Ceny GPU konečně na dobré cestě, u Radeonů jsou nejnižší za rok

Konečně se snad blíží normální ceny grafik

Ačkoliv krize s nedostatkem čipů ještě zdaleka neskončila a objevují se nové hrozby, které by mohly problémy přiostřit, poprvé se rýsuje jakýs-taký návrat do normálna u hardwaru, který byl tímto stižen nejvíc a nejvíc nás zajímá: herních grafických karet. V posledních týdnech vývoj nabral hodně pozitivní směr a vypadá to, že bychom se mohli z marasmu předražených cen a sovětsky prázdných regálů vymanit.

V našich obchodech to takto sledováno není, ale web 3DCenter.org už dlouho zaznamenává vývoj cen grafik na sousedním německém trhu, jehož trendy by už měly být globálně relevantní a tím pádem by se k nám měly také dostat, byť třeba opožděně. Byly to jeho statistiky, o kterým jsme informovali začátkem loňského července, kdy to už chvíli vypadalo dobře. Jenže pak se kryptopodnikatelé oklepali a bublina kolem Bitcoinu, Etherea a spol. nabrala zase na síle, takže GPU zase zdražovala.

Aktuální statistiky ale ukazují, že tento zvrat je za námi. Zdražení, které od léta nastalo, vyvrcholilo někdy koncem prosince a od té doby jdou ceny grafik dolů (a onoho zdražení nabraného přes léto už jsme se zbavili). 3DCenter dělá průměry z různých modelů grafik u velkých německých prodejců, z nichž počítá procentuální číslo ukazující, o kolik jsou GPU předražená proti jejich doporučené ceně – např. 100 % znamená správné ceny, 200 % dvojnásobné.

Grafiky jsou nejlevnější od začátku roku 2021

Jak můžete vidět v grafu, největší katastrofa nastala loni v květnu, kdy byly ceny Radeonů víc jak dvojnásobné proti normálu a GeForce dokonce víc jak trojnásobné (snad vlivem paniky těžařů před příchodem karet LHR omezujících těžbu). Začátkem července jsme se propracovali k předražení jen v průměru o 55 až 57 %, jenže v prosinci už jsme byli zpátky na předražení o 87 % u GeForce a o 83 % u Radeonů.

Lednová a únorová čísla ale ukazují poměrně rychlý obrat situace – dva týdny končící 13. únorem už ukazují, že se GeForce dostaly na ceny v průměru jen o 57 % horší, než doporučené. To ještě není tak skvělé, protože karty Nvidia už byly na chvilku v srpnu levnější (předražení o 48 %). Ale ceny Radeonů už šly dolů o něco víc a byly při posledním počítání už jen o 45 % nad normálem. To je nejlepší výsledek od ledna roku 2021 (tehdy ceny byly o 42 % horší).

Vývoj předražení grafických karet Nvidia a AMD v Německu (Zdroj: 3DCenter.org)

3DCenter také uvádí, že zatím úplně nejlepší  (za rok 2021 a 2022) je dostupnost karet skladem v obchodech. To je ona modrofialová přerušovaná čára v grafu cen.

Je třeba říct, že tento proces se opět může zastavit nebo zpomalit, protože kryptoměny po výprasku na konci ledna zase začínají být oprsklé. Také je třeba upozornit na to, že statistiky 3DCenteru neoperují se všemi cenami grafik, ale vždy berou nejnižší cenu za kterou se daný model dá koupit v určitém obchodě, takže pokud byste otevřeli náhodný e-shop a náhodné provedení karty, patrně najedete cenu vyšší. Je tedy třeba tato optimistická čísla brát trochu opatrně. Nezbývá ale doufat, že pozitivní trend vydrží a dostaneme se pod 20 % nebo ideálně pod 10 %, protože co si budeme vykládat, předražení „jen o 50 %“ je u grafických karet, jejichž i doporučené ceny jsou teď docela vysoké, jednoduše hodně peněz. A samozřejmě také musíme doufat, že tyto trendy se přelijí i do našich obchodů.

Dostupné karty zlevňují víc u AMD než u Nvidie

3DCenter má ve své zprávě i tabulky s cenami karet, z kterých vycházel, takže si je můžete porovnat. V tabulce jsou jako „Mehrpreis“ uvedená procenta předražení pro jednotlivé modely Nvidie a AMD, takže je vidět, jak na tom jsou dražší, mainstreamové a „levné“ karty.

Ceny a míra předražení grafických karet AMD Radeon v německých eshopech (Zdroj: 3DCenter.org)

Z tohoto srovnání se zdá, že AMD se momentálně více daří (v Německu) dostat levné karty na nižší ceny – Radeon RX 6600 a RX 6600 XT jsou předražené jen o 32 a 33 % a zejména je zajímavé, že cena nedávno vydaného Radeonu RX 6500 XT je nadsazená jen o 17 %. Je nicméně pravda, že v případě těchto modelů byly z počátku nasazené celkem vysoké doporučené ceny, takže by se dalo argumentovat, že trocha předražení je tu už při „0 %“ (obecněji to asi platí o převážné části GPU aktuální generace obou firem).

Ceny a míra předražení grafických karet Nvidia GeForce v německých eshopech (Zdroj: 3DCenter.org)

Nejlevnější karta Nvidie, GeForce RTX 3050, je zatím na +49% ceně, ale není to tak dlouho, oc vyšla, tak se snad dá doufat, že se ještě její situace zlepší (například díky uvedení karet s čipem GA107). GeForce RTX 3060 a RTX 3060 Ti jsou předražené o 71 % a 67 %. Nejlépe je na tomu u Nvidie GeForce RTX 3080 Ti (cena o 32 % nad doporučenou), opět je to ale asi také zásluha hodně vysoké ceny, kterou u ní Nvidia od začátku nasadila (1199 $). Podobně ostatně vyčnívá Radeon RX 6900 XT, který stál od začátku sice nižší, ale pořád vysokou částku 999 $, a asi proto je předražený jen o 33 %.

Zdroje: VideoCardz, 3DCenter

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025

Zdá se, že nové grafické karty od AMD vyjdou později, než se dosud předpokládalo, nebo přinejmenším doufalo. Doteď spíše převládalo přesvědčení, že tyto karty by mohly přijít na trh ještě letos, třeba již na podzim. Nicméně o nich dosud nepřicházejí informace a AMD je na červnovém Computexu ani vůbec nezmiňovalo. Podle posledních drbů to vypadá, že naděje na letošní dostupnost už padly a tyto grafiky budou vydány až v příštím roce. Celý článok „Radeony RX 8000 založené na RDNA 4 prý vyjdou až v roce 2025“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Na úrovni konca leta 2021 ešte nie sme, pamätám si že som vtedy chcel kúpiť 3060Ti z Nemecka za 600€ (lebo u nás boli za 800€ ak vôbec nejaké dostupné boli) ale odložil som to po dovolenke a ceny začali zase stúpať tak som sa na to vykašľal. Aktuálne sú tam tak za 700€, takže ešte to chvíľu potrvá, ale trend je správny 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *