Vercajch na testy Alder Lake: MEG Z690 Unify a pamäte DDR5

Testovacia zostava na procesory Alder Lake

Jeden z procesorov Alder Lake máme už v redakcii a tentokrát budeme rýchli – kompletné testy zverejníme v najbližší možný termín, teda 4. novembra. Dovtedy musíme, čo sa týka vlastností nových procesorov Intelu, mlčať. Ale už teraz vás môžeme trochu navnadiť ukážkou platformy, na ktorej testujeme. V článku nájdete aj termovíznu fotografiu VRM základnej dosky MSI MEG Z690 Unify.

O výkone ani prevádzkových vlastnostiach procesorov Alder Lake síce nemôžeme ani ceknúť, ale o základnej doske a vecí okolo sa už trochu písať dá.

V našich testoch sa stretnete s doskou MSI MEG Z690 Unify. Tá je na špičke ponuky spoločne so Z690 Ace. Unify by mala mať rovnakú napájaciu kaskádu, ale nemá osvetlenie (čo môže byť pre niekoho plus), vďaka čomu bude aj lacnejšia. Táto doska podobne ako aj iné vrcholové modely podporuje nový štandard pamätí DDR5.

Základná doska MSI MEG Z690 Unify

My máme k dispozícii 32-gigabajtovú súpravu modulov Kingstone Fury Beast s XMP 3.0 nastaveným na 5200 MHz s CL40. Daňou za vyššiu priepustnosť tak bude pomalšie časovanie. Ako sa to prejaví v praxi na výkone sa už čoskoro dozviete z našich testov.

Pamäte Kingston Fury Beast (2× 16 GB, 5200 MHz/CL40)

Vráťme sa ale ešte k základnej doske MEG Z690 Unify. Tá ma mimoriadne mohutnú 19-fázové VRM so 105 A MOSFETmi. Už to značí, že spotreba Core i9 bude vystrelená poriadne vysoko. Pre zaujímavosť sme dosku zaťažili a pozreli sa na napájanie optikou temovíznej kamery.

Zahrievanie je pomerne nízke aj bez chladičov, čo je dobre. Vieme, že by ste radi vedeli, akej spotrebe takéto zahrievanie prináleží a s akým procesorom sme testovali, to však bohužiaľ zatiaľ ešte prezradiť nemôžeme.

Zahrievanie VRM základnej dosky MSI MEG Z690. S akým procesorom, pri akej spotrebe a v akom teste sa dozviete štvrtého

Na tento minitest sme ale použili nového vodníka MSI, ktorý už používa ventilátory Silent Gale 12. Jedná sa o model CoreLiquid S360. V rámci štandardnej metodiky prirodzene použijeme rovnako ako aj v starších testoch procesorov chladič Noctua NH-U14S, aby bolo možné porovnávať zahrievanie oproti iným, už otestovaným procesorom. Vodníka sme tu použili najmä preto, aby sme termokamerou videli na MOSFETy.

Kvapalinový AIO chladič MSI CoreLiquid S360

To by bolo z tohto hlásenia všetko, o týždeň sme tu s veľkým testom.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů. Celý článok „65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake

Symbióza veľkých a malých procesoroch jadier (big.LITTLE) v desktope si stále nerozumie s protipirátskou ochranou Denuvo. V hrách, ktoré ju používajú, je tak nevyhnutné malé jadrá odstaviť. Možné to je ich ručným povypínaním, elegantnejšie potom cez kláves Scroll Lock už z prostredia OS a teraz je tu ešte jedna nová možnosť, na základných doskách Gigabyte pomocou jednoduchej aplikácie. Celý článok „Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4

Nedávno jsme psali o podpoře DDR4 v procesorech Raptor Lake, které dle drbů stále budou umožňovat provoz s touto nyní dostupnější pamětí a nebudou vás nutit do DDR5. Dnes to bude pro změnu o nepodpoře. Vypadá to, že ačkoliv procesory Alder Lake přinášejí jako jednu z významných novinek PCI Express 5.0, nebude ho možné použít na všech deskách. Levnější modely patrně budou limitované na PCI Express 4.0. Celý článok „Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Môžeme, ale radšej nechcem sľubovať. Ak sa k tomu dostaneme, tak až neskôr. Na tu „našu“ vzorku Alder Laku, čo máme, je celkom tlak a som rád, že sa ju bez kompromisov podarilo prehnať štandardnou metodikou. Teda ešte sa preháňa, ale už dnes ide zase o dom ďalej.

    1. Dobre, urobíme to ASAP, pretože to bude, zdá sa, nevyhnutné. V ojedinelých prípadoch sú totiž P jadrá niektorými aplikáciami trochu ignorované a ten výkon je potom taký… všeliaký. Takže to bude chcieť poriadnu analýzu s vypnutými E jadrami a pri tej príležitosti preženiem štandardnou metodikou nejaký procesor aj s vypnutými P jadrami. Môže to byť s Core i5-12600K? Na 4. 11. máme pripravené testy Core i9-12900K a kvôli extrémne obmedzenému času by sme ich tri spôsoby (P+E jadrá, iba P jadrá a iba E jadrá) nedali ani keby mal deň 48 hodín. 🙂

     1. Testovať len Core i5-12600K s vypnutými P-jadrami tj. zapnutými štyrmi E-jadrami je ako testovať štvorválec (12600K) namiesto osemvalca (12900K). Na druhej strane aj polovičaté riešenie je v danej situácii lepšie ako žiadne…

      1. Jasné, rozumiem. Stihli sme ešte pred vrátením otestovať s E (aj so sólo P) jadrami tú Core i9. Aj keď teda nie v plnom rozsahu testov (ale máme aspoň niečo…) a iba na jeden priechod (bežne testujeme všetko na tri priebehy, ktorých výsledky priemerujeme). Každopádne netreba mať prehnané očakávania, je tam jeden zádrheľ ohľadne toho, ktorý zatiaľ ešte radšej nebudem prezrádzať…

       1. Good Job !
        Teším sa a zostávam naladený 🙂

        Moje očakávania smerujú ku komparatistike malých atómových E-jadier Gracemont k predchodcovi Tremontu prípadne LuJiaZu a Jaguár. Špeciálne z veľkých jadier ma bude zaujímať komparatistike s konzolovym semicustom AMD 4700S 8-Core Processor “Zen 2” Architecture.

        P.S. Jane ako vypadá minirecenze ôsmich Jaguarov (AMD A9-9820)?

        1. Nebude to potom ale vnorené v rámci kapitoly do základných testov štandardnou metodikou, ale vydáme to ako samostaný článok. Tých materiálov (keď medzi ne počítam aj konfiguráciu čisto s jadrami Golden Cove), máme nakoniec celkom dosť. 🙂

       2. Ten zádrhel Alder Lake-S bude zrejme, že nedajú sa vypnúť všetky P-jadra a jedno P-jadro musí zostať zapnuté tj. zrejme ste pre potreby testovanie tých osem E-jadier spražili vo Windowse 11 a testovali ste tak. Aj to je cesta pre zistenie výkonu len E-jadier.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *