Navis F240 sú nové vodníky SilentiumPC. S ARGB LED i bez neho

SilentiumPC Navis F240 ARGB a Navis F240

Čerstvá správa – Poliaci nadväzujú na kvapalinové chladiče Navis dvoma novými modelmi. Jedná sa o vodníkov s 240-milimetrovými radiátormi, ktoré už ochladzované ventilátormi Fluctus. Teda tým najefektívnejším, čo má SilentiumPC v ponuke. Na rozdiel od predošlej generácie (Navis Evo, ktoré najnovšiu päticu Intelu stále nepodporujú) ich nainštalujete už aj na LGA 1700 k procesorom Alder Lake.

SilentiumPC vydalo chladiče Navis F240 ARGB (SPC327) a Navis F240 (SPC330). Rozdiel je iba v použitých ventilátoroch. V obidvoch prípadoch sú to ventilátory Fluctus, ktoré majú rovnaký formát, rýchlostný rozsah (300–1800 ot./min) aj tvar rotora s ozubenými lopatkami. Tie formujú frekvenčnú charakteristiku a podrobnú analýzu nájdete v našich testoch.

Sú tu ale aj dva rozdiely. Jeden je vidieť na prvý pohľad – Navis F240 ARGB má ventilátory Fluctus 120 PWM ARGB, teda s osvetlením. Navis F240 osvetlenie nemá a je lacnejší o 11 eur/268 Kč. A potom je tu ešte jedna vec, a síce iné materiály. Fluctus 120 PWM ARGB má mať v prvom rade dobré svetlovodivé vlastnosti, ale môže mať slabšiu pevnosť a vyššiu tepelnú rozťažnosť. Rozdiely to budú síce kozmetické, ale ak by mal niektorý z chladičov podávať o chlp horšie výsledky, tak to bude Navis F240 ARGB. Aj v teste Fera 5 a Fera 5 ARGB (kde je tiež rozdiel iba v tom, že jeden má a druhý nemá osvetlené 120 mm ventilátory Fluctus) pri rovnakej hlučnosti chladič s ARGB o trochu zaostával.

SilentiumPC špecifikácie ventilátorov neuvádza, takže môžeme iba špekulovať. Ale to, že  ventilátory s rovnakým rotorom, ale vyrobené z iného materiálu, nie je žiadne tajomstvo. Netají sa tým ani Akasa.

   

Výška radiátora spolu s ventilátormi je 54 mm, teda štandardná. Chladiče sú tak dostatočne štíhle na to, aby sa v typicky väčších skrinkách zmestili aj do stropnej pozície nad základnú dosku.

Okrem aktuálnych mainsteeamových platform (AMD AM4) a (Intel  LGA 1700) sú podporované aj Intel LGA 1200, 115x, 2011(-v3). S AMD AM3(+) sa už nepočíta a podporu AMD AM5 zatiaľ SilentiumPC neavizuje. Je ale možné, že tá pribudne časom aj bez toho, aby sa v rámci montážneho systému niečo menilo, nahradzovalo a tak podobne. Teplovodivá pasta je v balení dodávaná Pactum PT-3 (1,5 g).

Súčasťou príslušenstva je aj ovládač RGB LED, vďaka ktorému je možné nastaviť si základne režimy osvetlenia a jeho efekty  aj na staršej základnej doske, bez 3-pinového konektora ARGB LED na 5 V. Keď ale modernú dosku máte, tak oficiálna podpora aplikácií tretích strán je naozaj široká – Asus Aura Sync, Biostar Vivid LED, Evga RGB headers, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light.

Odporúčaná koncová cena za základný Navis F240 (bez osvetlenia) je 75 eur, za Navis F240 ARGB potom 86 eur. Záruka na chladiče je trojročná a prvé palety sú už na ceste do obchodov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem

Koncem dubna uvedla společnost SilentiumPC na trh dvojici nových AIO chladičů z řady Navis. Jedná se o modely F240 a F240 ARGB, které se mezi sebou liší pouze RGB podsvícením. Oba tyto chladiče jsou osazeny ventilátory Fluctus, takže lze očekávat příjemný akustický projev a zároveň i solidní účinnost chlazení. V kombinaci s velmi atraktivní cenovkou mají tyto chladiče potenciál stát se bestsellerem ve své třídě. Celý článok „SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem“ »

 •  
 •  
 •  

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore. Celý článok „SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *