Grafika, ktorú kúpite. Otestovali sme Asus GT 1030 SL 2G BRK

Metodika: výkonnostné testy

Low-endové grafické karty sa zneužívať na ťažbu kryptomien nedajú. Ich výkon je na to príliš slabý a preto smutne ležia v skladoch. Tým pádom sa držia pri zemi aj cenovo. Reč je o GeForce GT 1030, ktoré sú pre bežných používateľov bez iGPU v procesore jediná možnosť za ešte rozumné peniaze. Naprieč testami sa pozrieme, ako sa tejto malej grafickej karte darí. Pre koho dáva zmysel a pre koho nie?

Herné testy

Najväčšia vzorka testov je z hier. Vzhľadom na to, že sa prevažne budú testovať GeForce a Radeony, teda grafiky primárne určené na herné použitie, je to vcelku prirodzené.

Testovacie hry sme vybrali v prvom rade s ohľadom na to, aby bola rovnováha medzi titulmi lepšie optimalizovanými na GPU jedného (AMD) či druhého výrobcu (Nvidia). Zohľadňovali sme ale takisto popularitu titulov, aby ste si v grafoch našli „tie svoje“ výsledky. Dôraz bol kladený aj na žánrovú pestrosť. Zastúpené sú tak hry typu RTS, FPS, TPS, automobilové závody ako i letecký simulátor, tradičné RPG a športovú zástavu dvíha najhrávanejší futbal. Zoznam testovacích hier nájdete v knižnici kapitol (9–32) s tým, že každá hra má na čo najlepšiu prehľadnosť tú svoju, niekedy i dve (kapitoly), čo má ale svoj dobrý dôvod, o ktorý sa s vami v ďalšom texte podelíme.

Skôr, než sa pustíme do herných testov, tak na zahorenie so zahriatím na prevádzkovú teplotu každá grafická karta prejde testami v 3DMarku. To je na začiatok taká dobrá syntetika.

Výkon v hrách testujeme naprieč troma rozlíšeniami s pomerom strán 16:9 – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px) a vždy s najvyšším profilom grafických detailov, ktorý je možné nastaviť rovnako na všetkých aktuálnych grafických kartách GeForce a Radeon. Low-endové grafiky testujeme v rozlíšení FHD (1920 × 1080 px) a s rovnakými nastaveniami detailov, ako sú pri výkonných kartách. Tým vzniká atraktívny prienik a porovnanie s výkonnými grafikami. Väčšina hier je však v týchto nastaveniach na malých GPU nehrateľná, tie preto testujeme aj v znížených nastaveniach v rozlíšení 1366 × 768 px a väčšinou so strednými detailmi, prípadne kombináciou nízkych so strednými alebo ojedinele na nízkych detailoch. To napríklad v DOOMe Eternal, ktorý na grafických kartách s 2 GB pamäte (ako to má napríklad aj GeForce GT 1030) nepovoľuje nastavenie vyšších detailov. Presné nastavenia vždy nájdete na screenshotoch v kapitolách s výsledkami.

Proprietárne detaily na objektívnosť záverov vypíname a nastavenia s ray-tracingovou grafikou sú testované zvlášť, keďže ich nižšia trieda GPU nepodporuje. Ich výsledky nájdete v doplňujúcich kapitolách. Okrem natívneho ray tracingu aj po nasadení Nvidia DLSS (2.0) a AMD FidelityFX CAS.

Ak má hra vstavaný benchmark, tak používame ten (výnimka je iba Forza Horizon 4, kde pre jeho nestabilitu – sem-tam zvykne štrajkovať – jazdíme po svojej trati), v ostatných prípadoch merania prebiehajú na vlastných scénach. Z tých cez OCAT zachytávame časy za sebou idúcich snímok do tabuliek (CSV), ktoré do zrozumiteľnej reči fps interpretuje FLAT. Obe tieto aplikácie sú z dielne kolegov z magazínu gpureport.cz. Okrem priemernej snímkovej frekvencie do grafov zapisujeme aj minimálnu. Tá sa na celkovom zážitku z hrania podieľa významnou mierou. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky merania opakované trikrát a konečné výsledky tvoria ich priemernú hodnotu.

Výpočtové testy

Otestovať grafickú kartu komplexne aj z pohľadu výpočtového výkonu je zložitejšie, než urobiť závery z herného prostredia. Už len z toho dôvodu, že sa takéto testy obvykle viažu na drahý softvér, ktorý si „len tak do redakcie“ nekúpite. Na druhej strane sme našli spôsoby, ako vám ten dostupný výpočtový výkon priblížiť. Jednak vďaka dobre stavaným benchmarkom, jednak sú tu aj nejaké voľne dostupné a pritom relevantné aplikácie a do tretice sme i niečo investovali do tých platených.

Testy zahajuje CompuBench, ktorý počíta rôzne simulácie (mimo iné aj z hernej grafiky).  Potom prechádzame na populárny benchmark SPECviewperf (2020) , ktorý integruje čiastkové operácie z populárnych 2D a 3D aplikácií, medzi ktorými je 3Ds max či SolidWorks. Detaily o tomto testovacom balíčku nájdete na webe spec.org. Od rovnakého tímu je i SPECworkstation 3, kde je GPU akcelerácia v testoch Caffe a Folding@Home. V grafoch nájdete aj výsledky 3D renderu LuxMark 3.1 a pozoruhodný teoretický test GPGPU obsahuje aj AIDA64 s meraniami FLOPS, IOPS a rýchlostí pamätí.

Najväčšiu porciu testov si z pochopiteľných dôvodov ukrojilo 3D renderovanie. To napríklad aj v rámci praktických testov Blendery (2.91). Okrem Cycles grafiky potrápime aj renderermi Eevee a radeon ProRender (nech má nejaký spriaznený test aj AMD, keď už je väčšina  optimalizovaná na karty Nvidie s proprietárnymi frameworkami CUDA a OptiX). Zaujímavý by bol isteže aj add-on pre V-ray, na ten však momentálne redakčná kasa nestačí, ale možno sa nám podarí časom získať nejakú „press“ licenciu, uvidíme. Aplikačné testy chceme do budúcna  rozvíjať. Výhľadovo určite nejakým pokročilým testovaním AI (zatiaľ sme neprišli na rozumný spôsob) vrátane odšumovania (tam by už nejaké nápady boli, ale pre časovú tieseň sme ich zatiaľ nezapracovali).

Grafické karty sa dajú dobre uchopiť aj pri úpravách fotografií. Na získanie predstavy o výkone v populárnom Photoshope používame naskriptovaný PugetBench, ktorý simuluje reálnu prácu z rôznymi filtrami. Medzi nimi sú i také, ktoré používajú GPU akceleráciu. Komplexný benchmark napovedajúci o výkone rastrovej a vektorovej grafiky je potom i v alternatívnom Affinity Photo. V Lightroome sú zase pozoruhodné farebné korekcie (Enhance Details) surových nekomprimovaných fotiek. Tie aplikujeme dávkovo na 1 GB archív. Všetky tieto úlohy vedia akcelerovať tak GeForce ako i Radeony.

Zase z iného cesta sú potom testy dešifrovania v Hashcate s výberom šifier AES, MD5, NTLMv2, SHA1, SHA2-256/512 a WPA-EAPOL-PBKDF2. Nakoniec ešte v broadcastových aplikáciách OBS a Xsplit meriame, o koľko sa zníži herný výkon počas nahrávania. To už neobstarávajú shadery, ale kodéri (AMD VCE a Nvidia Nvenc). Tieto testy poukazujú na to, akú má ktorá karta približne rezervu typicky na online streamovanie.

Možnosti hardvérovej akcelerácií je, samozrejme, viac, typicky pre strih a prevody videa. To je už však čisto v réžii kodérov, ktoré sú v rámci jednej generácie kariet jedného výrobcu vždy rovnaké, takže nemá zmysel ich testovať na každej grafike. Naprieč generáciami je to už iné a testy tohto typu sa skôr či neskôr objavia. Už len doladiť metriku, kde bude na výstupe vždy rovnaký bitrate a zhoda pixelov. To je na objektívne porovnávania dôležité, pretože kodér jednej firmy/karty síce môže byť v konkrétnom profile s rovnakými nastaveniami rýchlejší, ale na úkor nižšej kvality, ktorú má (ale i nemusí mať, to je len príklad) iný kodér.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Je to sranda, tuto grafiku v této verzi mám zhruba 2-3 roky v jendom PCčku a člověk vidí, že to není nijak marná volba 🙂 Zvláště pokud člověk je milovník spíše starších her. Díky za test.

    1. Smích dnes posměváčky přechází, u nás ostatních je i tahle třída grafik úplně normální. Po MSI 1030 občas taky vážně loupnu očkem.

      1. Tá MSI 2GH LP OC s DisplayPortom je fakt pekná. je škoda, že sú low-endové komponenty tlačené na okraj záujmu. A nepomáhajú tomu ani firmy samotné. Na testy neposkytujú žiadne vzorky, všetko iba high-end, sem tam stredná trieda. Čo si človek nekúpi sám, to sa v testoch z lacného hardvéru neobjaví. Netýka sa to iba grafických kariet, ale i procesorov, základných dosiek a vôbec všetkého… holt sú na tom nízke marže, tak je asi lepšie sa tváriť, že to neexistuje.

        1. Konkrétně mám na mysli plný profil, sem tam koukám, jestli je dostupná. Chtěl jsem na ni sám spáchat videorecenzi, protože laciný hw mám rád. Těším se, s čím pěkným přijdou výrobci v příští generaci (co sem přinese Intel).

  2. Tá grafika podľa mňa v dnešnej dobe nemá žiadny zmysel, najmä nie za 100€. AMD APU je cca rovnako rýchla, vyjde lacnejšie (cena APU vs cena CPU+GPU), má lepšiu podporu kodekov, sú verzie ktoré natrepeš do MiniPC na štýl NUC a bude mať nižšiu spotrebu. Dokonca aj Intel Iris Xe (tie lepšie iGPU v najnovších notebookových CPU alebo Intel NUC 11) sú už v hrách porovnateľne rýchle, len tam je problém s ovládačmi, niektoré hry nefungujú korektne. Dostupnosť nie je ideálna, ale dajú sa zohnať, minulý týždeň bol napr. na Mironete Ryzen 5 4650G, v OEM zostavách sú dostupné skoro stále, aktuálne je na Alze MiniPC ASUS PN50 s Ryzen 4300U…

    1. Súhlasím, že ta cena je pomerne vysoká a i v tom, že pri kúpe nového počítača nižšej triedy je lepšie sa obzerať po APU (aj keď tá ich dostupnosť je teda výrazne nižšia ako pri GT 1030, ktorých je asi až prebytok). Ale napríklad do starších počítačov, v ktorých sa odporúčala grafika alebo do zostáv s orientáciou na vysoký procesorový výkon (trebárs k Ryzen 7 alebo 9) v GT 1030 zmysel vidím. Osobne ju napríklad používam s Threadripperom pripojenú k UHD monitoru.

      1. Ano, jak píše Lubomír, mám to v sestavě s Ryzen 3 1200 a na lepší grafiku nebyly peníze, ani jsem příliš výkonou nepotřeboval. A dnes po letech je člověk vůbec rád, že ji v PC má vzhledem k situaci na trhu.

    2. Ale súhlasím že je škoda že low end komponenty sú poslednú dobu ignorované, posledné roky nevyšlo nič v kategórii „výrazne lepšie ako iGPU ale nie moc drahé“ v cca 100€ kategórii. Najlacnejšie grafiky nVidie boli naposledy GTX1650 ktoré boli drahšie a pomalšie ako staručké RX570… AMD síce vydalo aj lacnejšie a rýchlejšie RX5300 ale iba pre OEM s biednou dostupnosťou, u nás myslím prakticky ani neboli. Ono vlastne aj nižší mainstream okolo 200€ bola bieda, pomer cena/výkon sa od vydania RX580 prakticky nikam nepohol a občas aj zhoršil aj bez mining a korona krízy…

  3. „Rovnakú“ ale MSI som si kúpil pre cca 1,5 rokom, len tak, lebo sa mi páčila. Ani som netušil, že ju budem musieť používať, lebo napr. od AMD momentálne nie ej dostupné žiadne APU, len Ryzeny bez grafiky. Dokonca by som ju mohol i predať a zarobiť 20 Eur.

    Smutná doba.
    Inak proti GT1030 nič nemám. Jedine čo chýba, NVEVC. Potencionálne je škoda, že nemajú 3 grafické výstupy. To by sa čiklo najmä tým s FullHD. Pri QHD a UHD 2 monitory sú zatiaľ v pohode, ale chýba mi možnosť tretieho na FHD na nonstop zapnutie. Malý 22″ FHD má nízku spotrebu pod 20W, na aktualizáciu, rýchly prehľad skvelé. Ale nedá sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *