Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ

Termopasta Alphacool Apex sľubuje tepelnú vodivosť 17 W/mk

Tak pozor, Alphacool začal rúbať poriadne vysoko. V špecifikáciách najnovšej termopasty Apex uvádza tepelnú vodivosť, ktorá je podľa špecifikácií nielen nad úrovňou najlepších konkurenčných teplovodivých pást, ale dokonca prekonáva aj niektoré kovy. Pokiaľ Alphacool neprifarbuje realitu, tak sa bude jednať o mimoriadne efektívnu receptúru. Neuhádnete, čo je jej hlavná ingrediencia.

Nejde o nič, čo by ste nevedeli, ale predsa – každý chladič je len taký dobrý, ako mu to umožňuje teplovodivé rozhranie na jeho súčiastke. V rámci našich tém sú to typicky procesory či VRM. Čím vyššiu spotrebu, na dnes už spravidla veľmi malých plochách, čip má, tým je potreba intenzívnejšieho (rýchlejšieho) odvádzania tepla prirodzene dôležitejšia.

Pri súčasných spotrebách bežných CPU a GPU nad 300 W v tom, či chladiaci systém takýto nápor zvládne alebo nie, zohráva úlohu aj prestup tepla na úrovni TIM (pasty). Novinka Alphacoolu teplovodivosťou nešetrí, v špecifikáciách stojí až 17 W/mK.

Tým Alphacool konkurenčnému Thermal Grizzly posiela jasný správu – máme účinnejšiu pastu, než je váš Kryonaut Extreme (14,2 W/mK). Pozoruhodné je i porovnanie s tepelnou vodivosťou nerezovej ocele – 15 W/mK. Jedná sa síce o kov s takmer najslabšími teplovodivými vlastnosťami, ale dosiahnuť jej vlastnosti medzi elektricky nevodivými pastami, je vždy výborný výsledok.

Je škoda, že Alphacool neuvádza, z čoho sa ich termopasta Apex skladá. Výrobca však odkazuje na nízku viskozitu 35 Pa·s (pasta má byť teda riedka a tým lepšie vyplniť aj maličké škáry, do ktorých sa hustejšie zlúčeniny nedostanú) a akýsi „nano-prašok“. Viac sa z verejných zdrojov nedozvedáme, čo je pomerne prirodzené. Jednak si Alphacool asi chce chrániť „know-how“, jednak zostáva netransparentný aj spôsob, akým sa k takto vysokej tepelnej vodivosti tím okolo Alphacoolu dopracoval.

Šéf marketingu Alphacool Eddy Peters v diskusii na TechPowerUp! však uviedol jendu zaujímavosť. A síce, že konečné hodnoty W/mk sa počítajú na základe použitých látok. Nevychádzajú teda z meraní hotovej zlúčeniny, čo je minimálne pozoruhodné.

Okrem tepelnej vodivosti (17 W/mK) špecifikácie obsahujú ešte informácie o hustote (3,5 g/cm3), rozsah pracovných teplôt (-40 – 120 °C), maximálnu zaťažiteľnosť (2,8 kg/cm2), do ktorej sa vzťahujú uvádzané parametre či tepelný odpor a viskozitu. Tie už testované sú, údajne podľa noriem ASTM.

Minimálne spočiatku bude Alphacool predávať iba jedno balenie, s objemom 4 g. Dostupné bude od 16. 6. 2022 priamo v e-shope Alphacoolu. To za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú cenu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool SL-15 PWM: Nízky profil nerovná sa nízky prietok

Existujú situácie, do ktorých sa štandardné ventilátory s hrúbkou 25 mm nevojdú. Aj v 120 mm formáte preto existujú nižšie alternatívy. Prvá vec, ktorá pri nich človeku prirodzene napadne je, že takéto ventilátory budú znamenať kompromis pre chladiacu efektivitu. Pravda to však byť nemusí a trápenie s premýšľaním o tom, ako tam predsa len ten hrubší ventilátor dostať, môže byť dokonca i dosť zbytočné. Celý článok „Alphacool SL-15 PWM: Nízky profil nerovná sa nízky prietok“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne. Celý článok „Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *