Od Zenu 4 také budou herní CPU s 3D V-Cache, ale až v roce 2023

Ryzen 7 5800X3D nebude experiment bez pokračování, na platformu AMD ale V-Cache přijde až po delší době

Tento týden se začne prodávat Ryzen 7 5800X3D, nový procesor AMD zaměřený speciálně na hry. Podle recenzí se zdá, že 96MB 3D V-Cache, které je hlavní atrakcí tohoto modelu, opravdu výrazně pomáhá ve hrách. Jde o finální CPU na platformě AM4 ještě s architekturou Zen 3, takže asi leckdo bude mít dilema, jestli raději nečekat na Zen 4. Pro takové je tu dobrá zpráva: Zen 4 s 3D V-Cache se chystá také, ale vyjde až později.

Před nedávnem jsme tu měli zprávy od leakera s přezdívkou Greymon55 o tom, že by nyní měla startovat výroba Ryzenů 7000 na lince, kde se procesory kompletují (křemík z TSMC se osazuje na substrát a celé se to dokončuje) – což by mohlo umožnit vydání nejspíše v září. Stejný leaker teď přinesl další informace zřejmě pocházející ze stejných zdrojů týkající se pro změnu budoucích procesorů s 3D V-Cache.

Podle Greymona55 se procesory s 3D V-Cache, respektive jejich CPU čiplety s 3D V-Cache, vyrábějí jen na jedné lince, jejíž činnost tedy určuje, kdy se mohou dostat na trh. A na stejné lince se podle jeho zdroj bude vyrábět také následující generace, tedy CPU čiplety pro Zen 4 s 3D V-Cache. Toto je potvrzení, že AMD chystá tuto technologii i pro následující generace procesorů.

Podle Greymona55 má tedy být v plánu i Ryzen 7000 „X3D“ opět s touto 3D V-Cache pro platformu AM5. Takový model by mohl být pro hráče obzvlášť atraktivní, protože spojí výhody velké L3 Cache, patrné v Ryzenu 7 5800X3D, s vyšším výkonem jednoho jádra a podporou pamětí DDR5. Naštěstí to tedy nebude jako u Intel Core i7-5775C (generace Broadwell, LGA 1150) se 128MB eDRAM, které také byly pro hráče hodně zajímavé, ale už pak neměly následníka.

AMD Ryzen 7 5800X3D, první procesor s 3D V-Cache (Zdroj: AMD)

Ovšem háček je v té jedné lince. Zen4 s 3D V-Cache se má vyrábět také na té samé lince a podle Greymona55 je v plánu je celou nejednou překlopit na jeho výrobu, což ale znamená, že tyto produkty se budou moci začít vyrábět až tehdy, když se dokončí výroba Zenu 3 s 3D V-Cache. To ale asi nebude nijak brzo, protože AMD nejspíš plánuje vyrábět poměrně dost serverových verzí Epyc 7003X.

Z tohoto důvodu to vypadá, že Zen 4 s 3D Cache se dostane na trh až s určitým zpožděním po normálních modelech, takovýto model X3D tedy nebude k mání hned při vydání Ryzenů 7000. Pravděpodobně podle Greymona55 bude moci vyjít vyjít až v roce 2023. Asi není vyloučeno, že by se třeba mohly objevit až rok po nynějším vydání Ryzenu 7 5800X3D.

Zdroje: Greymon55 (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres

V pondělí jsme informovali o tom, že Intel po dvou generacích desktopových procesorů opět přeruší kompatibilitu, takže už za rok nahradí nynější socket LGA 1700 zase nový a budou třeba nové desky. Ukázalo se však, že nebyly úplně správné informace o tom, jak tento nový socket bude vypadat. Teď unikly bližší podrobnosti, podle nichž bude mít méně pinů a bude více podobný LGA 1700. Nicméně procesory se budou lišit více. Celý článok „Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres“ »

 •  
 •  
 •  

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

 •  
 •  
 •  

Třičtvrtě gigabajtu L3 cache v procesoru: AMD vydalo Epyc Milan-X

Informační únik byl tentokrát přesný – včera 21. 3. vydalo AMD oficiálně první komerčně dostupné procesory s čipletovou 3D V-Cache. Ještě předtím, než se příští měsíc začne prodávat verze pro hráče v podobě Ryzenu 7 5800X3D, jdou na trh serverové procesory Epyc 7003 „Milan-X“, které nesou rovnou osm kousků čipletové cache, která dává procesorům tři čtvrtě gigabajtu L3 cache užitečnou pro aplikace jako inženýrské výpočty a simulace. Celý článok „Třičtvrtě gigabajtu L3 cache v procesoru: AMD vydalo Epyc Milan-X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *