65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Parametry a termín vydání širší nabídky procesorů Alder Lake

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů.

Na Twitteru aktivní leaker Momomo_us přinesl k desktopovým procesorům Alder Lake dvě novinky: jednak modely parametry „65W“ modelů, tedy těch procesorů, které by měly být zamčené pro přetaktování, ale na druhou stranu levnější. Nějaké informace o nich jsme tu již ze stejného zdroje měli, tentokrát jsou ovšem kompletnější.

Vydání běžných modelů už brzo?

Zejména ale stejný leaker řekl, kdy by tyto procesory mohly vyjít, a je to dřív, než se čekalo. V posledních letech Intel vždy tuto snůšku desktopových procesorů vydával na jaře – až v dubnu nebo květnu. To se ale u Alder Lake údajně nestane a levnější 65W procesory prý půjdou na trhu někde okolo prostředku ledna (januára).

Procesor Alder Lake pro socket LGA 1700

Intel tedy asi připravuje odhalení či ohlášení na CES 2022 a pak by se snad tyto procesory mohly během několika dní objevit v obchodech. S nimi by navíc asi mohly vyjít také levnější desky platformy LGA 1700 pro tato CPU – desky s čipsety B660 a H610.

Tip: Desky pro Intel Alder Lake s čipsetem B660 zdá se nebudou umět PCI Express 5.0

65W procesory Alder Lake

Parametry, které Momomo_us uvádí tentokrát, nově specifikují i modely Core i3 a více šestijádrových modelů Core i5. Neliší se od těch, které jsme tu měli minule, nenastala tedy žádná změna ve specifikacích – což by ale dávalo smysl, pokud je vydání opravdu tak blízko. Nejvyšší model 65W řady bude 16jádro Core i9-12900 s 8 velkými a 8 malými jádry (a tedy 24 vlákny). Jeho základní takt velkých jader má být jen 2,4 GHz, maximální jednojádrový boost 5,1 GHz (asi na preferovaných jádrech). Zatím není potvrzené, zda by model Core i9-12900F (totéž bez iGPU) mohl mít o kousek vyšší turbo 5,2 GHz, jak říkal předchozí únik.

Pro hráče, kteří zdá se nemají pro malá jádra E-Core moc pochopení, bude asi atraktivnější model Core i7-12700, který bude existovat i ve verzi F bez grafiky a má osm velkých jader, ale jen čtyři malá. Takty jsou 2,1–4,9 GHz, ale také je zřejmě ořezaná L3 cache. Má jen 2,5 MB na jedno jádro (nebo klastr E-jader) místo 3MB na jádro u Core i9.

Dále by do herních PC měly být atraktivní šestijádra Core i5, která jsou zcela nehybridní, všechna jejich jádra jsou velká P-Core (takže u nich bude možnost zapnout si v BIOSu AVX-512, byť to představuje z pohledu výrobce oficiálně nepodporovanou konfiguraci). Core i5 budou existovat ve třech modelech, vždy s 18MB L3 cache. Core i5-12600 má takty 3,3–4,8 GHz (a tedy vysoký jednovláknový výkon), i5-12500 má 3,0–4,6 GHz a levnější Core i5-12400 bude na 2,5–4,4 GHz

Tip: Intel Alder Lake nemá AVX-512 fyzicky vypnuté, v BIOSech desek si ho můžete zapnout

Podobně nehybridní (a tedy AVX-512 neoficiálně umožňující) budou čtyřjádra/osmivlákna Core i3. Levnější model Core i3-2100 má takty 3,3–4,3 GHz a 12 MB L3 cache. Vyšší model Core i3-12300 bude mít o něco vyšší boost 4,4 GHz, základní takt ještě nemáme, stejně jako L3 cache (ta by ale také měla být 12MB). K těmto čtyřjádrům ještě nejsou informace o levnějších verzích bez GPU, ale Core i3-12100F by asi mohlo existovat.

Bohužel zatím nemáme informace o all-core boostech těchto procesorů. A zatím také neunikly boostové spotřeby (PL2), takže není jasné, jak energeticky efektivní tyto procesory budou. 125W modely mohou v boostu odebírat až 241 W a to trvale, Intel už u nich ani nedoporučuje, aby trvání těchto boostů bylo časově omezené.

Jak to bude u 65W modelů, zatím není známo. Bylo by příjemné, kdyby měly tzv. Boost spotřebu (PL2) již nižší, protože 7nm proces umožní velmi slušný výkon i bez výstřelků ke 200 W. Výrazně nižší PL2 by tedy asi ani nestálo moc výkonu. Zda bude turbo spotřeba také umožněná trvale, nebo se Intel u ne-K 65W řady vrátí k omezenému trvání, také ještě nevíme.

Zdroj: Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty. Celý článok „Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně. Celý článok „Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů“ »

 •  
 •  
 •  

Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky

Minulý týden na CES 2022 Intel vydal celé portfolio přelomové generace procesorů Alder Lake pro desktop, ale už konečně i ty určené pro notebooky. Alder Lake má zcela novou architekturu a poprvé hybridní koncepci kombinující velká a malá CPU jádra (někdy nazývanou „big.LITTLE“), která by právě v noteboocích měla mít největší přínosy. Tato 12. generace mobilních procesorů Core by proto mohla být v historii velmi důležitá. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. i3 máte asi zle. V tabuľke sú ako 6 jadrá, ale aj i5 sú 6 jadrá. A nikde nie sú 4 jadrá. i3 budú asi 4/8.

  1. Ano, to je moje chyba, blbě jsem to tam překopíroval/nezměnil. Core i3 mají údajně mít 4 jádra, všechno velké (8 vláken).

   Díky za upozornění!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *