívnejšie odsáva ohriaty vzduch.

   

Je chvályhodné, že problematiku pasívneho chladenia Noctua zobrala mimoriadne zodpovedne. Pre tento pasívny chladič na svojich stránkach zaviedla nielen databázu podporovaných procesorov, ale i základných dosiek a aktuálnych skriniek. Pri nich je uvádzané okrem fyzickej kompatibility aj to, do akej miery je konkrétna skrinka vhodná na pasívne chladenie.

Pri niektorých skrinkách je symbol neodporúčajúci kompletne pasívnu prevádzku, pri iných Noctua k takémuto použitiu nabáda. Tieto (ne)odporúčania sa samozrejme odvíjajú od toho, ako vhodne je skrinka navrhnutá na samovoľný únik tepla jeho prirodzeným stúpaním. Na takéto fungovanie musí byť najmä dostatočne otvorený strop.

Vyhľadať si môžete aj konkrétny procesor. Pri nich je viacero značiek. Červená značka s preškrtnutým krížom znamená, že chladič na procesore v plnej záťaži neudrží jeho základnú frekvenciu. Krížik v modrom kruhu tiež nie je ideálny, ale pre nižšiu záťaž je v poriadku. Frekvencie pod základné však zľahka poklesnúť môžu, to v prípade dlhej intenzívnej záťaže. Vidieť pri svojom hardvéri chcete ale hlavne symboly s fajkami. K tým môže niekedy dopomôcť rozšírenie chladiča ventilátorom. S procesorom Core i9-11900K by však mal chladič NH-P1  fungovaŤ i bez neho, čisto pasívne. Noctua to demonštrovala v záťažovom teste Prime 95. Je však dôležité dodať, že s frekvenciami jadier na 3,6 GHz pri spotrebe 125 W, čo je v súlade s odporúčaným limitom napájania Intelu pre dlhodobú záťaž. Bez neho ide spotreba aj nad 300 W, napríklad pri kódovaní videá kodérom x265 s použitím inštrukcií AVX-512, s čím si už, samozrejme, NH-P1, neporadí ani po rozšírení ventilátorom.

Spolu s  chladičom NH-P1 vyšli nové NF-A12x25 LS-PWM. Oproti variantom NF-A12x25 PWM bez LS v názve sa líšia nižšou maximálnou rýchlosťou (do 1200 ot./min) a polo-pasívnou prevádzkou. Pri PWM nastavenej na 0 % sa rotor vypína, zatiaľ čo na štandardných NF-A12x25 ešte funguje na minimálne otáčky. Ventilátor je možné na chladič nainštalovať z troch strán.

Odporúčaná cena ventilátorov NF-A12x25 LS-PWM je 30 eur a chladič NH-P1 si môžete kúpiť za 110 eur, napríklad na Amazone, kde bude snáď čoskoro dostupný i skladom podobne ako i u oficiálneho distribútora Noctua pre slovenský a český trh – TichéPC.sk. Objednať budete môcť už od zajtra.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Osobne som sa teda furt nezmieril s tým, že Zalman skončil s FX70. Aká je asi tak pravdepodobnosť, že sa ten chladič vráti v nejakej novej, ideálne robustnejšej (rebierka boli fakt krehké a obzvlášť tie malé výstupy na ich koncoch) revízii?

      1. Nechcem tu cenu NH-P1 obhajovať, ale zrejme sa do nej výrazne premietol i vývoj (predsa len nejde len o úpravu niečoho, čo už bolo a dobre sa predáva) a asi aj menšia sériová výroba. Ako na bežiacom páse sa ten chladič holt predávať nebude. Nakoniec aj ten Zalman FX70 bol pomerne drahý chladič na to, že išlo „iba“ o pasív.

        1. Ľubu, nehovor mi, že firma, ktorá vyrába výborné chladiče už cca 20 rokov, možno aj viac musela venovať nejaké extra prostriedky na vývoj pasívu. know-how na pasívny chladič pre ten-ktorý stratový výkon museli mať zmáknuté už dávno, hlavne ak má takúto tradičnú konštrukciu! Zalman sa nepodobá na nič iné, táto Noctua je „len“ klasický heatpipe rebrovaný pasív s primeranou plochou a rozostupmi medzi rebrami. ale je to značka a za tú sú ľudia ochotní platiť, o tom to celé je…

          1. pozri si napr. Arctic Cooling Accelero S1, chladič síce na grafiky, ale na rovnakom pasívnom princípe a s prižmúrením oboch očí celkom podobného tvaru, koľko stál vo svojej dobe oproti hoc aj aktívnym chladičom, doslova zlomok a koľko stojí Noctua voči klasickým chladičom v súčasnosti, ten nepomer je úplne zrejmý.
            ventilátor neriešim, tam sú úplne iné nároky na vývoj kvalitného rotora oproti pár kusov plechov spojených medenými trubkami a prehnanými softvérom simulujúcim primitívny prestup tepla od základne ku chladiču…
            a sorry za skomolenie mena, preklep…

            1. Jasné, keď to takto píšeš, tak to dáva zmysel. Tých 110 eur je už asi fakt celkom slušný prepal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *