MSI to myslí vážne aj s ventilátormi. Má MEG Silent Gale P12

MEG Silent Gale P12, rýchly ventilátor s nulovými otáčkami

Na spresnenie titulku je dôležité dodať, že je reč o ventilátoroch „samostatných“. Teda takých, čo sa dajú kúpiť zvlášť. Že MSI neberie na ľahkú váhu ventilátory v grafických kartách vieme už dlho. A nejaké skúsenosti z ich výroby sa určite pretavia aj do nového 120-milimetrovom Silent Gale P12. Dobré je, že tento ventilátor MSI nezhodilo z radiátora AIO vodníka, ale je postavený na svojim spôsobom originálnom návrhu.

Možno sa zdá, že MSI sa púšťa do nového segmentu, ale Silent Gale P12 nie je prvý ventilátor, ktorý ste si od tejto firmy mohli kúpiť samostatne. V maloobchodnom predaji bol už aj 120 mm Torx Fan a vlastne stále je, aj keď MSI ho na našom trhu predávať príliš ani nechcelo a nechce. Napriek tomu asi ale ani veľmi nebolo o čo stať a Silent Gale by mal „Torx Fan 12cm“ jasne prevyšovať.

Zatiaľ čo spomínaný Torx Fan bol pôvodne vytvorený pre procesorový chladič Core Frozr L (a možno sa predával tak trochu aj z „výrobného prebytku“), tak Silent Gale 12 má trochu iné ambície. MSI ho zostrojilo v prvom rade z toho dôvodu, aby sa v prvom rade predával tak, ako je, samostatne.

Rotor je postavený na osvedčenom tvare Gentle Typhoon, ktorý neskôr spopularizovala Noctua na NF-A12x25 PWM a chytil sa ho napríklad aj Thermaltake (ToughFany). Jedná sa teda o osvedčený dizajn, ktorým MSI asi nič nepokazí a kľúčové vlastnosti, ako sú statický tlak a prietok budú na veľmi slušnej úrovni.

Práve tento dizajn byť aj pomerne univerzálny a vhodný tak do skrinky (kde je prvoradý vysoký prietok), ako i na členité pasívy s rebrovaním, ktoré treba pretlačiť. Vyšší statický tlak je dôležitý ale aj v skrinkách s hustými prachovými filtrami či plnšími mriežkami, čo uvidíte aj v našich testoch ventilátorov.

Lopatky ventilátora MSI MEG Silent Gale P12 sú dlhé, s výrazným zahnutím a skosené sú pod 32-stupňovým uhlom. Na rozdiel od NF-A12x25 PWM ale rotor nemá žiadne zárezy, výstupky a ani iné špeciálne vylepšenia, ktorý by mali z pohľadu statického tlaku ventilátor stavať na vyššiu úroveň, ako je ten od Noctuy. A v špecifikáciách sa tým netají ani MSI, uvádzaný statický tlak (2,21 mm H2O) je pri rovnakých 2000 otáčkach i hlučnosti má byť o 5,5 nižší, a to pri rovnakej hlučnosti 22,6–7 dBA (aj keď tieto hodnoty treba brať trochu z rezervou, každý to meria trochu inak…). Ak sa tieto výsledky potvrdia, tak by pre MSI nemuseli byť vôbec zlé. Predpokladáme, že cena bude nižšia, ale aká presne zatiaľ nevieme.

Prietok vzduchu pri maximálnych otáčkach sa uvádza na 95,5 m3/h, čo je takisto o trochu (6,5 %) menej, než má v parametroch Noctua. Výhoda ventilátora MSI by mohla byť v tom, že pri nízkej intenzite PWM (konkrétnu hodnotu zatiaľ dostupné informácie nešpecifikujú) ventilátor vypína. U „sterroxovej“ ventilátor zastavuje až v prípade stále pomerne nového variantu NF-A12x25 LS-PWM, ktorý je ale zámerne spomalený a nedosahuje tak vysokých otáčok ako Silent Gale P12. Ventilátor MSI teda spája v sebe vysoký výkon takmer na úrovni NF-A12x25 PWM a prechod do pasívneho režimu NF-A12x25 LS-PWM.

Silent Gale P12 bude patriť k robustnejším ventilátorom, jeho hmotnosť presahuje dvesto gramov. MSI hmotnosť uvádza dokonca s presnosťou na jedno desatinné miesto – 209,5 g. Tento údaj by mohol odkazovať na mimoriadnu presnosť výroby a vysokú kvalitu vstrekolisov, cez ktoré sa ventilátory vyrábajú. Vonkajší rám by mal bez deformácií odolať pôsobeniu tlaku zodpovedajúcemu 61,24 kg. Telo rotora je vyhotovené z polymérov tekutého kryštálu (LCP). Vo všetky ôsmich rohoch sú potom gumené podložky na tlmenie vibrácií. Kvôli nim má ventilátor o trošičku väčšiu hrúbku (27,5 mm), než je bežné. Rozmery a rozteč montážnych dier sú štandardné, podľa vzoru drvivej väčšiny 120 mm ventilátorov.

Ložisko je hydrodynamické a MSI pri ňom zdôrazňuje nízke trenie a relatívne vysokú životnosť, ktorou je asi myslená stredná doba medzi poruchami (MTBF). Tá je 50 000 hodín.

Za koľko peňazí a odkedy sa bude ventilátor MSI MEG Silent Gale P12 predávať je v túto chvíľu otázka, ale garantujeme vám, že ho v testoch rozoberieme na drobné tak ako nikto iný!


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vercajch na testy Alder Lake: MEG Z690 Unify a pamäte DDR5

Jeden z procesorov Alder Lake máme už v redakcii a tentokrát budeme rýchli – kompletné testy zverejníme v najbližší možný termín, teda 4. novembra. Dovtedy musíme, čo sa týka vlastností nových procesorov Intelu, mlčať. Ale už teraz vás môžeme trochu navnadiť ukážkou platformy, na ktorej testujeme. V článku nájdete aj termovíznu fotografiu VRM základnej dosky MSI MEG Z690 Unify. Celý článok „Vercajch na testy Alder Lake: MEG Z690 Unify a pamäte DDR5“ »

 •  
 •  
 •  

MSI: DDR5 bude až o 60 % dražší než DDR4, srovnání cen 2023/24?

Pokud se počítači zaobíráte delší dobu, možná si ještě pamatujete přechod z pamětí DDR3 na DDR4. Obvykle platilo, že při příchodu nové technologie stály moduly se stejnou kapacitou o dost víc, než u té starší zavedené. Bude tomu tak i teď, ale skok v ceně bude u DDR5 zdá se výrazně větší, než bývalo dříve, soudě podle informací, které teď sdělila firma MSI, která by coby výrobce desek a PC měla mít dobrou představu. Celý článok „MSI: DDR5 bude až o 60 % dražší než DDR4, srovnání cen 2023/24?“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Existují nějaké domácí ventilátory/větráky, osazené kvalitními ventilátory buď přímo z PC nebo alespoň podobné konstrukce? Mám dojem, že stojanový ventilátor tichý jako ventilátor v PC by asi pár lidí ocenilo, ne?

  1. No, najlepšie chladenie (používateľa) k počítaču je pripojiť akýkoľvek počítačový ventilátor cez adaptér USB > 4-pin a oprieť o spodnú hranu monitora. Zo stolových ventilátorov s nadájaním USB, ktoré majú vlastný stojanček, sa mi vybavujú nejaké možnosti od Arcticu, ale tu sú pomerne malé vrtuľky a väčšia vrtuľka (aj toho bežného stojanového ventilátora s troma listami), bude pri rovnakom prietoku vzruchu vždy tichšia než 120/140-milimetrový ventilátor. Je pravda, že ten menší ventilátor bude vyvíjať vyšší tlak, ale o ten tu zase až tak nejde…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *