Jaké grafiky Arc Intel chystá? TDP 75 až 225 W, ceny 99–499 $

SOC1 a SOC2. Interní prezentace ukazuje, jaké samostatné grafiky pro desktop Intel chystá letos na leden

Minulý týden jsme psali o tom, jak Intel prezentuje výkon nadcházejících herních grafik Arc s čipy DG2 (kódovým označením také Alchymist) oproti konkurenčním kartám AMD a Nvidie v interních slajdech. Dokument, o kterém tehdy byla řeč, teď unikl přímo. Vedle onoho přiřazení ke konkurentům ukazuje spotřeby chystaných grafik a také, s jakými cenami u nich Intel počítá. Dává to docela dobrou představo o tom, co Intel chystá.

Slajd, který můžete vidět níže, asi byl mimo veřejnost známý již dříve. Leaker, od nějž jsme předchozí zprávu o mezikonkurenční „zacílení“ grafiky Intel Arc převzali, uvádí, že přímo tento konkrétní slajd neviděl, ale patrně měl informace o jeho obsahu zprostředkované někým jiným. Ale to už teď není nic důležitého.

Přímo ze slajdu je ale všechno patrnější. Intel do něj vyznačil sestavu grafik Nvidie a AMD podle jednotlivých cenových pater, a k tomu je vyneseno, které části trhu pokryjí i jeho vlastní grafiky generace Alchymist. Vyplývá z toho, že Intel chystá v téo první generaci zatím jen dva různé čipy – trošku je to podobné strategii AMD v roce 2016 při vydání architektury Polaris.

Výkonnější herní karty Arc: konkurence RTX 3060, RX 6600 až po RTX 3070 a RX 6700 XT

Rychlejší grafiky, které nás zajímají nejvíc, jsou založené na „SOC1“. To je podle všeho čip se 4096 shadery (512 EU) a 256bitovou sběrnicí, který by měl v kartách být prodávaný s buď 8 GB, nebo 16 GB paměti GDDR6. SOC1 má pokrývat nabídku grafik v pásmu někde od 300 dolarů po asi 499 dolarů.

Slajd ukazující plánovanou nabídku desktopových grafik Intel Arc první generace (Alchemist) (Zdroj: Tieba Baidu)

Nižší modely s čipem SOC1 by měly podle Intelu konkurovat GeForce RTX 3060 (329 $) a RTX 3060 Ti (399 $), u AMD Radeonu RX 6600 XT (379 $) a případné levnější kartě (Radeon RX 6600?), která by oficiálně stála méně než 349 $, ale zatím ji AMD nevydalo.

V tomto pásmu 299 až 399 dolarů (8–10,5 tisíce Kč) by Intel asi použil ořezané verze GPU. Podle starších úniků měly existovat modely s 384 EU (3072 shadery) a 192bitovou paměťovou sběrnicí, tato konfigurace vypadá nejpravděpodobněji. Tento nižší model (nebo modely?) grafik Arc založených na čipu SOC1 by měl začínat na TDP už 175 W. Březnové informace mluvily i o verzích s jen 2048 (256 EU) a 1536 (192 EU) shadery a 128bitovou sběrnicí. Ale zejména verze se 192 EU by asi už vypadla z daného výkonnostního zařazení – možná, že se třeba objeví jen v noteboocích.

GPU Intel Arc „Alchemist“. Patrně větší čip SOC1 (Zdroj: Intel)

Nejrychlejší chystané desktopové karty Arc s plně aktivním čipem SOC1 (4096 shaderů, 256bitové paměti) by mohly stát patrně něco v rozsahu 449 až 499 $ (11,5–13 tisíc Kč) a jak můžete vidět, slajd je skutečně představuje jako konkurenci pro Radeon RX 6700 XT a GeForce RTX 3070.

Tato plná konfigurace by podle slajdu měla mít TDP až 225 W. To by znamenalo, že by byla se svými konkurenty srovnatelná i spotřebou – RTX 3070 má TDP 220 W a RX 6700 XT 230 W. Nebo takové plány aspoň Intel měl v době tvorby slajdu. Nemůžeme vám slíbit, že se ještě rozhodnutí nezmění a nepokusí se vyhnat výkon o něco výš pomocí vyšších frekvencí (a tím příkonu).

GPU Intel DG2-512 se 4096 shadery architektury Xe HPG. Toto by tedy měla být plná verze čipu SOC1, vypadá přesně jako na předchozím CG renderu (Zdroj: Raja Koduri)

Levné karty: maximálně 1024 shaderů, ale jen 75W spotřeba

Nová je pro nás informace o konkurenčním „pozicování“ v nižší cenové oblasti. Tu bude mít Intel pokrytou druhým čipem, ve slajdu označeným jako „SOC2“. Tento čip má pokrývat nabídku desktopových grafik stojících 100 až asi 199 $. Mezi ním a SOC1 tak bude určitá nezaplněná mezera daná tím, že vyšší čip má výrazně vyšší velikost a výkon.

Podle dříve uniklých zpráv by toto druhé GPU asi mělo mít 128 EU, tedy 1024 shaderů, ale možná také jen 64bitovou sběrnici. To v minulosti takřka univerzálně znamenalo špatný výkon, ale s GDDR6 by propustnost pořád mohla být jakž takž dobrá (odpovídající 128bitové sběrnici s GDDR5). A také je pravda, že čip má čtvrtinu výpočetních jednotek čipu SOC1, tudíž možná dává smysl i čtvrtinová paměťová propustnost. Bude ale třeba dobrá komprese barev a neškodila by větší cache. Také chystaný lowend AMD – Navi 24 – má údajně jen 64bitové paměti.

Slajd ukazující plánovanou nabídku desktopových grafik Intel Arc první generace (Alchemist) (Zdroj: Tieba Baidu)

Plnotučná verze této grafiky Intel Arc s 1024 shadery by asi mohla stát 149 až 199 $ (4000–5200 Kč) a Intel by s ní mohl konkurovat GeForce GTX 1650 Super od Nvidie. Zda toto GPU proti ní bude podporovat i raytracingové efekty, zatím nevíme. Patrně by mělo jen 4 GB paměti.

Levnější modely s tímto GPU by podle starších úniků mohly být ořezané na jen 96 EU (768 shaderů), podle slajdu levnější kary s SOC2 mají stát jen 99–149 $ (2500–4000 Kč). Herní výkon by logicky klesnul. Ovšem Nvidia i AMD segment těchto karet dost šidí a recyklují v něm staré generace čipů (například GP108 v GeForce GT 1030), takže zde by se zrovna něco s modernější výbavou dost hodilo. Například zmíněné levné GeForce chybí aktuální multimediální výbava, jako je podpora dekódování 8K videa nebo formátu AV1, a také podpora HDMI 2.1 a DisplayPortu 1.4 nebo ještě lépe DP 2.0.

Tento slajd ze srpna ukazoval také dvě různé velikosti čipu. Zřejmě jde o SOC2 (vlevo) a SOC1 (vpravo) (Zdroj: Intel)

Co je také důležité, je zde TDP. Slajd uvádí, že Intel chce u těchto karet udržet spotřebu 75 W, a to asi u všech modelů včetně plně aktivní konfigurace. Nebyl by tedy překročen limit, nad kterým karty potřebují přídavné napájení šestipinovým konektorem, a tyto karty by mohly být napájené jen ze slotu PCI Express. Toto je něco, co na trhu nyní dost chybí. U Nvidie je nejmodernější takové GPU GeForce GTX 1650 (bez přívlastku) a AMD tuto kategorii v poslední době úplně vynechává, naposled zde mělo Radeon RX 560. GPU Arc, vyráběné na efektivním 6nm procesu a s aktuální architekturou, by tedy mohlo být docela zajímavá alternativa.

Zdraží Intel kvůli kryptobublině?

Když se ale bavíme o cenách, je třeba hned dodat, že by šlo o doporučené ceny. Pokud se na těchto kartách bude dát těžit „krypto“, patrně to s nimi ale dopadne stejně jako s Radeony a GeForce – vyprodají se a sehnat půjdou jenom za výrazně přestřelené částky. Uvedené ceny tedy neberte jako zaručenou věc – mimo to je i Intel samotný ještě může zvýšit. Hodně to bude záviset na tom, jak se budou vyvíjet spekulativní ceny kryptoměn. Pokud by se usmálo štěstí a do ledna (kdy má Intel grafiky Arc uvést na trh) zkolabovaly, možná by se grafiky mohly prodávat za normální ceny.

Více: Herní GPU Intelu po novém roce. Jmenují se Arc, máme roadmapu

Nakonec ještě pro jistotu přidáme tradiční upozornění. Ačkoliv se zde bavíme o slajdu, který zřejmě vytvořili přímo v Intelu, jeho pravost není úplně zaručená. A tak jako tak tojsou předběžné informace a Intel samozřejmě ještě může plány změnit. O to spíš, že slajd ani není nejnovější. Evidentně vznikl předtím, než byla známá cena Radeonu RX 6600 XT, ale možná je dokonce ještě z jara, z doby, kdy ještě v nabídce Nvidie nebyla GeForce RTX 3070 Ti.

Zdroj: Tieba Baidu

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Top grafika Intel Arc má výkon jako RTX 3070 či RX 6700 XT

Intel minulý měsíc formálně představil plán svých herních GPU, která ponesou značkou Intel Arc. První generace Alchemist vyjde až v první čtvrtce roku 2022, ale už se to blíží. Na internet se dostaly benchmarky nejvyššího modelu, který Intel chystá, což bude GPU s 4096 shadery a Intel už zřejmě také pod NDA prozrazuje výkon těchto grafik. Nezaútočí sice na highend, ale mohly by vést ve spotřebě. Celý článok „Top grafika Intel Arc má výkon jako RTX 3070 či RX 6700 XT“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 6000 s iGPU RDNA 2 už se vyrábí, APU budou čipletová

Intel už chystá na trh 7nm Alder Lake s novou architekturou. Příznivci AMD asi teď nejvíc čekají na procesory s jádry Zen 4, ale ty jsou ještě asi zhruba rok vzdálené. Mezitím by mělo AMD vydat novou generaci procesorů s integrovanou grafikou, 6nm čipy Rembrandt s architekturou GPU RDNA 2 a také podporou paměti DDR5. Tato nová generace APU by měla být na trhu mnohem dřív než Zen 4, podle aktuálních zvěstí může vyjít v lednu. Celý článok „Ryzeny 6000 s iGPU RDNA 2 už se vyrábí, APU budou čipletová“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Pokiaľ čipy bude intel vyrábať svojpomocne, bude mať obrovskú konkurenčnú výhodu. Osobne sa teším na tú druhú verziu, so spotrebou do 75W. Ak bude dosť dobrá na FHD hranie a bude možnosť min. 3 video výstupov, kupujem.
  GTX1650 je aj tak momentálne nedostupná, má zastaralý Nvenc, koniec koncov, dlhé roky mám aj pc s integrovanou intel HD grafikou.

  Jedine čo by mohlo môj nákup oneskoriť, keby som sa dozvedel, že čoskoro má byť nová generácia u Nvidie či AMD s HW AV1 enkóderom. Ten by sa mi šikol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *