65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Parametry a termín vydání širší nabídky procesorů Alder Lake

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů.

Na Twitteru aktivní leaker Momomo_us přinesl k desktopovým procesorům Alder Lake dvě novinky: jednak modely parametry „65W“ modelů, tedy těch procesorů, které by měly být zamčené pro přetaktování, ale na druhou stranu levnější. Nějaké informace o nich jsme tu již ze stejného zdroje měli, tentokrát jsou ovšem kompletnější.

Vydání běžných modelů už brzo?

Zejména ale stejný leaker řekl, kdy by tyto procesory mohly vyjít, a je to dřív, než se čekalo. V posledních letech Intel vždy tuto snůšku desktopových procesorů vydával na jaře – až v dubnu nebo květnu. To se ale u Alder Lake údajně nestane a levnější 65W procesory prý půjdou na trhu někde okolo prostředku ledna (januára).

Procesor Alder Lake pro socket LGA 1700

Intel tedy asi připravuje odhalení či ohlášení na CES 2022 a pak by se snad tyto procesory mohly během několika dní objevit v obchodech. S nimi by navíc asi mohly vyjít také levnější desky platformy LGA 1700 pro tato CPU – desky s čipsety B660 a H610.

Tip: Desky pro Intel Alder Lake s čipsetem B660 zdá se nebudou umět PCI Express 5.0

65W procesory Alder Lake

Parametry, které Momomo_us uvádí tentokrát, nově specifikují i modely Core i3 a více šestijádrových modelů Core i5. Neliší se od těch, které jsme tu měli minule, nenastala tedy žádná změna ve specifikacích – což by ale dávalo smysl, pokud je vydání opravdu tak blízko. Nejvyšší model 65W řady bude 16jádro Core i9-12900 s 8 velkými a 8 malými jádry (a tedy 24 vlákny). Jeho základní takt velkých jader má být jen 2,4 GHz, maximální jednojádrový boost 5,1 GHz (asi na preferovaných jádrech). Zatím není potvrzené, zda by model Core i9-12900F (totéž bez iGPU) mohl mít o kousek vyšší turbo 5,2 GHz, jak říkal předchozí únik.

Pro hráče, kteří zdá se nemají pro malá jádra E-Core moc pochopení, bude asi atraktivnější model Core i7-12700, který bude existovat i ve verzi F bez grafiky a má osm velkých jader, ale jen čtyři malá. Takty jsou 2,1–4,9 GHz, ale také je zřejmě ořezaná L3 cache. Má jen 2,5 MB na jedno jádro (nebo klastr E-jader) místo 3MB na jádro u Core i9.

Dále by do herních PC měly být atraktivní šestijádra Core i5, která jsou zcela nehybridní, všechna jejich jádra jsou velká P-Core (takže u nich bude možnost zapnout si v BIOSu AVX-512, byť to představuje z pohledu výrobce oficiálně nepodporovanou konfiguraci). Core i5 budou existovat ve třech modelech, vždy s 18MB L3 cache. Core i5-12600 má takty 3,3–4,8 GHz (a tedy vysoký jednovláknový výkon), i5-12500 má 3,0–4,6 GHz a levnější Core i5-12400 bude na 2,5–4,4 GHz

Tip: Intel Alder Lake nemá AVX-512 fyzicky vypnuté, v BIOSech desek si ho můžete zapnout

Podobně nehybridní (a tedy AVX-512 neoficiálně umožňující) budou čtyřjádra/osmivlákna Core i3. Levnější model Core i3-2100 má takty 3,3–4,3 GHz a 12 MB L3 cache. Vyšší model Core i3-12300 bude mít o něco vyšší boost 4,4 GHz, základní takt ještě nemáme, stejně jako L3 cache (ta by ale také měla být 12MB). K těmto čtyřjádrům ještě nejsou informace o levnějších verzích bez GPU, ale Core i3-12100F by asi mohlo existovat.

Bohužel zatím nemáme informace o all-core boostech těchto procesorů. A zatím také neunikly boostové spotřeby (PL2), takže není jasné, jak energeticky efektivní tyto procesory budou. 125W modely mohou v boostu odebírat až 241 W a to trvale, Intel už u nich ani nedoporučuje, aby trvání těchto boostů bylo časově omezené.

Jak to bude u 65W modelů, zatím není známo. Bylo by příjemné, kdyby měly tzv. Boost spotřebu (PL2) již nižší, protože 7nm proces umožní velmi slušný výkon i bez výstřelků ke 200 W. Výrazně nižší PL2 by tedy asi ani nestálo moc výkonu. Zda bude turbo spotřeba také umožněná trvale, nebo se Intel u ne-K 65W řady vrátí k omezenému trvání, také ještě nevíme.

Zdroj: Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. i3 máte asi zle. V tabuľke sú ako 6 jadrá, ale aj i5 sú 6 jadrá. A nikde nie sú 4 jadrá. i3 budú asi 4/8.

    1. Ano, to je moje chyba, blbě jsem to tam překopíroval/nezměnil. Core i3 mají údajně mít 4 jádra, všechno velké (8 vláken).

      Díky za upozornění!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *