Nvidia GeForce RTX 4000 prý vyjdou už na konci třetího kvartálu

Lovelace prý už v září

Minulý týden jsme tu měli informace o tom, kdy vyjdou nové procesory AMD (Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4). Teď se objevilo podobné drbnutí také o dalším extrémně očekávaném novém hardwaru tohoto roku – nové generaci grafických karet Nvidia GeForce. Kdy se dočkáme GeForce RTX 4000 bylo doteď relativně vágní, ale vypadá to, že už také můžeme začít směřovat pohledy ke konkrétnímu měsíci.

GeForce RTX 4000 bude založená na architektuře nazvané Lovelace. O ní se opatrně uvádí, že by asi nemusela být nějak radikálně revoluční a mohla by spíše být evolucí a rozvinutím nynější architektury Ampere, které takovou poměrně velkou změnou proti Turingu byla. Ovšem přesto by mohlo dojít k masivním navýšením výkonu. Důležitý detail je totiž, že Nvidia z 8nm procesu Samsungu, který je derivátem 10nm technologie, přejde na 5nm proces.

Bude to tedy skok o více než jednu generaci. A navíc se Nvidia přesune od Samsungu k TSMC, které má podle některých ukazatelů při stejném nominálním „číslu“ procesu technologii o poznání lepší (možná o půlgeneraci, ne-li víc). Výkon 5nm GPU při stejné spotřebě by proto mohl hodně narůst. Nvidia chce navíc výrazně navýšit spotřebu, což je další výkon navíc. Takže grafiky Lovelace by mohly ve výsledku být i víc jak dvakrát rychlejší proti Ampere.

Vypadá to na září

A teď tedy, kdy toto můžete čekat. Obecně se myslelo, že Nvidia vydá nové grafiky koncem roku, ale nebylo to úplně jasné, chvíli se objevovaly zvěsti, že by se mohly opozdit až do roku 2023. Tak dlouho naštěstí nebudete muset čekat. O termínu vydání, který je teď zřejmě v plánu, se rozpovídal leaker Greymon55 a v celku stručně uvedl, že tyto karty bychom měli čekat už v září (septembri) tohoto roku.

Nová generace tedy přijde ještě před koncem třetího kvartálu (i když pravda nevíme jistě, zda to nebude třeba papírové odhalení s opravdovou dostupností na začátku října, a samozřejmě se také plány ještě mohou změnit). Vydání v září by ale znamenalo, že úplně nové grafiky by byly už jen nějakých sedm měsíců vzdálené. Hrozné, jak to letí, vydání poslední generace se zdá být tak nedávno. Nicméně takovéto uvedení koncem léta nebo začátkem podzimu by bylo vlastně přesně dva roky po příchodu Ampere.

Konkurenční Radeony RX 7000 jsou očekávány ve čtvrtém kvartálu roku 2022, takže by asi měly vyjít až po tahu Nvidie. Pro ně ale zatím přesný měsíc nemáme.

Zdroj: Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Prečo by Radeon mal vyjsť až po Lovelace? Však september 2022 je koniec 3. kvartálu 2022, čiže NAVI3 môže vyjsť pred Lovelace alebo v ten istý mesiac 😉

  1. Sorry slepý som, píšete tam 4. kvartál pre NAVI3. Ten 3. kvartál čo si pamätám bol teda asi pre Ryzeny…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *