Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Alphacool Core Backplate XPX/Eisbaer LGA 115x/1200/1700 Metall

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne.

Než prejdeme k jadru aktuality, tak si ozrejmime, prečo máme z takejto zdanlivo „drobnosti“, ako je použitie ocele pre backplate bloku kvapalinového chladiča, veľkú radosť. Drvivá väčšina vodníkov má backplaty z plastu. Existuje na to asi viacero dôvodov a jedným z hlavných bude nižšia cena materiálu. Argument výrobcov, prečo plastové backplaty stačia, ale býva ten, že pre ľahké vodné bloky s pumpou majú dostatočnú nosnosť. To je síce pravda, ale o tú tu predsa nejde.

Kameňom úrazu plastových backplate je nielen použitý materiál samotný, ale i kombinácia vyhotovenia pohyblivých matičiek na fixáciu celého systému. Tie sú už, prirodzene, kovové a až na svetlé/oválne výnimky majú hlavy s ostrými rohmi.  Pri väčších silách doťahovania takáto konštrukcia nerobí dobrotu a mäkší materiál deformuje. Pokiaľ koľajnička po, povedzme, agresívnejšej viacnásobnej montáži nepraskne, tak skrutka v jej dráhe minimálne necháva stopu, čím spoj stráca stabilitu.

Nožička plastových backplate s kovovou matičkou, bežná realita AIO vodníkov

A potom je tu ten slabší prítlak.  Subtílnejší backplate z plastu sa vplyvom vyššej sily aj rôzne skrúca a na procesor preto vždy pôsobí menšou silou než kovové alternatívy. Od intenzity prítlaku sa pritom značne odvíjajú aj teplovodivé vlastnosti.  Vplyv  rôzého prítlaku na zahrievanie sme kedysi aj testovali a vo vertikálnej polohe na procesore so spotrebou okolo 240 W, môže byť rozdiel medzi „slabým“ a „silným“ prítlakom pokojne až 13 °C.

Zlepšenie chladiaceho výkonu vplyvom vyššieho prítlaku je mimoriadne atraktívne najmä pre výkonnejšie procesory Intel Alder Lake. U nich je spotreba často nad 200 W a napríklad taká Core i9-12900K bez limitov napájania môže mať odber až 300 W. S tým súvisí aj zahrievanie jadier atakujúce sto stupňov Celzia aj s relatívne výkonnými chladičmi. Chladenie úspornejších procesorov, ktoré nedosahujú kritických teplôt, môže byť zase tichšie. Aj preto Alphacool vydal kovový backplate, u ktorého spomína výrazné zlepšenie na platforme Intel LGA 1700. Podporovaná je ale aj menšia rozteč dier pre LGA 115x/1200.

Alphacool Core Backplate XPX/Eisbaer LGA 115x/1200/1700 Metall

Aké zníženie teplôt CPU môže taký blackplate priniesť si možno i otestujeme. Nový oceľový backplate Alphacool (Core) z podporuje celý rad samostatných vodných blokov XPX, ale i kompletných AIO chladičov Eisbaer (Solo, Pro, LT). V predaji je za koncovú cenu 6 eur, ale ako majiteľ niektorého z chladičov (či blokov) si oň môžete nárokovať zadarmo. Stačí kontaktovať Alphacool a preukázať sa dokladom o kúpe napríklad chladiča Alphacool Eisbaer Pro Aurora 360 alebo iného kompatibilného.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ

Tak pozor, Alphacool začal rúbať poriadne vysoko. V špecifikáciách najnovšej termopasty Apex uvádza tepelnú vodivosť, ktorá je podľa špecifikácií nielen nad úrovňou najlepších konkurenčných teplovodivých pást, ale dokonca prekonáva aj niektoré kovy. Pokiaľ Alphacool neprifarbuje realitu, tak sa bude jednať o mimoriadne efektívnu receptúru. Neuhádnete, čo je jej hlavná ingrediencia. Celý článok „Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *