Phanteks vyrukoval s novou sériou entry-level ventilátorov

Nové vody pre Phanteks, lacnejšie a osvetlené ventilátory

SK-PWM. Pod týmto označením budú už čoskoro dostupné ventilátory Phanteks s cenou od deviatich eur, čo je dosť málo na to, aby vo firemnej ponuke predstavovali najlacnejšiu možnosť. Od ostatných drahších modelov sa výrazne odlišujú okrem iného tvarom lopatiek a tých zmien bude u nich viac. Novinkou je tu osvetlenie RGB LED a táto okrasa si odbije premiéru. Holandský výrobca sa k nej odhodlal až teraz.

Nové ventilátory budú v dvoch najpoužívanejších formátoch 120 a 140 mm. Podľa vlastných preferencii si potom budete môcť vybrať medzi štandardnou celočiernou verziou (PH-F1x0SK BBK PWM) a osvetlenou verziou s bielym rotorom (PH-F140SK DRGB PWM). Osvetlené ventilátory pritom používajú adresovateľné DRGB s 3-pinovým 5 V konektorom.

   

Napájanie motorčeka je impulzné (PWM) a udávaný rozsah otáčok je pomerne široký. S nejakou tou toleranciou minimálna rýchlosť zodpovedá 500 ot./min a maximálna 1500 ot./min. Najvyšší dosahovaný prietok vzduchu je pritom 85, respektíve 145 metrov kubických za hodinu pre väčšiu stoštyridsiatku. Naproti tomu prinajmenšom podivne nízka hodnoty statického tlaku, 0,96 a 1,23 mm vodného stĺpca . A obzvlášť zvláštne je to pre použitie dlhých a výrazne zahnutých lopatiek, ktoré sa osvedčili na Noctua NF-A12x25 či ešte predtým na Scythe Gentle Typhoon. Tento tvar listov sa úplne odkláňa od toho, čo bolo pre Phanteks typické – kratší a širší dizajn.

Lopatky inak nemajú žiadne výbežky ani výseky a sú hladké. Funkčné vlastnosti však majú zlepšovať gumené podložky z obidvoch strán a pevná konštrukcia rámčeka. Tieto prvky majú potláčať vibrácie a eliminovať zvyšovanie hlučnosti týmto spôsobom. Phanteks sľubuje v tomto smere tichý chod.

Dôležité je ešte zastaviť sa aj pri ložiskách. Podľa výrazne nižšej hodnoty MTBF (40 000 h), než je u drahších ventilátorov výrobcu (150 000 h) je zrejmé, že ložiská už nebudú UFB, ale zrejme nejaké výrazne zjednodušené. V parametroch sa o nich nič nepíše, ale je pravdepodobné, že pôjde o nejaké základné klzné ložiska. Tomu by zodpovedala ona stredná doba medzi poruchami a takisto cena.

Odporúčaná cena pre neosvetlené varianty je 9,50 (PH-F120SK) a 10,50 eur (PH-F140SK). Za osvetlené s DRGB LED si priplatíte 6 – 7 eur. zakúpiť si môžete i cenovo zvýhodnenú súpravu troch ventilátorov v jednom balení. Súprava s troma PH-F120SK DRGB má v takomto prípade stať koncových používateľov približne 42 eur a s väčšími PH-F140SK DRGB za 48 eur.

V prvých obchodoch by sa ventilátory mali začínať objavovať od 16. júla.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“. Celý článok „Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť. Celý článok „Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice“ »

  •  
  •  
  •  

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *