Vercajch na testy Alder Lake: MEG Z690 Unify a pamäte DDR5

Testovacia zostava na procesory Alder Lake

Jeden z procesorov Alder Lake máme už v redakcii a tentokrát budeme rýchli – kompletné testy zverejníme v najbližší možný termín, teda 4. novembra. Dovtedy musíme, čo sa týka vlastností nových procesorov Intelu, mlčať. Ale už teraz vás môžeme trochu navnadiť ukážkou platformy, na ktorej testujeme. V článku nájdete aj termovíznu fotografiu VRM základnej dosky MSI MEG Z690 Unify.

O výkone ani prevádzkových vlastnostiach procesorov Alder Lake síce nemôžeme ani ceknúť, ale o základnej doske a vecí okolo sa už trochu písať dá.

V našich testoch sa stretnete s doskou MSI MEG Z690 Unify. Tá je na špičke ponuky spoločne so Z690 Ace. Unify by mala mať rovnakú napájaciu kaskádu, ale nemá osvetlenie (čo môže byť pre niekoho plus), vďaka čomu bude aj lacnejšia. Táto doska podobne ako aj iné vrcholové modely podporuje nový štandard pamätí DDR5.

Základná doska MSI MEG Z690 Unify

My máme k dispozícii 32-gigabajtovú súpravu modulov Kingstone Fury Beast s XMP 3.0 nastaveným na 5200 MHz s CL40. Daňou za vyššiu priepustnosť tak bude pomalšie časovanie. Ako sa to prejaví v praxi na výkone sa už čoskoro dozviete z našich testov.

Pamäte Kingston Fury Beast (2× 16 GB, 5200 MHz/CL40)

Vráťme sa ale ešte k základnej doske MEG Z690 Unify. Tá ma mimoriadne mohutnú 19-fázové VRM so 105 A MOSFETmi. Už to značí, že spotreba Core i9 bude vystrelená poriadne vysoko. Pre zaujímavosť sme dosku zaťažili a pozreli sa na napájanie optikou temovíznej kamery.

Zahrievanie je pomerne nízke aj bez chladičov, čo je dobre. Vieme, že by ste radi vedeli, akej spotrebe takéto zahrievanie prináleží a s akým procesorom sme testovali, to však bohužiaľ zatiaľ ešte prezradiť nemôžeme.

Zahrievanie VRM základnej dosky MSI MEG Z690. S akým procesorom, pri akej spotrebe a v akom teste sa dozviete štvrtého

Na tento minitest sme ale použili nového vodníka MSI, ktorý už používa ventilátory Silent Gale 12. Jedná sa o model CoreLiquid S360. V rámci štandardnej metodiky prirodzene použijeme rovnako ako aj v starších testoch procesorov chladič Noctua NH-U14S, aby bolo možné porovnávať zahrievanie oproti iným, už otestovaným procesorom. Vodníka sme tu použili najmä preto, aby sme termokamerou videli na MOSFETy.

Kvapalinový AIO chladič MSI CoreLiquid S360

To by bolo z tohto hlásenia všetko, o týždeň sme tu s veľkým testom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

    1. Môžeme, ale radšej nechcem sľubovať. Ak sa k tomu dostaneme, tak až neskôr. Na tu „našu“ vzorku Alder Laku, čo máme, je celkom tlak a som rád, že sa ju bez kompromisov podarilo prehnať štandardnou metodikou. Teda ešte sa preháňa, ale už dnes ide zase o dom ďalej.

        1. Dobre, urobíme to ASAP, pretože to bude, zdá sa, nevyhnutné. V ojedinelých prípadoch sú totiž P jadrá niektorými aplikáciami trochu ignorované a ten výkon je potom taký… všeliaký. Takže to bude chcieť poriadnu analýzu s vypnutými E jadrami a pri tej príležitosti preženiem štandardnou metodikou nejaký procesor aj s vypnutými P jadrami. Môže to byť s Core i5-12600K? Na 4. 11. máme pripravené testy Core i9-12900K a kvôli extrémne obmedzenému času by sme ich tri spôsoby (P+E jadrá, iba P jadrá a iba E jadrá) nedali ani keby mal deň 48 hodín. 🙂

          1. Testovať len Core i5-12600K s vypnutými P-jadrami tj. zapnutými štyrmi E-jadrami je ako testovať štvorválec (12600K) namiesto osemvalca (12900K). Na druhej strane aj polovičaté riešenie je v danej situácii lepšie ako žiadne…

            1. Jasné, rozumiem. Stihli sme ešte pred vrátením otestovať s E (aj so sólo P) jadrami tú Core i9. Aj keď teda nie v plnom rozsahu testov (ale máme aspoň niečo…) a iba na jeden priechod (bežne testujeme všetko na tri priebehy, ktorých výsledky priemerujeme). Každopádne netreba mať prehnané očakávania, je tam jeden zádrheľ ohľadne toho, ktorý zatiaľ ešte radšej nebudem prezrádzať…

              1. Good Job !
                Teším sa a zostávam naladený 🙂

                Moje očakávania smerujú ku komparatistike malých atómových E-jadier Gracemont k predchodcovi Tremontu prípadne LuJiaZu a Jaguár. Špeciálne z veľkých jadier ma bude zaujímať komparatistike s konzolovym semicustom AMD 4700S 8-Core Processor “Zen 2” Architecture.

                P.S. Jane ako vypadá minirecenze ôsmich Jaguarov (AMD A9-9820)?

                1. Nebude to potom ale vnorené v rámci kapitoly do základných testov štandardnou metodikou, ale vydáme to ako samostaný článok. Tých materiálov (keď medzi ne počítam aj konfiguráciu čisto s jadrami Golden Cove), máme nakoniec celkom dosť. 🙂

              2. Ten zádrhel Alder Lake-S bude zrejme, že nedajú sa vypnúť všetky P-jadra a jedno P-jadro musí zostať zapnuté tj. zrejme ste pre potreby testovanie tých osem E-jadier spražili vo Windowse 11 a testovali ste tak. Aj to je cesta pre zistenie výkonu len E-jadier.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *