Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Alphacool Core Backplate XPX/Eisbaer LGA 115x/1200/1700 Metall

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne.

Než prejdeme k jadru aktuality, tak si ozrejmime, prečo máme z takejto zdanlivo „drobnosti“, ako je použitie ocele pre backplate bloku kvapalinového chladiča, veľkú radosť. Drvivá väčšina vodníkov má backplaty z plastu. Existuje na to asi viacero dôvodov a jedným z hlavných bude nižšia cena materiálu. Argument výrobcov, prečo plastové backplaty stačia, ale býva ten, že pre ľahké vodné bloky s pumpou majú dostatočnú nosnosť. To je síce pravda, ale o tú tu predsa nejde.

Kameňom úrazu plastových backplate je nielen použitý materiál samotný, ale i kombinácia vyhotovenia pohyblivých matičiek na fixáciu celého systému. Tie sú už, prirodzene, kovové a až na svetlé/oválne výnimky majú hlavy s ostrými rohmi.  Pri väčších silách doťahovania takáto konštrukcia nerobí dobrotu a mäkší materiál deformuje. Pokiaľ koľajnička po, povedzme, agresívnejšej viacnásobnej montáži nepraskne, tak skrutka v jej dráhe minimálne necháva stopu, čím spoj stráca stabilitu.

Nožička plastových backplate s kovovou matičkou, bežná realita AIO vodníkov

A potom je tu ten slabší prítlak.  Subtílnejší backplate z plastu sa vplyvom vyššej sily aj rôzne skrúca a na procesor preto vždy pôsobí menšou silou než kovové alternatívy. Od intenzity prítlaku sa pritom značne odvíjajú aj teplovodivé vlastnosti.  Vplyv  rôzého prítlaku na zahrievanie sme kedysi aj testovali a vo vertikálnej polohe na procesore so spotrebou okolo 240 W, môže byť rozdiel medzi „slabým“ a „silným“ prítlakom pokojne až 13 °C.

Zlepšenie chladiaceho výkonu vplyvom vyššieho prítlaku je mimoriadne atraktívne najmä pre výkonnejšie procesory Intel Alder Lake. U nich je spotreba často nad 200 W a napríklad taká Core i9-12900K bez limitov napájania môže mať odber až 300 W. S tým súvisí aj zahrievanie jadier atakujúce sto stupňov Celzia aj s relatívne výkonnými chladičmi. Chladenie úspornejších procesorov, ktoré nedosahujú kritických teplôt, môže byť zase tichšie. Aj preto Alphacool vydal kovový backplate, u ktorého spomína výrazné zlepšenie na platforme Intel LGA 1700. Podporovaná je ale aj menšia rozteč dier pre LGA 115x/1200.

Alphacool Core Backplate XPX/Eisbaer LGA 115x/1200/1700 Metall

Aké zníženie teplôt CPU môže taký blackplate priniesť si možno i otestujeme. Nový oceľový backplate Alphacool (Core) z podporuje celý rad samostatných vodných blokov XPX, ale i kompletných AIO chladičov Eisbaer (Solo, Pro, LT). V predaji je za koncovú cenu 6 eur, ale ako majiteľ niektorého z chladičov (či blokov) si oň môžete nárokovať zadarmo. Stačí kontaktovať Alphacool a preukázať sa dokladom o kúpe napríklad chladiča Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 alebo iného kompatibilného.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *