Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake

Gigabyte DRM fix tool

Symbióza veľkých a malých procesoroch jadier (big.LITTLE) v desktope si stále nerozumie s protipirátskou ochranou Denuvo. V hrách, ktoré ju používajú, je tak nevyhnutné malé jadrá odstaviť. Možné to je ich ručným povypínaním, elegantnejšie potom cez kláves Scroll Lock už z prostredia OS a teraz je tu ešte jedna nová možnosť, na základných doskách Gigabyte pomocou jednoduchej aplikácie.

O nesúhre Denuvo s procesormi Intel Alder Lake sme písali už viackrát a optimálne riešenie stále neexistuje. Najlepšie by prirodzene bolo, keby táto ochrana DRM bola optimalizovaná na big.LITTLE, teda procesory používajúce mix jadier. Práve pre túto koncepciu hry používajúce ochranu Denuvo nefungujú na procesoroch Intel Alder Lake. Teda nefungujú vtedy, ak má hra prístup k obom typom jadier, k malým aj veľkým.

Komplikácie sa týkajú zatiaľ všetkých procesorov Alder Lake-S. Štyri efektívne (E) jadrá totiž používa aj momentálne najslabší model, Core i5-12600K(F). Veselšia situácia bude až s Core i5 bez otvoreného násobiča, ako budú modely 12400 či 12400F (bez iGPU). A takisto všetky procesory z nižších tried Core i3 a Pentium. Tie budú používať iba výkonné (P) jadrá. To ale situáciu okolo Denuvo a Alder Lake pre výkonnejšie procesory nerieši.

Oprava by síce mala prísť najmä zo strany vývojárov DRM, ale kým sa tak stane musia fungovať aspoň provizórne riešenia. S jedným takým prichádza firma Gigabyte, ktorá pre svoje základné dosky vydala jednoúčelovú aplikáciu (DRM Fix Tool Ver. 1.1) s dvoma tlačidlami. Jedno je na zaparkovanie E jadier, druhé na ich znovuuvedenie do prevádzky.

Vypínanie a zapínanie prebieha priamo pod operačným systémom a táto operácia nevyžaduje reštart počítača. Čo sa však vyžaduje, je aktuálny BIOS. Aká jeho konkrétna verzia to pre ktorú základnú dosku je, Gigabyte uvádza v tabuľkách. Na rozdiel od alternatívneho riešenia ovládaním cez Scroll Lock, ktoré nevyžaduje žiadnu aplikáciu, však nemusíte pre aktiváciu klávesu chodiť do BIOSu (a funkciu pre tento kláves mapovať). Aplikácia Gigabyte je tak používateľsky prívetivejšia. Z gigabyte.com si ju môžete stiahnuť cez tento odkaz.

Zoznam dosiek Gigabyte Z690 s priradenými BIOSmi, ktoré potrebujete na chod na správu E jadier vyžadujú. Jedná sa o najnovšie BIOSy základných dosiek, podpora v nadchádzajúcich bude pravdepodobne zachovaná

Vypnúť E jadrá pre procesory Alder Lake znamená horšiu efektivitu. Časť úloh, ktorá by fungovala na malých jadrách majú na starosti výkonné jadrá s nižšou efektivitou. Touto problematikou sme sa podrobne zaoberali aj v našich testoch. Pre viac informácií prejdite na článok Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty. Celý článok „Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně. Celý článok „Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů“ »

 •  
 •  
 •  

PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI

Procesory Alder Lake od Intelu přinesl v listopadu do desktopových PC (do notebooků nakonec ne) podporu PCI Expressu 5.0. Vysoké propustnosti jsou teď nejužitečnější pro SSD, ale platforma Alder Lake zrovna pro sloty M.2 PCI Express neposkytuje. Ale přece jen se SSD do PCI Expressu 5.0 dočkáme. MSI teď s Phisonem odhalilo disky Spatium, které mají provedení karty do slotu PCIe 5.0, takže absenci podpory v M.2 obcházejí. Celý článok „PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *