Levnější 65W Alder Lake a B660/H610 desky už brzo, víme datum

Desky s čipsety H610 a B660 se začnou prodávat 5. ledna/januára, 65W procesory asi také

Procesory Intel Alder Lake přinesly vysoký výkon, ale protože byly zatím vydány jen 125W modely pro nadšence a jim odpovídající desky s čipsetem Z690, jsou relativně vysoké i jejich ceny. Možná se to ale změní už za nějaké dva týdny. Máme totiž už datum, kdy se začnou prodávat jednak levnější desky s čipsety H610 a B660, ale také levnější 65W procesory Alder Lake, z nichž některé by měly být hodně atraktivní výkonem i cenou.

Podle čínských zdrojů bude Intel podobně jako AMD odhalovat novinky během úvodní prezentace na či před veletrhem CES 2022. Tu má firma 4. ledna (januára) a mohlo by se v ní objevit odhalení herních grafik Intel Arc generace Alchemist, byť možná zatím jen těch pro notebooky. To ještě jistě nevíme, ale dle zpráv leakerů by na této akce měly být určitě odhalené zbývající procesory Alder Lake. Zejména ty pro desktop a socket LGA 1700, čili 65W modely se zamčeným násobičem.

Sériové prodejní balení Intel Core i5-12400F (Zdroj: XanxoGaming, via: VideoCardz)

Intel by měl 4.1. 2022 prozradit jména modelů, jejich parametry a ceny, případně i nějaké další zatím nesdělené novinky k těmto variantám Alder Lake. Nejspíš také budou ukázány nějaké oficiální benchmarky a dema výkonu.

Tip: Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Současně mají také být oznámené čipsety H610 a B660 a s nimi desky různých výrobců založené na těchto čipových sadách. Zatím se prý neobjeví desky s dražším čipsetem H670. To nás nemusí moc trápit, protože místo něj už typicky můžete rovnou vzít Z690 a tato dražší varianta čipsetu bez možnosti OC neměla v posledních letech moc význam.

Tabulka odlišností mezi čipsety Intel Z690, H670, B660 a H610 (Zdroj: Momomo_us)

Více: H670, B660, H610. Jak jsou osekané levnější čipsety pro Alder Lake a čím se liší od Z690

Na pultech 5. ledna

Toto ještě má být jen papírové odhalení, ale co je důležitější: fyzický začátek prodeje desek s čipsety B660 a H610 v obchodech pak má následovat prakticky okamžitě – podle čínských zdrojů by měl odstartovat 5. 1. 2022 (ve středu), neboli hned následující den po odhalení.

Deska MSI B660 Mortar (Zdroj: @g01d3nm4ng0, via: VideoCardz)

Tento termín zatím máme potvrzený jen ve vztahu k deskám B660/H610. Ale je vysoce pravděpodobné, že spolu s těmito deskami také vyjdou 65W procesory, včetně modelů jako Core i3-12100(F) a Core i5-12400(F), což by mohly být taháky s dobrou kombinací ceny a výkonu.

Více: Parametry 65W modelů procesorů Intel Alder Lake

Ceny vyšší než v minulosti a pozor na špatnou dostupnost

Platforma procesorů Alder Lake/LGA 1700 by se tak mohla stát mnohem dostupnější a výhodnější už v prvním lednovém týdnu. Jsou zde nicméně i určité špatné zprávy. Zmíněné čínské zdroje upozorňují, že ze začátku možná bude zásoba těchto nových levných desek malá – během ledna/januára prý bude dostupnost relativně omezená.

Vedle toho se také uvádí, že tyto desky, až budou levnější než ty nyní nabízené modely Z690, bohužel pořád mají obecně být dražší, než na co jste byli zvyklí u předchozí platformy. Čili desky s čipsetem B660 mají být typicky o něco dražší než B560/B460 a H610 také bude v průměru stát víc než H510/H410. Asi to dává smysl. Nedávno jsme rozebírali informace o tom, co způsobuje vyšší ceny desek platformy LGA 1700 a některé položky (například samotný socket) rozhodně budou postihovat i levnější desky a nejen ty na bázi Z690. Tudíž nějakému navýšení cen se kvůli vyšším nákladům výrobci nemohli vyhnout.

Tip: Proč jsou desky pro Alder Lake drahé? Má to mnoho důvodů, některé byste opravdu nečekali

Zdroje: VideoCardz (1, 2), MyDrivers, ITHome

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

    1. Veru, kráti sa to. Nejaký testík na želanie? V redakcii už máme dosky B660 a aj Core i5-12400. 🙂

      1. Len klasika. Mňa zaujíma, to čo bude u mňa rozhodovať Intel vs. AMD:
        1. Jednojadrový výkon, ten potrebujem najviac. Denne používam niekoľko aplikácií, ktoré majú len jeden proces.
        2. Spotreba. Idle aj maximálna. Ako bonus, spotreba pri 100% záťaži len jedného jadra.
        3. Procák je to s grafikou. Test takých bežných hier, ako WoT, WT, také tie bežné F2P tituly, či hry s benchmarkom. Predpokladám, že narozdiel od veľkých AMD grafík, spotreba IGP pri 2 -3 monitoroch bude ako vždy minimálna. Výkon v hrách výrazne nižší ako pri iVegách, ale FHD low WoT, WT by mohla dať. Teoreticky stačí, aby bola na úrovni, alebo lepšia ako GT730, aby sa teraz oplatilo priplácať za neFkovú verziu.

        Neviem či má význam testovať akceleráciu videa. Možno QuickSync encoder, pri HEVC vyhráva Nvidia. To asi testovať jedine keď nebude čo s časom.

        Samozrejme dodaný chladič, jeho hlučnosť vs teploty.
        Bolo by zaujímavé, keby AMD teraz uviedlo do predaja Zen3+, procesorový výkon by bol +- rovnaký, len grafiku by AMD malo lepšiu.

        >> Výkon jedného jadra a maximálna spotreba kvôli zdroju.<<
        Zámerne používam len 250 a 300W zdroje. Asi to nebude ešte na 120W ITX. Jedine ak s Pentiom.
        Ďakujem!

        Všetko dobré do Nového Roku 2022 prajem!

        Poznámka:
        Neviem prečo mi napadlo test USB, kedysi sa porovnávali dosky aj cez rýchlosť USB portov. Testovali sa rýchlosti lan portu, pamätových radičov. Ma zaskočilo, že či chcem testík na želanie. V recenziách testujete všetko, čo má nejaký zmysel. Niečo špeciálne ťažko vymyslieť.

        Jedine, že by ste chceli nainštalovať Windows 7. Alebo skôr, pripojiť disk s nainštalovanými Windows 7, čo sa stane. Pár ľudí má stále záujem o Win 7 https://www.win-raid.com/f52-Windows-Vista-Server.html ale na hwcooling.net to by bol šok :))

      2. Já se teď pokouším seškrtat svá přání, abych Vás neuháněl Ľubo a vychází mi z toho, že bych moc rád viděl v několika málo testech výkonu (Handbrake a CB) i nastavení s Intelem doporučovanou „T“, návazně s rozborkou průběhu odběru a efektivity. Hlavně si toho teď nenakládejte víc, než je nezbytně nutné, jak je Vaším dobrým zvykem 😛

      3. Tak mi napadlo, neviem koľko procákov tejto generácie budete ešte testovať, ale ak tie lacnejšie nie, potom by stálo za úvahu, nasimulovať slabšie verzie. Celeron, Pentium, i3. Ak to umožní BIOS, vypnúť jadrá, HT, znížiť frekvenciu. Nebude to 100% odpovedať daným procesorom, ale na 95% by mohlo.
        Tu otestovať jedno a viacjadro a spotrebu.

        1. Z lacnejších otestujeme minimálne Core i3-12100(F), kvôli tomuto procesoru sme „na poslednú chvíľu“ domeriavali Core i3-10105F. A možno zoberieme na pretras aj to Pentium, ak sa nakoniec nebude zase predávať za vyššiu cenu než Core i3. 🙂

          Ďakujem za všetky tipy, hlavne som chcel nejaké do testov základných dosiek. Rýchlosti portov USB a sieťového rozhrania by asi nejako merať šlo, takisto sa budeme hrať s rôznymi PL. Ale to až v testoch dosiek, kde mi to lepšie zapadá aj z toho dôvodu, aby sme v metodike pre ne mali čo najviac najatraktívnych vecí. Všetky dosky budeme testovať s dvoma procesormi, so slabším (Core i5/Ryzen 5) a s výkonnejším (Core i9/Ryzen 9), takže nebudete o nič ochudobnení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *