Phanteks vyrukoval s novou sériou entry-level ventilátorov

Nové vody pre Phanteks, lacnejšie a osvetlené ventilátory

SK-PWM. Pod týmto označením budú už čoskoro dostupné ventilátory Phanteks s cenou od deviatich eur, čo je dosť málo na to, aby vo firemnej ponuke predstavovali najlacnejšiu možnosť. Od ostatných drahších modelov sa výrazne odlišujú okrem iného tvarom lopatiek a tých zmien bude u nich viac. Novinkou je tu osvetlenie RGB LED a táto okrasa si odbije premiéru. Holandský výrobca sa k nej odhodlal až teraz.

Nové ventilátory budú v dvoch najpoužívanejších formátoch 120 a 140 mm. Podľa vlastných preferencii si potom budete môcť vybrať medzi štandardnou celočiernou verziou (PH-F1x0SK BBK PWM) a osvetlenou verziou s bielym rotorom (PH-F140SK DRGB PWM). Osvetlené ventilátory pritom používajú adresovateľné DRGB s 3-pinovým 5 V konektorom.

   

Napájanie motorčeka je impulzné (PWM) a udávaný rozsah otáčok je pomerne široký. S nejakou tou toleranciou minimálna rýchlosť zodpovedá 500 ot./min a maximálna 1500 ot./min. Najvyšší dosahovaný prietok vzduchu je pritom 85, respektíve 145 metrov kubických za hodinu pre väčšiu stoštyridsiatku. Naproti tomu prinajmenšom podivne nízka hodnoty statického tlaku, 0,96 a 1,23 mm vodného stĺpca . A obzvlášť zvláštne je to pre použitie dlhých a výrazne zahnutých lopatiek, ktoré sa osvedčili na Noctua NF-A12x25 či ešte predtým na Scythe Gentle Typhoon. Tento tvar listov sa úplne odkláňa od toho, čo bolo pre Phanteks typické – kratší a širší dizajn.

Lopatky inak nemajú žiadne výbežky ani výseky a sú hladké. Funkčné vlastnosti však majú zlepšovať gumené podložky z obidvoch strán a pevná konštrukcia rámčeka. Tieto prvky majú potláčať vibrácie a eliminovať zvyšovanie hlučnosti týmto spôsobom. Phanteks sľubuje v tomto smere tichý chod.

Dôležité je ešte zastaviť sa aj pri ložiskách. Podľa výrazne nižšej hodnoty MTBF (40 000 h), než je u drahších ventilátorov výrobcu (150 000 h) je zrejmé, že ložiská už nebudú UFB, ale zrejme nejaké výrazne zjednodušené. V parametroch sa o nich nič nepíše, ale je pravdepodobné, že pôjde o nejaké základné klzné ložiska. Tomu by zodpovedala ona stredná doba medzi poruchami a takisto cena.

Odporúčaná cena pre neosvetlené varianty je 9,50 (PH-F120SK) a 10,50 eur (PH-F140SK). Za osvetlené s DRGB LED si priplatíte 6 – 7 eur. zakúpiť si môžete i cenovo zvýhodnenú súpravu troch ventilátorov v jednom balení. Súprava s troma PH-F120SK DRGB má v takomto prípade stať koncových používateľov približne 42 eur a s väčšími PH-F140SK DRGB za 48 eur.

V prvých obchodoch by sa ventilátory mali začínať objavovať od 16. júla.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *