MSI to myslí vážne aj s ventilátormi. Má MEG Silent Gale P12

MEG Silent Gale P12, rýchly ventilátor s nulovými otáčkami

Na spresnenie titulku je dôležité dodať, že je reč o ventilátoroch „samostatných“. Teda takých, čo sa dajú kúpiť zvlášť. Že MSI neberie na ľahkú váhu ventilátory v grafických kartách vieme už dlho. A nejaké skúsenosti z ich výroby sa určite pretavia aj do nového 120-milimetrovom Silent Gale P12. Dobré je, že tento ventilátor MSI nezhodilo z radiátora AIO vodníka, ale je postavený na svojim spôsobom originálnom návrhu.

Možno sa zdá, že MSI sa púšťa do nového segmentu, ale Silent Gale P12 nie je prvý ventilátor, ktorý ste si od tejto firmy mohli kúpiť samostatne. V maloobchodnom predaji bol už aj 120 mm Torx Fan a vlastne stále je, aj keď MSI ho na našom trhu predávať príliš ani nechcelo a nechce. Napriek tomu asi ale ani veľmi nebolo o čo stať a Silent Gale by mal „Torx Fan 12cm“ jasne prevyšovať.

Zatiaľ čo spomínaný Torx Fan bol pôvodne vytvorený pre procesorový chladič Core Frozr L (a možno sa predával tak trochu aj z „výrobného prebytku“), tak Silent Gale 12 má trochu iné ambície. MSI ho zostrojilo v prvom rade z toho dôvodu, aby sa v prvom rade predával tak, ako je, samostatne.

Rotor je postavený na osvedčenom tvare Gentle Typhoon, ktorý neskôr spopularizovala Noctua na NF-A12x25 PWM a chytil sa ho napríklad aj Thermaltake (ToughFany). Jedná sa teda o osvedčený dizajn, ktorým MSI asi nič nepokazí a kľúčové vlastnosti, ako sú statický tlak a prietok budú na veľmi slušnej úrovni.

Práve tento dizajn byť aj pomerne univerzálny a vhodný tak do skrinky (kde je prvoradý vysoký prietok), ako i na členité pasívy s rebrovaním, ktoré treba pretlačiť. Vyšší statický tlak je dôležitý ale aj v skrinkách s hustými prachovými filtrami či plnšími mriežkami, čo uvidíte aj v našich testoch ventilátorov.

Lopatky ventilátora MSI MEG Silent Gale P12 sú dlhé, s výrazným zahnutím a skosené sú pod 32-stupňovým uhlom. Na rozdiel od NF-A12x25 PWM ale rotor nemá žiadne zárezy, výstupky a ani iné špeciálne vylepšenia, ktorý by mali z pohľadu statického tlaku ventilátor stavať na vyššiu úroveň, ako je ten od Noctuy. A v špecifikáciách sa tým netají ani MSI, uvádzaný statický tlak (2,21 mm H2O) je pri rovnakých 2000 otáčkach i hlučnosti má byť o 5,5 nižší, a to pri rovnakej hlučnosti 22,6–7 dBA (aj keď tieto hodnoty treba brať trochu z rezervou, každý to meria trochu inak…). Ak sa tieto výsledky potvrdia, tak by pre MSI nemuseli byť vôbec zlé. Predpokladáme, že cena bude nižšia, ale aká presne zatiaľ nevieme.

Prietok vzduchu pri maximálnych otáčkach sa uvádza na 95,5 m3/h, čo je takisto o trochu (6,5 %) menej, než má v parametroch Noctua. Výhoda ventilátora MSI by mohla byť v tom, že pri nízkej intenzite PWM (konkrétnu hodnotu zatiaľ dostupné informácie nešpecifikujú) ventilátor vypína. U „sterroxovej“ ventilátor zastavuje až v prípade stále pomerne nového variantu NF-A12x25 LS-PWM, ktorý je ale zámerne spomalený a nedosahuje tak vysokých otáčok ako Silent Gale P12. Ventilátor MSI teda spája v sebe vysoký výkon takmer na úrovni NF-A12x25 PWM a prechod do pasívneho režimu NF-A12x25 LS-PWM.

Silent Gale P12 bude patriť k robustnejším ventilátorom, jeho hmotnosť presahuje dvesto gramov. MSI hmotnosť uvádza dokonca s presnosťou na jedno desatinné miesto – 209,5 g. Tento údaj by mohol odkazovať na mimoriadnu presnosť výroby a vysokú kvalitu vstrekolisov, cez ktoré sa ventilátory vyrábajú. Vonkajší rám by mal bez deformácií odolať pôsobeniu tlaku zodpovedajúcemu 61,24 kg. Telo rotora je vyhotovené z polymérov tekutého kryštálu (LCP). Vo všetky ôsmich rohoch sú potom gumené podložky na tlmenie vibrácií. Kvôli nim má ventilátor o trošičku väčšiu hrúbku (27,5 mm), než je bežné. Rozmery a rozteč montážnych dier sú štandardné, podľa vzoru drvivej väčšiny 120 mm ventilátorov.

Ložisko je hydrodynamické a MSI pri ňom zdôrazňuje nízke trenie a relatívne vysokú životnosť, ktorou je asi myslená stredná doba medzi poruchami (MTBF). Tá je 50 000 hodín.

Za koľko peňazí a odkedy sa bude ventilátor MSI MEG Silent Gale P12 predávať je v túto chvíľu otázka, ale garantujeme vám, že ho v testoch rozoberieme na drobné tak ako nikto iný!


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI B650 Gaming Plus WiFi: Kladivo na „drahé“ i „slabé“ dosky

Pokiaľ nechcete na základnej doske pre procesor AMD mimoriadne šetriť, ale ani platiť viac než treba, tak javí ako jedna z atraktívnych možností MSI B650 Gaming Plus WiFi. Cena výrazne pod dvesto eur a pritom výbava, ktorá s rezervou uživí aj príkonom neobmedzovaný Ryzen 9 7950X. Objavujú sa tu síce aj veci volajúce po vylepšení, no pozíciu v hernej zostave, na ktorú je nižší rozpočet, si najlacnejšia B650 doska MSI vo formáte ATX obháji. Celý článok „MSI B650 Gaming Plus WiFi: Kladivo na „drahé“ i „slabé“ dosky“ »

 •  
 •  
 •  

MEG Prospect 700R. Nová definícia high-endu podľa MSI

Skrinky s displejom sme už v testoch mali, avšak MSI posunulo jeho využitelnosť na novú úroveň. Cez dotykový panel je stále možné ovládanie, ale zároveň slúži ako ukazovateľ rôznych užitočných vecí. Isteže, s tristo eurami sa skrinka vyšplhala už veľmi vysoko, ale nejde len o príplatok za displej. MEG Prospect 700R si cenu obhajuje aj inými aspektami. Napríklad naozaj precíznym dielenským vyhotovením. Celý článok „MEG Prospect 700R. Nová definícia high-endu podľa MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED. Celý článok „Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Existují nějaké domácí ventilátory/větráky, osazené kvalitními ventilátory buď přímo z PC nebo alespoň podobné konstrukce? Mám dojem, že stojanový ventilátor tichý jako ventilátor v PC by asi pár lidí ocenilo, ne?

  1. No, najlepšie chladenie (používateľa) k počítaču je pripojiť akýkoľvek počítačový ventilátor cez adaptér USB > 4-pin a oprieť o spodnú hranu monitora. Zo stolových ventilátorov s nadájaním USB, ktoré majú vlastný stojanček, sa mi vybavujú nejaké možnosti od Arcticu, ale tu sú pomerne malé vrtuľky a väčšia vrtuľka (aj toho bežného stojanového ventilátora s troma listami), bude pri rovnakom prietoku vzruchu vždy tichšia než 120/140-milimetrový ventilátor. Je pravda, že ten menší ventilátor bude vyvíjať vyšší tlak, ale o ten tu zase až tak nejde…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *