Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool Apex Stealth

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie.

Oproti konkurenčným ventilátorom sa Apex Stealth jasne odličujú použitím kovového krytu rámčeka. Ten je zo zinku liateho pod tlakom a z veľmi peknej ilustrácie Alphacoolu dobre vidieť, ako je do ventilátora zapasovaný. Jedná sa v podstate o príruby, ktoré zviera kruhový rámček s motorčekom. Jeho konštrukcia je už rovnako ako je o aj v prípade rotora vyhotovená z nejakej plastickej hmoty. Ťažko povedať, z akej presne, to už Alphacool takto podrobne neuvádza, ale rozhodne už nejde o nič kovové.

Na rozdiel od napríklad celokovových ventilátorov Prolimatech Vertex je u Apex Stealth kovový teda iba kryt rámčeka. Na potlačenie vibrácií je medzi ním a plastovým statorovým rámčekom je gumený krúžok. Pokiaľ by nefungoval perfektne a súčasne by ventilátor prenášal nejaké vibrácie na rámček, tak pre vysokú tvrdosť materiálu môže dochádzať efektívnejšiemu prenosu vibrácií na kostru skrinky či radiátora, ako keby bolo vyhotovenie z tradične mäkšieho materiálu. Predpokladáme ale, že toto si Alphacool dobre postrážil a vibrácie sa na rámček nedostávajú a keď, tak iba v zanedbateľnej miera, ktorá nebude zdrojom sekundárneho hluku (rozvibrovaním telesa, s ktorým je ventilátor v kontakte).

Ako sme spomínali v úvode, tak ťahákom majú byť aj špičkové parametre, pri ktorých pravosti by sa jednalo snáď o zďaleka najefektívnejší 120 mm ventilátor na radiátory vôbec. Pri tomto bode by sme sa radi pristavili a rozviedli zopár technických detailov, ktoré takéto vlastnosti nepodporujú. Nasledujúcim textom rozhodne nechceme spochybňovať prácu nikoho z Alphacoolu a naopak dávame klobúk dole za mimoriadne pôsobivú konštrukciu, ale zároveň by sme v rámci férovej voľnej súťaže trochu zmiernili nadšenie, ktoré môže medzi používateľmi pri pohľade na parametre panovať.

O špičkovej efektivite ventilátorov Apex Stealth nemusia byť žiadne pochyby, keďže sú postavené na veľmi efektívnej geometrii, ale pri parametroch prietoku a statického tlaku vyskakuje zopár otáznikov. Pri rýchlosti 2000 ot./min by mal byť dosahovaný prietok vzduchu na úrovni 130,5 m3/h. To je zhruba 36 % nad konštrukčne veľmi podobný Cooler Master Mobius OC, ktorý má zrejme i o trochu širší rotor a pritom porovnateľne veľký rozbočovač.

„Efektívna“ plocha (tvorená rozdielom celkovej plochy rotora a plochou rozbočovača) bude tak skôr hrať v neprospech Apex Stealth. Statický tlak v porovnaní s CM Mobius OC pri rovnakých otáčkach má byť pre ventilátory Alphacool dokonca až približne dvojnásobný (3,88 mm H2O), čo bije do očí ešte viac. To pri takmer identických konštrukciách (9 lopatiek s porovnateľným zakrivením, medzerami medzi lopatkami a orámovaním rotora) nebude fyzikálne možné ani pokiaľ by bola medzera medzi rotorovou obručou a tunelom statorového rámčeka polovičná. Hrúbka profilu je pritom štandardných 25 mm. Pokiaľ by niekoho z Alphacoolu prišiel s rozumným technickým vysvetlením toho, vďaka čomu je v porovnaní s geometricky takmer identickými riešeniami dosahovaný takto vysoký statický tlak, radi ho opublikujeme.

Existujú dva rýchlostné varianty ventilátorov Alphacool Apex Stealth. Rýchlejší (400–3000 ot./min) má v názve prídavné označenie „Power“, pomalší (400–2000 ot./min) je bez neho. Oba sú potom dostupné v štyroch farebných vyhotoveniach (s bielym, matným čiernym, chrómovaným a zlatým krytom). Všetky ventilátory (pomalšie aj rýchlejšie) majú pritom rovnakú odporúčanú cenu 30 eur/cca 734 Kč, za ktorú je možná i predobjednávka na shop.alphacool.com.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ

Tak pozor, Alphacool začal rúbať poriadne vysoko. V špecifikáciách najnovšej termopasty Apex uvádza tepelnú vodivosť, ktorá je podľa špecifikácií nielen nad úrovňou najlepších konkurenčných teplovodivých pást, ale dokonca prekonáva aj niektoré kovy. Pokiaľ Alphacool neprifarbuje realitu, tak sa bude jednať o mimoriadne efektívnu receptúru. Neuhádnete, čo je jej hlavná ingrediencia. Celý článok „Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. osobne si myslím, že takúto hodenú rukavicu musíš zdvihnúť čím skôr, kým sa nachytá čo najmenej hýľov, riadne premerať a patrične konfrontovať, Ľubo, čo povieš? 😉

    1. Apex Stealth sa musí postaviť do frontu.

      Do konca roka musím vyriešiť dlho odkladané resty a hlavne budovať databázu 140 mm ventilátorov. Konečne sme sa dostali ku kontaktu na Thermaltake a máme Toughfan 14 Pro, čo bude, počítam, pre nové 140 mm LCP ventilátory Noctua silná konkurencia. Tie môžu vyjsť už v januári a samozrejme na nemusíme musíme byť pripravení relevantnou referenčnou vzorkou iných modelov. Ohrozovať tento cieľ vyvracaním evidentne prestrelených parametrov po technickej stránke inak v podstate tuctového ventilátora fakt nechcem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *