S Alder Lake nakonec můžete mít AVX-512, jde zapnout v BIOSu

AVX-512 není vypnuté natvrdo při výrobě, BIOS ho může aktivovat

Snad největší problém či komplikace, jaké přináší hybridní architektura procesorů s malými a velkými jádry, je s instrukčními rozšířeními, která musí být identická. Právě vydané procesory Intel Alder Lake i předchozí zkušební Lakefield to postihlo: kvůli úsporným jádrům E-Core musel Intel vypnout AVX-512. Firma tvrdila, že natvrdo, ale nakonec je to lepší. BIOSy desek totiž podle všeho umožňují ho u velkých jader zapnout.

Jak se ukázalo při vydání recenzí, s zprávy o smrti AVX-512 byly značně přehnané. Intel při odhalení architektury Alder Lake (tedy zejména velkého jádra Golden Cove, rozebírali jsme to zde) uváděl, že AVX-512 vypne natvrdo v čipu a nepůjde ho zapnout ani tehdy, pokud deaktivujete všechna za konflikt odpovědná jádra E-Core.

Původně se předpokládalo, že toto by mohlo být možné (počítaly s tím i starší manuály), takže třeba vývojáři by mohli Alder Lake používat pro testování aplikací používajících tyto vektorové instrukce. V srpnu Intel ale sdělil, že AVX-512 bude deaktivované nezvratně, což by implikovalo použití eFuse v továrně.

Nakonec se zdá, že představitelé Intelu prezentující architekturu neměli správné informace o tom, jak je odstřelení AVX-512 doopravdy provedeno. Ve skutečnosti podle všeho samo CPU o sobě nemá AVX-512 u velkých jader vypnuté. To je ponecháno až na úroveň firmwaru, který se o deaktivaci (či spíše schování) této podpory stará.

Intel údajně možnost, která zapíná, nebo vypíná AVX-512, v referenčním firmwaru zamaskoval různými obfuskacemi. Ale někteří výrobci desek i tak přišli na to, jak se AVX-512 zapíná a výsledkem je, že minimálně na části základních desek se po deaktivaci jader E-Core objeví možnost, nabízející zapnutí AVX-512.

Zapnutí AVX-512 u procesoru Alder Lake na desce Asus (Zdroj: AnandTech)

Vypadá to, že tato možnost je dostupná na deskách od Gigabyte, ASRocku a Asusu, zatímco desky MSI ji nyní nemají (naše recenze je mimochodem na MSI MEG Z690 Unify, takže bohužel nebyla šance na toto přijít a otestovat). Ale je teoreticky možné, že MSI toto také do BIOSů ještě přidá.

Tip: Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Pokud tedy AVX-512 chcete a odstranění z Alder Lake vás naštvalo, je to dobrá zpráva. Sice stále platí, že není možné tyto instrukce použít současně s efektivními jádry, ale nikdo vám teď už uměle nebrání tuto schopnost využít, pokud jste ochotní Gracemonty obětovat. Podle webu AnandTech podporuje jádro Golden Cove v procesorech Alder Lake tyto subsety instrukcí AVX-512 (seznam je docela bohatý, měla by snad odpovídat všemu, co bude umět i Sapphire Rapids, i když Alder Lake možná nebude mít plný výkon ve floating-point FMA):

 • AVX512-F / F_X64
 • AVX512-DQ / DQ_X64
 • AVX512-CD
 • AVX512-BW / BW_X64
 • AVX512-VL / VLBW / VLDQ / VL_IFMA / VL_VBMI / VL_VNNI
 • AVX512_VNNI
 • AVX512_VBMI / VBMI2
 • AVX512_IFMA
 • AVX512_BITALG
 • AVX512_VAES
 • AVX512_VPCLMULQDQ
 • AVX512_GFNI
 • AVX512_BF16
 • AVX512_VP2INTERSECT
 • AVX512_FP16

Bonus pro Core i5 a další levnější CPU

Podle předchozích zkušeností s různými programy lze čekat, že u Core i9-12900K se obvykle nebude vyplácet vypnout jádra E-Core, protože ve většině mnohovláknových aplikací přináší více výkonu navíc, než AVX-512. Víte-li však, že v pro vás důležité speciální aplikaci AVX-512 přidá třeba 50 % a víc, pak je to jiné. Je také pravda, že kromě procesorů Core i9 budou mít další CPU (i7-12700K/KF a i5-12600K/KF) pouhé čtyři jádra E-Core, takže se jejich vypnutím ztratí méně výkonu a AVX-512 už nemusí tolik dohánět, aby se vyplatilo.

Ovšem kde by toto měl být čistý zisk, jsou 65W modely Core i5 a i3 (jejich parametry už unikly, najdete je zde). Ty podle dosavadních úniků totiž nemají žádná E-Core, takže když si AVX-512 zapnete u těchto procesorů, nebudete o nic přicházet (je spotřeba se v aplikacích vytěžujících AVX-512 se asi může zvýšit). Toto by tedy mohl být atraktivní bonus u procesorů jako Intel Core i5-12400F, až vyjdou. Ovšem za podmínky, že Intel proti tomuto nějak nezakročí a neznemožni zapnutí AVX-512 u pozdějších šarží čipů nebo v novějších BIOSech a mikrokódech.

Je zde ještě jedna komplikace. Intel možná u Alder Lake korektnost jednotek FPU při běhu AVX-512 netestuje, takže asi nemáte přímo garantované, že poběží bezchybně. Je dost nepravděpodobné, že by procesor, který má nějaký problém s AVX-512, jinak vším prošel až toto pokoutní aktivování rozšíření by ho učinilo nestabilním. Ale teoreticky by mohl být třeba problém s frekvencí v boostu, kdy by all-core turbo bylo příliš vysoké a vy byste museli nastavit nějaký negativní offset. Proto pokud budete na Alder Lake AVX-512 seriózně využívat, doporučujeme, abyste procesor na začátku prohnali stress testem, který používá AVX-512, abyste si ověřili, že je všechno v pořádku.

Zdroj: AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty. Celý článok „Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně. Celý článok „Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů“ »

 •  
 •  
 •  

PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI

Procesory Alder Lake od Intelu přinesl v listopadu do desktopových PC (do notebooků nakonec ne) podporu PCI Expressu 5.0. Vysoké propustnosti jsou teď nejužitečnější pro SSD, ale platforma Alder Lake zrovna pro sloty M.2 PCI Express neposkytuje. Ale přece jen se SSD do PCI Expressu 5.0 dočkáme. MSI teď s Phisonem odhalilo disky Spatium, které mají provedení karty do slotu PCIe 5.0, takže absenci podpory v M.2 obcházejí. Celý článok „PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *