Ceny GPU se blíží k MSRP, v Německu jsou už jen o 12–19 % vyšší

herní grafiky by se mohly dostat na doporučené ceny během týdnů

Během loňského roku byly ceny grafických karet dost děsivě nadsazené, ale od jeho konce se situace naopak zlepšuje. Dobrá zpráva je, že to pokračuje. Podle statistiky webu 3DCenter, který sleduje ceny karet na německém (respektive také asi rakouském) trhu, už jsou ceny hodně blízko oněm vysněným „MSRP“, neboli oficiálním částkám, které výrobci pro karty při vydání uvedli jako jejich oficiální ceny a přes rok byly Sci-fi.

Před dvěma měsíci v polovině únoru ukazovaly tyto statistiky, že se v Německu Radeony prodávají za ceny v průměru o 45 % vyšší, než byly doporučené částky, a GeForce byly předražené v průměru o 57 % (čísla se ovšem dost liší model od modelu). To už bylo zlepšení od první poloviny roku 2021, kdy se ceny dostaly přes 200 % MSRP (tj. předražení o 100 %).

Teď je to ale ještě lepší. K 17. dubnu se ceny propadly tak „hluboko“, že u grafik Nvidia GeForce už v průměru jsou jen na úrovni o 19 % vyšší, než jsou doporučené ceny. Grafiky AMD Radeon by podle této statistiky měly mít ještě o něco nižší ceny, respektive relativně nižší předražení. Jsou v průměru již jen o 12 % nad doporučenou cenou. (Poznámka: v grafu 3DCenteru se uvádí aktuální cena v procentech doporučené částky, například 112 % znamená o 12 % vyšší.)

Vývoj cen grafických karet na německém trhu (Zdroj: 3DCenter.org)

3DCenter vytváří svoje statistiky na základě cen karet v eshopech, přičemž vždy bere pro konkrétní model grafiky tu částku, za jakou se v aspoň jednom obchodě dá nalézt nejlevnější nová karta tohoto modelu. Takže jeho výsledky neukazují nějakou typickou cenu platnou pro větší množství karet a všechny obchody. Používá také jako vstup data jen z německého/rakouského trhu, který by ale snad měl ukazovat trend, který se projeví i u nás.

Jak můžete vidět na grafu 3DCenteru, pro obě značky směřuje trend od začátku roku stále dolů, takže je tu velká šance, že v květnu nebo červnu bychom se mohli dostat nebo protnout hranici 100 % – tedy bod, kde jsou karty na své původně oficiálně určené ceně.

Jednotlivé modely GeForce a Radeonů

Statistiky nicméně průměrují předražení jednotlivých modelů obou výrobců GPU, které je ale dost různé – například nejdražší modely jako GeForce RTX 3090 nebo Radeon RX 6900 XT mají ceny nadsazené o menší procenta, protože už v základu jsou hodně drahé. Jaké vyšly 3DCenteur výsledky pro jednotlivé modely, můžete vidět v následujících tabulkách – procentuální předražení je v řádku „Mehrpreis“, přičemž kladné procento ukazuje předražení a naopak záporné procento, že se karta dá sehnat už i pod doporučenou cenou. To je zatím případ (těsně) Radeonů RX 6600 a RX 6500 XT v některých obchodech.

Statistika cen grafik GeForce na německém trhu (Zdroj: 3DCenter.org)

Zároveň je ale v tabulce možné vidět, že takto levně mívá kartu třeba jeden, dva obchody, zatímco v ostatních jsou za mnohem víc. Bude tedy trvat delší dobu, než se ceny znormalizují všude, obchody asi někdy dlouho mohou držet vyšší ceny, i když u konkurence už zlevnili.

Statistika cen grafik Radeon na německém trhu 3DCenter.org

Každopádně doufáme, že toto bude pokračovat a herní grafiky se opět budou dát koupit za rozumné peníze. Protože se blíží vydání nové generace (nové GeForce RTX 4000 by snad mohly vycházet už od září, ovšem bude to nejprve jen highend), slušely aby asi současné generaci i slevy hlouběji pod doporučené ceny.

Zdroj: 3DCenter

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem

Před nedávnem vydalo AMD druhou generaci upscalingu pro hry FidelityFX Super Resolution – FSR 2.0, které už používá temporální rekonstrukci a podle testů se zdá, že díky tomu poskytuje srovnatelnou kvalitu jako na AI založené DLSS 2.x od Nvidie. Tato druhá generace zatím není dostupná ve velkém množství her, ale vypadá to, že by se to mohlo docela rychle měnit, protože přidat podporu je, zdá se, možné dokonce i neoficiálním modem. Celý článok „Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400

Po několik odkladech, kdy postupně padly předchozí termíny v roce 2021 a Q1 2022, se tento měsíc v Číně poprvé začaly prodávat samostatné desktopové grafiky Intel Arc s herní GPU architekturou Xe HPG. Místo nějakého bombastického příchodu je ale Intel vypouští spíš zadním vchodem, nejdřív jen v Číně a jen na OEM trhu. Možná je to ale proto, že zatím moc neoslní – první model Arc A380 v testech, zdá se, dost zaostává za očekáváním. Celý článok „Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000

Už docela dlouho přicházejí zprávy o tom, že Nvidia v příští generaci grafik, GeForce RTX 4000, navýší spotřeby – ostatně tuto strategii sledovala už v té aktuální RTX 3000. Očekává se, že zhoršení v tomto smyslu bude i u grafik Radeon, ale jasné to nebylo. Teď však přímo zástupci firmy AMD potvrdili, že nová GPU s architekturou RDNA 3 skutečně budou mít horší TDP než minulé grafiky. AMD k tomu víceméně donutí trend u Nvidie. Celý článok „Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *