Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ

Termopasta Alphacool Apex sľubuje tepelnú vodivosť 17 W/mk

Tak pozor, Alphacool začal rúbať poriadne vysoko. V špecifikáciách najnovšej termopasty Apex uvádza tepelnú vodivosť, ktorá je podľa špecifikácií nielen nad úrovňou najlepších konkurenčných teplovodivých pást, ale dokonca prekonáva aj niektoré kovy. Pokiaľ Alphacool neprifarbuje realitu, tak sa bude jednať o mimoriadne efektívnu receptúru. Neuhádnete, čo je jej hlavná ingrediencia.

Nejde o nič, čo by ste nevedeli, ale predsa – každý chladič je len taký dobrý, ako mu to umožňuje teplovodivé rozhranie na jeho súčiastke. V rámci našich tém sú to typicky procesory či VRM. Čím vyššiu spotrebu, na dnes už spravidla veľmi malých plochách, čip má, tým je potreba intenzívnejšieho (rýchlejšieho) odvádzania tepla prirodzene dôležitejšia.

Pri súčasných spotrebách bežných CPU a GPU nad 300 W v tom, či chladiaci systém takýto nápor zvládne alebo nie, zohráva úlohu aj prestup tepla na úrovni TIM (pasty). Novinka Alphacoolu teplovodivosťou nešetrí, v špecifikáciách stojí až 17 W/mK.

Tým Alphacool konkurenčnému Thermal Grizzly posiela jasný správu – máme účinnejšiu pastu, než je váš Kryonaut Extreme (14,2 W/mK). Pozoruhodné je i porovnanie s tepelnou vodivosťou nerezovej ocele – 15 W/mK. Jedná sa síce o kov s takmer najslabšími teplovodivými vlastnosťami, ale dosiahnuť jej vlastnosti medzi elektricky nevodivými pastami, je vždy výborný výsledok.

Je škoda, že Alphacool neuvádza, z čoho sa ich termopasta Apex skladá. Výrobca však odkazuje na nízku viskozitu 35 Pa·s (pasta má byť teda riedka a tým lepšie vyplniť aj maličké škáry, do ktorých sa hustejšie zlúčeniny nedostanú) a akýsi „nano-prašok“. Viac sa z verejných zdrojov nedozvedáme, čo je pomerne prirodzené. Jednak si Alphacool asi chce chrániť „know-how“, jednak zostáva netransparentný aj spôsob, akým sa k takto vysokej tepelnej vodivosti tím okolo Alphacoolu dopracoval.

Šéf marketingu Alphacool Eddy Peters v diskusii na TechPowerUp! však uviedol jendu zaujímavosť. A síce, že konečné hodnoty W/mk sa počítajú na základe použitých látok. Nevychádzajú teda z meraní hotovej zlúčeniny, čo je minimálne pozoruhodné.

Okrem tepelnej vodivosti (17 W/mK) špecifikácie obsahujú ešte informácie o hustote (3,5 g/cm3), rozsah pracovných teplôt (-40 – 120 °C), maximálnu zaťažiteľnosť (2,8 kg/cm2), do ktorej sa vzťahujú uvádzané parametre či tepelný odpor a viskozitu. Tie už testované sú, údajne podľa noriem ASTM.

Minimálne spočiatku bude Alphacool predávať iba jedno balenie, s objemom 4 g. Dostupné bude od 16. 6. 2022 priamo v e-shope Alphacoolu. To za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú cenu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *