Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2

Nejen nám zákazíkům se zhoršují cen grafik. Teď prý i přímo AMD zvedlo ceny za čipy Navi 2x

Jako by nebylo problémů s cenami grafických karet dost kvůli bublině kolem kryptoměn, zvyšují ceny zřejmě i přímo jejich výrobci. Obvykle se o tom nedozvídáme, nyní ale do médií pronikla zpráva, že AMD aktuálně zdražilo svá GPU – tedy samotné čipy, prodávané výrobcům karet. Vyšší výrobní náklady mohou vést k vyšším cenám grafik, ačkoliv ty vesele zdražují i samy od sebe a pomoc v tom ani nepotřebují.

Tato informace se objevila ne fóru Board Channels, dle nějž AMD rozhodlo o tom, že se ceny všech GPU generace Radeon RX 6000 zvýší o nějakých 10 %. Nejde tu o koncovou cenu za celé desktopové karty, které se týkají nás zákazníků, ale o cenu samotného zapouzdřeného GPU bez dalších komponent. Zvyšuje se tedy částka, kterou výrobci karet zaplatí za tuto ústřední komponentu při výrobě grafik Radeon. Toto zdražení má nastat s příštími dodávkami GPU výrobcům, nyní vyráběné karty ještě tedy asi vznikají z levněji pořízených/objednaných čipů.

Toto zdražení má způsobit, že karty budou o 20 $ až 40 $ dražší, což by asi zase neměla být změna v koncové ceně, ale změna v celkových výrobních nákladech, které musí výrobce karty nést. Důvod tohoto zdražení, které na výrobce karet AMD uvalilo, je údajně to, že se výrobní náklady zvyšují i jemu samotnému – zdražilo totiž TSMC, u kterého se čipy vyrábí. Zvedlo ceny za jeden wafer, které dostane AMD naúčtované. Zdražení na straně TSMC může být způsobeno také zase jeho výrobními náklady, ale může za ním stát i to, že je firma prostě vytížená a zákazníků je víc, než volných kapacit, což v souladu se zákonem poptávky a nabídky vede ke zvyšování cen.

Obecně platí, že při zvýšení výrobních nákladů (cen komponent) tímto způsobem by se grafické karty měly také zdražit, tudíž tato zpráva je pro nás negativní a může znamenat další zhoršení cen grafických karet AMD Radeon na volném trhu.

GPU AMD Navi 23, schematická ilustrace (Zdroj: AMD)

Zhorší se kvůli nákladům koncová cena? Nebo se zhorší kvůli něčemu jinému?

Na druhou stranu ale také přímá reakce na toto zdražení výroby v koncových cenách přijít nemusí. Ceny totiž nyní zřejmě určují tržní mechanismy, a sice zejména vysoká poptávka převyšující nabídku a to, že scalpeři, těžaři kryptoměn a nakonec i hráči jsou ochotní za karty platit až dvojnásobné ceny proti těm doporučeným. Ceny vy obchodech jsou výrazně zvýšené už dávno a možná je tedy už zdražení výroby ani neovlivní, nebo ne tolik, jak bychom čekali. Momentální šílené sumy se dávno odpoutaly od reálných výrobních nákladů a jsou do značné míry dané čistě tím, co je ještě někdo (těžař, spekulant nebo hráč, který ztratil trpělivost a už nechce čekat na hypotetické zlevnění) ochoten zaplatit. Je možné, že více odpovídají reálným výrobním nákladům ceny, které platí za grafiky velcí OEM výrobci, jim by tedy pak asi AMD mohlo ceny zvýšit, což by pak v cenách herních počítačů a notebooků dopadlo i na nás.

Je tak možné, že toto zdražení GPU u AMD už nemusí vést ke zdražení karet v obchodech. Špatná zpráva ale je, že místo výrobních nákladů může ty už tak zdvojnásobené (ne-li ještě horší) ceny stejně zvýšit i onen popisovaný dopad zákona poptávky a nabídky sám o sobě. Obecně platí, že v závěru roku před Vánoci je zájem o počítače a hardware nejsilnější a ceny kryptoměn jsou také bohužel stále vysoko – tudíž jsou podmínky nepříznivé, a ceny Radeonů se proto asi opravdu budou zhoršovat, byť je třeba bezprostřední mechanismus jiný, než to zdražení TSMC a AMD.

Pokud by však ceny grafik najednou začaly padat dolů, pak by mohlo toto zvýšení výrobní ceny karet vstoupit do hry a omezit úroveň, na níž by karty spadly. Mohlo by to způsobit, že ceny už se nebudou moci vrátit na původní doporučené částky nebo alespoň ne se stejnými maržemi.

U Ryzenů by výrobní náklady měly růst také

Tato zvyšující se cena waferů pravděpodobně postihuje nebo postihne také výrobu procesorů Ryzen, které používají stejný 7nm proces TSMC. (a vlastně asi ze stejného důvodu prodraží i výrobu rovněž 7nm semicustom APU pro konzole). U procesorů zatím ale zprávy o zdražování na straně AMD nepřišly. A je možné, že zde ani žádné nenastane, protože procesory Ryzen 3000, 4000 a 5000 vyráběné na 7nm procesu budou teď pod větším konkurenčním tlakem Intelu. Ten s příchodem vlastních 7nm procesorů Alder Lake eliminoval náskok, který mělo AMD; to si tak už nemůže diktovat libovolné ceny.

Tip: Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Tím jsme zase u toho, že finální prodejní cenu tvoří v dnešní situaci do značné míry zákon poptávky a nabídky a ne nutně výrobní náklady. U procesorů si AMD asi nebude moci dovolit přenést zvýšení výrobních nákladů na zákazníka a bude ho muset vzít ze své marže, která se tím zhorší. U GPU však existuje onen přetlak poptávky nad nabídkou a tudíž si u nich AMD může dovolit cenu zvýšit a marže si nechat, protože stejně prodá všechno, co se vyrobí.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie

Procesor Intel Core i5-13600K vzbudzuje dojmom, akoby bol z trochu inej triedy, než je Ryzen 5 7600X. Raphael AMD s iba 6 jadrami proti 14 jadrám (aj keď osem z toho iba malých, Gracemont) Raptor Lake môže pôsobiť ako outsider, ktorý by mal byť výrazne lacnejší. Do takýchto rovín je konkurent AMD často i stavaný. My sme vo vynášaní súdov opatrnejší a hoci je Ci5-13600K skvelý procesor, tak stále v hre je aj zatiaľ stále jediný Ryzen 5 7000. Celý článok „Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie“ »

 •  
 •  
 •  

HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře

Už je to hodně dlouho, co víme o plánu Intelu vrátit se do highendových procesorů pro pracovní stanice – do trhu, z kterého ho nejdřív vyštípaly Threadrippery, aby ho pak vlastně také vyklidily, když AMD zrušilo jejich levnější „ne-Pro“ verzi. Ale procesory Sapphire Rapids, na kterých měly nové HEDT a/nebo „workstation“ CPU být založená, jsou opožděné a s nimi i platforma W790. Teď se objevila zpráva, kdy se konečně budou dát pořídit. Celý článok „HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře“ »

 •  
 •  
 •  

65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz

Jak jsme tu nedávno psali, hned po Vánocích a Silvestru na začátku ledna by měl Intel vydat nové mainstreamové procesory – „65W“ modely generace Raptor Lake od „lidových“ Core i3 přes i5 po 24jádra a 62jádra Core i7 a i9. Proti dnešní 12. generaci (Alder Lake) budou mít více jader E-Core, takže se dají čekat zajímavé pokroky ve výkonu. Nyní se už patrně objevila i informace o tom, jaké budou frekvence, což je indikátor jednovláknového a herního výkonu. Celý článok „65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. ceny grafík nafukujú do extrémov scalperi a ťažiari, nie výrobca, tak neviem prečo by mal krvácať na výrobe a paradoxne podstatnú časť zisku zhltnú tí, ktorí sa podieľajú na extrémnej nedostupnosti kariet! veď je to celé na hlavu a AMD rieši situáciu po svojom, beztak predá všetko čo vyrobí…. vyzerá to tak, že pokiaľ sa nestane niečo zásadné, herný priemysel tak ako ho poznáme za pár rokov skončí a hrať na pc/konzolách sa bude len vyvolených horných 10-tisíc, ktorí budú mať na extrémne predražené a nedostupné grafiky a konzoly. nepomohlo ani vyhnanie ťažiarov z čínskeho raja… no a decká sa nakoniec budú hrať ako normálne deti 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *