Vychází Radeon RX 6400: 53W verze Navi 24 je i jako low profile

Radeon RX 6400 jde z OEM na volný trh

AMD za tři týdny vydá refresh grafik s architekturou RDNA 2 – Radeon RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT. Kromě nich ale ještě vyjde jedna karta. Na začátku roku AMD vypustilo Radeon RX 6500 XT s čipem Navi 24. Na stejném už 6nm čipu je založená také levnější a úspornější karta Radeon RX 6400, která byla včera vypuštěna do obchodů. Jde o nejúspornější kartu této generace s jen 53W TDP, a také zatím vůbec nejlevnější.

Radeon RX 6400 není úplně nový model. Firma ho totiž vydala již spolu s Radeonem RX 6500 XT a jeho parametry byly odhalené na CES 2022. Ovšem tehdy to bylo jen pro OEM trh, takže ona levnější a úspornější varianta v běžně dostupné nabídce chyběla. To se teď právě změní a tyto karty se začínají normálně prodávat. Tím pádem už mohou posloužit i běžným stavitelům sestav jako levné, ale relativně moderní zobrazovadlo pro PC, kde chybí integrovaná grafika.

Radeon RX 6400 má čip Navi 24 v ořezané verzi, kde je aktivních jen 12 CU z 16, tím pádem má 768 shaderů a 12 ray acceleratorů pro raytracingové efekty (karta pořád podporuje jejich akceleraci, ale její výkon je celkově relativně malý). GPU má 32 jednotek ROP a 16MB Infinity Cache.

Frekvence jsou proti Radeonu RX 6500 XT také snížené, boostová frekvence je 2321 MHz a tzv. Game Clock (typická herní frekvence) 2039 MHz. Zatímco RX 6500 XT slibuje 5,77 TFLOPS, pro grafiku RX 6400 uvádí AMD výkon ve výpočtech FP32 jen 3,57 TFLOPS (62 %). Mezi oběma modely je v hrubém výkonu tedy docela velký odstup.

Karta dostala i o něco pomalejší paměti na efektivní frekvenci 16,0 GHz, což dává propustnost 128 GB/s (hernímu výkonu ale trošku pomůže přítomnost Infinity Cache). Ale proti RX 6500 XT s 18,0GHz pamětmi to není už velký rozdíl (zůstalo 89 % propustnosti), takže by to nemuselo mít negativní efekt. Důležité je, že nebylo přikročeno k dalšímu zmenšení kapacity, ta je pořád 4 GB.

ASRock Radeon RX 6400 Challenger ITX 4GB (zdroj: ASRock)

Zatím nejúspornější herní grafika současné generace

Poměrně nízký hrubý výkon (proti RX 6500 XT) má jako pozitivní důsledek mírnou spotřebu, která je poloviční proti Radeonu RX 6500 XT. TP těchto karet je 53 W a není tak třeba přídavné napájení. Výrobci již odhalili první modely karet, které mají většinou krátké provedení „Mini-ITX“ s jedním ventilátorem, obvykle pořád dvouslotové. Ovšem už se objevily také nízkoprofilové modely, takže Radeon RX 6400 se stává kandidátem na upgrade GPU pro počítače, které mají místo jen na nízké karty. A tyto nízkoprofilové karty jsou někdy také jednoslotové.

Gigabyte Radeon RX 6400 D6 Low Profile 4G (Zdroj: Gigabyte)

Tato grafika je mezi modely řady RX 6000 dosud nejlevnější, i když se pohybujeme pořád na vyšších cenách, než za jaké před pěti roky byly třeba Radeony RX 460/560. Oficiálně Radeon RX 6400 stojí 159 dolarů. U nás je to v přepočtu a s DPH asi 4300 Kč, respektive 177 €. Ceny GPU, dříve vyhnané do absurdní výšky, teď setrvale klesají, takže je možná určitá šance, že se v průběhu léta tato karta (a s ní také třeba RX 6500 XT) trošku propadne pod svou oficiálně uváděnou cenu, ale zaručeno to asi není.

Tip: Ceny GPU se blíží k MSRP, v Německu jsou už jen o 12–19 % vyšší

Radeon RX 6400 má stejná omezení jako RX 6500 XT

Čip Navi 24 byl možná původně míněn čistě pro notebooky a má to některé negativní dopady (trochu jako GPU, která Nvidia vyrábí pro své mobilní GeForce MX, ale sekundárně se dostala do třeba GeForce GT 1030). Grafika podporuje připojení jen přes čtyři linky PCI Express 4.0. V případě osazení do desky podporující jen PCIe 3.0 se ještě sníží propustnost připojení do systému, což u RX 6500 XT dost ubližovalo hernímu výkonu, a zde to asi nastane také. Slabinou pro herní použití je i ona jen 4GB paměť, ovšem zde při nižším celkovém výkonu také celkově budete hrát méně náročné hry (nebo s více zredukovanými nastaveními).

XFX Speedster SWFT105 Radeon RX 6400 Gaming má jednoslotové provedení (Zdroj: XFX)

Kromě toho také GPU Navi 24 podporuje jen dva obrazové výstupy, což také uvidíte na záslepkách karet, kde bude přítomen jen jeden DisplayPort a jedno HDMI 2.1. GPU také na rozdíl od vyšších modelů Radeonů RX 6000 nepodporuje hardwarové dekódování videa ve formátu AV1 a postrádá hardwarové enkodéry (protože tyto funkce by v noteboocích zajišťovala integrovaná grafika).

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafické karty Intel Arc mají vyjít za pár týdnů, už víme ceny

Dlouho už se čeká příchod Intelu do herních grafických GPU, kde teď figurují jen Nvidia a AMD. Intel koncem března udělal první krůček s grafikami Arc, které ale zatím začaly jen jako lowendové mobilní modely. Vypadá to ale, že už zhruba za měsíc by se mohla trojstranná konkurence opravdu rozjet s příchodem regulérních grafických karet Arc do stolních PC. Podle webu WCCFtech vyjdou nejdřív mainstreamové modely a už je i nástřel cen. Celý článok „Grafické karty Intel Arc mají vyjít za pár týdnů, už víme ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32

O víkendu vyšly zprávy o tom, že by se AMD mohlo u příští generace grafik Radeon RX 7000 dostat na teoretický výkon až 90 TFLOPS. Jenže vzápětí je tu zásadní obrat. Vypadá to, že počty výpočetních jednotek, které se v únicích objevily už dost dávno, se změnily. AMD se patrně před dokončením čipu rozhodlo vyrobit ho ve výrazně „užší formě“, takže bude mít asi jen 80 % shaderů a hrubý matematický výkon ALU o dost nižší. Celý článok „Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32“ »

 •  
 •  
 •  

Modely grafik Intel Arc pro desktop: vyjde sedm nebo osm karet

Na konci března vydal Intel své první grafické karty Arc, první z linie herních GPU, kterými chce prorazit na trh ovládaný značkou Nvidia GeForce a v menší míře AMD Radeon. Toto vydání (nakonec do značné míry virtuální) se ovšem týkalo modelů pro notebooky, zatímco většinu hráčů zajímají desktopové grafické karty. Máme tu teď informace o tom, jaké modely Intel pro stolní PC chystá. Mělo by jich být docela hodně, snad až osm. Celý článok „Modely grafik Intel Arc pro desktop: vyjde sedm nebo osm karet“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Stačilo by mi úplně, kdyby Intel zatřásl tímhle segmentem. A vlastně by ještě mohl postavit konkurenci APU, ale popořadě 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *